Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

reclamatie ptr.constructie casa fara autorizatie de constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
in sectorul 1 fie ca este in regie proprie sau cu firma nu ai voie sa faci nici macar decopertare la teren fara sa declari inceperea lucrarilor. multi nu tin cont si incep sa-si sape fundatiile, amenda maxima pe care o pot lua este de 50.000ROn. Fara amenda nu scapa daca sunt reclamati si prinsi. La prima abatere este avertisment cu oprirea lucrarilor, daca nus in stadiu avansat.

reclamatia nu te costa nimic, o faci in scris si sunt obligati sa verifice si sa raspunda in maxim 1 luna.

din momentul in care declari deschiderea lucrarilor trebuie sa afisezi pe gard o pancarta cu poza proiectului, numele beneficiarului si alte elemente, este standard, stabilit de primarie. Daca in toata perioada de la deschidere pana la receptie iti lipseste si te-a prins ai iarasi amenda.

Cei care construiesc ilegal si nu si-au luat amenda(adica au vecini draguti), o vor plati oricum cand vor dori sa faca acte pe casa. Chiar daca ai relatii platesti amenda, platesti "darile" si daca tragi linie la final te costa mai mult decat daca ai fi construit legal.

Cei care nu respecta proiectul, platesc "darile" la receptie, in functie ce cat de rau au scrantit-o. Chiar si asa daca ai pus casa mai aproape decat era in proiect fata de vecinul atunci te da in judecata si iti darama casa sau iti ia banii. In realitate nu se plimba nimeni prin tribunale decat daca esti ingrozitor de nesimtit si ii ridici un bloc in cap. Daca esti amicul vecinului putin ii pasa ca ai pus tu balconul ala la 1 metru de el in loc de cinci cat scria in lege.

Daca vedeti un bloc ridicat printre case, asta e de rau. Va sfatuiesc sa reclamati nonstop, apelati la un ONG cu experienta in domeniu, ei vor stii cum sa va puna sa reclamati. Partea urata este ca desi vor primi amenzi vor ridica pentru ca le acopera din pretul apartamentelor si daca nu sunteti vecini cu ei nici nu ii puteti da in judecata pentru nerespectarea proiectelor, ca sa le daramati monstruozitatea. De obicei platesc si vecinilor si atrag zona spre imaginea de ghetou mizerabil si aglomerat.

Edited by alexandrinabob, 13 March 2017 - 17:39.


#20
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Eu stau de 1 an ca sa primesc certificatul de urbanism ca sa construiesc o baie adica una bucata buda. Stau la curte, casa veche si am mai vrea o baie in plus ca suntem 4 insi. Sunt plimbat de aproape un an de la primaria de sector 2 la cea generala ba ca e zona istorica, ba ca nu. Nici macar nu se uita la tine, isi bat joc si asta ca vor spaga. Ei bine nu le dau, astept, ii amenint cu procese desi acum a aparut o lege data pe ultima suta de metrii de tehnocratii lui Ciolosi, in 27 dec 2016, OUG 100/21016 in care iti pot refuza eliberarea certificatului de urbanism si a autorizatia de contructie. Asta e ca sa evite daca ii dai in judecata, sa-si bata joc de tine. Probabil ca pentru autorizatia de constructie voi sta inca multi ani. Peste tot in jurul meu, toti au construit ilegal, dar eu nu vreau.

Art. 32. -
(1) În cazul în care realizarea investiției pentru care s-a solicitat emiterea certificatului de urbanism necesită modificarea sau detalierea prevederilor documentațiilor de urbanism în vigoare pentru zona respectivă ori condițiile specifice ale amplasamentului sau natura obiectivelor de investiții o impun, autoritatea publică competentă are dreptul ca, după caz, prin certificatul de urbanism:
a) să respingă în mod justificat realizarea investiției propuse;
b să condiționeze autorizarea investiției propuse de elaborarea și aprobarea de către autoritatea publică locală competentă a unui plan urbanistic zonal, în condițiile prezentei legi;

In caz de constructie ilegala nici o firma de asigurare nu va desagubeste in caz de ceva. Eu am avut o mare inundatie si am avut asigurare. Au venit si au verificat la sange planurile cadastrale la care au acces printr-un soft online si daca aveam o mica gaura in perete sau un zid fara autorizatie, nu ma despagubeau. Mi-au aratat in contract ca orice constructie/modificare fara autorizatie nu se despagubeste. Vezi clubul Bamboo ce a luat foc si nu avea asigurare ca nu avea autorizatie.

Edited by cristian_e, 14 March 2017 - 09:36.


#21
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View Postcristian_e, on 14 martie 2017 - 09:34, said:

In caz de constructie ilegala nici o firma de asigurare nu va desagubeste in caz de ceva. Eu am avut o mare inundatie si am avut asigurare. Au venit si au verificat la sange planurile cadastrale la care au acces printr-un soft online si daca aveam o mica gaura in perete sau un zid fara autorizatie, nu ma despagubeau. Mi-au aratat in contract ca orice constructie/modificare fara autorizatie nu se despagubeste. Vezi clubul Bamboo ce a luat foc si nu avea asigurare ca nu avea autorizatie.

De asemenea, vreau sa mentionez si faptul ca orice modificare "netrecuta in acte" va face ca respectivul apartament/ casa sa fie mult mai greu/ imposibil de vandut (fiindca varianta de a vinde cuiva care acceseaza credit este exclusa din start).

#22
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View PostFronT, on 14 martie 2017 - 09:41, said:

De asemenea, vreau sa mentionez si faptul ca orice modificare "netrecuta in acte" va face ca respectivul apartament/ casa sa fie mult mai greu/ imposibil de vandut (fiindca varianta de a vinde cuiva care acceseaza credit este exclusa din start).

Stiu, eu am uitat sa intabulez pivnita ce are 30mp si acum trebuie sa refac cadastru. Legat de pivnita nu stiam ca intra in categoria spatiu util conform legii locuintei 114/1996. Nu stiu daca suprainalti au cum sa te prinda, am vazut poduri mansardate si suprainaltate fara acte.

Suprafaţa utilă a locuinţei este suma tuturor suprafeţelor utile ale incăperilor. Ea cuprinde: cameră de zi, dormitoare, băi, WC, duş, bucătărie, spaţii de depozitare şi de circulaţie din interiorul locuinţei. Nu se cuprind: suprafaţa logiilor şi a balcoanelor, pragurile golurilor de uşi, ale trecerilor cu deschideri pană la 1,00 m, nişele de radiatoare, precum şi suprafaţele ocupate de sobe şi cazane de baie (cate 0,50 m2 pentru fiecare sobă şi cazan de baie), in cazul in care incălzirea se face cu sobe. In cazul locuinţelor duplex, rampa, mai puţin palierele, nu se cuprinde in suprafaţa utilă a locuinţei

Cresterea suprafetei utile duce la cresterea valorii casei, dar si a impozitarii.

Si daca vrei sa schimbi tabla pe casa sau acoperisul iti trebuie autorizatie de construire.conform legii 50/1991. Nu poti schimba tabla clasica zincata cu tabla tip tigla metalica de ex.

art.11
1) Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă şi/sau aspectul arhitectural al construcţiilor:
a) reparaţii la împrejmuiri, acoperişuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora şi materialele din care sunt executate;

Edited by cristian_e, 14 March 2017 - 10:02.


#23
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Nu intra pivnita in spatiu util, cel putin arhitecta mea nu a luat-o in calcul cand mi-a vandut proiectul. A scris in el 140mp utili. Cu pivnita ar fi peste 160. Nici inginerul structurist care a facut raportul pentru receptie nu a inclus in spatiu util pivnita. La receptie m-au controlat sa vada si daca am facut din pod mansarda sau nu.

Pentru aprobari, am umblat 1 an fara sa reusesc nimic, cand m-am dus si am facut proiect nou la arhitect mi-a obtinut in 3 luni autorizatia, putea si in 1 luna dar trebuia sa platesc nu stiu ce taxa de urgenta si eu nu ma grabeam.

Cauza nu ar fi de mita, este pentru ca fiecare sector are specificul lui, regulile lui si functionari cu ticurile lor. Arhitectii care au umblat pe holurile lor de nu stiu cate ori se descurca cu viteza luminii fata de noi. Ca si comparatie este ca si cum intr-un proces platesti doar o consultanta si pe urma te reprezinti singur, sau angajezi avocat care sa te reprezinte pana la final.

Nici un birou nu se va angaja sa obtina autorizatii pentru tine in alt sector decat cel in care activeaza si asta spune totul despre cat de complicata este birocratia. Stiu vecina care a lucrat in primaria generala si a ales sa alerge singura dupa toate autorizatiile, 3 ani a pierdut. Mai stiu vecini care au cumparat doar proiectul si arhitectul nu s-a bagat sa obtina nimic pentru ca nu era din sectorul 1, inca mai alearga dupa acte si aprobari, nu are autorizatia, si plateste pe cineva special sa alerge dupa toate.

#24
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Si eu stiu asta, sunt firme de arhitectice au "intrare" libera. Din cate se pare e vorba de spagi caci legea 50/1991 e la fel la toate sectoarele. La mine fiind o lucrare prea mica nu se baga la asa ceva nici o firma mare de arhitectura, la o camera de 6 mp ce va fi baie. Toti vor vile si ansambluri rezidentiale.
Am vazut lume pe hol ce era disperata, au facut credit sa cumpere teren, intre timp a expirat certificatul de urbanism si apoi stateau de 2 ani sa il primeasca. Daca ii ameninti cu darea in judecata caci certificatul se emite in 30 de zile obligat, ti se sugereaza voalat ca nu vei mai primi in veci autorizatie de construire. Altii au inceput constructia culcandu-se pe ureche ca le face rost arhitectul de autorizatie si asta nu a mai reusit si au inceput amenzile. Alta persoana ce era pe hol ii ploua in casa si a cumparat tabla sa schimbe acoerisul, a fost prinsa si amendata si statea de 1 an pe holuri si nici certificatul de urbanism nu-l luase. Ii ploua in casa cu tabla noua ce statea in curte, etc...

Pivnita intra la suprafata utila, vedeti in legea de mai sus si pe forumuri. Eu am sunat la oficiul de cadastru imobiliar, ala de la Sofitel-spital CF2. Acolo mi s-a spus ca intra la suprafata utila si sa iau legatura cu un cadastrist si sa refac cadastru. E pacat sa nu refaceti cadastru si sa includeti si pivnita, mai ales la o casa noua.
http://www.ocpib.ro/

Legea 114/1996

Suprafaţa utilă a locuinţei este suma tuturor suprafeţelor utile ale incăperilor. Ea cuprinde: cameră de zi, dormitoare, băi, WC, duş, bucătărie, spaţii de depozitare şi de circulaţie din interiorul locuinţei.

Daca pivnita e in interiorul locuintei, atunci e suprafata utila.

ex de cadastru la pivnita

Attached Files


Edited by cristian_e, 15 March 2017 - 09:55.


#25
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Alta tampenie este tot la acelasi articol 11 din legea 50/1991, litera e).

"(art.11) Se pot executa fără autorizație de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență, caracteristicile inițiale ale construcțiilor sau aspectul arhitectural al acestora:

a) reparații la împrejmuiri, acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate;
e) zugrăveli și vopsitorii exterioare, dacă nu se modifică elementele de fațadă și culorile clădirilor;"

Deci daca ai o casa veche ce a fost tencuita cu "stropi" culoare gri, nu poti schimba culoarea? Ce te faci daca nu mai gasesti tencuiala si culoarea originala?  Lasi casa cu tencuiala cazuta pana la caramida sau ce?
Faza cu aspectul arhitectural este foarte interpretabil in favoarea lor. Pai daca schimb tabla pe casa ce a fost lucioasa, dar a ruginit si apoi o vopsesc cu grund pentru protejare, am modificat aspectul arhitectural, nu? Si daca rugineste nu se modifica de la sine aspectul arhitectural? aici cine mai e vinovat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate