Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Deschidere cont bancar rapid in UK fara proof of adress

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Nu imi dau seama la ce legi te referi. Fiecare banca are setul propriu de conditii pt deschiderea unui cont.

Regulile (interne) se învârt in jurul a doua aspecte: să nu fii țepar și să nu speli bani prin  cont.

Edited by LukRo, 07 December 2015 - 00:08.


#56
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLukRo, on 07 decembrie 2015 - 00:06, said:

Nu imi dau seama la ce legi te referi. Fiecare banca are setul propriu de conditii pt deschiderea unui cont.

Regulile (interne) se învârt in jurul a doua aspecte: să nu fii țepar și să nu speli bani prin  cont.

Citeste site Lloyds, scrie ca daca ai pasaport EU mergi la ei si gata (nu scrie pt EU ca este nevoie de poa). Apoi du-te la un branch si o sa intelegi. Nici pomeneala de lista de companii sponsoratoare sau permanent.
Apoi mergi la Barclay's si iar o sa intelegi.
Contractul de rent nu e de ajuns, poate fi fals in epoca internetului, Asa iti va spune; parca alte hartii nu pot fii false...
Dialog:
De ce e nevoie de utilities bill? Pt ca este un proof ca Stai la aceea adresa, proof este ca Posta il aduce la adresa aceea. Deci vreti si plicul? Oh nu. Dar de unde stiti ca a venit prin Posta? Raspuns: empty stir, open mouth..

#57
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Inca o dată,  nu știu la ce LEGI te referi și nu îmi dau seama de ce mă trimiți la bănci pe site. Chiar confirma ceea ce am spus.

#58
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdon_dannielo, on 06 decembrie 2015 - 11:11, said:

Alea nu sunt conturi bancare.
De curiozitate, am verificat sort code-ul care mi s-a alocat de catre cei de la Pockit....apartiene de fapt bancii BARCLAYS , asa si.....chiar nu ma intereseaza, atata timp cat cineva imi poate face plata in acel cont iar eu ii vad in contul de pockit...chiar nu ma deranjeaza ca e link-uit cu un cont bancar al unei banci...importatn este sa functioneze si sa ma pot ajuta de el la ceea ce am nevoie.

#59
Roanuk

Roanuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.12.2015
se schimba ceva reguli de la 1 ianuarie

https://www.gov.uk/g...counts-launched

Edited by Roanuk, 27 December 2015 - 02:29.


#60
teodor_bit

teodor_bit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2007
Acum s-au simplificat mult lucrurile cu deschiderea unui cont bancar. O poti face online si dureaza 15-20 minute tot procesul. La banca MONESE cer doar doua acte de identitate, CI sau permis de conducere sau pasaport, daca nu ai inca permis. Intri pe site-ul lor, descarci aplicatia pentru telefon si apoi deschizi aplicatia. Alegi limba romana (si suportul, in caz de probleme, il au tot in limba romana) si apoi urmezi pasii descrisi foarte clar. Poti locui oriunde in spatiul european. De adresa ai nevoie ca sa primesti cardul de debit, de la Mastercard, dar poate fi si adresa persoanei la care locuiesti. Poti alege sa-ti deschizi cont in lire sau in euro. Devine activ dupa ce urmezi toti pasii. Abia acum aplici pentru cardul de debit, care te va costa 4.95 euro sau lire, depinde in ce ai ales sa-ti deschizi contul.

Edited by althea, 24 February 2019 - 05:38.
spam (cod de referintă)


#61
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postteodor_bit, on 05 aprilie 2018 - 23:30, said:

Acum s-au simplificat mult lucrurile cu deschiderea unui cont bancar. O poti face online si dureaza 15-20 minute tot procesul. La banca MONESE cer doar doua acte de identitate, CI sau permis de conducere sau pasaport, daca nu ai inca permis. Intri pe site-ul lor, descarci aplicatia pentru telefon si apoi deschizi aplicatia. Alegi limba romana (si suportul, in caz de probleme, il au tot in limba romana) si apoi urmezi pasii descrisi foarte clar. Poti locui oriunde in spatiul european. De adresa ai nevoie ca sa primesti cardul de debit, de la Mastercard, dar poate fi si adresa persoanei la care locuiesti. Poti alege sa-ti deschizi cont in lire sau in euro. Devine activ dupa ce urmezi toti pasii. Abia acum aplici pentru cardul de debit, care te va costa 4.95 euro sau lire, depinde in ce ai ales sa-ti deschizi contul. Daca vrei sa primesti o bonificatie de 5 lire (sau euro), poti introduce codul de referinta N8NBH3EM. Deci ai cardul gratis, dar nu mai devreme de prima ta depunere :) Noroc!
2.5.0.0

Dureaza 2 saptamani pana iti trimit cardul.

#62
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Atentie....MONESE NU e banca, e la fel ca si Revolut, un card PrePay.

#63
Dorueraluat

Dorueraluat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.06.2018
Daca sunteti noi veniti in UK deschideti-va card la Revolut pana va faceti rost de documentele necesare pentru o banca "reala". Trebuie adaugati 10 lire in Revolut, iar cardul fizic costa 5 lire (rugati un prieten sa va trimita bani in revolut" si atat de simplu va puteti primi salariul Posted Image Cardul vine intr-o zi maxim doua de la Revolut. Mie mi-a venit a doua zi dupa ce mi-au confirmat ca l-au trimis. Il puteti folosi in magazine si pe internet ca orice alt card din UK, dar puteti retrage doar 200 de lire pe luna de la bancomat fara comision, apoi e 2%.

Edited by Dorueraluat, 11 June 2018 - 14:21.


#64
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Se poate obtine cardul fizic Revolut si gratuit. Daca nu aveti promotia puteti verifica la mine sau sa-mi scrieti in privat.

Edited by AdiTwism, 23 February 2019 - 23:43.


#65
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu daca angajatorul din UK e de acord sa vireze salariul in Revolut.

#66
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Stiu altii.

Pentru asta s-au inventat serviciile astea, Revolut, Monese... si uite ca se dezvolta, inseamna ca salariile intra. Daca nu intrau, picau din start.

#67
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdiTwism, on 24 februarie 2019 - 17:43, said:

Stiu altii.

Pentru asta s-au inventat serviciile astea, Revolut, Monese... si uite ca se dezvolta, inseamna ca salariile intra. Daca nu intrau, picau din start.

Nu mai vorbi prostii. Nu stiu pe nimeni din UK care sa fi confirmat ca primeste salariul lunar in Revolut.

#68
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Poti folosi Monese sau Revolut fara greturi. Dealtfel au rate de schimb mult mai avatajoase decat Barclays, Lloyds, Santander et co.

#69
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Rate de schimb avantajoase la cursul lira-lira? :)

#70
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
eu am deschis cont fara proof of address...

acum multi ani cand am venit in uk… pur si simplu I am spus ca am drept legal sa mi deschid cont. aveam adresa insa nu aveam PROOF.

am sunat la firma la care lucram si aia au facut plangere la banca… INSTANT , cum a auzit aia ca face plangere mi au deschis cont bancar , l am avut in 3 zile in posta.

DACA ai putea sa iei un avocat dupa tine , multe ar fi posibile… insa bancile in uk urasc romanii si bulgarii… si in 90% din cazuri refuza fara motiv.

LEGAL , nu ai nevoie de PROOF of address... ai nevoie doar de adresa. asta pana pe 31 ian.. dupa… dumnezeu cu mila...

#71
Vmtheodor

Vmtheodor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.12.2019
Monzo: iti vine cardul la CE adresa vrei tu SA dai, ai sort code si acc number de UK si poti primi salariul pe el fara probleme.

#72
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

View PostC8H11NO2, on 24 decembrie 2019 - 11:26, said:

eu am deschis cont fara proof of address...

acum multi ani cand am venit in uk…

Asa era "acum multi ani".

Quote

LEGAL , nu ai nevoie de PROOF of address... ai nevoie doar de adresa. asta pana pe 31 ian.. dupa… dumnezeu cu mila...

S-au schimbat multe intre timp: https://www.gov.uk/g...esponsibilities

Edited by LukRo, 24 December 2019 - 12:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate