Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Afisare incorecta pagini web si Windows 8

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bibi2085

bibi2085

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.01.2010
Buna,
De curand am instalat windows 8.1, toate bune si frumoase pana intr-o zi cand a reaparut o problema mai veche avuta si pe windows 7, si la care nu am gasit rezolvarea inca. Problema sta cam asa: pe facebook nu mi se mai afiseaza toate diacriticele, iar textul are un aspect gen arial narrow, de zici ca ii strans cu usa ... :( in plus o data cu problema de afisare a facebook-ului a aparut si o problema de afisare in Win8.1, si anume ca, in loc de butonul cu simbolul pt inchiderea pc-ului si sageti directoare, lupa de cautare samd imi apar pur si simplu niste patratele. Iar acum ca dau sa atasez fisierele vad ca si pe forum aici sunt probleme cu diacriticele.... Am prins eu ceva virus sau e problema de setari ceva?
Daca nu se incadreaza subiectul aici va rog sa il mutati unde este cazul.
Merci anticipat.

Attached Files



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Verifica la setarile de limba si regionale sa fie selectata Romania.
2. Incearca sa schimbi tema.

#3
bibi2085

bibi2085

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.01.2010
eiffel.. setarile sunt in romana si la vregionale si la afisare la tot. am dat download chiar si pack-ul pentru limba romana si am instalat. ideea e ca acu am 8-ul in lb romana dar eroarea de afisare a iconitelor persista, la fel si pe facebook. vezi atasamente te rog. ce am incercuit la pagina albastra de start la win 8 se poate remedia cumva??

Attached Files


Edited by bibi2085, 13 March 2015 - 13:24.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este posibil ca problema sa fie cauzata de driverul video.
Ai incercat sa actualizezi driverul sau o reinstalare de driver?

#5
bibi2085

bibi2085

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.01.2010
am incercat si am reinstalat si driverul de la placa video.. degeaba.. aceeasi problema Posted Image( sa fie virus sau vreun prg care poate cauza asta??

astea sunt programele instalate pe pc in momentul de fata

Attached Files

  • Attached File  3.JPG   187.39K   10 downloads

Edited by bibi2085, 13 March 2015 - 15:31.


#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vezi aici: http://www.askvg.com...d-login-screen/

In ceea ce priveste problema afisarii in browser probabil ca se datoreaza tot unui anumit font problematic sau temei alese. Ce browser de web folosesti?

#7
bibi2085

bibi2085

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.01.2010
merci :) acu incerc ce scrie pe pag si anunt daca imi iese sau nu. browserul e chrome, dar la fel se afiseaza si in internet exlorer si mozilla. :(

#8
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007
Ai activat Clear Type ?
Iar setările de afișare să fie ca cele din imaginea 2.

Attached Files


Edited by bog4u, 16 March 2015 - 15:32.


#9
bibi2085

bibi2085

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.01.2010
_-_ merci pentru articol :) sa stii ca a functionat :) aveam fontul segoe ui symbol versiunea 5.00 si am dat jos pe 6.09 :) acu vad si io iconitele alea cum trebe. a mai ramas problema cu afisarea site-urilor, si a diacriticelor lipsa din diverse postari, articole etc. Si da, bog4u am umblat putin la clear type. sa fie oare de aciolo afisarea stransa cu usa pe site-uri??

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru putin.
Daca in toate browserele exista aceasta problema, atunci este ceva in neregula fie si cu alte fonturi instalate in sistem, fie cu setarile pentru Display. Incearca mai intai setarile la care s-a referit bog4u!

#11
bibi2085

bibi2085

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.01.2010
am incercat.. si degeaba :( cred ca e tot ceva legat de fonturi.. o sa mai sap sa vad

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Incearca si comanda "sfc /scannow" (lansata cu drepturi de administrator)...

#13
bibi2085

bibi2085

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.01.2010
am rulat sfc scannow cu drepturi de admin si .. nu imi pare sa fi avut vreun efect Posted Image

in schimb am gasit o rezolvare Posted Image am instalat o extensie la chrome - Font Changer pe numele ei. am setat fontul Arial normal si .... minune Posted Image toate se afiseaza normal acum Posted Image

merci tuturor pentru timpul acordat :) bitii fie cu voi :))

Attached Files

  • Attached File  4.JPG   111.83K   3 downloads

Edited by bibi2085, 16 March 2015 - 23:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate