Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sa construim o casa 2015-2019 Tamplarie si geamuri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
940 replies to this topic

#667
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

View PostDorel-Mesterel, on 06 aprilie 2018 - 23:18, said:



La faza cu vanzarea m-ai pierdut, nu vad nimic unde astia doi incearca sa-mi vanda ceva.

Normal,nu vor sa vanda  nimic.fac doar conversatie.ce naiba Dorele te credeam baiat destept.sunt sigur ca ''nea frectie'' asta a primit un discount bun de tot la tamplarie si acum isi plateste datoria la ei.faze de genul...adus din italia ca la noi nu face nimeni asa ceva sunt rasuflate rau.unde mai pui ca sunt vopsite in camp electrostatic?zici ca ei au cheia ''termopanelor''
eu care sunt un producator minuscul am purtat discutii cu 2 importatori de profile aluminiu-lemn.daca sunt 2 importatori cred ca sunt si cativa producatori de tamparie.
produsul oricum nu e unul de top.wow are bariera termica...pai cand confectiona bogu tamplarie aluminiu-lemn cu 2 ruperi termice cu efect bimetal ''giumbix'' asta facea review-uri la nokia 5110.
omul e un trend setter si se vede.chiar in domeniul asta al termopanelor.imi spunea un furnizor de-al meu care vinde o incuietoare smart,gen o incui/descui din aplicatie si alte rahaturi de genul,ca dupa ce a prezentat-o asta la  casabuhnici,practic vanzarile au explodat.deci nu o mai avea importatorul in stoc si el avea comenzi de 3 bucati deja.si crede-ma ca nu e putini bani
ce zic ei acolo erahat-nerahat dar maine poimaine tot romanul o sa vrea asa ceva
oricum eu sunt pozitionat bine in cazul asta.maine daca e nevoie pot sa incep sa aduc tamplarie dinasta din italia(ca tot e la moda),deci aviz amatorilor Posted Image

View PostDorel-Mesterel, on 06 aprilie 2018 - 23:45, said:



N-ai curaj ce “termopane” am montat eu zilele trecute. Tripan de 36 f+f+solar fara argon.

ofDorel iara te-am batut.bogu a montat in 2008 f-f-low.de 24.ia zi?

#668
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbogumilandia, on 06 aprilie 2018 - 23:58, said:


ce naiba Dorele te credeam baiat destept.


Ma bucur, eu nu ma cred.

Si care ar fi problema daca toti romanii si-ar dori asa ceva? Eu nu am comentat produsul prezentat, mi se pare mult peste ce poate oferi un ofertant pe tamplarie pvc.

Greu de crezut ca ar putea fi asa, romanul negociaza termopanul dar nu negociaza “telefonul”, deocamdata “telefonul” si ”televizorul” sunt mai importante decat “termopanul”. Cand calculeaza el diferenta intre procesorul smart si memoria vs termopan ii da cu plus la “smartfeon”.

Nu-ti face griji, romanii vor alege multa vreme de acum inainte cea mai ieftina tamplarie, crezand ca daca aleg un anume profil pvc (oricare) au ales un raport bun calitate/pret.

View Postbogumilandia, on 06 aprilie 2018 - 23:58, said:


ofDorel iara te-am batut.bogu a montat in 2008 f-f-low.de 24.ia zi?


Sunt zece ani de atunci, sa montezi acum ceva similar mi se pare mai tare. Din punctul meu de vedere sunt mai “smecher”.

#669
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
nu am spus ca e o problema ca romanul sa isi doreasca o calitate de top dar pe mine ma deranjaza atitudidea baiatului ''stie-tot''. numai in italia...la noi nu gasesti asa ceva....poliuretan(btw este ebonita),lamda....grosime...pvc nu bun,cah...maxim 80 de centimetri latime....lumina zenitala(sau genitala)....bleah-bleah....atat am rezistat,5 minute....

#670
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
Este doar publicitate, omul este afon in materie de tamplarie termoizolanta.
M-a chemat in toamna la el la birou, sa schimb geamuri sparte in peretele cortina. Dupa ce i-am explicat cauza spargerii geamurilor si ca oricate ar schimba ele tot se vor sparge daca nu remediaza cauza, ma intreaba cu o fata de tâmp daca pot sa reglez si usile de balcon din aluminiu, ca acolo e treaba complicata :)


#671
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postbogumilandia, on 07 aprilie 2018 - 01:02, said:

nu am spus ca e o problema ca romanul sa isi doreasca o calitate de top dar pe mine ma deranjaza atitudidea baiatului ''stie-tot''. numai in italia...la noi nu gasesti asa ceva....poliuretan(btw este ebonita),lamda....grosime...pvc nu bun,cah...maxim 80 de centimetri latime....lumina zenitala(sau genitala)....bleah-bleah....atat am rezistat,5 minute....

Eu nu inteleg ce aveti cu ei, da sunt groaznici amandoi insa nu sunt termopanisti, unu e prezentator tv iar celalalt este arhitect. Au primit niste informatii pe care le-au asimilat cum au putut si le transmit mai departe asa cum pot.

Publicitatea e normala intr-o emisiune tv, insa nici macar publicitate nu mi se pare sa fie, singura denumire de firma din film cred ca este Forch cu banda de etansare. In rest Buhnici se lauda ca tamplaria lui e “smechera” ceea ce asa si este.

E adevarat ca aroganta  fata de amarastenii care isi permit doar pvc cu montaj standard este nejustificata si scarboasa, mai ales atunci cand vine din partea unui om care nu prea stie el de ce e “smechera” tamplaria lui.

#672
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostDorel-Mesterel, on 07 aprilie 2018 - 10:13, said:

Eu nu inteleg ce aveti cu ei

Suntem heitări, ete-așa!

#673
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

View PostDorel-Mesterel, on 07 aprilie 2018 - 10:13, said:

Eu nu inteleg ce aveti cu ei, da sunt groaznici amandoi insa nu sunt termopanisti, unu e prezentator tv iar celalalt este arhitect. Au primit niste informatii pe care le-au asimilat cum au putut si le transmit mai departe asa cum pot.



Dorel esti real sau nu?
ce avem cu ei?pai daca vorbesc numai prosti.cum spui tu unul e prezentator tv-sa citeasca de pe prompter,ea e arhitect-sa proiecteze case,drumuri poduri.nu ii impiedica nimeni sa aduca un mesterel,dealer,patron ca sa poata sa vorbeasca coerent in clip.dar nu cred ca au vrut aia ca sa nu se umple de cacao.sau puteau sa faca un clip de 5 minute in care invatau cateva replici si nu mai cadeau in penibil.vorbesc amandoi de parca buhnici a inventat roata si ''duamna'' a inventat apa calda
publicitate nu e deloc.intra pe situl lui si ai sa vezi despre ce vorbim aici.ca noi am descoperit clipul pe alte canale e alta treaba,(multumim conu71).mi-a luat un minut sa vad producatorul,de fapt importatorul.
produsul e unul bun dar nu e cel mai ''jmeker'' vrei detalii, ai PM
acum despre calitatea clipului...fa un exercitiu de imaginatie si inchipuie cam ce ar iesi daca eu si Oana Cuzino am prezenta un medicament
-''nu stiu ce ingrediente are dar clar e mai bun ca aspirina''
-''contraindicatii?nu stiu ca nu am intrebat,dar tot e bun'' and so on...

ps.de fapt medicamentul pe care il prezint e foarte bun in zona zenitala

#674
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009
Domnule bogumil nu ai ce face jumătate din banii casei pasive sunt sponsorizări.... nu uita la sfarsit sa dai"like ,share si subscribe " .. e singura replică care ma amuza.
Sărbători frumoase sa aveti.

#675
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Sarbatori fericite sa avem.de Paste ar trebui sa fim mai intelegatori si mai buni.Sarbatori fericite Buhnici si duamna.
mr clauss acum am putina treaba.daca te rog imi aduci aminte mai tarziu sa dau ''like,share and subscribe''?Posted Image

#676
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009
Daca nu uit nici eu .....

#677
vlad_27

vlad_27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.02.2018
Stimati experti termopanisti, m-ar interesa care este comportarea normala ("la standard") a unei usi sau ferestre mobile dupa ce rotesc manerul de pe pozitia verticala (inchidere etansa) pe pozitia oriozntala:

1) Usa/fereastra sa ramana inchisa (neetans, evident) - daca vreau s-o deschid cat de putin, trebuie sa trag de maner
SAU
2) Usa/fereastra sa se deschisa singura (datorita presiunii garniturii de cauciuc), chiar daca nu trag de maner

Multumesc anticipat pentru opiniile si explicatiile avizate!

Edited by vlad_27, 04 May 2018 - 12:20.


#678
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Presiunea pe garnitura nu iti poate deschide fereastra.Fie montajul stramb (toc deformat), fie deformarea in timp a cercevelei, fie montare nu la verticala, fie strangere prea tare a suruburilor de la balamale care conduce la "ingroparea" balamalei in toc si la o deformare ( nu doar presiune normala) a garniturii pe partea balamalei.

Baga o coala subtire de hartie doar sub prima garnitura (cea dinspre interiorul casei), inchide fereastra peste ea, si vezi cat de tare este presata: daca o rupi, e prea mult.Daca nu sta singura sau o tragi cu usurinta inspre exterior, e prea putin.Si fa acest lucru in cele 4 colturi si cel putin la mijlocul fiecarei laturi.La usi chiar de 2 ori pe laturile verticale.

E cel mai simplu mod de a verifica etansarea unei ferestre.

Succes.

#679
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postvlad_27, on 04 mai 2018 - 12:17, said:

Stimati experti termopanisti, m-ar interesa care este comportarea normala ("la standard") a unei usi sau ferestre mobile dupa ce rotesc manerul de pe pozitia verticala (inchidere etansa) pe pozitia oriozntala:

1) Usa/fereastra sa ramana inchisa (neetans, evident) - daca vreau s-o deschid cat de putin, trebuie sa trag de maner
SAU
2) Usa/fereastra sa se deschisa singura (datorita presiunii garniturii de cauciuc), chiar daca nu trag de maner

Multumesc anticipat pentru opiniile si explicatiile avizate!

Eu sunt pentru varianta 2, depinde insa si cat se deschide partea mobila.

#680
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009

View Postvlad_27, on 04 mai 2018 - 12:17, said:

Stimati experti termopanisti, m-ar interesa care este comportarea normala ("la standard") a unei usi sau ferestre mobile dupa ce rotesc manerul de pe pozitia verticala (inchidere etansa) pe pozitia oriozntala:

1) Usa/fereastra sa ramana inchisa (neetans, evident) - daca vreau s-o deschid cat de putin, trebuie sa trag de maner
SAU
2) Usa/fereastra sa se deschisa singura (datorita presiunii garniturii de cauciuc), chiar daca nu trag de maner

Multumesc anticipat pentru opiniile si explicatiile avizate!
Usa/geam trebuie sa ramana in pozitia in care le pui.Amadoua variante pot fi discutabile.
La prima varianta este normal sa ramana asa daca din pozitia inchis duci manerul in pozitia deschis fara sa misti  usa sau geamul.
La a doua varianta cum spune mai sus fastcojo  iti va deschide geamul/usa  putin cam 10cm.

Edited by mmiclaus, 08 May 2018 - 22:29.


#681
SebiAngheluta

SebiAngheluta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2018
La multi ani de Sf Constantin si Elena celor care isi serbeaza ziua de nume !!!!
PS pareri pro si contra bandei precomprimate folosita la montarea termopanelor dar si a foliilor izolatoare interior si exterior...chiar fac ceea ce zic ei???

#682
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
de stricat nu strica numai ca pretul este prohibitiv. postase zilele astea ceva bogumilandia. stai sa caut postarea...


View Postbogumilandia, on 19 mai 2018 - 22:45, said:

buna asta.trebuie sa scrii la marii producatori sa le spui asta.pe tuburile de spuma scrie ceva de genul spuma POATE FI TAIATA,vopsita.tencuita...bla bla.+spuma nu trebuie lasata neacoperita deoarece isi schimba proprietatile sub actiunea factoriloror meteo
o data prelucrata adica izolata in orice fel spuma isi pastreaza caracteristicile iar daca treaba asta e facuta ca lumea si nu apar infiltratii spuma nu inmagazineaza nimic.daca demontezi o fereastra veche de 15 ani sa imi spui si mie cum arata spuma aia
btw exista spume care expandaza mult dar nu deformeaza ramele.dar astea sunt solutii profi nu prea se gasesc in brico.
la cerere iti trimit o poza cu marcile de spumasi variantele care sunt agreeate de salamander.doar atat am

Edited by conu71, 21 May 2018 - 12:20.
am gasit o


#683
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
A apărut și spumă flexibilă.

#684
Bogdanuk100

Bogdanuk100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.07.2018
Salutare,
Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?
Doresc sa-mi montez geamuri la o casa nou construita si nu stiu ce sa aleg sau cum sa aleg. Pana acum a primit doar o oferta pt :
Rehau Synego 80, geam 44mm lowe-float-lowe solar , argon , feronerie Maco multi-matic.
Ce parere aveti? Mai astept si alte oferte.
Multumesc anticipat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate