Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Teapa OLX!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007

View Postcephalophodes, on 03 martie 2015 - 21:08, said:

d-aia recomand OKAZII.RO....macvar acolo vad calificativele lui...si alea conteaza cat de cat....

Lasa-ma cu calificativele lui peste. Am comandat o singura si ultima data ceva de pe site-ul ala si a fost direct teapa, de la un user cu vreo 290 de calificative pozitive (cred ca peste 95% din calificative erau pozitive).
Am comandat o lebada si am primit un cartof (o analogie, desigur), cu Posta Romana, bineinteles, unde nu poti verifica ce-i in colet.

Si eu sunt de parere ca nu e bine sa cumperi chestii de pe site-uri de genul decat in cazuri extreme. Riscul de tepe e urias.

#20
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Am cumparat o gramada de pe ebay. nici o teapa. O singura data cand am luat ceva ieftin fara tracking. I-am spus vanzatorului ca nu a ajuns, a spus ca a mai trimis inca unul. Cand nu a ajuns nici al doilea am cerut refund de le ebay si gata. mi-am primit banii aproape imediat.
Orice am luat cu tracking a fost ok.

Nu site-urile de gen sunt problema ci mentalitatea romanilor care sunt pusi pe furat oriunde si pe ocolit legea - si asta se doreste in continuare, fugind de europa , ca asa au fost invatati. si lipsa de siguranta si seriozitate a celor care ofera astfel de servicii.

Pe ebay te roaga sa iei legatura cu el daca s-a intamplat ceva si face orice ca sa iti rezolve problema si sa nu ii dai un calificativ prost.

Edited by xtremdriving, 03 March 2015 - 21:53.


#21
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Avand adresa lui suni la oficiul postal de care apartine si afli ce s-a intamplat cu al tau colet.
Daca vanzatorul evita orice contact ii trimiti un sms prin care il instiintezi ca mergi sa faci plangere la politie, si a doua zi la prima ora dai frumos o declaratie pentru inselaciune impreuna cu toate dovezile pe care le detii, ca e plina tara de hoti si de tepari... nu conteaza ca au fost 10, 100 sau 100 000 lei, important e sa curatam tara de aceste specimene.
Ii instiintezi si pe astia de pe olx sa-l baneze de pe site.

Edited by lestef, 03 March 2015 - 22:22.


#22
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Trebuia sa pui confirmare primire colet, altfel va fi greu sa dovedesti, chiar daca posta zice ca a livrat, pana la urma nu are dovada.

#23
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Cei care nu accepta ferificarea coletului sunt tepari. Nu cumpar de la ei.

#24
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postxmanyacs77, on 03 martie 2015 - 21:12, said:

La olx, daca nu vrea verificare colet live, nu sunt de acord cu efectuarea tranzactiei!

View PostPascalau, on 04 martie 2015 - 08:50, said:

Cei care nu accepta ferificarea coletului sunt tepari. Nu cumpar de la ei.
Eu pot sa vand si cu verificare colet, dar costa 25 lei in plus. Si in cazul asta vreau sa ma asigur ca persoana stie ce cumpara.

De exemplu am avut o persoana care a cumparat un router wi-fi care functiona doar la romtelecom. Am luat de bun ca a citit anuntul si i-am expediat produsul asa cum a dorit. Oricum, a zis ca abia acasa cand a conectat routerul si-a dat seama ca el confundase modelele si nu-i functiona pe RDS. Curierul ar fi stat dupa el sa il si monteze? Ma indoiesc.

De aia e bine sa si iei legatura telefonic cu vanzatorul sau cu clientul, sa te asiguri ca e totul ok, pentru ca eu chiar nu am chef de reclamatii la politie nici in calitate de petent nici in calitate de parat.

#25
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Nu tin partea vanzatorilor dar si ei au parte de tepe de la cumparatori care nu mai ridica coletul .
Oameni si alte specii sunt de ambele parti .

#26
donyk112

donyk112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.07.2013
Baiatul a raspuns azi si a zis ca abia ieri i-au sosit banii ,in timp ce eu am platit pe data de 24 02.Se poate ca si coletul trimis de mine sa dureze asa mult.(Baiatul raspunde la telefon dar coletul nu ajunge:))Se poate asa ceva?Sa dureze asa mult.La posta cand sun acestia spun sa mai astept.

Inca ceva,pe okazii vanzatorul are 97% pozitiv din 2147.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
si pe elforum sunt tepe  si pe tocmai
Sa nu zic de asazisii jepcari de clienti, TU VANZATOR de buna credinta pui pretul gata redus sa il vinzi sa nu stai cu el si primesti telefoane de la diverse specimene noaptea dupa ora 8-9 sau dimineata de pe la 5-6 , dupa aia si de la prieteni pusi de ei sa te f la cap cu care-i ultimu pret, sa INCERCE telefonic sa reduca pretu sub 50% din cat ceri tu acolo,sa ti-l ia cu japca. Multi din cei care te suna fac parte din mafia concurentei, care incearca sa te descurajeze sa  nu vinzi  si sa accepti ofertele lor nesimtite sub jumatate de pret

#28
sizan

sizan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 27.07.2006
Acum un an, am facut o comanda pe olx.ro, am virat banii omului, insa coletul nu a mai ajuns. Cu logurile conversatiei avute cu respectivul pe olx + extrasul de cont cu respectivul transfer, am facut sesizare la DIICOT, si am urmat toti pasii legali.

A durat un an, m-au sunat ca respectivul e la politie la mine in oras, sa ma duc acolo, mi-am recuperat banii + banii pentru cheltuielile de judecata care in caz de impacare se impart in mod egal.

Nu era vorba de o suma mare, ci de principiu.

#29
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postdonyk112, on 04 martie 2015 - 11:59, said:

Baiatul a raspuns azi si a zis ca abia ieri i-au sosit banii ,in timp ce eu am platit pe data de 24 02.Se poate ca si coletul trimis de mine sa dureze asa mult.(Baiatul raspunde la telefon dar coletul nu ajunge:))Se poate asa ceva?Sa dureze asa mult.La posta cand sun acestia spun sa mai astept.

Inca ceva,pe okazii vanzatorul are 97% pozitiv din 2147.
De obicei dureaza destul de mult returul banilor, uneori mi s-a intamplat sa uit ca am avut de primit ramburs. Mi se pare ca dureaza mai mult decat termenul de livrare al pachetului. Pentru a fi sigur ca pachetul ajunge la destinatie, le cer clientilor sa ma notifice in momentul in care primesc coletul.

#30
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
OLX e site-ul ideal pentru tzepari, pentru ca nu are calificative. Daca vanzatorul are chef raspunde la telefon, daca nu, nu - si nu pateste nimic. Daca are chef trimite produsul, daca nu, nu. De-asta lider la nivel mondial e Ebay si nu Craigslist. Pana si chinezii de la Aliexpress au feedback. Pe site-urile de anunturi habar n-ai de la cine cumperi si normal ca iei tzeapa. Chiar si verificarea coletului la primire e irelevanta - daca ai cumparat o componenta IT deschizi coletul, vezi ca e acolo, dar habar n-ai daca e defecta sau nu. Eu evit sa cumpar de pe OLX exceptand cazurile in care ma pot intalni cu vanzatorul si e vorba de produse care nu necesita o testare riguroasa ca sa iti dai seama in ce stare sunt.

#31
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
.

Edited by octavvv, 04 March 2015 - 16:43.


#32
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postcib3k, on 04 martie 2015 - 16:21, said:

OLX e site-ul ideal pentru tzepari, pentru ca nu are calificative. Daca vanzatorul are chef raspunde la telefon, daca nu, nu - si nu pateste nimic. Daca are chef trimite produsul, daca nu, nu. De-asta lider la nivel mondial e Ebay si nu Craigslist. Pana si chinezii de la Aliexpress au feedback. Pe site-urile de anunturi habar n-ai de la cine cumperi si normal ca iei tzeapa. Chiar si verificarea coletului la primire e irelevanta - daca ai cumparat o componenta IT deschizi coletul, vezi ca e acolo, dar habar n-ai daca e defecta sau nu. Eu evit sa cumpar de pe OLX exceptand cazurile in care ma pot intalni cu vanzatorul si e vorba de produse care nu necesita o testare riguroasa ca sa iti dai seama in ce stare sunt.
OLX recomada ca persoanele care fac o tranzactie sa se intalneasca. In ceea ce priveste raspunsul la telefon, cel putin intr-un caz am refuzat sa servesc un client pentru ca ori era prea prost, ori avea chef de glume.
Un site cu calificative de la noi este okazii: ei bine acolo pana a binevoit vanzatorul sa raspunda, eu imi luasem produsul din alta parte.
In cazul Ebay nu te contrazic, nu prea am cum, dar am cel putin o gama de produse in vedere pe care le cautasem recent si pe olx si tocmai aveau pretul de 50 lei, in timp ce pe Ebay aveau pretul de 50 euro. Prefer sa iau mai ieftin, in ambele cazuri nu am cum sa probez produsul inainte de achizitie.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
de obicei daca faci prostia sa afisezi telefonu pe tocmai si olx, te vor suna toti idiotii retardati/maniaco depresivi   mistocari cu ceafa lata care sunt pusi pe caterinca sa iti ia produsul cu japca la juma de pret sau sub jumatate din cat s-a cerut

Sa mai zic ca agentiile imobiliare au ajuns aproape de faliment de cand au aparut anunturile si pe site-urile astea + anuntul telefonic ???   S-au gasit teparii inventivi care trage agentu de limba sa ii dea mai multe detalii despre o casa dupa care cauta in 5 min pe smartfone si a gasit direct proprietarul !!!  Astia sunt oamenii frustrati romani din pacate. In afara n-ai sa vezi asa ceva

#34
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Apai unde sa pun telefonul la vanzare? E drept ca am dat un telefon mult sub pretul cerut, dar nu m-a abordat nime vreo 3 luni, nu avea rost sa-l tin. Insa s-a intamplat doar pentru un telefon, la restul nu am mai cedat din pret. Ce sa-i faci, eram incepator.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
aia care cer ultimul pret si sa reduca pretu sunt comercianti de acolo din bransa care vor si ei sa ia produsul cu japca si sa stea ei sa il vanda ;)   De obicei nici un om intreg la cap nu vine cu japca la telefon dupa care si la fatza locului mai vor iar reducere
La okazii e prost sistemul ca tot asa liciteaza aiurea si nu te suna  sau vrea sa ia pe nimica iar tie okazii te taxeaza sa ii dai banul, nu il intereseaza  ca ala care a licitat era oligofren Posted Image

#36
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
pe okazii daca dai negativ faci o cerere de returnare comision si ti-ai recuperat banii.Oricum, olx si tocmai, momentan ofera posibilitatea oferirii de tepe

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate