Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Teapa OLX!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 aiptek, on 04 martie 2015 - 20:51, said:

pe okazii daca dai negativ faci o cerere de returnare comision si ti-ai recuperat banii.
asa e, dar e de furca cu ei, tre sa ii cauti tu la telefon sa te tii de capul lor ca sa iti recuperezi banul. Am fost patit cu niste ani in urma , fiindca "licitau cefute late la misto" si mie okazii vroia sa imi ia banul

#38
donyk112

donyk112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.07.2013
Bine ,ca nu e prima comada pe olx sau okazii doar ca nu am intalnit sa intarzie un pachet asa de mult adica de pe 24 pana azi sunt 6 zile lucratoare....Se poate sa dureze asa de mult?Coletul a fost pus de un prieten ce "a uitat" sa puna confirmarea coletului.Este posibil ca acesta sa fi ridicat coletul si ma abureste cum ca intarzie?Ma gandesc eu ca daca era sa fie teapa nu mai raspundea la telefon.A patit cineva sa trimita prin posta romana si sa dureze si mai mult?Posibil sa intarzie si posta.Imi fac eu sperante:))

#39
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Da, am patit acum vreo doua ierni, cred ca se inzapezisera masinile postei. Atunci am primit confirmarea ca ajunsese coletul cam la vreo 2 saptamani. Am mers si eu atunci la posta si imi tot spuneau sa mai astept, ca sigur ajunge coletul, dar nu aveau chef sa sune sa stiu exact situatia acestuia. Adevaru e ca la ghiseu, in perioada respectiva, era o functionara incompetenta cu care nu prea aveai ce discuta.

In prezent primesc confirmari prin mesaj pe site/SMS si unii se minuneaza ca ajunge repede coletul la ei. In alte situatii ma mira pe mine ca ajunge coletul in zone mai indepartate ale tarii in raport cu un timp mai mare pentru zone mai apropiate de mine. Si iau in considerare doar cazurile in care trimit in orase mari, nu comune sau sate aflate in locuri greu accesibile.

Ce e aia confirmare la primire colet? Adica e la fel ca la scrisori? Am trimis o gramada de scrisori atat la persoane cat si la institutii cu optiunea confirmare de primire, in ideea ca nu se pierd. Am platit mai mult pentru acest serviciu, insa niciodata nu am primit vreo confirmare. Eventual luam legatura cu destinatarul si imi confirma, dar posta deloc. Sau trebuia sa merg io la ghiseu si sa ii rog sa verifice daca s-a semnat de primire pentru scrisorile trimise?

Edited by master_oz, 04 March 2015 - 22:39.


#40
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
La Nemo Curier, de ex, pastrezi copia ta de AWB si peste 3-4 zile bagi numarul AWB-ului pe site-ul Nemo si iti afiseaza copia stampilata/semnata de catre destinatar a respectivului AWB. Aia e dovada ca respectivul a receptionat coletul trimis de tine.

#41
donyk112

donyk112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.07.2013

 master_oz, on 04 martie 2015 - 22:35, said:

Da, am patit acum vreo doua ierni, cred ca se inzapezisera masinile postei. Atunci am primit confirmarea ca ajunsese coletul cam la vreo 2 saptamani. Am mers si eu atunci la posta si imi tot spuneau sa mai astept, ca sigur ajunge coletul, dar nu aveau chef sa sune sa stiu exact situatia acestuia. Adevaru e ca la ghiseu, in perioada respectiva, era o functionara incompetenta cu care nu prea aveai ce discuta.

In prezent primesc confirmari prin mesaj pe site/SMS si unii se minuneaza ca ajunge repede coletul la ei. In alte situatii ma mira pe mine ca ajunge coletul in zone mai indepartate ale tarii in raport cu un timp mai mare pentru zone mai apropiate de mine. Si iau in considerare doar cazurile in care trimit in orase mari, nu comune sau sate aflate in locuri greu accesibile.

Ce e aia confirmare la primire colet? Adica e la fel ca la scrisori? Am trimis o gramada de scrisori atat la persoane cat si la institutii cu optiunea confirmare de primire, in ideea ca nu se pierd. Am platit mai mult pentru acest serviciu, insa niciodata nu am primit vreo confirmare. Eventual luam legatura cu destinatarul si imi confirma, dar posta deloc. Sau trebuia sa merg io la ghiseu si sa ii rog sa verifice daca s-a semnat de primire pentru scrisorile trimise?
Acea confirmare costa in semnatura acestuia la ridicarea coletului....La posta la mine vine o instiintare cum ca acel colet a fost ridicat.Urmarind vremea am vazut ca nu prea mai sunt zapezi pe nicaieri in aceasta perioada:))Dar tot ce este posibil .Am asteptat 6 zile nu mor daca mai astept inca 6 dupa aceasta perioada merg personal la posta sa vad ce se intampla .

#42
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 donyk112, on 05 martie 2015 - 07:28, said:

Acea confirmare costa in semnatura acestuia la ridicarea coletului....La posta la mine vine o instiintare cum ca acel colet a fost ridicat.Urmarind vremea am vazut ca nu prea mai sunt zapezi pe nicaieri in aceasta perioada:))Dar tot ce este posibil .Am asteptat 6 zile nu mor daca mai astept inca 6 dupa aceasta perioada merg personal la posta sa vad ce se intampla .

Daca acea confirmare de primire ajunge doar la posta e bine, insa pentru mine inseamna un drum in plus, era mai bine daca primeam confirmarea acasa in cutia postala.

Avand in vedere ca eu trimit colete cu ramburs in mod sigur destinatarul ajunge pe la posta.

Corect despre zapezi, nu mai sunt acum. Nu astepta inca 6 zile, s-o fi ratacit coletul, mai intreaba la posta sau poate se intoarce la tine si te trezesti ca ai de platit pe langa transportul inapoi si vreo taxa de magazinaj.

#43
donyk112

donyk112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.07.2013

 master_oz, on 05 martie 2015 - 09:19, said:


Daca acea confirmare de primire ajunge doar la posta e bine, insa pentru mine inseamna un drum in plus, era mai bine daca primeam confirmarea acasa in cutia postala.

Avand in vedere ca eu trimit colete cu ramburs in mod sigur destinatarul ajunge pe la posta.

Corect despre zapezi, nu mai sunt acum. Nu astepta inca 6 zile, s-o fi ratacit coletul, mai intreaba la posta sau poate se intoarce la tine si te trezesti ca ai de platit pe langa transportul inapoi si vreo taxa de magazinaj.
Se pare ca azi a ajuns coletul.Vanzatorul ma sunat si a zis ca tot azi a pus marimea mea la posta sa astept pana luni-marti si daca nu ajunge sa i-au legatura cu el.Cred ca nu am pus eu bine coletul adica am platit doar 6 lei.
Daca mai pateste si altcine se pare ca are de unde culege informatii.(de aici)Asta e invatatura de minte pentru mine si daca mai comand sa cer intotdeauna curierat si verificare colet.
Revin luni cu informatii despre colet,sa vedem poate am primit un cartof.

#44
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Am vandut prin olx un calculator cu verificare colet si cumparatorul din Iasi a fost foarte multumit.Posted Image
De asemenea am vandut cu verificare colet doua module de memorie RAM de 2Gb pe DDR2 tot la Iasi.
Eu voi vinde mereu prin olx; deoarece eu ca vanzator si cumparatorii produselor mele, am fost serviti exemplar de cargus!

#45
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Las că și domnii de la cargus "fac niște surprize " :-))

#46
donyk112

donyk112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.07.2013
Se pare ca baiatul a fost ok si a trimis papucii inapoi dupa 1 saptamana .Din  pacate acuma a trimis o pereche prea mica,dar totul s-a rezolvat cu un cizmar priceput.
Incaltamintea si imbracamintea se cumpara doar cand poti sa o probezi.Ultuma mea comanda pe astfel de site-uri si de astfel de produse.
Baieti,numai bine ,si multumesc de ajutor!!

#47
musicdvdsrock

musicdvdsrock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.12.2005
Salutari
Cu scuzele de rigoare pentru redeschiderea acestui thread (nu e atat de vechi precum altele)
2 tepe primite la activ pe Olx (colete trimise si neridicate, bani pierduti pe transport / retur) - stiti cumva unde se pot posta datele celor care au comis asta? Ma refer la un blacklist/ o baza de date cu astfel de persoane ?
Orice sfat in acest sens e util, macar mai produce o detensionare, banii pierduti tot pierduti raman, dar na, poate evita altii probleme similare!

Edit : Din ce am mai citit, am gasit aici => http://www.clientine...temeilegal.html => site-urile mentionate jos.
E bine pentru inceput, ma gandesc.

Multumesc frumos pentru ajutor & sfat

Edited by musicdvdsrock, 18 April 2015 - 23:27.


#48
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Sfat: lăsați-vă de bișnițăreală! Produsele ieșite din uz se reciclează nu se caută fraieri pentru a scăpa de ele.

#49
musicdvdsrock

musicdvdsrock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.12.2005

 spider_zero_sapte, on 18 aprilie 2015 - 23:25, said:

Sfat: lăsați-vă de bișnițăreală! Produsele ieșite din uz se reciclează nu se caută fraieri pentru a scăpa de ele.

Vanzarea produselor de care o persoana fizica nu mai are nevoie e considerata de tine bisnitareala?
Am inteles. E o opinie si atat. Una pertinenta ce-i drept.
Pai e o intreaga bisnitareala atunci pe eBay / alte site-uri similare, pe bani grei chiar.

Edited by musicdvdsrock, 18 April 2015 - 23:28.


#50
Barbiturice

Barbiturice

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 28.03.2015
Eu am vandut pe OLX o gramada de chestii, deci e bun. :lol:
Nu doresti teapa, nu preiei coletul pana nu-l verifici. Nu doreste sa-l verifici, ii trimiti inapoi coletul si teapa e a expeditorului. Trebuie sa-i precizezi expeditorului sa puna coletul cu posibilitatea verificarii la destinatie. Costa putin mai mult dar stii o treaba.

#51
rizeamarian29

rizeamarian29

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2015

 sizan, on 04 martie 2015 - 14:19, said:

Acum un an, am facut o comanda pe olx.ro, am virat banii omului, insa coletul nu a mai ajuns. Cu logurile conversatiei avute cu respectivul pe olx + extrasul de cont cu respectivul transfer, am facut sesizare la DIICOT, si am urmat toti pasii legali.

A durat un an, m-au sunat ca respectivul e la politie la mine in oras, sa ma duc acolo, mi-am recuperat banii + banii pentru cheltuielile de judecata care in caz de impacare se impart in mod egal.

Nu era vorba de o suma mare, ci de principiu.
BUNA SEARA SUNT NOU PE AICI  SI AM SI EU O PROBLEMA DE ACEST FEL .
-am cumparat de pe olx o pereche de botine de la o domnisoara din sebes am vb cu ea la telefon  am ajuns la un acord ca eu  sai pun bani in contul bancar deschis la BRD suma de  103 lei  si ia sa trimita coletul ,am pus bani si pe urma na mai raspuns la telefon ,la mesaje, la mesaje pe contul OLX ,WhatsApp, toate incercarile imi respingea apelurile . DORESC SA VORBESC CU DV DAR NU STIU CUM . IMI PUTETI LASA UN NR DE TELEFON ,,,CONTACT FACEBOOK , O ADRESA DE EMAIL . ADRESA MEA DE EMAIL  ESTE  [email protected] . va multumesc mult si astept sa raspundeti cat mai repede

#52
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pai in primul rand trebuie sa te prezinti la politie, vezi ce sectie de politie ai prin apropiere.
Ei te vor sfatui ce si cum sa procedezi mai departe.

Edited by Ciubex, 10 November 2015 - 11:14.


#53
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
si ce sa faca politia? sa intre si ei pe net sa o caute pe aia ? crezi ca vor trata cazul cu seriozitate?
pe olx si pe site-urile de vanzari se practica anunturile puse de pe un numar de telefon care dupa vanzare ori nu mai este valabil ori nu se mai raspunde. Sunt curios cum se va termina cazul de mai sus.

#54
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Politia o sa-ti deschida dosar pentru investigarea fraudei, dosarul apoi din cate stiu va ajunge la cei de la fraude.
Totul e doar sa incepi de undeva si sa primesti sfaturi, daca stai si te plangi pe forum-uri nu te ajuta la nimic.
Data te blazezi ca politia nu face nimic si nu apelezi la ei, atunci ei nu o sa faca nimic, nu se sesizeaza nimeni pentru tine. E la latitudinea ta sa iei o masura in a face ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate