Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Teapa OLX!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
donyk112

donyk112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.07.2013
Buna seara dragi colegi!
Am cumparat de pe OLX o pereche de incaltaminte si mi-am cam luat TEAPA.La deschiderea coletului papucii erau prea mari si folositi.Coletul a ajuns la Suceava din Bucuresti.
Am vorbit cu vanzatorul si a zis sa trimit coletul inapoi ca el imi schimba perechea.(Am atat poze cu incaltamintea roasa cat si poze cu convorbirea cu acesta,si inregistrari telefonice + datele vanzatorului(unde locuieste nume prenume numar telefon si adresa mail).
Am trimis coletul frumos prin posta romana in data de 24.02 si coletul nu a ajuns nici azi.Ori vanzatorul a luat coletul si ma abureste cum ca nu a ajuns ori coletul nu a ajuns(Trebuie sa primesc acasa avis de comfirmare cum ca  acel colet a fost preluat??Sau cum trebuia sa il trimit?)Pana in data de 2.03 vanzatorul a raspuns la telefon,dar astazi nu mai raspunde,nu are telefonul inchis,telefonul suna.).Am sunat la cei de la posta romana si mi-au zis sa mai astept si daca nu ajunge coletul sa fac o plangere.Ce pot face??
Va multumesc!

#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Daca nu ai cerut notificare ca a preluat coletul, iti sugerez sa te bucuri de suspans.

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
OLX raspunde doar de tranzactiile care includ verificarea coletului. Esti prea naiv. Ai ramas si fara bani si fara perechea de papuci.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
tzeapa, m-am convins de prin 2006 cu tzeparii prin posta  si ulterior cu tzeparii prin curierate.
Cei mai mari tepari sunt din Timisoara la nivel de 2006 (Iov David, Florin Bercea)
Nu domne, cel mai bine o iei de la tine din oras. Dai banu dupa ce o vezi, altfel nu !!!

#5
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
In mod normal, daca nu ridica coletul acesta trebuie sa revina la expeditor, adica la tine.
Ai destule dovezi sa-i faci o plangere la politie in caz ca se da "mort" in continuare.

Lasa numele vanzatorului aici ca sa nu se mai tepuiasca si altii.

#6
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
da eu nu inteleg titlul. Nu olx ti a tras teapa ci gigel ala care ti a vandut papucii. Acum faci si tu ce ti au zis cei de la posta, o plangere la politie

#7
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
Nu stiu ce sa spun, mai asteapta o saptamana, Eu am comandat un colet din anglia; din Anglia pana in Bucuresti a durat 2 zile, iar din Bucuresti la Mine acasa a durat 11.(aveam tracking number +stampile pe colet)
intotdeauna sa trimiti cu confirmare de primire .

#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-si daca face plangere la politie se ajunge la tribunal si pt o pereche de papuci nu se merita

#9
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
"Ce pot sa fac ? "

Pune-i cruce amice .
Era previzibil sa iti iei teapa si nu este vina OLX .
Teapa se primeste si de la marile magazine , asa ca nu pune la suflet .
Eu am cumparat diverse de pe OLX si au fost mai multe tepe decat o pereche de papuci .
Dar nu m-am suparat asa de tare .

#10
donyk112

donyk112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.07.2013
Bine baieti,multumesc de sfaturi totusi incerc maine sa reiau legatura cu baiatu ,poate o dam cumva,intradevar am avut foarte mare incredere +ca nu am fost documentat in legatura cu posta romana si cum stau lucrurile .Revin cu noi detalii daca se rezolva sau nu!O seara placuta!

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 donyk112, on 03 martie 2015 - 20:30, said:

Bine baieti,multumesc de sfaturi totusi incerc maine sa reiau legatura cu baiatu ,poate o dam cumva,intradevar am avut foarte mare incredere +ca nu am fost documentat in legatura cu posta romana si cum stau lucrurile .Revin cu noi detalii daca se rezolva sau nu!O seara placuta!

Daca ai de primit/expediat fa tranzactia cu verificare colet numai prin: cargus, fan curier, nemo.
Evita prin posta romana!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 03 March 2015 - 21:10.


#12
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Si posta romana ce implicare are?

Eu vand si cumpar de pe OLX, inca n-am primit tepe, am avut si colete care nu mi s-au ridicat si am platit dublu transportul. Asta e, exista riscuri.

#13
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
d-aia recomand OKAZII.RO....macvar acolo vad calificativele lui...si alea conteaza cat de cat....

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 cephalophodes, on 03 martie 2015 - 21:08, said:

d-aia recomand OKAZII.RO....macvar acolo vad calificativele lui...si alea conteaza cat de cat....

La olx, daca nu vrea verificare colet live, nu sunt de acord cu efectuarea tranzactiei!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 03 March 2015 - 21:12.


#15
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Nu OLX ti-a dat teapa, ci un cetatean oarecare. Propun schimbarea titlului in "teapa luata pe OLX".

#16
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 MooF2010, on 03 martie 2015 - 20:17, said:

OLX raspunde doar de tranzactiile care includ verificarea coletului. Esti prea naiv. Ai ramas si fara bani si fara perechea de papuci.
Olx ar trebui sa faca un sistem ca cel de pe ebay; feedback pt orice tranzactie! . Orice mica teapa strica afacerea si nimeni nu isi permite sa faca d'astea...
+ exista obligatia de a oferi 14 zile returnarea obiectului ( pentru micii afaceristi de pe ebay ca pe aia mari nu ii obliga, dar pe cei mici ii obliga sa ofere acest serviciu)

Edited by xtremdriving, 03 March 2015 - 21:18.


#17
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cum sa-ti iei papuci de pe OLX??Posted Image

#18
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Pai daca i-ai verificat la curier si ai vazut ca erau defecti aveai tot dreptul sa-i spui curierului ca nu-s buni  si-i trimitea inapoi, tu nu nemaitrebuind a plati nimic.
Te-ai complicat de te-ai rupt si degeaba cu posta romana si cu dat de telefoane.

LE: Scuza-ma, nu am citit bine, credeam ca i-ai verificat la curier.

Edited by edy12345, 03 March 2015 - 21:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate