Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Facultati tehnice (alegere)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#19
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.442
  • Înscris: 27.05.2006
@neagu: diferenţa în inginerie e că ăia care habar n-au nici nu se bagă la joburi

#20
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.031
  • Înscris: 03.02.2014
Cum au zis si altii, scapi de matematica doar prin nume la facultatile tehnice, si ce matematici se fac in primul an la politehnica cel putin depaseste cu mult nivelul de liceu (chiar si de la mate-info). O sa te tot lovesti de concepte avansate din mae si fizica pe tot timpul facultatii.

Acum e curiozitatea mea: cand te-ai dus la liceu nu ti-ai dat seama ca profilul umanist iti limiteaza foarte mult orizonturile? cineva care termina un profil real poate foarte usor sa se duca si la facultati "umaniste", invers ceva mai greu.

#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.215
  • Înscris: 24.04.2007

 joseph_lacroix, on 03 martie 2015 - 14:03, said:

eu daca as mai fi in situatia sa aleg o facultate tot inginerie as alege iar ca varianta 2 ar fi medicina, in niciun caz nu as alege studii economice si dreptul , iar motivul este f simplu; la nivel de tara conform unor date aparute la un momentdaat pe internet in fiecare an facultatile livrau pe piata muncii  29.000 de absolventi de studii economice  si 17.000  de studii juridice, supermarketurile fiind pline de economisti si juristi.

sfatul meu, daca iti doresti o facultate cu profil tehnic, cauta un profesor bun si pune mana dete mediteaza la matemaitca in mod special si fizica , iar daca muncesti mult o sa reusesti sa faci fata.
....si mii de ingineri care vand pizza....
Apropo mai exista industrie in tara asta?

#22
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 176
  • Înscris: 23.06.2010

 joseph_lacroix, on 03 martie 2015 - 14:03, said:

eu daca as mai fi in situatia sa aleg o facultate tot inginerie as alege iar ca varianta 2 ar fi medicina, in niciun caz nu as alege studii economice si dreptul , iar motivul este f simplu; la nivel de tara conform unor date aparute la un momentdaat pe internet in fiecare an facultatile livrau pe piata muncii  29.000 de absolventi de studii economice  si 17.000  de studii juridice, supermarketurile fiind pline de economisti si juristi.

sfatul meu, daca iti doresti o facultate cu profil tehnic, cauta un profesor bun si pune mana dete mediteaza la matemaitca in mod special si fizica , iar daca muncesti mult o sa reusesti sa faci fata.
Si vrei sa spui ca ingineri nu sunt la fel de multi? Căti studenți are doar UPB? 22000? Asa de curiozitate m-am uitat pe un site de joburi sa vad ce posturi sunt pentru un inginer medical,  am găsit o firma de reparații de aparate medicale,  salariu 2800 net la început,  mașina de serviciu, laptop, cursuri în Germania, într-un cuvânt un job bun. Știi căti aplicanți avea? 210. O concurenta de 210 ingineri pentru un post,  și încă nu s-a ajuns la termenul limită! Pai de ex la INM nu e concurenta mai mare de 10 pe loc,  nici atât.

#23
needhelp4

needhelp4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 130
  • Înscris: 01.02.2015

 neagu_laurentiu, on 03 martie 2015 - 10:10, said:

Simti in tine ca te arde flacara pasiunii pentru asa ceva ?
Nu cred ca in zilele astea iti mai arde de ce pasiune ....sincer

Sa arda pasiunea in mine , un job care sa-mi faca placere sa stau peste program , sa ma dedic total CLAR ceva reconditionari masini clasice , tuning sau alte specializari pe aici . Am fost in urma cu cativa ani in Belgia , langa persoanele care le-am vizitat , ma rog in acelas sat (satul de acolo cu ce-i la noi ) si avea un fel de service reprezentanta , avea un Triumph in spate unde ii puneau accesorile dupa revopsire si aveau la rand din cate am inteles un BMW '80 . Aici as sta si mi-as face treaba cu pasiune si placere incat as zambi tot timpul . Dar e imposibil si financiar si ideologic la noi in tara . Eu sunt ciudatel nu am pasiuni sau vise gen ''mamiii...vreau sa prind infractorii si borfasii'' sau in agricultura ..... cum este varul meu inginer agronom prin Calarasi si grau , combine ....

Deci se exclude job+pasiune , ramane job pentru supravietuire . :(

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.643
  • Înscris: 30.07.2003

 needhelp4, on 05 martie 2015 - 21:01, said:

Nu cred ca in zilele astea iti mai arde de ce pasiune ....sincer
Deci se exclude job+pasiune , ramane job pentru supravietuire . Posted Image
Poate la tine. La mine si la altii (cati or fi ei) se poate. Asa ca ar fi bine sa tinzi spre combinatia optima.

 needhelp4, on 05 martie 2015 - 21:01, said:

Dar e imposibil si financiar si ideologic la noi in tara .
Si esti legat de glie ? O viata ai, mergi unde-ti indeplinesti visul.

Editat de neagu_laurentiu, 05 martie 2015 - 21:47.


#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.643
  • Înscris: 30.07.2003

 needhelp4, on 05 martie 2015 - 21:01, said:

Eu sunt ciudatel nu am pasiuni sau vise
Dar le-ai cautat ? Ai citit tone de carti (ca experienta de viata inca n-ai) si nimic, nimic ?

#26
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 913
  • Înscris: 07.05.2006

 XON-XOFF, on 02 martie 2015 - 21:11, said:

@iniţiator, tu te auzi ce spui? facultate tehnică la care să nu se mai facă fizica după primul an ? dar tu ce crezi că sînt materiile tehnice ? TOATE sînt fizica cu alt nume. Analiza unor procese din lumea reală, punerea lor în ecuaţie, rezolvarea ecuaţiilor. Fie că e vorba de electronică, mecanică, chimie, orice tehnologie vrei tu.

Tehnologia sudurii e ceva ciudat în sensul că după nume e FOARTE specializat, prea specializat pt o facultate "normală" (la univ. serioase din străinătate nu există să pretindă că te specializează aşa tare). Deci dacă vrei să dai acolo trebuie să te documentezi serios, să nu iei plasă, pt că cel puţin teoretic, de acolo ieşi ştiind doar "totul" despre sudură, ceea ce nu prea corespunde unui inginer care e familiarizat cu de toate.

Materiile tehnice NU sunt fizica, nu mai induce in eroare lumea. La orice facultate tehnica fizica e disciplina teoretica cel mai putin studiata, ti-o confirma oricine a urmat si o facultate tehnica si facultatea de fizica.
In privinta Tehnologiei Sudurii, este o nuanta de adevar in ce spui, pt ca angajatorii cauta oamenii cu pregatire cat mai generala. Dar asta e pt posturi care nu cer cine stie ce analiza stiintifica e pt urmaritori de muncitori.
Fa o specializare super generala gen Fizica tehnologica si ai sa vezi ca nu poti lucra nicaieri in proiectare pt ca nu ai habar sa faci un produs si tot profesor trb sa te faci.
Legendele astea cu matematica si fizica super necesare pt ingineri sunt raspandite de profii de liceu care isi tem orele.
N-au procedat la fel ei si cu cei ce dau la ASE, ca-ti trb acolo cam tot ce se face si la facultatea de mate-info.
Eu cred ca umanistii au mai multe optiuni de facultati, pt ca pana la urma informatica e tot o limba si ceea ce deosebeste matematica de inginerie e tocmai partea umana.

Editat de plantron, 11 martie 2015 - 21:31.


#27
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.442
  • Înscris: 27.05.2006

 plantron, on 11 martie 2015 - 21:29, said:

Materiile tehnice NU sunt fizica, nu mai induce in eroare lumea. La orice facultate tehnica fizica e disciplina teoretica cel mai putin studiata

Dpdv al unui absolvent de liceu care vrea să ştie cum sînt materiile, insist: materiile (poli)tehnice SÎNT de tipul fizicii de liceu. Şi în liceu, prin "fizică" se înţeleg multe capitole diferite: electricitate, mecanică, optică, etc. Fiecare materie tehnică de la politehnică era de EXACT acelaşi stil: analiza unor fenomene, punerea în ecuaţie, rezolvarea ecuaţiei. Deci nu mă refer la disciplina numită "fizică" ci la disciplinele TEHNICE.
Mă bazez pe experienţa mea de politehnist (electronist). Am făcut (evident) o grămadă de materii electrice/electronice dar şi altele ne-electrice cum ar fi materiale, mecanică inginerească, etc.

#28
shadok20

shadok20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 10.08.2015
multi vorbesc doar sa aiba o activitate
matemkatica sa stii ca se face la greu in orice specializare ai merge la inginerie
fizica se face ceva abureala anu 1 2 semestre si ai scapat

#29
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 225
  • Înscris: 01.04.2012
stiu un baiat absolvent al Facultatii de Inginerie Electrica Energetica si Informatica Aplicata care momentan lucreaza ca "warehouse operative" in Coventry. Deci se poate!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate