Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Problema sarcina posibila !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
eu am 23 , respectiv 20 faza e ca de dimineata a sesizat si un sange mai negru asa ... sa fie de la raceala si de la medicamentatie ? Acum nu i-a intarziat, a venit cam la fix in conditiile in care  in luna februarie a durat de pe 31- 05, iar acum a inceput  pe 1 martie cu acele scurgeri maronii!! Am citi pe net ca poate fi vorba si de o sarcina extrauterina uneori, se poate ca doctorul sa nu fi vazut in cele 2 ecografii?

Edited by bogdanbn06, 03 March 2015 - 10:53.


#20
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
nu e nici de la raceala, nici de la medicamente, e....ca asa e normal. Stiu ca e greu sa intelegi, ca esti baiat, dar incearca sa ma crezi pe cuvant: nu e obligatoriu sa aiba dureri de fiecare data (la fel de bine, o femeie care n-are dureri mari de obicei poate avea perioade in care se da cu capul de pereti de durere), iar culoarea, textura, fluxul sangelui se poate schimba de la menstruatie la menstruatie. Nimic nu e batut in cuie.

Asta incercam sa-ti spun. Inceteaza sa mai cauti semne ale sarcinii in simptomele fetei pentru ca sunt usor confundabile. Intarzierea menstruatiei nu inseamna neaparat sarcina, schimbarea culorii sangelui nu inseamna sarcina, nici lipsa durerilor de burta/cap/spate sau ce-o mai durea pe ea la menstruatie, ca fiecare femeie le are pe ale ei. In schimb, daca vei mai avea vreodata nevoie sa stii sigur, retine metodele stiintifice prin care se stabileste existenta unei sarcini:

1. teste de sarcina din urina, care se poate face incepand cu prima zi de intarziere a menstruatiei (cu observatia ca exista si rezultate false, de aceea testul trebuie coroborat cu una din metodele de mai jos)
2. vizita la doctor, care stabileste daca e cazul sa faca ecografie (embrionul ar trebui sa fie vizibil in saptamanile 4-5 de sarcina)
3. daca chiar vreti sa stiti sigur-sigur, faceti testul beta HCG din sange care arata ca exista (sau a existat recent) o sarcina careia ii puteti chiar stabili varsta dupa valorile hormonului

#21
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 bogdanbn06, on 02 martie 2015 - 22:09, said:

Dar daca nici pe teste nici la ecografiile alea nu se vedea nimic poate exista ceva dupa  8 luni  din moment ce pacienta nu prezinta niciun semn de sarcina  ( gen voma, greata  etc ) ? a luat banii doar la prima si a zis ca sa vina gratuit si la a doua , acum exista vad si a treia ... eu zic ca nu mai are rost din moment ce nu apare nimic.... faza e ca acum are niste scurgeri maronii, ea zice ca e menstruatie , dar ce ma intreb eu este urmatorul lucru : inainte stiam ca trebuia sa o doara burta , ea a zis ca nu e neaparat sa o doara cand e sa vina ... deci practic se poate varianta ei ?

Da, se poate. Menstruatia e una dintre cele mai variabile chestii de pe planeta asta. Eu sunt una din femeile care nu stie niciodata cand ii vine. Banuieste, dar cu siguranta nu poate sti niciodata. Si nu sunt singura asa, asta e mai sigur ca iarna din Siberia.

Din prima zi a ultimei menstruatii se calculeaza varsta sarcinii. Se numeste "varsta gestationala".

Edited by Deria_Leena26, 03 March 2015 - 11:29.


#22
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Am inteles, multumesc mult de ajutor, am inteles ca au fost niste cheaguri ( acele pete negre  acele chestii negre ..

#23
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
O intrebare mai am  in cazul acesta  mai se poate vorbi sau exista menstruatie peste sarcina ? fetei cica i-a mai curs ,  nu doar cateva picaturi ci putin mai mult  ( i nconditiile in care umplea unu pe zi ) si ce a observat ca s-a deschis la culoare din ce in ce mai mult azi dimineata, e a 2-a zi si are usoare crampe dar in rest  nu prea a mai curs?

#24
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
mai, fata e la prima menstruatie sau cum? Ce i se intampla este o menstra normala, chiar daca e putin diferita de ce a avut pana acum. Nu e insarcinata!

#25
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Ai dreptate Michidoo in cele din urma ii vine usor usor, deja ii curge mai mult . M-a speriat foarte mult fiindca avea si are unele simptome  gen oboseala, dureri de cap, de ochi, care cam coincideau putin cu cele de sarcina , ea avand o raceala mai accentuata in momentul acesta. Poate ca e si de la pastile cum zicea ea..oricum Multumesc mult  MICHIDOO !

Edited by bogdanbn06, 04 March 2015 - 19:24.


#26
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
cand o femeie se gandeste ca este insarcinata, fiecare simptom inseamna sarcina. Ba creierul este atat de dragut incat creeaza false simptome (adica i se pare ca...) pana la a ajunge ca stresul sa-i intarzie menstruatia (chiar si unei femei careia ii venea "ceas), si de-aici incepe cercul vicios: crede ca e insarcinata pentru ca i-a intarziat menstruatia care a intarziat pentru ca e stresata ca ar fi insarcinata.

De aceea ziceam mai sus ca nu e cazul sa va luati dupa simptome si chestii gen "mi se pare ca". Nici sa va stresati prea tare. Faceti ce trebuie pentru a stabili daca e o sarcina sau nu (ti-am recomandat cateva variante) si linistiti-va, pentru ca menstruatia poate fi influentata de foarte multe lucruri.

Eh, si ca sa fac pe lupul moralist, sper ca intamplarea asta a fost invatatura de minte pentru voi si mai ales pentru tine. Ca baiat, singura metoda de contraceptie pe care o poti controla tu (in afara de abstinetna) este prezervaitvul. Dupa cum vezi, metoda calendarului nu functioneaza, iar daca ia pastile, cam va trebui sa te increzi in ea ca le ia cum trebuie (dau si alea rateuri in anumite cazuri). Nu stiu ce accident s-a intamplat la voi de data asta, dar ai grija sa nu se mai intample. Nu cred ca merita atata stres pentru cateva minute de placere.

Edited by Michidoo, 04 March 2015 - 20:10.


#27
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Pastilele erau de raceala nu de altceva. Acum zice ca ii vine mai bine. Ai dreptate ,nu merita mai ales la varstele noastre cand inca nu suntem nici macar realizati din punct de vedere financiar ( bani , casa etc ). Ehee si tin sa te contrazic , ea abia  la o saptamana de intarziere mi-a zis ca e ceva ciudat , pana atunci nu avea treaba fata,niciun stres, apoi am inceput sa imi fac eu mai multe griji decat ea ... ma rog ..

Edited by bogdanbn06, 04 March 2015 - 21:40.


#28
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Bine macar ca ai fost langa ea in momentele astea de stres maxim, altii le dau cate un sut in... fund, "ramai sanatoasa, cucoana, eu imi iau palaria si plec".

#29
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Acum ca i-a venit a a 2-a oara ciclul menstrual  + ecografie in a 4-a sap si  in saptamana 7 de la contact sexual ar mai putea exista ceva acolo+  2 teste negative ?

#30
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Bogdane, tu esti pe bune? Posted Image

#31
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Dupa chestia asta , sincer, nu cred ca mai sunt pe bune , sunt speriat ( pana acum  3-4 zile am dat-o pe bromura la greu ca sa uit ) ... de asta intreb ...

#32
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Eu cred ca esti paranoic din fire, nu doar speriat.
Nu exista menstruatie peste sarcina, pot exista posibile sangerari provocate de nidarea (cuibarirea) oului in mucoasa uterina, dar se deosebesc de menstruatie pentru ca nu tin 5-7 zile. E un semn de la divinitate sa fiti mai precauti si sa invatati amandoi cum se fac copiii.

#33
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Da , asa am citit si eu , ca acele sangerari tin  in jur de o zile  si curge  doar ceva maro , la ea deja sunt 3  cu sange din ala maro  si aprox 2 zile de cand a inceput menstruatia normala !!! Poate ca si asta ai dreptate cranck, nu te contrazic , eu pot spune ca-s speriat !!!

#34
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
macar de te-ai speria atat de tare incat sa nu mai faci niciodata sex neprotejat!

#35
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Prevad ca maine o sa ne spui si ce gust aveau cheagurile alea maronii. Esti ceva de groaza... Ce faci. Stai la p!zda ei cu lanterna sa vezi ce mai iese de acolo?

#36
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Din pacate sunt cam 150 de km intre noi ... momentan.. Cine a trecut prin asa ceva stie oricum ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate