Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema sarcina posibila !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#1
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Buna ziua, am si eu o nelamurire in legatura cu o posibila sarcina a prietenei mele : i-a intarziat ciclul , in cele din urma i-a venit dupa 2 saptamani si ca sa fim siguri am fost la un medic ginecolog ( ar fi avut 3 saptamani atunci , mai exact pe 4.02 ). Acesta nu a vazut nimic spunand ca e prea devreme si i-a facut o  programare gratuita  peste o luna . Azi a fost iar prietena mea la ginecolog, deoarece a observat niste pete maronii ( ca cele de vin inainte si dupa   menstra) si ea zicea ca e cam la fix, ca nu are cum  ( de obicei ii intarzia cateva zile ....ultimul ciclu fiind pe  de pe 31 - 05 februarie, iar acum incepuse pe 1 martie  ). Problema e urmatoarea : nici de data aceasta doctorul nu a vazut nimic ( practic daca ar fi fost ar fi avut 7 saptamani si ceva de sarcina ) si i-a zis ca sa mai vina ca sa fie sigura peste o luna . 1.Mai poate exista ceva sau doctorul acesta isi bate joc  ? 2. La 8 saptamani se vedea ceva daca era gravida ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Exista niste "betigase magice"
Femeia face pipi pe ele, iar masculul isi face cruci.

In rest depinde, de "material", ecograf si priceperea medicului.

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Cumpara un test de sarcina

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postpetre69, on 02 martie 2015 - 16:35, said:

Cumpara un test de sarcina

Sa nu puna poza?

#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Pipi pe stick si te lamuresti. :)

Si da, la 7 saptamani deja ii bate inima deci daca n-a vazut nimic, nu e nimic.
Daca zici ca "i-a venit" 2 saptamani mai tarziu e posibil sa fi fost un avort spontan, se mai intampla (sau poate doar i-a intarziat, na, si asta se mai intampla). Oricum doctorul ar fi trebuit sa poata vedea la eco daca e uterul curat sau nu...

#6
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View Postmyshyk, on 02 martie 2015 - 16:38, said:

Sa nu puna poza?
Nu mai cere poza pentru ca stie ca-i combinata! Posted Image  Ce naiba brie! Posted Image

#7
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
am uitat sa mentionez ca a facut 2 teste de tip Barza si a iesit decat linia aceea rosiatica , atat, unul dupa ce a fost prima data la ecograf  si al doilea acum o saptamana deci ambele au fost NEGATIVE !!!

Edited by bogdanbn06, 02 March 2015 - 16:58.


#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Deci sarcina e negativa. Un expert in triboelectricitate iti poate explica cum sta treaba.

#9
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postbogdanbn06, on 02 martie 2015 - 16:57, said:

a facut 2 teste de tip Barza si a iesit decat linia aceea rosiatica
Daca iesea doar in loc de decat, era si mai bine.

In rest, numai de bine, tara are nevoie de copii. Eu stiu din start ca fac minim doi, mai trebuie sa se nasca si romani, ca deja ne depasesc tiganii.

Edited by Mur_, 02 March 2015 - 17:25.


#10
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
cum adica sarcina negativa, adica practic nu exista nicio sarcina ?  Cred ca nu s-a inteles bine , am dus-o la ginecolog abia dupa ce i-a intarziat menstruatia 2 saptamani, abia atunci, i-a venit, nu  a avut si nu are  nicio problema in timpul asta de o luna ( gen greturi , voma, ameteli si altele, doar o simpla raceala acum ). Acum am fost ca i s-a parut ei ciudat sa vina cam la fix asa  ...  si nea caisa ala  nu a vazut nimic , din ce am inteles a umblat cu  o sonda pe burta si se uita pe un ecran ..deci practic eu zic ca nu exista nimic , toata buba e la fata ... si mai am o intrebare cum se calculeaza varsta sarcinii ... se calculeaza de cand  s-a intampla tcontactul sexual sau de cand i-a intarziat  menstruatia ?

Edited by bogdanbn06, 02 March 2015 - 18:52.


#11
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postbogdanbn06, on 02 martie 2015 - 16:32, said:

La 8 saptamani se vedea ceva daca era gravida ?

Se vedea si la 5.

View Postbogdanbn06, on 02 martie 2015 - 18:42, said:

cum adica sarcina negativa, adica practic nu exista nicio sarcina ?  Cred ca nu s-a inteles bine , am dus-o la ginecolog abia dupa ce i-a intarziat menstruatia 2 saptamani, abia atunci, i-a venit, nu  a avut si nu are  nicio problema in timpul asta de o luna ( gen greturi , voma, ameteli si altele, doar o simpla raceala acum ). Acum am fost ca i s-a parut ei ciudat sa vina cam la fix asa  ...  si nea caisa ala  nu a vazut nimic , din ce am inteles a umblat cu  o sonda pe burta si se uita pe un ecran ..deci practic eu zic ca nu exista nimic , toata buba e la fata ... si mai am o intrebare cum se calculeaza varsta sarcinii ... se calculeaza de cand  s-a intampla tcontactul sexual sau de cand i-a intarziat  menstruatia ?

Mai mult te zapacesc astia decat sa te ajute.

Daca testele sunt negative si medicul nu a vazut nimic la ecograf, nu vad cum ar putea fi insarcinata.

#12
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
o intrebare mai am : din ce moment se  masoara sarcina, adica sa aflu cam cat ar fi avut in momentul asta , cate saptamani , din momentul contactului sexual sau din momentul ultimei ei menstruatii ?

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
mai oameni buni, sarcina se confirma in 20 min printr-o analiza de sange. Beta HCG ii spune. Nu-ti trebuie nici trimitere, nici nimic. Te duci cu prietena, o inteapa, faceti ochii plangaciosi la asistenta si in 20 de minute stiti daca e insarcinata sau nu. Iti spun eu: nu e! Doctorul ala v-a facut la bani cu 2 ecografii de numa-numa. Da' si voi ati cerut-o. Mai informati-va si voi inainte.

Pe scurt: analiza asta masoara valoarea unui hormon care creste exponential (valoarea, nu hormonul) pe masura ce se mareste sarcina. Mai departe, te las sa intrebi tu pe dl goagal cam ce valori ar arata analiza in functie de cate saptamani (crezi tu) ca are.

Hai, bafta! si zi la fata sa se mai informeze si ea in legatura cu anatomia INAINTE sa faca sex.

Edited by Michidoo, 02 March 2015 - 22:07.


#14
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Dar daca nici pe teste nici la ecografiile alea nu se vedea nimic poate exista ceva dupa  8 luni  din moment ce pacienta nu prezinta niciun semn de sarcina  ( gen voma, greata  etc ) ? a luat banii doar la prima si a zis ca sa vina gratuit si la a doua , acum exista vad si a treia ... eu zic ca nu mai are rost din moment ce nu apare nimic.... faza e ca acum are niste scurgeri maronii, ea zice ca e menstruatie , dar ce ma intreb eu este urmatorul lucru : inainte stiam ca trebuia sa o doara burta , ea a zis ca nu e neaparat sa o doara cand e sa vina ... deci practic se poate varianta ei ?

Edited by bogdanbn06, 02 March 2015 - 22:12.


#15
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
nu e nimic fix si exact in legatura cu menstruatia. Nici data, nici ora, nici cantitatea, nici dureri, nici culoare. Ce incercati voi acolo, sa ghiciti numerele la loto?

V-am spus metoda stiintifica prin care puteti stabili daca este insarcinata sau nu. Daca voi vreti sa cititi la horoscop cand o sa vina primul copil, atunci dati-i inainte cu sexul neprotejat, poate vin mai multi deodata.

In legatura cu scurgerile, poate ai uitat sa mentionezi ca a luat pastila de a doua zi. Sau ia anticonceptionale din alea care sa iau o zi da, o zi ba. Daca tot v-ati dus la doctor, un set de analize uzuale a facut fata? Culturi, Papanicolau? Daca are cine stie ce infectie, sau chiar o banala candidoza? Hai, poate in loc de a treia ecografie poate incercati analizele astea...

#16
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Pfff fata nu a luat niciun fel de pastile...daca stiam nu mai veneam aici sa intreb !!! multumesc frumos oricum pt ajutor !

#17
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Faza ca nu am mai avut  un contact cu ea de  7-8 saptamani si nu cred ca voi mai repeta greseala... eu practic nu cred ca are ceva cum ai zis si tu michidoo, avand in vedere ca are unele crampe  si incepe sa  ii curga  ca la inceputul menstruatiei ... Intrebarea mea e  : trebuie neaparat sa  o doara inainte ca sa ii vina ciclul sau se poate sa vina si fara  , ea zice  ca  i-a mai venit si fara sa o doara si s-a trezit brusc ...

#18
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
OMG. Da' cam ce varste aveti voi, dragilor, de nu stiti lucruri de baza despre reproducere? :w00t:

Ti s-a tot repetat, daca barza a zis de 2 ori ca-i negativ si doctorul n-a vazut nimic la 2 echo in timpul asta, fata n-are cum sa fie insarcinata. Nu de la sexul de acum 7-8 saptamani (cand o posibila sarcina ar avea 9-10 saptamani, se calculeaza din prima zi a menstruatiei nu de la ... imperechere).

Acum, faptul ca i-a intarziat si ca are scurgerii maronii nu inseamna ca-i tocmai sanatoasa si n-ar strica un control amanuntit (dar nu inseamna nici neaparat ca-i bolnava, dupa cat de putine cunostinte pareti sa aveti cred ca sunteti amandoi tineri adolescenti, poate n-are ciclul bine reglat inca; desi 31 ianuarie - 2 martie nu suna rau)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate