Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Problema sarcina posibila !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
NU e gravida. Intoarceti-va la vietile voastre normale si folositi metode contraceptive daca nu vreti (inca) copii!

#38
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 bogdanbn06, on 02 martie 2015 - 21:16, said:

o intrebare mai am : din ce moment se  masoara sarcina, adica sa aflu cam cat ar fi avut in momentul asta , cate saptamani , din momentul contactului sexual sau din momentul ultimei ei menstruatii ?

Din prima zi a ultimei menstre. Deci in momentul in care concepi, esti deja insarcinata in doua saptamani, ca sa vezi dracie.

 bogdanbn06, on 04 martie 2015 - 19:14, said:

Ai dreptate Michidoo in cele din urma ii vine usor usor, deja ii curge mai mult . M-a speriat foarte mult fiindca avea si are unele simptome  gen oboseala, dureri de cap, de ochi, care cam coincideau putin cu cele de sarcina , ea avand o raceala mai accentuata in momentul acesta. Poate ca e si de la pastile cum zicea ea..oricum Multumesc mult  MICHIDOO !

O raceala sanatoasa poate intarzia aparitia menstruatiei. Poti sa ma crezi pe cuvant, au fost cele mai palpitante doua saptamani din viata mea.

 bogdanbn06, on 05 martie 2015 - 15:59, said:

Acum ca i-a venit a a 2-a oara ciclul menstrual  + ecografie in a 4-a sap si  in saptamana 7 de la contact sexual ar mai putea exista ceva acolo+  2 teste negative ?

Numai daca pe ea o cheama Maria si pe tine Iosif.

#39
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
A mai facut un test azi dimineata care e evident negativ... Ar fi avut cum sa influenteze avand in vedere ca e in perioada menstrei ? ea asa zice ca degeaba il face acum, dar ma gandesc ca daca ar fi fost insarcinata aparea ceva nu-i asa ? ..

Edited by bogdanbn06, 06 March 2015 - 11:53.


#40
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
mai omule, tu ai inteles ce ti-am spus eu despre testul beta hCG? ai dat macar o cautare pe google asa, de curiozitate? sau esti prea ocupat sa-ti rozi unghiile si sa pui intrebari pe softpedia?

deci o femeie insarcinata are un nivel crescut al hormonului hCG. Asta se vede cel mai clar in analiza de sange dar pentru ca sunt unii ca voi care sunt mai panicati asa, industria farmaceutica a fabricat si pus in vanzare testele din urina, care releva fix prezenta acestui hormon. Si ghici ce? la o femeie insarcinata, care are un nivel crescut al hormonului, testul din urina este pozitiv (adica alea doua liniute). Iar la o femeie care nu e insarcinata, testul e negativ. Prietena ta a facut testul la 2 luni de la contactul sexual, crede-ma ca ar fi trebuit sa fie pozitiv daca era insarcinata. Menstruatia nu influenteaza un test de sarcina. Pentru ca atunci cand exista menstruatie, nu exista sarcina. Iar daca ar fi vorba de o sangerare in timpul sarcinii, atunci hormonul ramane la fel de usor de detectat, atat in sange cat si in urina.

Te rog frumos, transmite-i prietenei ca banii pe care ii arunca pe teste de sarcina mai bine i-ar da unui copil orfan.

Si daca-mi permiti o rautate: voi faceti sex la inceput de an si apoi va petreceti 9 luni stresati pana va convingeti ca n-aveti (inca) bebe? Zau, la varsta voastra sunt unii/unele care si-o trag zilnic si nu-si mai fac atatea probleme pentru ca (culmea!) ele nu raman insarcinate, iar ei n-au nevoie sa stie ce inseamna cand le doare burta.

Eh, eu mai intru pe topic peste vreo 2 luni. Ai citit probabil ca pe la 4 luni incepe sa se vada burta si sa vezi distractie daca o sa coincida cu cateva grame in plus pe care le-a pus prietena in iarna asta. O sa stai sa faci analiza tesutului adipos si sa ne-ntrebi daca e grasime sau  evident, insarcinata. Raspunsul e doar unul.

Edited by Michidoo, 06 March 2015 - 21:06.


#41
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 bogdanbn06, on 02 martie 2015 - 18:42, said:

...  si nea caisa ala  nu a vazut nimic , din ce am inteles a umblat cu  o sonda pe burta si se uita pe un ecran ..
La mine, din cauza uterului retrovers, numai in saptamana 12 s-a vazut la eco abdominala. La 5 sapt la confirmarea sarcinii si la 8 sapt cand i-am ascultat inimioara mi-a facut eco transvaginal.

#42
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,679
  • Înscris: 09.11.2010

 bogdanbn06, on 06 martie 2015 - 11:53, said:

A mai facut un test azi dimineata care e evident negativ... Ar fi avut cum sa influenteze avand in vedere ca e in perioada menstrei ? ea asa zice ca degeaba il face acum, dar ma gandesc ca daca ar fi fost insarcinata aparea ceva nu-i asa ? ..

Voi de SEX PROTEJAT ati auzit? Aparent nu.

Daca fata refuza pastilele, macar tu sa ai intelepciunea sa folosesti caciuli. Stai ca ai 23 ani. Mai greu cu intelepciunea.

Deci:
-ciclul nu intarzie doar daca fata e gravida. El poate intarzia si din cauza stresului, a unor posibile boli (gen gripa etc) sau a altora cauze neingrijoratoare.
- durerile la ciclu sunt normale. Prietena ta sufera de o conditie numita dismenoree (asta poate si primara sau secundara) si face ca nivelul prostaglandinelor sa creasca si astfel sa apara aceste dureri. Prostaglandinele contracta uterul si de aici durerile. Cheagurile de sange (ce pot fi mai inchise la culoare decat culoarea sangelui normal) sunt de asemenea normale. Ele survin tot din cauza contractarii uterului. Contractiile uterului fac ca sangele menstrual sa fie expediat mai repede decat normal si de aceea apar aceste chegulete. De asemenea, aceste chegulete apar si pt ca persoana nu bea suficiente lichide.
-sangerarile peste sarcina sunt comune dar nu tin cat dureaza un ciclu menstrual. Si cu sangerile peste sarcina nu este de gluma oricum. Dau alte complicatii.
- daca a facut N teste de sarcina si au iesit toate negative, este evident ca prietena ta nu este gravida. Iar la analizele de sange, daca era sa fie insarcinata, nivelul HCG ar fi fost crescut.

Stiu, am vorbit in chinezo-tagaleza. Data viitoare: CACIULA SAU BOMBOANE.

Edited by Autumn_Dream, 07 March 2015 - 11:18.


#43
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 noha_1508, on 06 martie 2015 - 23:04, said:

La mine, din cauza uterului retrovers, numai in saptamana 12 s-a vazut la eco abdominala. La 5 sapt la confirmarea sarcinii si la 8 sapt cand i-am ascultat inimioara mi-a facut eco transvaginal.
Nu mai pune si tu paie pe foc. Acum o s-o caute pe fata de bebe pana in luna a 9-a, cand o sa intrebe pe forum daca s-ar vedea la ecografie, ca burta nu a prea crescut si de ce are menstruatie daca e insarcinata?

 Autumn_Dream, on 07 martie 2015 - 11:14, said:

Stiu, am vorbit in chinezo-tagaleza. Data viitoare: CACIULA SAU BOMBOANE.
Chiar ca e chineza pentru astfel de oameni. Mai ales fata pare ca nu are nimic in comun cu cele mai de baza informatii despre fiziologia feminina. Deci daca vrem sa fim de ajutor, ar trebui sa-i dam si un tutorial despre cum se foloseste prezervativul (mi-e teama ca termenul de "caciula" sa nu fie interpretat textual), cat despre anticonceptionale...oof, imi pare mult prea complexa problema pentru ei. Daca ai citit topicul, o sa-ti dai seama ca ei o sa fie convinsi ca ramane insarcinata in zilele alea de pauza. Sa nu mai zic ce tragedie o sa fie daca o sa bea un pic de ceai de sunatoare sau suc de grapefruit din comert (care bineinteles ca n-a vazut fruct de grapefruit in viata lui). Nu mai zic de problema antibiotice + AC...

Edited by Michidoo, 07 March 2015 - 14:28.


#44
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Numai oameni inteligenti pe forumul asta  ( exceptand pe Michidoo  si altii  care m-au ajutat ), si-au dat ei seama ca dupa ortografie am 11 ani... Asta e megalomania romanului, daca omul e disperat si cauta niste pareri despre un anume lucru pe un forum ( si evident daca a gresit niste semne de punctuatie pe ici pe colo din cauza oboselii sau stresului acumulat ),  gata ai sa radem de el. Hai sa recunoastem ca nu suntem toti sfinti. Am postat in ideea ca poate gasesc pe cineva care sa ma ajute ( si am gasit ) avand in vedere actiunile mele si simptomele prietenei mele; sa ma poata ajuta cu o parere ( daca nu mergeam la ecograf  cu ea sau daca nu o puneam sa isi faca N teste  mai ziceam) .Am vrut sa fiu sigur, sa aflu si parerea unora care stiu mai bine ca mine . E adevarat, am gresit, a fost greseala mea, eu am vrut sa aflu un lucru si se ajunge la altele observ . Spre obraznicia acestei sau acestui individ, ''minam''  tin sa il anunt ca nu sunt chiar atat de prost cum crede el, am o facultatea terminata, lucrez la a 2-a, un loc de munca cu un salariu care i-ar face invidiosi pe unii. Asa ca mai bine lasam megalomania asta specifica natiei noastere acasa ...e plina tara asta de oameni super inteligenti, de asta merge asa bine ...

Edited by bogdanbn06, 07 March 2015 - 18:26.


#45
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
1.Faza e ca nu am lasat-o insarcinata .
2. Eu am fost in tema acestui topic.
3. Nu i-am acuzat pe toti.
4. Am recunoscut ca e vina mea,m-am documentat si am invatat din aceasta greseala.

#46
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 bogdanbn06, on 03 martie 2015 - 10:48, said:

eu am 23 , respectiv 20 faza e ca de dimineata a sesizat si un sange mai negru asa ... sa fie de la raceala si de la medicamentatie ? Acum nu i-a intarziat, a venit cam la fix in conditiile in care  in luna februarie a durat de pe 31- 05, iar acum a inceput  pe 1 martie cu acele scurgeri maronii!! Am citi pe net ca poate fi vorba si de o sarcina extrauterina uneori, se poate ca doctorul sa nu fi vazut in cele 2 ecografii?
Tu pan' la urma vrei sau nu sa ramana gravida? Ca nu am inteles.
Si la extrauterina apare POZITIV la test.....dupa cate imi amintesc.

Edited by Clovis, 08 March 2015 - 12:17.


#47
bogdanbn06

bogdanbn06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 03.05.2012
Nu vreau, normal, nici nu are cum dupa simptomele care le are ... , dar asta intrebasem mai sus daca si la extrauterina apare pe test cand e sau nu  asta ca sa stiu si eu pe viitor ca mi s-a explicat ca nu are cum sa fie gravida acum,dar pentru cultura mea generala as vrea totusi sa stiu .....Acum ca i-a venit,  e imposibil sa mai fie, 2 ecografii unde nu s-a vazut nimic, 3 teste de sarcina  negative , nu are simptome . Multumesc mult lui MICHIDOO  si Autumn_dream ca m-au ajutat si mi-au dat un raspuns concret. Era evident ca nu are cum sa fie insarcinata, dar din cauza sperieturii eu tot cautam semne de sarcina in simptomele prietenei, cum a zis si MICHIDOO si de aici s-au tras toate chestiile care ma faceau pe mine sa cred ca e insarcinata.

Edited by bogdanbn06, 08 March 2015 - 13:35.


#48
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Ati inceput sa va certati deja, motiv pt care topicul se inchide, oricum dilemele astea cu daca e sau nu gravida nu se deslusesc pe topic, ci la medic.

Initiator,
inainte de toate, consultati metodele de preventie ale sarcinii si in caz de probleme existentiale care va depasesc, mergeti la medic. (tu si stimata ta partenera)
In plus, nu v-ar strica un pic de informare, dupa cum ai vazut chiar si tu, la cele 2 facultati nu ai studiat nimic despre sexologie, deci pune mana si citeste singurel. Data viitoare vei sti ce si cum.
Hai ca nu e greu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate