Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Azurului 25

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Salut!

Are cineva detalii despre imobilul acesta care se construieste pe strada Azurului, nr. 25, Militari?

De pe pagina indicata vad ca dezvoltatorul a mai construit in Prelungirea Ghencea si la Gorjului.

Orice detalii sunt binevenite,

Ma duc cat de repede sa vad stadiul lucrarilor si sa discut cu dezvoltatorul dar daca sunt persoane care au informatii concrete, le astept cu interes.

Multumesc anticipat.

#2
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Din ce am vazut pe site afiseaza suprafata construita a apartamentelor si nu pe cea utila si nu spune nimic de locuri de parcare ...

#3
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Ai si utila daca intri pe fiecare plan in parte. Cu locurile de parcare in Militari este foarte greu deci nici nu am pretentii :)

#4
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Ai utila pe plan... Dar cand iti da lista de preturi iti afiseaza suprafata construita ceea ce nu e ok.

#5
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Aproape 58mp utili = 60.000€
Pretul mi se pare just daca si calitatea este ok

#6
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Asa este... Sa ceri si informatii despre pereti si constructie ca nu spune nimic din ce sunt facuti, grosime etc... Sau n-am vazut eu.

#7
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
langa scoala gimnaziala nr 142, intre statiile de mrtrou Gorjului si Lujerului, la 2 minute de piata Veteranilor.

2 minute de piata Veteranilor? ...poate doar daca ai tras niste etnobotanice + Power Horse + Redbull + juma' de vodca

#8
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postveman, on 27 februarie 2015 - 18:11, said:

langa scoala gimnaziala nr 142, intre statiile de mrtrou Gorjului si Lujerului, la 2 minute de piata Veteranilor.

2 minute de piata Veteranilor? ...poate doar daca ai tras niste etnobotanice + Power Horse + Redbull + juma' de vodca
Cunosc zona destul de bine... hai ca nu faci 2 minute, faci vreo 5 dar ma rog nu asta e asa important.
Faza urata e cu inghesuiala de blocuri care e maxima.

#9
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Am fost acolo.

Structura de beton, caramida porotherm de 25 la exterior si la peretii despartitori de apartamente/scara blocului; de 12.5 la peretii de interior.
Va fi izolat cu polistiren de 10cm.
Inaltime 2,80 m.
Geamuri mari.

Am facut si niste poze. Pot fi downloadate de aici.

Edited by SirLaurentiu, 27 February 2015 - 20:20.


#10
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View PostSirLaurentiu, on 27 februarie 2015 - 17:26, said:

Aproape 58mp utili = 60.000€
Pretul mi se pare just daca si calitatea este ok

Ti se pare un pret just ~ 1040 Euro/ mp util  (in jur de 900 Euro/ mp construit) pt. un apartament in bloc in zona respectiva? Mie unul nu prea, avand in vedere preturile de constructie in ziua de azi! E umflat pretul pt. care isi pune adaos mult ca sa castige cat mai mult!

View Postnonameshadow, on 27 februarie 2015 - 17:22, said:

Ai utila pe plan... Dar cand iti da lista de preturi iti afiseaza suprafata construita ceea ce nu e ok.

Intotdeauna preturile la constructiile noi se raporteaza la mp construit. Dezvoltatorul imobiliar este obligat sa afiseze corespondenta intre suprafata in "mp construiti" si suprafata in "mp utili" pentru fiecare apartament in parte.
Te-ai obisnuit sa ai suprafata in "mp utili" ca in cazul apartamentelor din blocurile vechi?

#11
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Mi se pare normal si logic sa afiseze suprafata construita, suprafata utila si pretul... Nu mi se pare ok sa arate doar suprafata construita si pretul si pe urma sa intru eu pe nu stiu ce schita si sa adun tot ce a trecut el acolo pentru a obtine suprafata utila.
El se raporteaza la mp construit iar eu ca si cumparator sunt interesat de mp util...
E asa greu de realizat? Dezvoltatorii recurg la astfel de artificii pentru a capta mai usor atentia cumparatorilor.

#12
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
@bogdan10: nu am cunostinta despre costurile de constructie/achitie/manopera/proiecte si tot ce inseamna sa edifici o constructie. Dar, raportat la pretul pietei, mi se pare un pret just.

#13
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
Cand se compara preturile de la mai multe apartamente din diferite locatii, se foloseste pretul pe mp construit si nicidecum pe mp util.
De obicei corespondenta intre mp construit si mp util, in functie de materialele de constructie utilizate la compartimentari, e urmatoarea:

1) Compartimentari din rigips:    1 mp util = 1.1 - 1.15 mp contruit
2) Compartimentare din caramida sau BCA:  1 mp util = 1.15 - 1.2 mp contruit

La blocurile vechi, deoarece s-a folosit BCA mult mai subtire, corespondenta este: 1 mp util = 1.1 - 1.15 mp construit

View PostSirLaurentiu, on 02 martie 2015 - 16:54, said:

@bogdan10: nu am cunostinta despre costurile de constructie/achitie/manopera/proiecte si tot ce inseamna sa edifici o constructie. Dar, raportat la pretul pietei, mi se pare un pret just.

"Pretul pietei" de multe ori e viciat de agentii imobiliare care nu vad cu ochi buni scaderea preturilor, deoarece implicit le scade si lor comisionul! In multe situatii se intalneste cazul cand si dezvoltatorii imobiliari se ghideaza dupa "pretul pietei" si nicidecum dupa faptul ca la un adaos de bun simt ar avea poate un pret pe mp construit ceva mai mic decat "pretul pietei", mentinut de multe ori la valori mari in mod artificial!

#14
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Ok, de acord. Solutia ta care este?

#15
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
Solutie referitor la ce anume?

Edited by bogdan10, 02 March 2015 - 19:19.


#16
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
La teoria ta cu pretul pietei si cum pretul imobilului, ar fi in fapt, mai mic.

View Postbogdan10, on 02 martie 2015 - 17:32, said:


2) Compartimentare din caramida sau BCA:  1 mp util = 1.15 - 1.2 mp contruit


58 mp utili * 1.15 = 66.7 mp construiti. Dezvoltatorul spune 67.25 mp construiti. Suntem in grafic.

#17
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
O constructie in regie proprie (cu finisaje bune - usor peste medie dar nu de lux) costa in jur de 350 - 400 Euro/mpc la care se adauga costuri de proiectare, imprejmuiri, costul terenului si costurile necesare bransamentelor de utilitati. Daca lucrarea se realizeaza printr-o firma (cu deviz) costurile cresc pana pe la 450 - 500 Euro/mpc la care se adauga costurile enumerate anterior astfel incat pretul final creste pana pe la maxim 550 - 600 Euro/mpc. Diferenta pana la pretul de vanzare reprezinta "adaosul" dezvoltatorului.
In marea majoritate a cazurilor dezvoltatorii imobiliari din Bucuresti merg pe 80 - 100 % adaos in astfel de cazuri si de aceea preturile sunt crescute mult. La acest lucru m-am referit cand am spus ca preturile sunt umflate mult! O alta cauza mai este si faptul ca statul inca mai "sponsorizeaza" dezvoltatorii cu Prima Casa!
Daca dezvoltatorii imobiliari ar merge cu adaosuri de 30 - 50 % preturile s-ar afla intr-o marja mult mai accesibila fata de situatia din prezent.

#18
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Deci, este pretul pe care trebuie sa-l platim si nu avem ce schimba. Cu alte cuvinte, pretul just :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate