Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Liga 1, incotro?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Formatul asta de 14 echipe nu cred ca va da rezultate, va fi abandonat curand. Dealtel, nici nu prea e folosit in Europa in afara de Luxemburg, Belarus, Israel si Ucraina.
Mai bine reveneau la 16 echipe si gata, oricum ne calificam doar cu 4 (5 de-abia peste doua sezoane) -din care una prin Cupa Romaniei.
Nu mai e timp de experimente, sa lasam asa daca unctioneaza, chiar daca se retrag echipe in timpul sezonului sau nu pot participa in cupe ca intra in insoventa (ca in sezonul asta). Noi si-asa avem pauza de iarna vreo 2 luni jumate, cand la englezi, italieni se joaca si de Craciun si de revelion...Vedeti, asta inseamna fotbal, de-aia si vin miliarde multe acelor echipe, ca se straduiesc pt. fiecare meci, nu ca la noi...
Steaua nu are in momentul de fata adversar, dat fiind ca toti sunt cu belele, dar la 34 de meciuri in loc de 26/sezon tot mai ai sansa sa recuperezi ceva puncte, sa poti deveni campioana, chiar si pe final de retur!

Edited by toto_riina, 23 March 2015 - 17:56.


#20
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
Steaua nu are in momentul de fata adversar, o sa aiba in curand daca nu mai investeste Becali, a vandut toti jucatorii care tineau Steaua acolo sus, acum incepe usor-usor sa alunece. Probabil ca va castiga si campionatul asta, dar daca nu baga Becali niste cascaval la inaintare, s-ar putea sa rada toti din Europa cand or sa dea de Steaua.

#21
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Având în vedere jocul prestat de naţională cu Insulele Feroe şi rezultatul amicalului lui Dinamo, cred că avem un fotbal în insolvenţă...Posted Image

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Romania a si ratat destul. Putea fi scorul mai mare si atunci nimeni nu mai zicea nimic. Se spune ca Romania a jucat prost. 19-2 suturi la poarta nu mi se pare prost. Cate ocazii a avut Feroe ?

#23
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Nu aşa se joacă cu un adversar slab cotat.

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar cum ? Nu se mai poate juca in fotbalul modern ca Brazilia pe vremuri. Si Feroe nu mai sint ce au fost.

#25
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Posted Image  Am ajuns să ne mulţumim cu puţin...Înclin să cred că am avut noroc că nu s-a putut învoi căpitanul lor de la serviciu. Cred că abia scoteam un egal...

Edited by patriotul_roman, 30 March 2015 - 16:36.


#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Da de unde. Ii batem daca jucam de 10 ori la rand cu ei. Au fost ocazii, repet.

#27
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Şi ocaziile nefructificate cu un adversar slab ce înseamnă? În ultimul minut erau să "ne bage mortul în casă". Repet...rezultatul este bun, suntem pe primul loc, dar jocul mă nemulţumeşte.

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu era, Pantilimon era pe minge. A parut mai spectaculos decat era, dar a fost un sut tras exact pe directia portarului. Si tu o scoteai. Feroe nu a avut nicio ocazie mai periculoasa, au scapat spre poarta odata, dar a oprit Chiriches atacul destul de departe de poarta si era dublat oarecum. Ocazille nefructificate ce sa insemne ? Ghinion. Pai Petrolul acum 2 ani a jucat cu ACS Poli si a avut 34-3 (parca) suturi la poarta si 18-0 suturi pe poarta. Si s-a terminat 0-0. Sau PSG cu Ajaccio (parca, nu mai retin) acum vreo 2-3 ani, cand a avut 33-1 suturi la poarta si s-a terminat 1-1. Se mai intampla. Acum, noi nu am dominat asa clar, dar nici Romania nu mai e ce-a fost, sa fim cinstiti. Iar Feroe s-au mai intarit in ultimii ani. Ce sa zica Grecia, care nu are nicio victorie ?

#29
Marrjus

Marrjus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 19.01.2014

View Posttoto_riina, on 23 martie 2015 - 17:55, said:

Formatul asta de 14 echipe nu cred ca va da rezultate, va fi abandonat curand. Dealtel, nici nu prea e folosit in Europa in afara de Luxemburg, Belarus, Israel si Ucraina.
Mai bine reveneau la 16 echipe si gata, oricum ne calificam doar cu 4 (5 de-abia peste doua sezoane) -din care una prin Cupa Romaniei.
Nu mai e timp de experimente, sa lasam asa daca unctioneaza, chiar daca se retrag echipe in timpul sezonului sau nu pot participa in cupe ca intra in insoventa (ca in sezonul asta). Noi si-asa avem pauza de iarna vreo 2 luni jumate, cand la englezi, italieni se joaca si de Craciun si de revelion...Vedeti, asta inseamna fotbal, de-aia si vin miliarde multe acelor echipe, ca se straduiesc pt. fiecare meci, nu ca la noi...
Steaua nu are in momentul de fata adversar, dat fiind ca toti sunt cu belele, dar la 34 de meciuri in loc de 26/sezon tot mai ai sansa sa recuperezi ceva puncte, sa poti deveni campioana, chiar si pe final de retur!
asa functioneaza? cu echipe care se retrag si intra in insolventa ?

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu sint 26 meciuri, se joaca playoff, echipele joaca mai mult de 2 meciuri intre ele, depinde cum te clasezi la final de sezon regulat. E mai interesant, zic eu, cred ca Liga 2 a avut asa ceva, poate mai are si acum.

#31
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostIon_de_la_Raion, on 01 aprilie 2015 - 03:33, said:

Nu sint 26 meciuri, se joaca playoff, echipele joaca mai mult de 2 meciuri intre ele, depinde cum te clasezi la final de sezon regulat. E mai interesant, zic eu, cred ca Liga 2 a avut asa ceva, poate mai are si acum.

Mai are si in acest sezon Liga 2  formatul cu play-off si play-out.

Edited by Daian95, 01 April 2015 - 06:06.


#32
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
http://www.prosport....-final-14122587
Posted Image Posted Image Posted Image

#33
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
Este destul de usor de inteles ca pe acest drum se indreapta cele mai multe dintre cluburile care activeaza acum in Liga 1, probabil si in Romania (incluzand celelalte ligi). Fotbalul aici este vazut doar ca pe o afacere, unde nici macar patronii romani, nu mai vad o oportunitate si de teama sa nu isi piarda investitia, prefera sa n-o mai faca si sa inchida.

#34
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
În ritmul acesta, într-un an/doi, nu o să mai avem participante în cupele europene. Noi vrem să se bată de la egal cu marile cluburi, și ei nu au bani de chirie.

#35
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
Pai eu asta zic, banii ii au, dar nu vor sa ii mai dea. Singurul care a avut incredere si care a incercat ceva in ultimii ani, a fost Becali, restul s-au dat la fund. Pascani a vandut tot de la CFR. Uite acum in ce stadiu se afla. Candva campioana Romaniei si castigatoarea a 2-3 cupe consecutiv.

#36
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Nu numai in liga 1 si in liga 2 situatia e dezastruoasa, acolo unde ar trebui sa fie pepiniera pt. liga 1! Echipele care vor promova anul asta cu siguranta nu vor face fata in sezonul viitor, la fel cele care vor promova din liga 3.
S-a ajuns la situatia in care echipe precum Dinamo sau Craiova, desi aflate in primele locuri, nu au drept de participare in cupe din cauza ca sunt in insolventa, sau nu au cel putin 3 ani de existenta si atunci ne trezim in cupe cu echipa de pe locul 7 care habar n-are cu ce se mananca fotbalul european!
Deja a devenit o traditie de cativa ani incoace sa se stabileasca campionatul la masa verde a FRF sau la TAS, niciun sezon normal nu am mai avut de cativa ani!
Ce soarta trista a fotbalului romanesc Posted Image Prin anii '90-2000 ne plangeam din cauza blaturilor, iar acum ne plangem din cauza desfiintarii echipelor de traditie Posted Image

Edited by toto_riina, 16 April 2015 - 18:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate