Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Liga 1, incotro?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Dupa arestarile cu cantec din fotbal, Liga 1 se zbate in faliment si mediocritate. Dupa o oarecare sclipire, cand participam in Grupele Champions League si Europa League, in prezent aceste participari sunt in pericol si viitorul nu suna bine. Cum preconizati ca va evolua Liga 1 in sezoanele urmatoare? Faptul ca nu se mai poate/le este teama sa mai faca afaceri murdare in fotbal, va alunga investitorii?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 25.01.2007
Cum dupa arestari? Ca saraca liga 1 se zbate in mediocritate de vreo 20 de ani...
Si mediocritate e prea mult spus...

#3
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Peste doua sezoane avem dreptul sa inscriem doua echipe in CL, ca altadata, datorita pozitiei 15 pe care terminam sez. asta in clasamentul coeficientilor. Acu', ce echipe se vor califica, dintre alea care nu-s in insolventa, ramane de vazut. Oricum, suma televizarii meciurilor de 100 milioane euro, fata de drepturile Premier League de 7 miliarde spune totul. Personal, mie mi se falfaie cine se califica, poa' sa fie Steaua sau Avantul Vascauti, numai sa se califice si sa joace decent, sa n-o ia pe spinare de la pescari amatori.

#4
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Si eu sper la un parcurs cat mai bun al tuturor echipelor romanesti, dar, vazand situatia fotbalului romanesc din prezent, imi este teama sa nu ne facem de ras. Mai ales ca este posibil, asa cum spuneai, sa ne reprezinte echipe aflate mult mai jos in clasament.

#5
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Pai ne indreptam spre un campionat raportat la puterea economica a tarii, adica low-cost, dar pe termen lung asta poate fi un avantaj, sa cresti jucatori romani poate e mai ieftin decat sa arunci bani pe niste mercenari...

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttoto_riina, on 27 februarie 2015 - 14:26, said:

Peste doua sezoane avem dreptul sa inscriem doua echipe in CL, ca altadata, datorita pozitiei 15 pe care terminam sez. asta in clasamentul coeficientilor. Acu', ce echipe se vor califica, dintre alea care nu-s in insolventa, ramane de vazut. Oricum, suma televizarii meciurilor de 100 milioane euro, fata de drepturile Premier League de 7 miliarde spune totul. Personal, mie mi se falfaie cine se califica, poa' sa fie Steaua sau Avantul Vascauti, numai sa se califice si sa joace decent, sa n-o ia pe spinare de la pescari amatori.

Bulgarii nu cred ca au nici 10 milioane din drepturi de televizare si au echipa in grupele UCL. Iar alea 7 miliarde la EPL sint exagerate, s-a spus peste tot ca s-a trecut de orice limita de bun simt, cine stie ce se intampla acolo.

#7
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Las' ca nici cu Steaua nu mi-e rusine, care si-a luat-o de la Basel...doar un exemplu -ti se pare ca ar fi mai breaza decat Astra Ploiesti care si-ar lua-o de la niste pescari din Suedia? Pt. mine parcurs decent e sa fii capabil sa iesi din grupe>>sa te califici in optimi/saisprezecimi. Pt. ca in grupe poate ajunge teoretic orice descult, problema e ce face acolo!
Steaua a ajuns mereu in grupe, dar fiindca a avut coeficient mic a fost in ultima urna a tragerilor la sorti, deci a nimerit numai in grupe f. puternice, unde n-a mai facut fata s-a oprit acolo.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Steaua e tare in campionatul nostru, dar pentru Real Madrid, Barcelona, Bayern, Dortmund, etc., ca joaca cu Steaua sau cu Avantu Bragadiru e acelasi lucru pentru ei.

#9
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 04.09.2013
eu nu vad o evolutie a ligii intai, mai repede o involutie. asa cum a spus hagi in '98 "in 3 ani fotbalul romanesc se duce", nu s-a intamplat chiar asa dar nici departe de adevar nu a fost, insa cred ca in momentul de fata, afirmatia are mai multa relevanta. ma uit cand joaca barcelona cu o echipa mediocra din campionatul lor si zice comentatorul "cam putina lume, doar 60 de mii de spectatori", pai la noi ce sa mai zicem, daca se uita spaniolii la noi pe stadion or sa zica ca au venit la meci doar ingrijitorii de teren si femeile de serviciu. in plus de asta, mai nimeni nu mai vede o afacere in fotbalul romanesc, din cauza asta nu se mai investeste, cu o mica exceptie "becali" care intr-adevar este pasionat de steaua si isi doreste s-o vada castigand un trofeu, in rest, nimeni. toti patronii si-au batut joc de echipe, au luat un ban cu o calificare in ucl, apoi au vandut tot si s-a ales praful (vezi unirea urziceni).

Edited by wld-ro, 27 February 2015 - 15:32.


#10
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Pai da, normal. Iar referitor la ce spuneai mai sus, cum ca ar fi exagerate alea 7 miliarde din Premier League, sa stii ca nu e asa deloc. Gandeste-te ca e cel mai puternic campionat din Europa, totusi, cu unele din cele mai bogate cluburi (pe langa Barca si Real, vin Manchester cele doua etc.) ca si capital dar si ca valoare a loturilor. Plus meciurile care se difuzeaza PPV pe sume babane si care au audienta f. mare +contractele de sponsorizare a marilor jucatori gen CR7 cu enspe firme f. puternice etc. etc. Plus impozitele jucatorilor samd. Toate astea adunate, atata fac, chiar daca ne vine greu sa credem! Plus incasarile din cupe+cupele europene, am uitat.

Edited by toto_riina, 27 February 2015 - 15:33.


#11
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011
Campionatul nostru este jalnic. Acum vreo 8-9 ani erau frumoase derbyurile, echipele erau mult mai bune, meciurile mult mai atractive. Acum...5-6 echipe in insolventa, Steaua nu mai este Steaua, lume nu mai merge pe stadioane. Vom ajunge sa avem derbyuri internationale cu echipe din Albania, Bosnia, Feroe si tot asa.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si televiziunile sint de vina cu televizarile lor. Ce conditii au spectatorii din EPL la stadion si ce conditii sint la noi ? Apoi, in Spania e mai mereu vreme placuta de fotbal, ei sint in sudul Europei. La noi e mocirla si la propriu, nu doar la figurat. La noi nu se canta, se injura. La noi nu se sustine echipa, se arunca cu noroi in adversari si adbitri. Nu de ex. mult timp Tudor venea cu o Dacie break la meciuri. Cate meciuri sint televizate pe etapa in EPL sau in BBVA de ex. ? La noi orice meci e televizat.

#13
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Liga II e in coma, abia mai respira:
http://www.prosport....r-club-13899524
Si cand te gandesti ca ar fi trebuit sa fie "pepiniera" pt. liga I....in liga III situatia e si mai critica, sa vedem de unde vor face ei rost pt. 5/6 serii! Cele care vor promova din liga IV dupa baraje, sunt sortite pieirii!
Iar prima etapa a cupei Romaniei 2015/2016 va fi cu f. multe meciuri care nu se vor juca, din lipsa de prezenta...

#14
Marrjus

Marrjus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 19.01.2014
Situatia din Liga 1 reflecta falimentul societatii romanesti. Cluburile cu traditie din tara nu mai sunt in liga 1 sau au fost desfiintate. De cativa ani se intampla asta si in capitala. Vrem sau nu sa acceptam, banii murdari ai finantatorilor faceau ca acele culburi sa mearga. Acum ei fie sunt arestati, fie le e frica sa mai finanteze sa nu mai apara in public sau nu mai au bani sa bage si in fotbal.

#15
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Foarte buna remarca cu numarul de spectatori si la faptul ca situatia din fotbal reflecta situatia economiei romanesti. Desi, pe alt topic am fost apostrofat ca, de fapt, economia duduie si eu am de fapt o problema.

#16
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
Eu vad la ora actuala o Liga 1 cu 12 echipe. Liga 2 in acelasi format de 12 echipe si, bineinteles, cu o singura grupa! Nu ma intereseaza cate grupe ar putea avea Liga 3! In 5-10 in acest format echipele cele mai valoroase vor face fata si in cupele europene. Elvetia are in prima si a doua liga cate 10 echipe! Eficienta maxima!


P.S: 12 echipe inseamna 6 jocuri pe etapa! Suficiente cred eu pentru orice iubitor de fotbal! Pui un meci vineri, 2 sambata, 2 duminca si luni ultima partida!

Edited by favoritul, 23 March 2015 - 12:47.


#17
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,222
  • Înscris: 29.12.2006
M-au enervat de-a dreptul cei de la DIGI Sport 1, atât săptămâna trecută, cât şi în urmă cu două săptămâni, când, şi Marţi seara şi Miercuri seara, au fost meciuri de Liga Campionilor, şi în loc să dea comentariile şi analizele lui Andrei Niculescu, Gabi Balint sau Ilie Dumitrescu, DIGI Sport 1 a dat meciuri din Cupă sau din Liga 1. Nici nu mai ştiu cine a jucat, probabil Dracu cu Mă-sa.

Pe mine mă delectează mai mult analizele celor de la DIGI Sport 1, de dinaintea meciurilor de Liga Campionilor, decât să văd nişte jucători cu pantalonii "rupţi în fund", care aleargă după minge prin Liga 1.

Edited by lupini, 23 March 2015 - 13:16.


#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 25.01.2007

View Postfavoritul, on 23 martie 2015 - 12:44, said:

Eu vad la ora actuala o Liga 1 cu 12 echipe. Liga 2 in acelasi format de 12 echipe si, bineinteles, cu o singura grupa! Nu ma intereseaza cate grupe ar putea avea Liga 3! In 5-10 in acest format echipele cele mai valoroase vor face fata si in cupele europene. Elvetia are in prima si a doua liga cate 10 echipe! Eficienta maxima!
adevarul e ca elvetia rupe in toate cupele europene.
oricum, ideea e buna, 22 de meciuri pe sezon, in 4-5 luni gata campionatul, scapam 7-8 luni de miuta romaneasca, si se pot concentra televiziunile pe lucrurile cu adevarat importante, cine si cu cine s-a mai culcat, in ce cluburi s-au mai imbatat fotbalistii...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate