Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Botezul protestant nu are baze scripturale!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#55
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 03 martie 2015 - 09:16, said:

Botezul se face de către oameni, dar în Numele lui Isus Hristos. Tu ai fost cumva botezat de îngeri?

Deci botezul se face de oameni, în numele lui Isus Hristos. În acest caz, nu ți se pare evident că doar cei care fac parte din Biserica lui Isus Hristos, cea înființată de apostoli, pot boteza în numele lui Isus? Altminteri și Satan ar putea boteza în numele lui Iisus Hristos și să-și facă ditai biserica, zisă a lui Iisus Hristos, dar în fapt slujitoare a lui Satan.

Edited by tudorel666, 03 March 2015 - 19:02.


#56
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 03 martie 2015 - 19:02, said:

nu ți se pare evident că doar cei care fac parte din Biserica lui Isus Hristos, cea înființată de apostoli, pot boteza în numele lui Isus?
Da, evident, acea Biserică a apostolilor care nu botezau bebeluși și nu aveau nevoie de nași.

#57
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDidymus, on 03 martie 2015 - 18:44, said:

Nu știu dacă erau ”sute de botezători”, dar știu că doar Ioan urma să-I deschidă calea Mântuitorului. Desigur este nevoie de o autoritate pentru a oficia botezul, dar una conformă principiilor biblice, altfel botezul devine o bătaie de joc, așa cum boteza actorul acela antic (i-am uitat numele) care maimuțărea practicile creștinilor.
de fapt, este posibil sa nu fi fost doar sute, ci mii.
esenienii practicau in acele vremuri pocainta si botezul maturilor, întocmai ca Ioan.
doar ca, Isus, a ales sa mearga la Ioan, nu la restul baptistilor.
si l-a ales pe Ioan, deoarece, daca cineva face acel botez, trebuie sa-l faca:
1. In deplina cunostinta de cauza, in urma propriei alegeri.
2. In urma constientizarii ca acei oameni care boteaza, sunt intr-adevar urmasii liniei lui Ioan Botezatorul, si a Apostolilor, prin invataturile ce le promoveaza in secta/biserica/adunare.

La prima vedere, botezul ortodox nu se potriveste cu nici unul dintre cele doua puncte-conditie.

#58
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 03 martie 2015 - 19:17, said:

Da, evident, acea Biserică a apostolilor care nu botezau bebeluși și nu aveau nevoie de nași.

Doar în capul tău nu botezau bebeluși. Oricum, asta arată cât habar au protestanții despre ce înseamnă botezul.

#59
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 03 martie 2015 - 22:37, said:


Doar în capul tău nu botezau bebeluși. Oricum, asta arată cât habar au protestanții despre ce înseamnă botezul.
Ai vreun exemplu de botez al bebelușilor făcut în prezența nașilor în NT?

#60
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 03 martie 2015 - 22:38, said:

Ai vreun exemplu de botez al bebelușilor făcut în prezența nașilor în NT?

Am, dacă-mi răspunzi la o întrebare: poate cineva să vină la Hristos fără a fi botezat cu apă și cu duh sfânt?

#61
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 03 martie 2015 - 22:50, said:


Am, dacă-mi răspunzi la o întrebare: poate cineva să vină la Hristos fără a fi botezat cu apă și cu duh sfânt?
Da. Tâlharul pocăit.

#62
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 03 martie 2015 - 22:52, said:

Da. Tâlharul pocăit.

Taare, mai rătăcești. Dacă nu ai văzut tu botezul cu apă și duh sfânt al tâlharului, asta nu înseamnă că nu au avut loc. Tu negi însăși necesitatea botezului și mărturisești că habar nu ai ce înseamnă.

#63
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 03 martie 2015 - 22:56, said:

Dacă nu ai văzut tu botezul cu apă și duh sfânt al tâlharului, asta nu înseamnă că nu au avut loc.
Deci tu ai văzut... Mulțumim, ne ajunge atât.

#64
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 03 martie 2015 - 09:16, said:

Botezul se face de către oameni, dar în Numele lui Isus Hristos. Tu ai fost cumva botezat de îngeri?

Hristos însuși a fost botezat de un om, dar botezul lui Ioan nu este valabil pentru mântuire. Deci, dacă botezul lui Ioan, care este cel mai mare dintre sfinții proroci, după cum mărturisește Biblia, nu este valabil, cum va fi valabil botezul unui protestant păcătos ce s-a depărtat de Biserica lui Dumnezeu și nu a primit botezul care, mână peste mână, vine de la înșiși apostolii Domnului?

View PostDidymus, on 03 martie 2015 - 18:44, said:

Nu știu dacă erau ”sute de botezători”, dar știu că doar Ioan urma să-I deschidă calea Mântuitorului. Desigur este nevoie de o autoritate pentru a oficia botezul, dar una conformă principiilor biblice, altfel botezul devine o bătaie de joc, așa cum boteza actorul acela antic (i-am uitat numele) care maimuțărea practicile creștinilor.

Botezul lui Ioan nu a fost o bătaie de joc, totuși nu a fost valabil pentru mântuire. Dar... a fost valabil pentru trimiterea în iad. De aceea, când Iisus Hristos a răspuns lui Ioan care îi zicea ”eu am nevoie să fiu botezat de tine și tu vii la mine”, i-a spus ”lasă, să împlinim ceea ce trebuie împlinit”. Deci, dacă Hristos însuși nu a ajuns direct în rai pentru că nu a primit botezul potrivit (în mod intenționat însă, ca să fie spre pilda noastră!), cu atât mai mult un om botezat cu botezul nepotrivit va ajunge mai întâi în iad și abia apoi în Raiul lui Dumnezeu. Și să nu uitați că mai există și Sânul lui Avraam, care este tot un rai, dar nu este Raiul lui Dumnezeu, este raiul lui Avraam. În el vreți voi să ajungeți? Apoi, succes, că veți sta la masă cu săracul Lazăr, dar fața lui Hristos nu o veți vedea!

View PostDidymus, on 04 martie 2015 - 08:05, said:

Deci tu ai văzut... Mulțumim, ne ajunge atât.

Eu l-am văzut, că este scris în Evanghelie și a avut loc sub ochii tuturor. Dar tu ești prea încrâncenat să demonstrezi propriul adevăr, ca să-l mai vezi pe al lui Dumnezeu.

View PostDude_2nd, on 03 martie 2015 - 21:44, said:

de fapt, este posibil sa nu fi fost doar sute, ci mii.
esenienii practicau in acele vremuri pocainta si botezul maturilor, întocmai ca Ioan.
doar ca, Isus, a ales sa mearga la Ioan, nu la restul baptistilor.
si l-a ales pe Ioan, deoarece, daca cineva face acel botez, trebuie sa-l faca:
1. In deplina cunostinta de cauza, in urma propriei alegeri.
2. In urma constientizarii ca acei oameni care boteaza, sunt intr-adevar urmasii liniei lui Ioan Botezatorul, si a Apostolilor, prin invataturile ce le promoveaza in secta/biserica/adunare.

La prima vedere, botezul ortodox nu se potriveste cu nici unul dintre cele doua puncte-conditie.

Botezul lui Ioan nu este valabil pentru mântuire. Toți ucenicii care primiseră doar botezul lui Ioan, au trebuit să primească și botezul în numele lui Iisus Hristos, ca și cum nici nu ar fi fost botezați. Iar Hristos însuși este cel care a zis că și copiii pot fi botezați, acolo unde a spus ”lăsați copilașii să vină la mine”. Deci, dacă Hristos a zis astfel, protestanții de ce nu permit copilașilor să devină membri ai Bisericii lui Iisus Hristos, botezați în numele lui?

#65
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Posttudorel666, on 04 martie 2015 - 08:33, said:

Eu l-am văzut, că este scris în Evanghelie și a avut loc sub ochii tuturor.
Uimește-mă! Unde este scris botezul cu apă al tâlharului? A plouat în timpul crucificării?

#66
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDidymus, on 03 martie 2015 - 22:38, said:

Ai vreun exemplu de botez al bebelușilor făcut în prezența nașilor în NT?


Da, normal că am.

View PostDidymus, on 04 martie 2015 - 08:38, said:

Uimește-mă! Unde este scris botezul cu apă al tâlharului? A plouat în timpul crucificării?

Ți-am zis că ești orb și nu vezi. Da, a plouat în timpul crucificării. Dar, dacă îți arăt de unde și cum a plouat, te pocăiești pentru păcatele și necredința ta?

Edited by tudorel666, 04 March 2015 - 08:40.


#67
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,566
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDidymus, on 04 martie 2015 - 08:05, said:

Deci tu ai văzut... Mulțumim, ne ajunge atât.

Talharul a fost o exceptie. Nu avea cand/cum sa se boteze. si nici vorbirea in limbi nu avea rost sa o primeasca. Cu toate astea va fi inviat.
Totusi, pentru restul, botezul e obligatoriu, in numele lui Isus.

#68
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postdark, on 04 martie 2015 - 08:44, said:

Talharul a fost o exceptie. Nu avea cand/cum sa se boteze. si nici vorbirea in limbi nu avea rost sa o primeasca. Cu toate astea va fi inviat.
Totusi, pentru restul, botezul e obligatoriu, in numele lui Isus.
Asta spun și eu, dar colegul Tudorel vorbește vorbe și atât. Pierdere de timp...

#69
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdark, on 04 martie 2015 - 08:44, said:

Talharul a fost o exceptie. Nu avea cand/cum sa se boteze. si nici vorbirea in limbi nu avea rost sa o primeasca. Cu toate astea va fi inviat.
Totusi, pentru restul, botezul e obligatoriu, in numele lui Isus.

View PostDidymus, on 04 martie 2015 - 08:58, said:

Asta spun și eu, dar colegul Tudorel vorbește vorbe și atât. Pierdere de timp...

Tâlharul a fost botezat, chiar după ce s-a pocăit, când încă era pe cruce. Și am să vă spun și cum, dar îmi place să fierb protestanți în suc propriu, când sunt prea siguri pe ei și se cred ajunși la capătul cunoștinței.

#70
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Stimate tudorel, ma tem ca tu! esti prea preocupat sa demonstrezi ceea ce stii fara sa admiti ca exista posibilitatea sa stii lucruri eronate.
Este o mare binecuvantare ca Dumnezeu nu gandeste in felul cum expui tu (sau biserica ta) problemele. Dumnezeu nu este legat de forme si din fericire nu are un check list pentru cel mantuit.
Ai fi uimit sa intalnesti persoane mantuite pe baza credintei in Isus si acceptarii ca Mântuitor deoarece nu a mai fost timp de formalitati (botez, apa sfintita,  participare la slujbe speciale in biserica) in situatii speciale: pe moarte fara posibilitatea de a fi botezat.
Tu continua sa crezi ca formele pot sa inlocuiasca ceea ce inseamna cu adevarat trairea dupa voia Lui Dumnezeu.
Satisfactia ca ai respectat formele nu poate fi inlocuita de nimic. Sunt mantuit zici (si nu stii ca e pe dos).

#71
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postradurus, on 04 martie 2015 - 14:56, said:

Ai fi uimit sa intalnesti persoane mantuite pe baza credintei in Isus si acceptarii ca Mântuitor deoarece nu a mai fost timp de formalitati (botez, apa sfintita,  participare la slujbe speciale in biserica) in situatii speciale: pe moarte fara posibilitatea de a fi botezat.
Martiriul pentru credinta este botez
Dar nu cred ca sunt chiar asa multi in situatia asta.

#72
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postradurus, on 04 martie 2015 - 14:56, said:

Stimate tudorel, ma tem ca tu! esti prea preocupat sa demonstrezi ceea ce stii fara sa admiti ca exista posibilitatea sa stii lucruri eronate.
Este o mare binecuvantare ca Dumnezeu nu gandeste in felul cum expui tu (sau biserica ta) problemele. Dumnezeu nu este legat de forme si din fericire nu are un check list pentru cel mantuit.
Ai fi uimit sa intalnesti persoane mantuite pe baza credintei in Isus si acceptarii ca Mântuitor deoarece nu a mai fost timp de formalitati (botez, apa sfintita,  participare la slujbe speciale in biserica) in situatii speciale: pe moarte fara posibilitatea de a fi botezat.
Tu continua sa crezi ca formele pot sa inlocuiasca ceea ce inseamna cu adevarat trairea dupa voia Lui Dumnezeu.
Satisfactia ca ai respectat formele nu poate fi inlocuita de nimic. Sunt mantuit zici (si nu stii ca e pe dos).

Aceasta înseamnă să fii sectar: ajungi să crezi că botezul este o formalitate. Păi, măi puțin credinciosule, când cineva moare nebotezat, moare că era Dumnezeu plecat cu sorcova, sau că așa vrea Dumnezeu? Da, săracul Lazăr a ajuns în sânul lui Avraam nebotezat și orice nebotezat poate ajunge în sânul lui Avraam, dacă a avut o viață la fel de chinuită ca Lazăr. Dar fața lui Dumnezeu nu o vor vedea! Mântuiți sunt toți, chiar și Hitler, dar depinde și când și unde ajung după mântuire.
Uite, tâlharul de pe cruce, ca să fie mântuit, a trebuit să fie botezat și, pentru aceasta, Hristos a săvârșit o ultimă minune. Fără această minune, fără acest botez, tâlharul nu putea ajunge în Rai.

Edited by tudorel666, 04 March 2015 - 18:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate