Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Canon 35mm f2 vs 28mm f1.8

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ruscristianionel

ruscristianionel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2014
Buna ,
Doresc sa achizitionez un obiectiv pentru aparatul meu , Canon 6D , si m-am oprit la cele doua din titlu ... Canon 35mm f/2 varianta nonIS ori Canon 28mm f1.8 USM ? In prezent detin un 50mm 1.4 de care sunt foarte multumit dar doresc sa am si unul putin mai wide , pentru grupuri mai mari de persoane sau cadre mai largi. Astept pareri si sfaturi de la cei care le-au testat sau le detin. Multumesc.

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Strange cureaua si ia un 35 f/1.4 L, daca dimensiunile nu sunt o problema. Am testat unul si e fantastic. 35 f/2 are motor zgomotos de focalizare si e cam plasticos dar e sharp si fain optic iar focala mi se pare naturala. In schimb, 28 1.8 nu am testat dar am avut pe mana un 28 de mm pe Nikon si focala aia parca nu are sens, nu stiam cum sa fac incat sa incadrez ok cu el. Din testele photozone.de cica 28-ul cu 1.8 e cam varza pe margini si in colturi la diafragme pana in f/4, deci chiar nu ii vad rostul.

Edited by nicolaie, 23 February 2015 - 15:36.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Putin mai wide este EF 40 f 2.8 STM, si permite incadrari mai wide pastrand perspectiva sub control - te obliga sa pastrezi o distanta OK fata de subiect.
Are doar f 2.8, dar este bun wide open, si are si STM.

Daca poti sa incadrezi perfect frontal de la peste 1,5m (cu orice obiectiv) pt. a nu distorsiona oamenii cu perspectiva, poti sa folosesti si 35-ul cu f 2.
Cel cu f 1.4 este muuuuuuult mai scump, si in general este overkill.

EF 28 f 1.8 USM este slab wide open in colturi, si atunci nu se justifica luminozitatea pt portret de grup sau cadre largi.
Are si rezolutie slaba in margini, si vigneting.

Edited by loock, 23 February 2015 - 15:49.


#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011

View Postruscristianionel, on 23 februarie 2015 - 15:25, said:

Buna ,
Doresc sa achizitionez un obiectiv pentru aparatul meu , Canon 6D , si m-am oprit la cele doua din titlu ... Canon 35mm f/2 varianta nonIS ori Canon 28mm f1.8 USM ? In prezent detin un 50mm 1.4 de care sunt foarte multumit dar doresc sa am si unul putin mai wide , pentru grupuri mai mari de persoane sau cadre mai largi. Astept pareri si sfaturi de la cei care le-au testat sau le detin. Multumesc.

Dat fiind ca ai 6D, care are performante bune in lumina scazuta si un AF, cel putin pe punct central, mai mult decat decent, eu zic sa iei un EF 24mm f2.8. Mi se pare cel mai bun compromis intre dimensiuni, calitate optica si specificatii.
Colegul calexe are unul si am vazut cadre foarte bune scoase cu el.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Omul a scris ca vrea un obiectiv putin mai wide pt. 6D care este full frame 35. ( adica 40mm, maxim 35mm)

28mm este deja wide bine pe FF35.

24mm este deja ultrawide pe FF35 ( cel mai lung ultrawide, dar totusi ultrawide)

Pe langa riscul foarte mare de a ajunge la deformari grostesti de perspectiva, la 24mm ai deformare in picatura spre colturi, care nu se poate corecta satisfacator, si care este f. nasoala, mai ales pt capete de oameni ( a scris grupuri de oameni)
Obiectivele wide si UWA au natural o deformare in butoi, care ramane partial oricum, si corectia partiala a ei, produce tocmai deformarea in picatura. (imaginea este alungita spre colturi)
Corectia deformarii in picatura, mareste deformarea in butoi, si invers....

Pt. portret intreg cu subiect plasat spre zona centrala, daca se pastreaza o distanata de cel putin 1,5m pana la subiect, si se incadreaza frontal, pastrand subiectul relativ vertical, atunci se poate utiliza focala de 24mm, si 20mm, ba chiar si 14mm, pt. a prinde mai mult in cadru fundalul sau ambientul.
Daca ai insa grupuri de oameni, cei din margine vor avea capetele redate hidos si grotesc de deformarea in picatura, iar incercarea de corectie la postprocesare, o sa mareasca exagerat deformarea in butoi.

Edited by loock, 23 February 2015 - 16:50.


#6
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu votez ferm EF 35mm f/2 IS USM. Nu-l am, dar l-am testat la un amic. Calitate optică foarte bună, IS de asemenea, AF instant și precis. E pe wishlist-ul meu.

NU votez cu Sigma 35mm F1.4 DG HSM | Art. Văzut de asemenea la un amic. Optic excelent dar numai acolo unde se nimerește focusul, ceea ce corespunde mai rar cu dorința fotografului. Având în vedere și reclamațiile pe net, pare a fi loterie a nimeri un obiectiv bun dpdv AF. Cam scumpă loteria. Sau iți spui din start că e obiectiv cu focus manual, lipești comutatorul de focus pe manual și gata.

EF 24mm f/2.8 IS USM: îl am. Excelent în clasa lui de preț. Calitate optică foarte bună, IS de asemenea, AF instant și precis. Corecție geometrică excelentă. Adică deformare de perspectivă există și asta nu e defect de obiectiv. Dar deformări de gen butoi / pernă sunt minime pentru clasa aceasta de obiective. Dacă e prea wide există și EF 28mm f/2.8 IS USM, frate cu cel invocat. Nu-l am dar cred că e la fel de bun. Ambele sunt mai degrabă obiective de peisaj, mai puțin adecvate pentru persoane, evident cu excepția cadrelor creative.

Versiunile mai vechi EF 24/28mm: păcat de 6D să le alegi pe acestea.

Edited by calexe, 23 February 2015 - 17:27.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006

View Postcalexe, on 23 februarie 2015 - 17:21, said:

Eu votez ferm EF 35mm f/2 IS USM. Nu-l am, dar l-am testat la un amic. Calitate optică foarte bună, IS de asemenea, AF instant și precis. E pe wishlist-ul meu.

NU votez cu Sigma 35mm F1.4 DG HSM | Art. Văzut de asemenea la un amic. Optic excelent dar numai acolo unde se nimerește focusul, ceea ce corespunde mai rar cu dorința fotografului. Având în vedere și reclamațiile pe net, pare a fi loterie a nimeri un obiectiv bun dpdv AF. Cam scumpă loteria. Sau iți spui din start că e obiectiv cu focus manual, lipești comutatorul de focus pe manual și gata.

EF 24mm f/2.8 IS USM: îl am. Excelent în clasa lui de preț. Calitate optică foarte bună, IS de asemenea, AF instant și precis. Corecție geometrică excelentă. Adică deformare de perspectivă există și asta nu e defect de obiectiv. Dar deformări de gen butoi / pernă sunt minime pentru clasa aceasta de obiective. Dacă e prea wide există și EF 28mm f/2.8 IS USM, frate cu cel invocat. Nu-l am dar cred că e la fel de bun. Ambele sunt mai degrabă obiective de peisaj, mai puțin adecvate pentru persoane, evident cu excepția cadrelor creative.

Versiunile mai vechi EF 24/28mm: păcat de 6D să le alegi pe acestea.

Ce am subliniat (clasa asta) se traduce prin deformari naspa pt oameni in margine/colturi.
Pe FF35, la 24mm cu un obiectiv facut din lentile de sticla, nu are cum sa nu fie afectata redarea de deformarea in picatura si butoi.

Clasa este ultawide, si este normal ca deformarile sa nu fie extreme, deoarece este totusi cel mai lung UWA de FF35.
Dar atat cat sunt, sunt naspa oricum pt capete de oameni aproapiate de colturi.

Deformarea in picatura, (droplet distortion), nu prea apare in testele si reviewurile obisnuite, mai ales ca obiectivele inca redau deformare in butoi.
Obiectivele UWA care au deformare in butoi mai mica, au de fapt deformare in picatura mai mare - am amintit mai sus - corectia deformarii in butoi, chiar asta face, trage de colturile imaginii...

Edited by loock, 23 February 2015 - 17:45.


#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@look:
"deformari nașpa" - Atunci când cunoști obiectivul și fotografiezi cu el, îi înveți limitările și îl exploatezi creativ. Dar pentru asta trebuie să-l pui la treabă dincolo de mire de test și analiză din fotoliu. Evident, nu faci poze portret sau poze de grup standard cu asemenea obiectiv lăsând persoanele în margini. Și nu faci nici photo-stich că e chinuială la corecția geometrică. Dar ies poze mișto cu obiectivul.
Attached File  0720_20150202_barcelona_027_cristi.jpg   443.59K   22 downloads  Attached File  0720_20150202_barcelona_029_cristi.jpg   677.09K   30 downloads
(Știu că dacă pui pozele de mai sus pe bancul de test le vei găsi o grămadă de defecte geometrice. Dar mie îmi plac.)

Uite și un exemplu de la un fotograf mai talentat și mai norocos ca mine:
Attached File  91232922.jpg   107.59K   31 downloads
(Dar vai - ce deformare Posted Image )

Deci da - astfel de obiective au atât deformări de perspectivă inerente (nu-s defect) cât și deformări geometrice. EF 24mm f/2.8 IS USM stă totuși foarte bine la acest capitol în clasa lui, conform experienței personale; iar părerea utilizatorilor pe net este asemănătoare cu a mea. E contraindicat să faci portret cu asemenea obiectiv? Definitiv NU!

Edited by calexe, 23 February 2015 - 18:16.


#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 02.07.2011
@calexe:
Cat de misto sunt folosite deformarile in cadrul acela ;). Intentionat pentru maini si cravata si multe apropo-uri in acea imagine :D.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Si eu am obiective fixe si zoomuri cu 24mm, si folosesc cu placere aceasta focala.
Am folosit si EF 24 f 2.8 USM cu diverse modele de eos 1, si am si un FA* 24 f 2, pe care il utilizez mult mai des decat pe alte UWA.
De altfel, pt. portret ambiental folosesc chiar si focale mai scurte, de 20 ( FA 20 f 2.8) si chiar 15mm. ( gasesc 14-15mm ideal pt. acest subiect)

Problema este ca in OP, s-a specifcat utilizarea pt. grupuri de oameni care nu incap usor in cadru, s-a cerut obiectiv pt. acest subiect !
Eu personal as evita sa cobor sub 40mm.

Desigur, exista si exceptii, si poti ajunge intentionat pana la fisheye, dar trebuie sa fie bine justificata compozitional o astfel de abordare.

Edited by loock, 23 February 2015 - 19:01.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
loock cand ne mai exemplifici diverse folosind poze de-ale tale? Sau ai scule foto doar pentru a rumega cifre.

#12
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postnicolaie, on 23 februarie 2015 - 15:34, said:

... Din testele photozone.de cica 28-ul cu 1.8 e cam varza pe margini si in colturi la diafragme ....

Poate la obiectivul asta are dreptate, dar in general testele acelea e bine sa fie luate asa ca un fapt divers, uneori concluziile de laborator ale baiatului de acolo sunt in contradictie cu parerile celor care utilizeaza un anumit obiectiv in fotografia de zi cu zi.

Edited by edri, 23 February 2015 - 19:31.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdani.user, on 23 februarie 2015 - 19:04, said:

loock cand ne mai exemplifici diverse folosind poze de-ale tale? Sau ai scule foto doar pentru a rumega cifre.

Eu in general evit sa fac poze, preferand sa fac fotografii, ( uneori mai fac si reproduceri - asta fiind al 3-lea gen...)

Am mai explicat odata, avand in vedere atat targetul general al forumului, cat si lipsa de cultura artistica in general, si fotografica in particular, care caracterizeaza populatia romaneasca, gasesc nepotrivita postarea de fotografii personale.
Arta are un target elitist, nu este pt. vulg....

Pot si sa recunosc ca, pana acum nu am facut portretul unei personalitati de genul Bill Clinton....
( Am insa unele cu Andreea Mantea, de acum tzaspe ani, de pe vremea cand inca nu era o "mare" vedeta Posted Image, si pe care le-am facut cu un smc-F 135 f 2.8 )

Am postat odata pe un forum o fotografie facuta chiar cu FA* 24 f2, si am primit niste comentarii stupide din partea unor habarnisti, moment in care am decis ce am amintit si mai sus.

Edited by loock, 23 February 2015 - 21:21.


#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Scuze lipsa de cultura, dar cine e Andreea Mantea? De Bill parca am auzit.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Esti fericit daca nu sti, nu tine de cultura, ci de subcultura/incultura - care este mai apropiata de nivelul general...

Edited by loock, 23 February 2015 - 21:38.


#16
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
eu am un 24 mm f2.8 is ef asta nou,dupa 2012, ramas de la 6d. Nu deformeaza, e bestial Is e fenomenal, am scos poza cu shutter 1/0,5 din mana si iso mic perfect clara. daca esti interesat de ceva poze sau sa-l cumperi da-mi pm. Am ramas cu el pe cap, 6d l-am dat, am revenit pe nikoane 2 parale.

Edited by xkos, 23 February 2015 - 21:46.


#17
ruscristianionel

ruscristianionel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.06.2014
Buna dimineata ,
Va multumesc in primul rand pentru sfaturi. Citind pe alte site-uri de specialitate cica nu merita sa platesti dublu pentru Canon 35mm , varianta noua , doar pentru faptul ca are Stabilizare ... calitatea imaginii se presupune a fi la fel ca si la varianta old.
Am gasit 35mm f/2 nou la un pret acceptabil , 1270 LEI , probabil o sa ma uit si la alte variante , SH. Din pacate nu imi permit sa achizitionez un obiectiv din seria L.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate