Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Lista localitati in care roaming-ul national a fost oprit

- - - - -
  • Please log in to reply
288 replies to this topic

#19
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Stati asa ca nu sunt la curent cu noutatile, dece sa fie oprit roaming-ul? A expirat acordu intre RDS si Vodafone? Daca RDS isi dezvolta reteaua in 900 e foarte bine dar sa o faca mai repede.

Oricum atata timp cat am semnal la telefon ma doare undeva de roaming.

LE. O harta actualizata cu acoperirea Digi exista pe undeva?

Edited by danielavram, 24 February 2015 - 15:02.


#20
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Acordul e pana in 2016, roaming-ul functioneaza bine mersi in majoritatea tarii, insa in anumite zone/orase in care RCS&RDS considera ca au acoperire buna si nu mai au nevoie de roaming, l-au oprit. Mi se pare o chestie de bun simt, trebuia de la bun inceput sa aiba roaming doar in zonele rurale in care chiar nu au acoperire, dar banuiesc ca era mult mai greu de implementat pentru Vodafone.

Edited by Gabyyy93, 24 February 2015 - 16:51.


#21
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015
Teoretic hărțile care se găsesc pe site-urile furnizorilor de servicii ar trebui să fie actualizate, fiind un element prin care poți atrage noi clienți.
În cazul RCS&RDS harta este la adresa http://www.rcs-rds.r...igi?t=netmobil.

#22
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
Ce îmi plac mie baietii ăștia care spun că roamingul a fost oprit
Voi aveti impresia că e vb de un întrerupător care se poate opri oricând?
Sau că rds are capacitatea să tină atâtea telefoane mobile?
Aștept răspuns

#23
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postinternetmax, on 24 februarie 2015 - 16:54, said:

Teoretic hărțile care se găsesc pe site-urile furnizorilor de servicii ar trebui să fie actualizate, fiind un element prin care poți atrage noi clienți.
În cazul RCS&RDS harta este la adresa http://www.rcs-rds.r...igi?t=netmobil.

Harta aia nu e cea mai noua. Asta e cea mai noua(uitate in judetul Cluj spre comparatie). http://www.rcs-rds.r...coperire-3g.jpg

#24
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014

View Postmaiorukaki, on 24 februarie 2015 - 16:54, said:

Ce îmi plac mie baietii ăștia care spun că roamingul a fost oprit
Voi aveti impresia că e vb de un întrerupător care se poate opri oricând?
Sau că rds are capacitatea să tină atâtea telefoane mobile?
Aștept răspuns

Da, e foarte simplu sa opreasca roaming-ul national intr-o anumita localitate. Si asa cum se descurca in localitatile unde a fost restrictionat roaming-ul national, asa o pot face si in alte localitati.

#25
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postmaiorukaki, on 24 februarie 2015 - 16:54, said:

Ce îmi plac mie baietii ăștia care spun că roamingul a fost oprit
Voi aveti impresia că e vb de un întrerupător care se poate opri oricând?
Sau că rds are capacitatea să tină atâtea telefoane mobile?
Aștept răspuns

Posted Image)
Bine, nu a fost oprit, anumite celule/zone/LAC-uri au fost restrictionate de Vodafone sa nu mai primeasca in roaming cartele de Digi. Implementarea ma gandesc ca e facuta la nivel de software, deci nu s-a apasat pe nici un intrerupator. E mai bine formulat?

LE. Am luat de pe google o harta si am marcat cu rosu toate zonele/localitatile raportate pana acum.

Attached Files


Edited by Gabyyy93, 24 February 2015 - 17:30.


#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Chiar nu mai e nevoie de roaming in Slatina.

#27
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Ei nu, nici la tine in birou?

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Daca pocnitoarea antica de Huawei U120S avea semnal la podeaua de gresie lipit de perete, cum sa nu aiba Nokia care stim ca rupe la orice receptie, mobila sau Wi-Fi?

#29
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015

View PostGabyyy93, on 24 februarie 2015 - 17:04, said:

Harta aia nu e cea mai noua. Asta e cea mai noua(uitate in judetul Cluj spre comparatie). http://www.rcs-rds.r...coperire-3g.jpg

Exact asta am vrut să sublinez, faptul că furnizorii nu acordă importanță actualizării hărților cu acoperirea. În mod normal ar trebui să fie o modalitate prin care sunt atrași clienții, arătându-le periodic prin hărți că există o preocupare în extinderea acoperirii (în special pentru RCS&RDS care sunt la început). O imagine destul de clară cu privire la acoperire mi-am făcut-o citind postările de pe acest forum. Nu zic că e rău, dar parcă era și mai bine dacă obțineam informații actualizate de pe site-ul oficial. Faptul că pe site există două hărți diferite poate fi considerat un aspect negativ.

Edited by internetmax, 26 February 2015 - 10:17.


#30
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 24.10.2009
La Resita de asemenea nu se mai conecteaza in roaming, dar nici nu ar mai fi nevoie, Digi are semnal mai bun decat Vodafone acum in Resita.

#31
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
În Brașov nu e oprit RN... deși ar putea sa o facă.

#32
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
Salut, Am achizitionat de la digi mobil 2 abonamente, si 2 telefoane, pe unu am semnal in casa de la digi  iar pe celalt nu am semnal dacat daca il setez in 2g si sa  ia semnal pe roaming.
Se intampla ceva daca il las tot timpul pe roaming national si il trec manual pe digi cand sunt pe afara si stau pe net???
Adica cam 80% din timp va sta in roaming national???

#33
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Daca il ti fortat in 2G, adica nu este setat pe automat la retea, o sa ti se restrictioneze roamingul.

#34
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 11.01.2007
@longline,telefoanele sunt identice?Ar fi bine sa furnizezi mai multe detalii,ca sa primesti un sfat bun.

#35
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
Salut, telefoanele NUsunt identice. Cel cu probleme este Alllview P6 life (al meu), si celalt este un Allview viper i (al  sotiei)
Unde telefonul sotiei are 2 liniute semnal al meu nu are, sau unde ea are 4liniute  al meu are 1-2 liniute.
Amandoua telefoane au android 4.4.2 KK. Problema se manifesta IN CASA, afara nu este asa enervant avand un semnal de 3-4 liniute pe 3G de la digi

Edited by longline, 07 March 2015 - 11:36.


#36
djtibiano

djtibiano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.03.2007
Salut! Nici in judetul Suceava nu functioneaza roamingul national! Am incercat pe 3 telefoane diferite si nimic!Aici nu vb de orasele importante din judet, ca este semnal, ci de zonele (satele/comunele) din zona!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate