Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Cu masina spre Grecia prin Serbia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1493 replies to this topic

#1405
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
eu de la smederevo pana in vama cu nmk m-am dus cu 150 doar, evident portiuni unde te deviaza pe o banda ca se lucreaza mergi cu cat merg aia din fata ta. in nmk mergi 120 130 dar cu ochii cascati ca stau baietii.

#1406
daniela55

daniela55

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2023
Care e viteza legala pe autostrazile din Serbia si Macedonia? Nu e tot 130? Nu ma refer la portiunile cu restrictii.

#1407
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,423
  • Înscris: 16.05.2007
macaedonia:
Viteza legală maximă este de 60 km/h in localităţi, 80 km/h în afara localităţilor, 100 km/h pe şosele regionale și 120 km/h pe autostrăzi.

serbia

80 km/h pe drumurile naţionale ,120 km/h pe autostradă
asta am gasit

Edited by liberlamare, 16 June 2023 - 19:56.


#1408
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
Din cate tin minte de prin 2019 au marit viteza pe autostrada la sarbi la 130km/h,la macedonieni tot 120 a ramas.

#1409
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
Exact cum scrie si colegul @Phonyx, in Serbia pe autostrazi viteza maxima admisa este 130 Km/h, si nu exista toleranta prevazuta prin lege.

https://www.autobahn...de/en/serbia-4/

https://en.wikipedia...imits_in_Serbia

Attached Files


Edited by w140, 16 June 2023 - 23:35.


#1410
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004
Salut,

Poate sa imi confirme cineva care este varianta ok pentru a trece vama din Serbia in Macedonia pe la Pelince?
Prima varianta a fost modificata de mine, iar a doua varianta este cea indicata de Google Maps, dupa ce am adaugat Pelince ca si destinatie intermediara (eu tind sa cred ca prima varianta, dar as vrea o confirmare:) ).

Stiti cumva si o varianta alternativa pentru vama Evzoni? Din cate am vazut pe GMaps, ar fi Dojran (https://goo.gl/maps/Y74Pb25PN3XcLR2z6), dar din nou, as vrea o confirmare de la cineva care a trecut pe acolo .

Merci.

Attached Files



#1411
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
dojran e ok din cate s-a mai scris pe aici. de aia dintre srb si nmk nu stiu. DAR, de ce ai vrea sa iesi de pe autostrada sa te dai pe nationale? uita-te zilnic pe ”nmk border cam” si ai sa vezi ca gevgelija - evzoni e aglomerata pana la pranz. dupa aceea e goala. la ora la care scriu acest mesaj nu e nicio masina pe camera. fa sa ajungi dupamasa si e goala

#1412
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Am folosit vama de la StarDojran, ne-am cazat langa lac o noapte... dar sunt ceva ani de atunci... Când am ieșit de pe autostrada sa ne cazam la lac e posibil sa nu fi ales cea mai buna varianta, aveam senzația că nu se mai termina bucata aia; a doua zi dimineața am prins vreo 10 mașini în vamă...cam 30 min...

#1413
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

 zile_san, on 19 iunie 2023 - 18:28, said:

de aia dintre srb si nmk nu stiu.
De Pelnice scria cineva cu o pagina in urma ca a fost si a fost lejer.

 zile_san, on 19 iunie 2023 - 18:28, said:

DAR, de ce ai vrea sa iesi de pe autostrada sa te dai pe nationale?
Asta ar fi primul meu drum in Grecia, si am auzit de pe la colegi/prieteni ca timpul de asteptare ar fi foarte mare(in w/e am auzit de 9 ore in total la toate vamile), si urmeaza sa mai creasca, ca doar abia a inceput sezonul. Tot cu o pagina in urma, altcineva a spus ca a stat la Tabanovce, de la 8:30 pana spre 13.
In plus o sa fiu cu 3 kinderi in masina, nu vreau sa stiu cum o sa fie urechile mele daca o sa fie un timp de asteptare de la 3-4 ore in sus:)
Pentru cele 2 variante, distanta de ocolit e relativ mica (aprox 50 km in total), si daca se sta considerabil mai putin, atunci nu ma deranjeaza sa conduc putin in plus(chiar si cu viteza mai mica).

 zile_san, on 19 iunie 2023 - 18:28, said:

uita-te zilnic pe ”nmk border cam” si ai sa vezi ca gevgelija - evzoni e aglomerata pana la pranz. dupa aceea e goala. la ora la care scriu acest mesaj nu e nicio masina pe camera. fa sa ajungi dupamasa si e goala
Merci de indiciu.

#1414
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
uita-te si acum, nu e nicio masina in vama. agitatia e pana in pranz, probabil toti care se trezesc noaptea in cap atunci ajung in vama si o trec

#1415
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

 zile_san, on 20 iunie 2023 - 16:28, said:

uita-te si acum, nu e nicio masina in vama. agitatia e pana in pranz, probabil toti care se trezesc noaptea in cap atunci ajung in vama si o trec
Ai dreptate. Cei cu care am vorbit pana acum, se opreau in Macedonia, pe langa Skopje, si atunci normal ca ajungeau in Tabanovce, in prima parte a zilei, si atunci e clar ca ei vad doar aglomeratie.
Daca ar fi sa merg direct, atunci as ajunge in Tabanovce, in a doua parte a zilei, si in Evzoni si mai tarziu, deci ar fi sanse sa nu fie asa aglomerat.
Ai cumva si un link (care merge) cu un webcam de la Tabanovce? La mine http://alltrafficcam...sevo-tabanovce/ nu merge.

Merci!

Edited by bigguy82, 20 June 2023 - 18:16.


#1416
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

 zile_san, on 22 octombrie 2022 - 17:35, said:

sambata dimineata ro-srb, srb-mkd, mkd-gr trecut prin ele fluierand. miercuri in sens invers, coada doar mkd-srb, 7-8 masini, 10 minute total timp petrecut.

Live Vatin - Moravița | Serbia - Romania Border Crossings | Real-Time Traffic and Border Wait Times. http://alltrafficcam...vatin-moravita/

Live Preąevo - Tabanovce | Serbia - North Macedonia Border Crossings | Real-Time Traffic and Border Wait Times. http://alltrafficcam...sevo-tabanovce/

Live Bogorodica - Evzonoi | North Macedonia - Greece Border Crossings | Real-Time Traffic and Border Wait Times. http://alltrafficcam...rodica-evzonoi/


 bigguy82, on 19 iunie 2023 - 14:04, said:

Salut,

Poate sa imi confirme cineva care este varianta ok pentru a trece vama din Serbia in Macedonia pe la Pelince?
Prima varianta a fost modificata de mine, iar a doua varianta este cea indicata de Google Maps, dupa ce am adaugat Pelince ca si destinatie intermediara (eu tind sa cred ca prima varianta, dar as vrea o confirmare:) ).

Stiti cumva si o varianta alternativa pentru vama Evzoni? Din cate am vazut pe GMaps, ar fi Dojran (https://goo.gl/maps/Y74Pb25PN3XcLR2z6), dar din nou, as vrea o confirmare de la cineva care a trecut pe acolo .

Merci.

Cred că îți complici existența evitând cele două puncte de trecere consacrate. Nu merită, pentru jumătate de oră o oră în plus poate, pe care le stai în cele două puncte de trecere să le consumi/pierzi pe drumuri adiacente.

În ultimii 11-12 ani am fost aproape în fiecare an, exceptând pandemia, în Grecia cu mașina. Mai repede îți Alegi o altă oră de plecare, decât să schimbi ruta clasică.

Edited by wertyck, 20 June 2023 - 18:26.


#1417
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004
Pentru o ora clar ca nu merita, dar eu auzisem de cozi de 5-6 ore...si atunci ar avea sens sa-mi bat capul, in cazul in care pe rute alternative, ar fi considerabil mai putin (cealalta varianta ar fi sa ma opresc o noapte in Macedonia, dar as evita daca se poate :) )

Merci pentru link-uri (din al doilea link, la mine  nu merge nici un webcam. am incercat si pe win si pe telefon, dar din moment ce la tine merg, problema e la mine, asa ca o sa mai studiez putin sa vad care-i cauza.

Edited by bigguy82, 20 June 2023 - 18:43.


#1418
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Nici la mine nu merge acum.

Am dat share din aplicația mobilă.

Cozi de cinci-șase ore e ceva cu totul excepțional. Le poți evita dacă pleci la alte ore, cum spuneau și colegii.

#1419
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004
Multumesc mult pentru sfaturi! Tocmai am vorbit si cu un prieten, si a facut anul trecut(in sezon) 10-11 ore cu tot cu vami(maxim 35 de minute intr-o vama), din Timisoara, pana in Nikiti. Ceea ce e de vis!

#1420
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Am trecut anul trecut pe la Pelince, s-a meritat pentru ca pe autostrada timpul de asteptare a fost 2-3 ore in acea perioada. Drumul mai lung, dar destul de placut, cu serpentine prin padure. La plecare spre Grecia nu am stat mai mult de 20 de minute, la intoarcere cam o ora (vs. 3-4 ore cat era pe autostrada).
Probabil ca in perioada asta nu merita sa mergi pe la Pelince

#1421
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022

 bigguy82, on 20 iunie 2023 - 19:45, said:

Multumesc mult pentru sfaturi! Tocmai am vorbit si cu un prieten, si a facut anul trecut(in sezon) 10-11 ore cu tot cu vami(maxim 35 de minute intr-o vama), din Timisoara, pana in Nikiti. Ceea ce e de vis!

Salut! Poti sa afli niste detalii, in ce conditii s-a putut face drumul atat de bine? In ce zile s-a plecat/venit, pe la ce ore? Multumim!

#1422
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
@denky nu exista reguli clare. dar eu pot sa iti zic cum procedez eu pentru ca aplic o forma de logica rudimentara Posted Image) . plec in grecia duminica pentru ca atunci se intorc toti, deci coada e pe celalalt sens. plec DIN grecia in zi de joi sau vineri cand toti merg spre grecia. pana acum a functionat.

trafic cam are moment cand nu merge dar 90% din timp merg. acum iar e delir la ei, dupa masa gol Posted Image)

Edited by zile_san, 22 June 2023 - 10:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate