Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Sfaturi casa P+E(M) teren in panta: cu sau fara demisol ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Am achizitionat un teren in panta, puteti vedea cum arata ridicarea Topo in fotografia de mai jos(si atasament).
Doresc sa construiesc o casa Parter + Etaj(sau Mansarda dar sa am pod) cu urmatoarea structura:
- parter: living, bucatarie(cu camara), dormitor, baie

- etaj: doua dormitoare, baie
Avand in vedere panta terenului ar dori un demisol partial de aprox. 50 mp care sa contina garaj, camera tehnica, beci.
Ce sfaturi imi puteti da avand in vedere nesfarsita discutie: garaj demisol vs garaj alaturat. Stiu ca este o discutie de genul benzina vs motorina, dar as dori sa ascult niste sfaturi raportate la situatia mea.
Voi discuta cu un arhitect, dar in afara de intrebarile si problemele pe care le am deja poate imi veti sugera idei noi.
Mentionez ca am toate utilitatile la dispozitie: curent, apa, gaz, canalizare si doresc sa contruiesc casa undeva pe la mijlocul terenului raportat la trotuar.
Va multumesc.

[ http://www.gps4u.ro/foto/topo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by gps4u, 17 February 2015 - 11:36.


#2
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Daca inteleg eu bine, tu ai cca 3m inaltime pe ~ 50ml
Nu pare a fi o panta foarte mare, depinde cat de mare e casa.

Ce iti pot spune din experienta este ca demisolul costa foarte mult!

Vezi ce zice si studiul geo, vorbeste cu un arhitect si vezi daca e musai sa faci o fundatie mare.
Daca va fi cazul unei fundatii mari si scumpe, atunci de ce sa nu o faci folositoare?

Eu sunt adepta garajului sub casa. Intri usor indiferent de vreme.

Edited by Strumfita, 17 February 2015 - 11:43.


#3
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Multumesc pentru raspuns.
Ma gandesc ca daca fundatia va avea  de exemplu dimensiunile  12 m x 8 mm(fara terase), asta ar insemna ca as avea o diferenta de 1m intre extremitatile casei(vale-deal), daca mai adaug 0,9m adancimea la care sap fundatia in punctul cel mai de jos plus 0,4m deasupra solului deja am o diferenta la adancimea fundatiei de 2,3m. Nu e obligatoriu ca demisolul sa aiba inaltimea unei camere normale.
In aces caz daca peretii tot sunt facuti, acoperisul exista, as avea in plus de facut: izolatia, scarile si de turnat un planseu suplimentar.
Daca as face un garaj separat, la care oricum as mai adauga un beci, ar pleca de la zero.
Cum as iesi mai ieftin comparand cele doua situatii ?

#4
claudiu_1

claudiu_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 17.10.2008
Ca sa nu ai cheltuieli foarte mari, si pentru a fi ok si vara si iarna, poti sa sapi si sa cobori cu cota "0".... Vara va fi mai racoare, iar iarna putin mai cald.... Iar costuri, vei avea cu zidurile de sprijin; eu asa am facut.... in loc sa ma inalt cu fundatia.

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Clar,construieste demisol;sunt unul dintre cei care nu au construit asa ceva si am bagat 15mc beton armat la fundatie(diferenta nivel 2m inaltime la 10 m liniari).Dupa ce am facut casa si am lasat totusi un beci de 1,9m inaltime cu intrarea la...cota 0 ,am realizat ce greseala am facut.Daca beciul era ceva mai inalt,in mod sigur l-as fi transformat in camere de locuit...

#6
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
M-am mai gandit la o varianta pe care as dori sa o pun in atentia forumistilor, poate voi primi niste sfaturi.
Ma gandesc sa construiesc
- demisol:  Garaj + camera+baie+camera tehnica+beci
- la parter: Living+bucatarie+camara+birou+dormitor+baie
Cred ca as iesi mai ieftin cu asemenea construcitie, cel putin asa mi-a sugerat si arhitectul cu care am discutat.
Astept sfaturi avizate ...si neavizate chiar, nu ma deranjeaza.

#7
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Revin cu noi informatii.
Dupa discutii preliminare cu arhitectul am ajuns la urmatoarele configuratii pentru parter si demisol.
Pentru demisol sunt doua variante, v-as ruga sa-mi spuneti care vi se pare mai OK.
In bucatarie camara este figurata, dar nu este sigur daca va exista si in realitate.

Casa va fi construita la o distanta de aproximativ 15 metri de trotuar, in acest caz intrarea se va face in garaj cu o panta ce are coborarea de aproximativ 7 grade.
Acoperisul va fi facut din tigla ceramica in doua ape. O fata(sudica) va avea o inclinare de 25 de grade, alta fata(nordica) de 40 de grade.
Casa va avea scara de acces in pod. Avand in vedere unghiul sub care se va monta tigla, voi obtine in pod un spatiu foarte generos pe care in timp il voi putea reconfigura(compartimenta).
Desenele sunt facute de mine cu Sweet Home 3D, dar am incercat sa realizez cat mai fidel ceea ce a facut arhitectul.
Suprafata totala construita este de aproximativ 190mp, daca se mai adauga si terasele se va ajunge la 225mp.
Peretii exteriori vor fi din caramida + BCA. Am preferat BCA in loc de polistiren, nu imi doresc o discutie pe aceasta tema de ce asa si nu altfel!
Casa este pentru 2 persoane.
Multumesc anticipat pentru sfaturi si pentru critici.

P.S. O intrebare adresata celor care au construit sau construiesc, nu celor care "au auzit de la cineva": Cam la ce costuri sa ma astept pentru faza "la rosu" si "la cheie" ?

Attached Files



#8
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
explica bca pe exterior te rog

#9
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Pentru izolatie voi folosi BCA.

#10
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
asta am priceput.
explica cum o prinzi, cum si cu ce o tencuiesti, cum reusesti sa faci sa nu intre apa in bca, si alte delatii de executie.
ai vazut la cineva astfel de lucrare?

#11
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Nu e treaba mea cum va fi prinsa si am precizat ca exact pe aceasta tema nu doresc sa discut, a modului de realizare a izolatiei.
Da, am vazut lucrare executata in acest mod si pot sa spun ca m-a convins.
O intrebare iti mai pun, observ ca esti din Timisoara, mai aproape de occident, cate case izolate cu polistiren ai vazut in Austria, Germania, Franta etc ?

#12
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Revin cu imagini ale casei pe care vreau sa o construiesc.
Suprafata utila este de 190mp la care se adauga 30mp terase.
Am contactat doua firme pentru executia la rosu si am obtinut urmatoarele preturi:
- 150.000 lei(aprox 33.800 euro)
- 38.000 euro ( este inclus si acoperis cu tigla ceramica Tondach XXL)
Cum vi se par preturile?
Despre ambele firme am obtinut referinte bune si am vazut lucrari executate de ei si mi-au placut.

Attached Files



#13
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 30.03.2009
Doar casa te ajunge cu firma 500-600 euro/mp pt finisaje cel mult medii.
Se adaugă gardul, trotuarele etc

#14
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Pentru casa la cheie oferta este de 90.000euro, aproximativ 450euro/mp  cu finisaje medii.

#15
daniel_201

daniel_201

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.06.2015
Stiu ca ai zis ca nu vrei sa discuti de ce BCA si nu termosistem, dar vezi ca BCA-ul este foarte poros si tine umezeala. Polistirenul nu este cea mai buna metoda insa e la indemana si e economica, daca vrei o solutie profi baga caramizi porotherm pe lat la 30cm + termosistem min 10cm vata minerala sau vata de sticla cu strat de aer ventilat.

Ce e cu gaura care se vede pe lateralul caseu spre demisol? Ca tot veni vorba de demisol mai bine faci acolo depozitare si tot ce vrei si faci alte camere in mansarda, daca iti vin musafiri sa vada si ei ceva pe fereastra...

#16
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009

View Postdaniel_201, on 17 iunie 2015 - 16:15, said:

Stiu ca ai zis ca nu vrei sa discuti de ce BCA si nu termosistem, dar vezi ca BCA-ul este foarte poros si tine umezeala. Polistirenul nu este cea mai buna metoda insa e la indemana si e economica, daca vrei o solutie profi baga caramizi porotherm pe lat la 30cm + termosistem min 10cm vata minerala sau vata de sticla cu strat de aer ventilat.

Ce e cu gaura care se vede pe lateralul caseu spre demisol? Ca tot veni vorba de demisol mai bine faci acolo depozitare si tot ce vrei si faci alte camere in mansarda, daca iti vin musafiri sa vada si ei ceva pe fereastra...

Multumesc pentru sfat dar raman la varianta caramida+bca. Gaura laterala este o chestie "de design" si o sursa de lumina naturala din lateral pentru geamurile din demisol. Demisolul poate fi oricand remodelat, exista varianta de a instala poate o cetrala termica pe lemne. Momentan aceasta va fi configuratia casei.
Podul, care-mi ofera o suprafata de aprox 60 mp utili, va fi mansardat in timp.

#17
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
Revin cu niste preturi obtinute de la distribuitori, as vrea o parere despre acestea:

- beton B150   190 ron/mc
- beton B200   200 ron/mc
- beton B250   210 ron/mc
- Caramida GVP 290x240x138    2,35 ron/buc
- Caramida plina CP 240x115x63   1,25 ron/buc
- Fier beton(romanesc)    2,70 ron/kg
- BCA SOMACO 612x200x240   220 ron/mc

#18
gps4u

gps4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.01.2009
M-as fi bucurat sa aud niste pareri, ca de asta e forum, dar se pare ca nu am avut noroc sa primesc "consultanta" aici pe forum.
Am discutat si m-am inteles cu o firma, pretul la rosu este de 140.000 RON cu materialele lor.
Acuma degeaba mai primesc sfaturi deoarece am semnat contractul si am dat un avans.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate