Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13687 replies to this topic

#3781
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006

View Postalber7, on 13 august 2016 - 10:23, said:

Am observat ca tot mai multa lume se plange de Shell-ul din Ruse: ba ca nu au bg-vigneta , ba ca nu merge pos-ul... Este oare mai sigur OMV-ul de pe bul Midia-Enos? M-as abate prin oras din prima pentru alimentare si vigneta cu plata cu cardul decat sa mai pierd vremea cu renumitul Shell! Apreciez comentarii si daca cineva are recenzii proaste si despre acest OMV as fi recunoscator! Drumuri bune si fara evenimente urate!
Dupa shell, la un km este lukoil. Nu e nevoie de ocol!


#3782
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmaxulet, on 13 august 2016 - 19:00, said:

... la un km este lukoil ...

Da, dar rişti să alimentezi de acolo ? Dacă maşina nu e pe firmă, atunci oricum nu te interesează TVA-ul, şi atunci e rentabil să alimentezi din Bulgaria, mai economiseşti alţi câţiva euro buni. Dar despre combustibilul de la Lukoil se tot vehiculează că nu ar fi de calitate, plus că sunt şi motive politice să nu cumperi nimic de la ei (ca român). Plus că şi la Lukoil s-a mai întâmplat să facă figuri cu POS-ul şi atunci chiar nu faci nicio brânză.

Deci, cine are maşina "pe persoană fizică" şi doreşte să facă plinul nu din România ci la intrarea în Bulgaria, atunci nu are rost să oprească pt. alimentare la o altă benzinărie şi să cumpere vigneta de la Lukoil. Ar însemna să pierzi timpul oprind de două ori. De aia zic că OMV-ul de pe Midia Enos e cea mai bună variantă. Cumperi totul de acolo şi plăteşti invariabil cu cardul. În ultimii trei ani am trecut prin Bulgaria la volan de peste 20 de ori, şi totdeauna OMV-urile au fost la înălţime.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 13 August 2016 - 23:26.


#3783
qatalyn

qatalyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 03.01.2008

View Postxhermesx, on 13 august 2016 - 13:57, said:

Daca nu Makaza, atunci care vama ar mai fi spre Thassos? Kulata e departe.
Ar mai fi varianta Zlatograd . Sunt șanse mari să găsești un punct de trecere al frontierei gol , goluț .
Eu l-am găsit așa și atunci când nu se deschisese Makaza .
Mulți fac un mare caz de cei câțiva km de serpentine pe un drum cam îngust , dar cu puțină atenție în plus  și dacă nu tragi vreo rulotă după tine ,
nu-i nicio problemă .
Și nici varianta Svilengrad n-ar fi de neglijat , probabil . Dar despre asta pot să-ți spună cei care au folosit-o .

#3784
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006
Eu vb doar de vigneta.  Despre motorina....eu alimentat omv giurgiu si apoi grecia. Anul asta am
Alimentat si la dus si la intors la sandansky, igoumenitsa si undeva in corfu. Partea aia
Cu patriotismul la mine nu mai tine de mult timp. Noi suntem vinovati pentru ce ni se intampla nu lukoil sau omv
Sau altele....asa ca....

#3785
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Confirm si eu ca, tot la recomandarea lui OvidiuNS, anul asta nu m-am mai incurcat cu coada de la "ghereta din rond" si am luat-o pana la un OMV de la gara...Platit card, trecut si numarul de inmatriculare in sistem, inteles greu in engleza + luat cafele, senvis. Fara coada, frumos si elegant. Si am apoi destul de repede si usor inapoi pe drumul sptre Byala. Probabil si la OMV Hristo Bogtev e la fel

#3786
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004

View Postqatalyn, on 14 august 2016 - 07:02, said:


Ar mai fi varianta Zlatograd . Sunt șanse mari să găsești un punct de trecere al frontierei gol , goluț .
Eu l-am găsit așa și atunci când nu se deschisese Makaza .
Mulți fac un mare caz de cei câțiva km de serpentine pe un drum cam ĂŽngust , dar cu puțină atenție ĂŽn plus  și dacă nu tragi vreo rulotă după tine ,
nu-i nicio problemă .
Și nici varianta Svilengrad n-ar fi de neglijat , probabil . Dar despre asta pot să-ți spună cei care au folosit-o .
Pe google maps nu am găsit nici o șosea care sa meargă în Grecia din Zlatograd

#3787
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Nu este ruta facuta cu GMAP dar drumul exista.Recomand acest route planner ce stie si de puncte intermediare. https://mydrive.tomtom.com
Attached File  zlato.png   384.74K   79 downloads

LE. Drumul exista si pe GMAP doar ca acesta nu ruteaza pe acolo.

Edited by marcopolo80, 14 August 2016 - 10:33.


#3788
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
marcopolo80 ?!?!.... glumesti nu ?
ala este route planer ? .... o gluma nereusita marca TomTom


Uite aici route planer http://openrouteservice.org/ cu inclusiv ocolirea Sofiei
pe care TomTom-ul recoamndat de tine se face ca nu o stie Posted Image

stie sa exporte, importe, daca apesi pe motocicleta iti arata si profilul de inaltime
poti sa vezi harta cu mai multe laiere de harti ....etc.
Nu este perfect insa exact ceea ce trebuie pentru a exporta ruta Posted Image

Attached File  openstr.png   1.93MB   63 downloads
exista o mentiune: IE nu este suportat :D

Edited by Mihai_3, 14 August 2016 - 11:00.


#3789
qatalyn

qatalyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 03.01.2008

View Postdannek, on 14 august 2016 - 10:03, said:

Pe google maps nu am găsit nici o șosea care sa meargă în Grecia din Zlatograd
https://www.google.r...21!2d41.3798446

#3790
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View PostMihai_3, on 14 august 2016 - 10:45, said:

marcopolo80 ?!?!.... glumesti nu ?
ala este route planer ? .... o gluma nereusita marca TomTom


Uite aici route planer http://openrouteservice.org/ cu inclusiv ocolirea Sofiei
pe care TomTom-ul recoamndat de tine se face ca nu o stie Posted Image


N-o sa poti compara vreodata harti OSM cu harti platite, chiar daca ai senzatia ca sunt mai noi.au mai multe lipsuri decat plusuri. Faptul ca-ti arata tangenta nu inseamna ca este o harta demna de luat in seama pt un navigator ( exista BTW aplicatii ce folosesc OSM si lumea, desi aplicatiile si hartile sunt free nu se inghesuie. Chiar Route 66 si BeOnRoad-marca Sygic le folosesc). Te las pe tine sa descoperi de ce.. Am mai postat cu ceva timp in urma niste rutari de toata jena facute de marele Waze. N-am auzit pana acum de softuri de navigatie profi (pt tiristi de exemplu) care sa foloseasca alte harti decat NQ/Here sau TomTom/TA.

LE daca un segment de strada nu este deschis oficial nu are voie sa apara pe harti rutiere (digitale sau de alta natura). De acceea ultimul set de harti HERE afiseaza DOAR o portiune din tangenta. Ca sa conchidem, pt cei ce folosesc un navigator dedicat acel route planner este useless.Pt ca hartile aflate pe navigator sunt altele.

Edited by marcopolo80, 14 August 2016 - 15:01.


#3791
redpipe

redpipe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2008
Din sudul Romaniei daca alegi un drum spre Grecia via Bulgaria ,ultimele informatii sunt ;pe podul din Calafat 27 lei taxa,pod 8 euro vigneta Bg pt 7 zile drumul prin Montana-Vratca este bun ,la intrare in Sofia urmariti numai Kulata cu verde este o autostrada inca in lucru dar te scoate foarte repede pe autostrada dupa Sofia care este acum pina dupa Dupnitsa inca vreo 30 km.In Grecia cum intrii platesti 2,4 euro un fel de autostrada,in vama merge repede,mai greu la autostrada spre Atena din Salonic,am prins cozi imense la taxare ,insa era vineri.Benzina 1.386 ,si taxa 3 euro tunel sau podul inspre Lefkada.

Ca un lucru de retinut anul trecut am alimentat cu cardul la ultimul OMV din Bulgaria,eram 2 masini ,eu acolo am folosit singura si prima data cardul de euro .La ,cred o luna prietenul meu imi zice ca iau spart cardul si ca l-au sunat de la banca din Romania,ce sa vezi dupa o saptamana sunt si eu sunat pt acelasi lucru .A trebuit sa-mi dea alt card,ideea e ca numai acolo mi -a fost "citit" pt ca a fost prima data cand l-am folosit eu stiu asta sigur ei insa nu stiau dar nu cred ca ii interesa asta..

Edited by redpipe, 14 August 2016 - 15:23.


#3792
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Anul trecut au fost niste atacuri cu furturi de serii intregi de carduri din bazele de date internationale. Si mie mi-au schimbat 2 carduri ambele nefolosite deloc in Bg. Ca masura de precautie cica, au schimbat multe carduri. Sa nu fi foat si asta in cazul expus

#3793
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Am mai discutat subiectul, parcă prin iarnă. Până în prezent nu s-a confirmat nimic. Şi oricum ajunsesem la concluzia că nu la OMV Sandanski era problema.
Nu are rost să continuăm pe tema asta.


Sănătate şi tcb !

#3794
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
2 mașini în fata la vama la Giurgiu

La ora asta,foarte lejer pe podul vieții, se circula bine, fără blocaj si cozi!
In vama la Ruse avem 4 masini în față, excelent!!

#3795
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Se trece usor la Giurgiu dar nu si la Ruse. Am pierdut 45min aiurea. Nici un radar pana la Kulata unde am trecut in 30 de secunde.Asta a fost vineri. In Grecia lejer dar nu mai merg la intoarcerea din  Zakinthos prin Arta Iegoumenitsa pt ca sunt vreo doua dopuri cu dute de masini pe sendil de intoarcere...Vin pe Lamia.


#3796
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Despre ce motive politice e vorba la Luk?

#3797
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Ii iubim tare pe rusi! Ce-i asa de greu de inteles? Si eu evit LukOil. Dupa mine produsele lor sunt slab calitative. Dar o vignieta de la Luk in Ruse voi cumpara daca nu gasesc la Shell.

#3798
redpipe

redpipe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.02.2008
Nu insist cu OMV ,dar cand stiu ca l-am folosit decat o singura data acolo ,cand am luat motorina de 50 leva  si niciodata nicaieri in alta parte ,este evident unde a fost "citit".Cine vrea sa piarda timp si bani pe la banci poate sa ignore postarea.

Edited by redpipe, 15 August 2016 - 20:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

kye77

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate