Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13681 replies to this topic

#3763
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Eu am luat din Gr o cartelă de vodafone ( cum am ajuns ) pe care am dat 10€ cu 5 giga pe care am folosit o cat am stat.
Iar la dus Ro-Gr si Bg-Ro am folosit digi cu un consum total de 100 mega ( dar plimbat puțin prin bg altfel consumam mult mai puțin )

#3764
cristakke

cristakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.02.2007
semioftopic
Waze este foarte bun in Romania pentru ca este cam cea mai puternica comunitate din Europa ( sau era la un moment dat ) insa pe meleaguri straine nu mai este asa de puternic deoarece comunitatile de acolo isi vad de treaba lor, totul este corect, au TMC pe navigatie si nu au nevoie de atatea informatii, pentru nu traiesc in "salbaticia" de aici.

In schimb, cu un navigator dedicat sau pe telefon se poate compensa in mare parte deficienta lui WAZE pe restul Europei ( mai mult vestul Europei unde l-am gasit aproape inutil ) din punct de vedere traseu si puncte de interes. Bineinteles ca se poate merge cu WAZE foarte bine si pe ruta Romania - Grecia, mai precis prin Bulgaria dar cu un risc mic asumat de cost suplimentar. Nu conteaza cati utilizatori sunt intre punctul B sau A in Romania atata timp cat utilizatorii activi posteaza lucruri folositoare pentru comunitate, avand in vedere ca este un soft gratuit pentru toate platformele si destul de bun la fel ca si alternativa HERE in comparatie cu mult mai titratul IGO care are un pret prohibitiv dupa parerea mea dar este cu interfata si informatiile cele mai bine puse la punct.

Fiecare procedeaza cum crede, important este sa te informezi un pic asupra drumului si problemelor ce pot aparea si in plus sa putem ajunge si intoarce teferi si relaxati, chit ca stam 1 zi sau 30 de zile sau ajungem in 8 sau 15 ore, cu 80 sau 140 la ora ...

Drumul cel mai bun este cel pe care il cunosti
Sa auzim numai de bine
Cristake

#3765
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

 cristakke, on 12 august 2016 - 11:44, said:

Waze este foarte bun
salut,
anul trecut cât și anul acesta am mers cu waze(către și dinspre Grecia)....și a fost bine(mi-a arătat poliție,radare fixe.....)nu am avut nici o surpriză....am postat și eu,postau și alți useri unde era cazul.
consumă foarte puțin internet(max. 100 mb/drum).Bineînțeles depinde și când tranzitezi Bulgaria : noaptea cu siguranță,este o activitate mult mai scăzută,spre deloc Posted Image

#3766
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 17.05.2004

 dl_dr25, on 12 august 2016 - 11:07, said:

Eu am luat din Gr o cartelă de vodafone ( cum am ajuns ) pe care am dat 10€ cu 5 giga pe care am folosit o cat am stat.
Iar la dus Ro-Gr si Bg-Ro am folosit digi cu un consum total de 100 mega ( dar plimbat puțin prin bg altfel consumam mult mai puțin )
Ce fel de cartelă ai luat,  am intrat pe site-ul Vodafone grecia cel mai  mult da 500 mb la 8 euro?? Ai activat vreo extraoptiune cum ai procedat??

#3767
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
De la vodafone cu extra opțiune de net în valoare de 10€ , doar net aveam pe ea. Anul trecut am avut de la wind tot cu 10€ si am avut 1,5 gb de net ceva minute în rețea și 10 € credit ( a fost super ca am vorbit și international pe ea :) )
Când ajungi în primul oraș Grecesc cauți un vodafone si lângă trebuie să fie toate companiile concurente ( eu așa le-am văzut grupate) si întrebi acolo de ofertele actuale. Ai nevoie de un act de identitate să poți cumpăra cartelă.

#3768
B0r3al1s

B0r3al1s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.08.2016
Salutare, vreau sa plec si eu spre Grecia si trec pe la Makaza , google imi da doua variante de traseu din Galati catre Makaza voi ce varianta mi-ati recomanda:

1 Galati -Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Veliko-Nova Zagora - autostrada si iesit de pe autostrada undeva sub Stara Zagora

2 Galati-Callarasi-Silistra-Shumen-Yambol - autostrada si ies in acelasi loc sub Stara Zagora

Varianta doi pare mai directa dar google street view arata niste poze cam sinistre pe traseul ala, ce e drept sunt din 2012 poate intre timp s-a schimbat ceva, a facut cineva variantele astea?

De asemenea vroiam sa mai întreb si de ora de plecare eu ma gândeam pe la 5 dimineața si pot fi la bac la Călărași in jur de 7-7:30 sau pe la 8:30 la Giurgiu la pod având in vedere ca drumul prin bulgaria se face în aproximativ 6 ore as ajunge la Makaza in jur de 14-16(depinde de opriri si de trecere vama ro-bg) ar fi in regula sau e o ora aglomerata la Vama?

Edited by B0r3al1s, 12 August 2016 - 21:47.


#3769
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

 xhermesx, on 11 august 2016 - 11:41, said:

Pe la Makaza care ati trecut recent? Tot cca 2 ore spre Bulgaria stai la coada celor 2 gherete spre orele pranzului? Sper ca nu s-au apucat si aici bulgarii sa scaneze documente ca am incurcat-o.

eu. te pisi pe ea de Makaza  ( scuza- mi limbajul ) , am ajuns acolo de dimineate si era o coada de 1 km cel putin ! am facut cale intoarsa si am iesit pe alta vama. S-a cam terminat cu vama asta- deh, la pomul laudat..sa lasi sacul acasa.

iar la intrarea in Ro, tot frumos pana la noi la ghiseele de control - marti la ora22: 30 era BLOCAT TOTul . am stat 1.5 ore. iar vamesii au raspuns" este normal". ca doar nu era sa tac din gura dupa ce am stat ca prostul in drum cu toti nebunii care credeau ca daca se baga ei undeva ..vor si rezolva. ( not !)

ps - imaginati-va cam ce atmosfera era in toata marea aia de masini pline de romani, bg care blocasera tot ( de la pod pana la ghisee).

bine..majoritatatea erau din categoria cu parbrizul acoperit de cruci s matanii " ventuzate" dar tot nu schimba cu nimic situatia..

#3770
B0r3al1s

B0r3al1s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.08.2016
Pai am înțeles ca e aglomerat la Makaza dacă ajungi dimineața, eu plănuiesc sa ajung după-amiaza. Ma interesa drumul pana acolo , de asta am intrebat de varianta Calarasi-Silistra poate scap de nebuneala de la pod.

Edited by B0r3al1s, 13 August 2016 - 07:50.


#3771
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 12.04.2006
Am observat ca tot mai multa lume se plange de Shell-ul din Ruse: ba ca nu au bg-vigneta , ba ca nu merge pos-ul... Este oare mai sigur OMV-ul de pe bul Midia-Enos? M-as abate prin oras din prima pentru alimentare si vigneta cu plata cu cardul decat sa mai pierd vremea cu renumitul Shell! Apreciez comentarii si daca cineva are recenzii proaste si despre acest OMV as fi recunoscator! Drumuri bune si fara evenimente urate!

#3772
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

 alber7, on 13 august 2016 - 10:23, said:

Am observat ca tot mai multa lume se plange de Shell-ul din Ruse: ba ca nu au bg-vigneta , ba ca nu merge pos-ul... Este oare mai sigur OMV-ul de pe bul Midia-Enos? M-as abate prin oras din prima pentru alimentare si vigneta cu plata cu cardul decat sa mai pierd vremea cu renumitul Shell! Apreciez comentarii si daca cineva are recenzii proaste si despre acest OMV as fi recunoscator! Drumuri bune si fara evenimente urate!

nu e nevoie sa te abati . poti sa intrii direct pe varianta. sau mai este unul ( un mic ocol - o iei spre varna pe sub pod) si mai mare.
relax..sunt detalii. oricum e plin de omv-uri pana la veliko deci sa oprim fobia asta cu vigneta.
drum bun

#3773
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Eu din Ruse mi-am luat aproape totdeauna vigneta de aici, niciodata nu am fost mai mult de 2 - 3 persoane, nu s-a pus nicicand problema sa nu aiba sau sa fie inchis:

http://wikimapia.org...013420&z=19&m=b

Attached File  Vigneta Ruse varianta.jpg   359.33K   119 downloads

Edited by BlueKing-69, 13 August 2016 - 12:57.


#3774
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

 B0r3al1s, on 12 august 2016 - 21:45, said:

Salutare, vreau sa plec si eu spre Grecia si trec pe la Makaza , google imi da doua variante de traseu din Galati catre Makaza voi ce varianta mi-ati recomanda:

1 Galati -Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Veliko-Nova Zagora - autostrada si iesit de pe autostrada undeva sub Stara Zagora

2 Galati-Callarasi-Silistra-Shumen-Yambol - autostrada si ies in acelasi loc sub Stara Zagora

Varianta doi pare mai directa dar google street view arata niste poze cam sinistre pe traseul ala, ce e drept sunt din 2012 poate intre timp s-a schimbat ceva, a facut cineva variantele astea?

De asemenea vroiam sa mai întreb si de ora de plecare eu ma gândeam pe la 5 dimineața si pot fi la bac la Călărași in jur de 7-7:30 sau pe la 8:30 la Giurgiu la pod având in vedere ca drumul prin bulgaria se face în aproximativ 6 ore as ajunge la Makaza in jur de 14-16(depinde de opriri si de trecere vama ro-bg) ar fi in regula sau e o ora aglomerata la Vama?

varianta 1. drum bun

#3775
alber7

alber7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 12.04.2006
Merci mult! Referitor la Veliko: pot sa merg pana acolo fara vigneta?
@BlueKing-69 - poti plati cu cardul la locatia respectiva?

Edited by alber7, 13 August 2016 - 13:24.


#3776
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Daca nu Makaza, atunci care vama ar mai fi spre Thassos? Kulata e departe.

#3777
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

 cristakke, on 12 august 2016 - 11:44, said:

(..) in comparatie cu mult mai titratul IGO care are un pret prohibitiv (??) dupa parerea mea dar este cu interfata si informatiile cele mai bine puse la punct.
IGO este disponibil acum si in Play, 7 zile este FREE dupa care ai posibilitatea de a-l cumpara cate o luna, dupa nevoi sau pe un an, pretul pt 1 luna fiind vreo 4 RON. Sygic full (inclusiv trafic) este life time vreo 24E. Si vorbim de navigatoare cu vechime si motoare de rutare puse la punct.
https://play.google....rimong.igoworld

#3778
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 alber7, on 13 august 2016 - 13:21, said:

Referitor la Veliko: pot sa merg pana acolo fara vigneta?
@BlueKing-69 - poti plati cu cardul la locatia respectiva?
Nu as risca sa merg fara vigneta la ei, nu merita. Pana la Veliko pot fi N ocazii sa fii oprit la un control de rutina (nemaidiscutand de camerele speciale) si astfel fara vigneta le dai ocazia sa te si sanctioneze - pentru ce?
Sincer nu stiu, am platit doar cu numerar.

Edited by BlueKing-69, 13 August 2016 - 14:02.


#3779
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-am probat-o eu însumi, însă la primul meu drum prin Bulgaria cu maşina (2008), fiindcă nu găsisem vignetă în vamă (se terminase), am fost îndrumaţi la Shell-ul din Ruse. Unul dintre şoferii din coada ce se formase în benzinărie spunea că poţi merge fără vignetă un număr rezonabil de km, cu justificarea că nu era disponibilă. Nu ştiu care este acel număr rezonabil (probabil 20?) şi, oficial, eu nu am cunoştinţă de o astfel de informaţie.
După părerea mea, nu merită să-ţi rişti aiurea concediul numai fiindcă la o anumită benzinărie nu merge POS-ul, sau nu poţi lua cu euro.
Nu înţeleg - mai ales pentru bucureşteni - ce anume vă împiedică să plecaţi cu leva cash la voi şi astfel să evitaţi orice complicaţie.
Chiar dacă n-aş fi din Bucureşti, tot aş face pe Scaraoţchi-n 4 ca să am leva cash la mine înainte să intru în Bulgaria. Fie din Bucureşti, fie din Giurgiu, aş găsi o casă de schimb.

#3780
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 alber7, on 13 august 2016 - 10:23, said:

... Este oare mai sigur OMV-ul de pe bul Midia-Enos? ...

Sigur că da. Am postat de fiecare dată.
Am luat vigneta pe o lună de la OMV - ul de la gara Ruse (Midia Enos) şi l-am recomandat cu căldură. E cea mai bună variantă. Au şi Viva, au vignete pe alese, dar cel mai important e că plăteşti totul cu cardul. Am luat şi de la OMV-ul de pe Hristo Botev de două ori în anii trecuţi, dar e cam peste mână, aşa că m-am reorientat pe OMV-ul de la Midia Enos.
Anii trecuţi mai cumpăram şi eu leva din Bucureşti, şi mai am şi acuma rămaşi din 2014. Îi car după mine la fiecare drum prin Bulgaria, dar nu-i folosesc fiindcă plătesc peste tot cu cardul (doar la Zlatna Panega plătesc cafeaua cu o monedă de 1 euro). În iunie a fost chiar amuzant când la supermarket la Ammoudia i-am dat patronului o hârtie de 20 de leva (din greşeală, evident, fiindcă seamănă cu hârtia de 20 de euro, are tot aşa - mult albastru). S-a uitat moşu' la ea, apoi la mine, şi-n momentul ăla am realizat greşeala. Bineînţeles că m-am căutat prin buzunar şi am scos o altă hârtie, de data asta bună. Mi-am cerut scuze, m-am bătut cu palma peste frunte etc. cert e că moşu' a râs şi totul a fost ok, iar în următoarele vizite la acel supermarket îi arătam mereu moşului hârtia de 20 de leva şi izbucneam amândoi în râs. Îi spusesem că e pt. "Bulgaria, police" şi i se păruse amuzant.

Revenind, aş mai spune că eu nu mai cumpăr leva cash din România, mi-am dat seama că mă păcălesc grav, nici la BCR nu e bun cursul (nu mai vorbesc de casele de schimb). Nu e vorba de diferenţe mari, fiindcă nu e nevoie niciodată pentru drum decât de maximum echivalentul a 300 de euro (includ aici combustibilul şi ţigările), dar parcă cei cca. 10-15 euro (diferenţa de curs) stau mai bine la mine-n buzunar decât aiurea. Şi sfătuiesc pe oricine: plătiţi cu cardul şi pentru vignetă uitaţi de gheretele din vamă şi din giratoriul de la intrarea în Ruse. De Shell nici nu mai vorbesc.

Aşadar, ca o concluzie, în Bulgaria (pe drumul spre Grecia sau la retur) eu plătesc cu cardul tot ce cumpăr la OMV-uri, şi nu mă mai doare capul.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 13 August 2016 - 18:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate