Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13674 replies to this topic

#3745
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006

View PostPSC, on 10 august 2016 - 10:46, said:

Din cauza lui @OvidiuNS, o să vă spun săptămâna viitoare cât costă vigneta bulgară pentru o săptămână.

Am luat eu ieri de la ghereta de pe Centura Ruse, 40 ron sau 15 leva



View Postcornelussv, on 10 august 2016 - 10:53, said:

Plus radarele fixe. Doua pana la Byala. Restul nu stiu, pentru ca eu merg pe Makaza, unde mai am trei.
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Nu sunt radare fixe, sunt camere pentru vignete si supraveghere trafic. Crede-ma, n-am trecut niciodata cu viteza legala pe acolo de cand sunt puse si nu mi-a venit nicio amenda. In plus, nici localnici nu merg legal acolo, cu exceptia situatiei cand chiar sunt radare puse de politie.

#3746
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012

View PostMirceaDWC, on 11 august 2016 - 08:20, said:

Am luat eu ieri de la ghereta de pe Centura Ruse, 40 ron sau 15 leva





Nu sunt radare fixe, sunt camere pentru vignete si supraveghere trafic. Crede-ma, n-am trecut niciodata cu viteza legala pe acolo de cand sunt puse si nu mi-a venit nicio amenda. In plus, nici localnici nu merg legal acolo, cu exceptia situatiei cand chiar sunt radare puse de politie.

Intreaba aici pe forum de colegii care au primit deja procesele verbale si au si platit amenzile fix de la acele camere! Nu ma refer la spanzuratori, ci la camerele fixe. Chiar functioneaza.

Edited by cornelussv, 11 August 2016 - 10:17.


#3747
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Man, la care camere fixe te referi? Pe la cele doua la care se face referire in linkuri am trecut in ultimii 2 ani de cel putin 3 ori pe an, cu viteza mai mare decat limita legala si nu am primit nimic. Similar la cea de pe centura Plovdivului, care mai si flash-uieste cand treci pe langa. Dar mai stii, poate sunt eu mai norocos si nu-mi citeste numerele de inmatriculare...
Singura data cand am fost oprit la o astfel de camera a fost in 2013, cand langa ea era un echipaj, m-a oprit, mi-a aratat camera si mi-a spus viteza pe care o aveam, ulterior m-a lasat in pace. De la el am inteles ca acele camere functioneaza cand este un echipaj acolo sau ceva de genul. Oricum, cert este ca eu (pana acum) nu am primit nicio amenda de viteza pe Bg, desi, cum am mai spus, nu am respectat toate limitele de viteza in general.

Edited by MirceaDWC, 11 August 2016 - 10:40.


#3748
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012

View PostMirceaDWC, on 11 august 2016 - 10:38, said:

Man, la care camere fixe te referi? Pe la cele doua la care se face referire in linkuri am trecut in ultimii 2 ani de cel putin 3 ori pe an, cu viteza mai mare decat limita legala si nu am primit nimic. Similar la cea de pe centura Plovdivului, care mai si flash-uieste cand treci pe langa. Dar mai stii, poate sunt eu mai norocos si nu-mi citeste numerele de inmatriculare...

Exista aici pe forum discutie, inclusiv poza atasata procesului verbal, exact de la una din aceste camere. Si am inteles ca au inceput sa primeasca tot mai multi. Deja se discuta unde se platesc amenzile.
Vezi postarea 3379 de la pagina 188
http://forum.softped...6#entry19535039

Edited by cornelussv, 11 August 2016 - 10:46.


#3749
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Stiu, am vazut. Insa eu zic ca, de exemplu de anul trecut de la Paste sau din August 2014 ar fi venit nu? Asta ca sa nu pun la socoteala deplasarile recente, ca poate la astea or sa vina cine stie cand.

#3750
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Pe la Makaza care ati trecut recent? Tot cca 2 ore spre Bulgaria stai la coada celor 2 gherete spre orele pranzului? Sper ca nu s-au apucat si aici bulgarii sa scaneze documente ca am incurcat-o.

#3751
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgabian22, on 10 august 2016 - 12:02, said:

Sa intelegem ca 120 e ok dar 140 nu ?
Da. Sunt OK ambele viteze atunci când eşti singur pe drum şi permisul este (încă) al tău. Nu sunt OK dacă mai sunt şi alţii aproape de tine.
Fiecare trebuie să răspundă de faptele lui. Numai eu, când am mers cu 120 pe acolo, eram răspunzător pentru asta, nu altcineva. Dar acela a fost un context. Nu fac raliu când plec în vacanţă, dar de, uneori o mai alerg pe porţiunile drepte, cu vizibilitate mare în faţă. Şi niciodată nu iau faţa nimănui pentru asta.
Repet: indiferent de limita de viteză şi de prezenţa/absenţa camerelor, dacă eşti într-o coloană circuli cu viteza coloanei. Dacă se nimereşte a fi cea legală, cu atât mai bine. Dar nu devii tu un dop sau un sfredel numai pentru că ţi s-a năzărit să fii corect faţă de lege. Trebuie să fii corect faţă de ceilalţi aflaţi pe drum, căci este probabil ca unii să nu fie atât de experimentaţi şi să se sperie la o manevră bruscă.
La volan trebuie să ai şi fler, să te orientezi asupra vitezei. Dar niciodată nu trebuie să fie altceva mai important decât siguranţa ta şi a celor din jur. Legea, în acest caz, e pe locul doi.

View PostMirceaDWC, on 11 august 2016 - 08:20, said:

Am luat eu ieri de la ghereta de pe Centura Ruse, 40 ron sau 15 leva
Deci este acelaşi preţ ca în iunie. Am crezut că s-a schimbat.

#3752
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pentru cei interesati sa mearga in Thassos am gasit multe informatii aici : http://grecia.de-wee...bulgaria-6-ore/

#3753
juglansr

juglansr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.06.2016

View Postcornelussv, on 11 august 2016 - 10:40, said:

Exista aici pe forum discutie, inclusiv poza atasata procesului verbal, exact de la una din aceste camere. Si am inteles ca au inceput sa primeasca tot mai multi. Deja se discuta unde se platesc amenzile.
Vezi postarea 3379 de la pagina 188
http://forum.softped...6#entry19535039
Confirm faptul ca acele camere chiar funcționează cu ...urmări neplăcute. Anul trecut, în iulie venind din Grecia, seara pe la 10, undeva la vreo 26 km de Ruse,  cu încă 2 colegi ce se aflau cu mașinile în fața mea, am fost flash-uiti (o lumină galbenă, f. clară în noapte) după ce am trecut prin dreptul camerei. După un an și o lună a venit amenda, deocamdată celui care se afla în față (viteza 97 de km, amenda 300 de leva, dacă se face plata în 14 zile -  70 % din valoarea totală ).

#3754
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
Sunt marcate pe waze aceste radare fixe ? Au obiceiul sa puna radarele mobile pe waze participantii la trafic din Bulgaria ?

#3755
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Care participanti la trafic din BG? Daca te uiti pe harta live de la waze nu cred ca vezi mai mult de 5 pe toata harta.

#3756
cristakke

cristakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.02.2007

View Postmarcopolo80, on 11 august 2016 - 21:13, said:

Care participanti la trafic din BG? Daca te uiti pe harta live de la waze nu cred ca vezi mai mult de 5 pe toata harta.

Corect ce spui... Am avut si Waze anul trecut si erau catva rataciti care erau pe waze, deoarece nu ne permitem 7-10 euro in plus pe Roamning (uneori ) dar riscam amenzi stupide de 50 euro si chiar mai mult ! Waze este puteRnic pron comunitate si nu este eficient in "singuratate".... Cel mult sa il folosesti pana la vama...In rest avertizarile de radar sa gasesc usor cu toate tipurile de "probleme" camere de stop, radare mobile, fixe si tot felul intr-un amarat de fisier de 52k pentru Bulgaria ( eu il pot pune pe forum dar nu cred ca se poate sau am drepturi) insa daca stau numai dupa el o sa mergi ca la carte pentru ca te avertizeaza cu orice si o sa stai cand pe acceleratie cand pe frana si in plus radarele mobile au fost semnalate si inregistrate intr-o anumita zi, poate a doua zi nu mai sunt acolo, dar in general politia sta cam in aceleasi locuri la panda si ai cat de cat o avertizare la o posibila aparitie de pe "planeta na maimulite"...





#3757
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007

View Postrazor_titann, on 11 august 2016 - 16:08, said:

Sunt marcate pe waze aceste radare fixe ? Au obiceiul sa puna radarele mobile pe waze participantii la trafic din Bulgaria ?

Da sutn marcate, si daca nu te doare 15 lei (cam atat te costa !) lasa deschis waze-ul cat navigehzi prin Bulgaria.
anul asta va fi primul an in care voi merge cu Waze-ul deschis...Waze-ul stie toate radarele fixe din Bulgaria.

Vis-a-vis de utilizarea Waze-ului in Bulgaria de catre participantii la trafic stai pe pace

Edited by Mihai_3, 12 August 2016 - 09:18.


#3758
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Da si nu referitor la waze.
Eu am fost in Gr la începutul lui iulie cu Waze ul dus întors și știe în proporție de 90% camerele fixe iar la utilizatori stau foarte prost în comparație cu noi ( sau cum sunt eu obișnuit în București)
Cu toate astea îl recomand pt 50 mega la un drum , nu îmi pare o avere.

#3759
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Toată lumea compara Bucureștiul cu orice altă zonă. Câți useri de waze credeți că sunt între Botoșani și Iași să spunem ? Apoi densitatea de mașini e din păcate mult mai mare la noi fata de Bg sau Gr.

#3760
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
Nu consuma deloc mult iar tarifele sau extraoptiunile de roaming s-au ieftinit foarte mult. Eu am de exemplu 500MB cu 7 euro o saptamana si daca nu imi ajunge pot sa suplimentez zilnic.

Multumesc pentru raspunsuri, si eu m-am obisnuit in tara cu Waze si cu faptul ca foarte multi soferi sunt activi si adauga rapoarte.

#3761
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Eu pot să spun că prefer waze ul fata de orice alt tip de navigare. Exemplu pe Corfu navigația ( un garmin de 400£ habar nu avea de locații și drumuri )
Măcar cu Waze ul ai o șansă să fi anunțat de un echipaj de politie, un accident , drum închis etc. pe când cu o navigație dedicată esti în orb.


#3762
maxulet

maxulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.07.2006
cateva cuvinte despre drumul Salonic - Bucuresti.
ieri am plecat din salonic la 15.45 si la 1.35 eram in bucuresti, acasa.
la kulata am ajuns la 17.25 si am trecut in 10 min la o coada de cca 20 de masini.
la 0.21 plateam taxa de pod dupa care pentru 2 masini am stat 15 minute la vama (tipic marca balgaria & romania).
ploaie torentiala dupa sofia pana la bucuresti. am facut si pauze in total cca 1h si 30 min.
nu am chef de calcule de timp. pentru mine este foarte ok.
raman fan sofia kulata indiferent ce spune lumea. in afara de cca 15 km in zona lefkonas si cca 30 km pe autostrada dupa sofia spre ruse drumul ok.
mai denivelat, mai fara marcaj dar sa nu ne plangem. fata de romania grecia este la ani lumina (cine a fost pe egnatia odos stie ce spun!) iar bulgaria ne-a depasit.
tangenta simpla si fara probleme. nu este nevoie de gps waze sau altele! semne super vizibile!!!
motorina in bg sandansky omv 2,23 leva/l (mai ieftin fata de ro), iar in grecia, chiar pe insula (corfu) 1,059 euro / l la BP sau shell. nu stiu de unde au aparut acum ceva timp niste preturi de 1,4 sau 1,6.
grecia super ok, preturi bune chiar pe insula iar cand vad pe aici lumea ca se plange de toll-uri ca sunt multe scumpe si altele......fratilor va rog....cat platiti in romania si pe drumuri mergeti....
si inca ceva care cred ca o sa imi atraga critica dar asta este: bmw -uri cu milioane de km cu trape si fetite cocotate pe trapa......masini cu portiere deschise si cu muzica urland in port la 7 dimineata, romani lasand gramada de gunoaie pe plaja in urma......rusine!
in final....skiathos peste corfu in topul meu.

View Postdl_dr25, on 12 august 2016 - 11:00, said:

Eu pot să spun că prefer waze ul fata de orice alt tip de navigare. Exemplu pe Corfu navigația ( un garmin de 400£ habar nu avea de locații și drumuri )
Măcar cu Waze ul ai o șansă să fi anunțat de un echipaj de politie, un accident , drum închis etc. pe când cu o navigație dedicată esti în orb.

incerca un mio c720b cu igo 8 si hartile q1 2016. folosit de mine, ieri m-am intors. stie orice cotlon!!!!!
si cred ca a fost si mult mai ieftin!

Edited by maxulet, 12 August 2016 - 11:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate