Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13691 replies to this topic

#3403
cect

cect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.01.2008

 nicusan75, on 14 iulie 2016 - 11:02, said:

După ce am citit toate postările, am ajuns la concluzia că nu știu ce să aleg.

Nici eu nu stiam asa ca am plecat pe Makaza si m-am intors prin Kulata. Am parcurs ambele trasee in intervale de timp similare.
Poate ar fi de preferat invers avand in vedere ca traseul prin Kulata este mai monoton si ai nevoie de un drum care sa te tina in priza la intoarcere.

#3404
frantzzz

frantzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.08.2012
Duminca trecuta am trecut pana la ai nostrii vecini pentru o portie de midii ( Dalboka ) si cum plec peste doua sapt Thassos am luat vigneta pe o luna sa nu mai stau la Ruse noaptea cand decolez . Nenea de la ghiseu , care canta manele ... in romana Posted Image , mi-a explicat urmatoarele : numarul de inmatriculare se trece doar pe bonul fiscal si este necesar doar daca te opreste Garcea ; camerele de pe traseul catre Makaza in acest moment au ca functionalitate doar controlul traficului si ca in anii urmatori vor implementa scan/sau control electronic pt vigneta .  Acele camere NU sunt radare . Acele camere NU sunt pentru vigneta .

  + anii trecuti cand am trecut SIGUR am depasit limita de viteza - nu am primit amenda ; am vb pe statie cu toti TIR-istii pe care i-am intalnit si stiau acelasi lucru .

Edited by frantzzz, 14 July 2016 - 18:41.


#3405
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Si , ma rog, in ce limba ai vorbit cu toti tiristii? Mai pe intelesul nostru, de CB-isti nestiutori!, ca eu, nu prea am gasit posesori de antene cu minute incluse!

Si inca o chestie, pt. cei cu 130- 140 prin BG! Mai taie din ele, da-le reaku!

#3406
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Se merge tare prin Bulgaria, pe noi la 110-120 inca ne depaseau, ba bulgari, ba romani..Nu peste tot poti 140 sau nu pe distante lungi dar 100-110 linistit. Si prin orasele, tiristii mergeau cu 80,so..Intr-un final iti iese viteza medie ok.

#3407
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Romania-Grecia imi iese cam 80km/h fie ca e vorba de dus fie ca vorbim de intors. evident mai oscileaza + - 5km/h dar acolo e. 75-80-85km/h.

Daca facem un calcul simplu, de la Buc pana in Sarti sunt cam 820 km pe care ii fac in 11-12 ore cu tot cu pauze.

Bat Romania in lung si-n lat, chiar maine merg la Baia Mare de la Bucuresti, saptamana trecuta am fost in Mures, apoi in Medias, apoi la Pitesti si inapoi la buc.

Fac doar drumuri externe si pe ultimii 10 000km am medie 55km/h iar la drumurile astea lungi gen B-Baia Mare scot daca nu prind accidente/blocaje cam 65-66km/h. Deci da, se merge tare si in Bg si in Gr. Stiu ca am ajuns dimineata la 6:50 in zona Salonic pe centura/autostrada si toti goneau ingrozitor indiferent pe ce banda mergeau, inclusiv aia cu scuterele mergeau teava.

Astea fiind spuse, nu viteza face accidente, ci tupeistii care intra in depasiri sau se dau zmei la volan. Sa vedeti acu ca e aproape gata Valea Oltului in materie de asfalt +marcaje ce de accidente or sa fie, din cauza ca se circula greu in coloana si e aproape imposibil sa depasesti pe unele pasaje.

Edited by Deenman, 15 July 2016 - 00:21.


#3408
kegpr

kegpr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 22.07.2009
Mie 4-5 ore (cumulat) pierdute frecând tr1- liber-tr1 la nesfârșit nu mi se pare deloc odihnitor și nici concediu. But that's just me :)

Azi am revenit din Thassos, Skala Potamia - București = 7h26min mers efectiv (resetat cronometru motor). Adăugăm feribot + 2 pauze scurte și ies 9h în total. În ambele vămi am.stat aproximativ 4-5 minute, la makaza la 13:00 era coada doar dinspre BG de aprox 200m ( dar atenție!!! Complet irelevant pt ca la plecare am stat 50min pt acei 200m nenorociți...), la Giurgiu era decent pe ambele sensuri.

Am mers cursiv, nu racheta, un pic mai repede decât traficul. Viteza medie era sub 80kmh la intrare în București, consum mediu 8,9%, motor 2.0tdi.

Drumuri și concedii bune tuturor!

Edited by kegpr, 15 July 2016 - 01:57.


#3409
frantzzz

frantzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.08.2012

 onisoru, on 14 iulie 2016 - 21:41, said:

Si , ma rog, in ce limba ai vorbit cu toti tiristii? Mai pe intelesul nostru, de CB-isti nestiutori!, ca eu, nu prea am gasit posesori de antene cu minute incluse!

Si inca o chestie, pt. cei cu 130- 140 prin BG! Mai taie din ele, da-le reaku!

Romana
Ghinion !

#3410
mariol

mariol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.06.2010
A trecut cineva,de curand,prin Zlatograd,Thermes?As vrea sa ocolesc Makaza din cauza aglomeratiei si nu stiu cum e drumul.

#3411
andreicristi11

andreicristi11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.12.2015
Stie cineva la Bechet daca vin din Bulgaria si in Oryahovo ce si cat se plateste? Multumesc!

#3412
sound08

sound08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008
În ton cu ultimele mesaje, întreb și eu:
Știe cineva dacă s-a deblocat drumul la Dimovo? A mai întrebat cineva asta acum ceva vreme, dar n-a răspuns nimeni. Plec poimâine și aș lua-o pe la Dimovo.

Cu mulțumiri.

#3413
luca.matei

luca.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.03.2007
Salve. A dat protv o stire saptamana trecuta ca s-ar fi introdus o taxa de drum de 2,5 euro la intrarea in Grecia. Poate confirma/infirma cineva care a fost de curand? Multumesc.

#3414
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
A scris si unul dintre [co]forumisti in paginile precedente. Deci se confirma! Este vorba de intrarea pe la Kulata / Promachonas.

Edited by BlueKing-69, 15 July 2016 - 20:40.


#3415
sound08

sound08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2008

 andreicristi11, on 15 iulie 2016 - 16:14, said:

Stie cineva la Bechet daca vin din Bulgaria si in Oryahovo ce si cat se plateste? Multumesc!


http://www.spet.ro/f...-taxes/?lang=ro

#3416
marieta31

marieta31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.04.2009

 luca.matei, on 15 iulie 2016 - 20:28, said:

Salve. A dat protv o stire saptamana trecuta ca s-ar fi introdus o taxa de drum de 2,5 euro la intrarea in Grecia. Poate confirma/infirma cineva care a fost de curand? Multumesc.
Da, am intrat in Grecia prin Kulata, sambata 9 iulie si am platit taxa de autostrada de 2,5 euro. Mai rau a fost ca am stat la rand circa 30 minute ca sa putem plati taxa.

#3417
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

 mariol, on 15 iulie 2016 - 15:46, said:

A trecut cineva,de curand,prin Zlatograd,Thermes?As vrea sa ocolesc Makaza din cauza aglomeratiei si nu stiu cum e drumul.

Nu de curand, anul trecut la un moment dat, era ok drumul, asa cum l-am lasat prin 2012 :)

Anul asta am avut de gand, insa aveam ceva fete galbene prin masina din spate, si - cand am vazut cum se misca 1 km de coada la Makaza - am renuntat, nu avea rost. Am iesit mult mai bine cu 40 minute stat la Makaza si inca 25 pana la Kardjali decat intoarcerea la Xanthi, curbe, boraturi, drum asa si asa etc.

#3418
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014


 luca.matei, on 15 iulie 2016 - 20:28, said:

...o taxa de drum de 2,5 euro la intrarea in Grecia...
Confirm si eu ca exista un toll post imediat cum se intra in Grecia, la care se plateste 2.40 EUR. Am trecut si eu pe acolo in 09.07, ora 01:35, si n-am avut pe nimeni in fata mea.


#3419
danadt

danadt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.08.2007
Bună dimineața
Am plecat spre Thassos la ora 1.00 din Corbeanca.
La ora 2.30 am ajuns la Giurgiu.
Am trecut podul, iar la ora 2.40 am ieșit din vama Ruse.  Nu au scanat pașapoarte și nici talon.
S-au uitat la pașapoarte și au întrebat unde mergem.
Pana în acest moment traficul este super lejer în Bulgaria. Nici un fel de probleme. Suntem în apropiere de Gurkovo.
Voi reveni!

Numai bine!

#3420
danadt

danadt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.08.2007
Bună dimineața din nou
Am ajuns în Makaza la 7.30.
A se vedea poza.
Inca suntem în vamă.
Cele bune!

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate