Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13691 replies to this topic

#3385
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014
Fratilor poate o intrebare stupida dar vreau sa fiu sigur ; la ATM -urile din Grecia se pot scoate euro cu cardurile de debit si credit romanesti  in lei?.Multumesc.

#3386
dada4

dada4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.02.2006
Da.
Dar ai postat in sectiunea gresita.

#3387
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007

View Posttyrex1, on 13 iulie 2016 - 06:48, said:

Fratilor poate o intrebare stupida dar vreau sa fiu sigur ; la ATM -urile din Grecia se pot scoate euro cu cardurile de debit si credit romanesti  in lei?.Multumesc.
Intrebarea e chiar stupida . Da poti face plati si retrage numerar din ATM-uri daca ai depusi bani in sold .

#3388
cri75

cri75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 03.07.2008

View Posttyrex1, on 13 iulie 2016 - 06:48, said:

Fratilor poate o intrebare stupida dar vreau sa fiu sigur ; la ATM -urile din Grecia se pot scoate euro cu cardurile de debit si credit romanesti  in lei?.Multumesc.

Grecia utilizeaza ca moneda euro, deci de pe un card Visa sau Mastercard emis de o banca din orice tara, in Grecia poti retrage doar euro.

O vigneta pe Bulgaria care nu are numar de inmatriculare completat pe chitanta si cu care s-a circulat prin Bulgaria, mai poate fi folosita si de alta masina in perioada de valabilitate a acesteia?
Credeti ca se inregistreaza numarul masinii corelat cu serie/cod de bare/etc prin vreun sistem electronic de-al lor si la o utilizare ulterioara de alta masina sa ii atentioneze cumva?

#3389
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Tu retragi euro, banca ta retrage comisionul ei, care nu e tocmai nesemnificativ. Vezi la banca ta cam cât e.

#3390
alre

alre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.07.2011
Off topic. 1 euro -4.77 lei in Grecia la Alpha bank daca retragi euro.

#3391
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcri75, on 13 iulie 2016 - 07:48, said:

O vigneta pe Bulgaria care nu are numar de inmatriculare completat pe chitanta si cu care s-a circulat prin Bulgaria, mai poate fi folosita si de alta masina in perioada de valabilitate a acesteia?
Credeti ca se inregistreaza numarul masinii corelat cu serie/cod de bare/etc prin vreun sistem electronic de-al lor si la o utilizare ulterioara de alta masina sa ii atentioneze cumva?
Mai mult ca sigur că acel cod de bare este înregistrat într-o bază de date.
Pe de altă parte, vigneta trebuie lipită pe parbriz, altfel nu este considerată valabilă. Deci, dacă Garceov te opreşte la paletă şi-ţi cere vigneta, iar tu îi dai numai chitanţa, nu e valabilă.
Ştiu şi ei şmecheriile astea.
Şi la noi, până la vigneta electronică, trebuia lipit colantul pe parbriz pentru ca vigneta să fie considerată valabilă. Că mergeam noi cu ele în torpedou ca să nu mai murdărim parbrizul, e altă poveste.

View Posttyrex1, on 13 iulie 2016 - 06:48, said:

Fratilor poate o intrebare stupida dar vreau sa fiu sigur ; la ATM -urile din Grecia se pot scoate euro cu cardurile de debit si credit romanesti  in lei?.Multumesc.
Comisioanele, dar mai ales cursul de schimb, nu sunt tocmai favorabile utilizatorului de card atunci când scoate euro, chiar şi în România. Cursul de schimb luat în calcul este cel oficial din momentul în care faci tranzacţia. Dacă poţi afla cursul oficial cu 5 minute înainte de a băga cardul în bancomat şi te avantajează, atunci e OK.
Poţi, deci, scoate euro cu orice card pe care este o sumă depusă, indiferent de natura cardului (debit/credit) şi de monedă. Poate fi şi moneda Botswanei (cred).
Atenţie, însă, la tipul de card acceptat. Trebuie să fie VISA, MasterCard sau American Express. Nu ştiu dacă toate cardurile Maestro sunt acceptate.

Edited by PSC, 13 July 2016 - 10:39.


#3392
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Deviem de la mașini și drum la bancomate. Fie ...

Nu neapărat cursul e dezavantajos (este destul de aproape de cursul BNR, considerat aici doar ca o referință). Nici dacă cumperi euro cash în România nu îi cumperi la cursul BNR. Problema e la comisionul încasat de bancă (bănci) la retragerea de numerar. Dacă doar plătești la magazine / benzinărie cu cardul, comisionul e 0 (de obicei), rămâne în discuție doar cursul de schimb, care mie nu mi s-a părut neconvenabil niciodată.

#3393
tyrex1

tyrex1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 29.08.2014
Multumesc pentru raspunsuri

#3394
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Vigneta fara chitanta cu nr masinii tale pe ea nu te opreste nimeni sa o folosesti doar ca nu e legal. Pe noi ne-a oprit politia la filtru, a verificat vigneta in parbriz, ne-a cerut si chitanta si apoi ne-a dat drumul.

Cand cumparati vigneta de la chiosc trebuie sa fiti atenti sa primiti si chitanta.

#3395
b7gdan

b7gdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.10.2005
Salutare!
Noi eram cei care am luat-o prin Makaza.

View PostOvidiuNS, on 07 iulie 2016 - 15:12, said:

Foarte bună alegerea variantei Zlatograd în condițiile date. Ați procedat înțelept.

Pentru ei a fost ok, insa pentru altii care i-au urmat sfatul, nu a fost tocmai ok: unora le-au vomitat copii in masina pe serpentine, altii s-au trezit cu vaca in botul masinii dupa o curba...
E o alternativa, dar cat de buna...tine de aprecierea fiecaruia.

View PostOvidiuNS, on 07 iulie 2016 - 15:12, said:

Pentru Thassos da, însă pentru Sythonia/Kasandra nu. E mai rapid pe la Kulata.

Pentru Krotiri Resort/Sitonia, google maps si waze zic ca Makaza e cu ~45 min mai rapida. Ca distanta, drumul prin Makaza este mai scurt, adica 734km, fata de 798km prin Kulata.

View PostOvidiuNS, on 07 iulie 2016 - 15:12, said:

În frazele citate sunt câteva afirmații care nu sunt în regulă. Nu poți face doar 10 ore din Otopeni până-n Sithonia, pe varianta Zlatograd, mai ales cu 2 copii mici în mașină. Ar însemna să fi mers și tare, și să nu fi oprit deloc. Poate ai vrut să zici că ați ajuns "pe la 3.00PM", așa e mai credibil, deși și 12 ore e un pic cam puțin.

Iar ca ceilalți să fi ajuns cu 3 ore după voi, scuzele mele, e prea mult. Chiar cu cele 2 ore suplimentare de la Kulata, ceva nu se pupă. Ori ați avut stiluri de condus diferite, ori ei s-au oprit de foarte multe ori, ori au făcut un tur de Sythonia și au venit pe partea ailaltă, ori au greșit drumul prin alte părți, ori au prins vreun accident sau au fost nevoiți să stea pe undeva din cine-știe-ce motiv, ori poate pur și simplu ai reținut eronat orele. De fapt eu cred că e o combinație de câteva din astea, pentru că în mod normal pt. Sythonia (de exemplu Sarti) varianta Kulata e mai scurtă cu vreo juma' de oră față de Makaza, fără să punem în discuție statul în vamă. Ori voi ați luat-o și pe Zlatograd, adică încă vreo juma' de oră în plus.
Ar fi interesant să pui la punct detaliile astea, altfel nu se poate pune bază pe cele afirmate în citat.

Da, ei chiar au mers tare, 110-120 prin BG, iar pe Egnatia Odos ne-au depasit cu >170km/h.
Cei care au venit pe Kulata, chiar au mers lejer si cu multe opriri. Fiecare sofer cu stilul lui Posted Image

View Posthashul33, on 07 iulie 2016 - 10:07, said:

Am ajuns in Sythonia inaintea celor care erau in coada la makaza cam cu o ora! Ei au plecat din tara cu o ora inainte noastra.

Noi am oprit ~30 min dupa Egnatia Odos pentru alimentare cu carburant, pe la Rentina. Asta e motivul pentru care ati ajuns inaintea noastra la resort, nu traseul.

Ca o concluzie - dupa discutiile avute cu soferii din grup - nu exista cel mai bun traseu, ci cel mai potrivit fiecaruia. Cel mai important e sa te informezi cat mai mult despre alternative si sa alegi varianta potrivita tie.

Numai bine!

#3396
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010

View Postb7gdan, on 13 iulie 2016 - 18:05, said:

... unora le-au vomitat copii in masina pe serpentine ...

Ştim cu toţii că dacă există în maşină pasageri cu rău de serpentine, atunci nu trebuie mers pe Zlatograd, ci pe Svilengrad (dacă e aglomeraţie la Makaza). Deci, în cazul lor, dacă au luat-o pe Zlatograd, atunci se poate spune că nu au făcut o alegere adecvată.


View Postb7gdan, on 13 iulie 2016 - 18:05, said:

... Pentru Krotiri Resort/Sitonia, google maps si waze zic ca Makaza e cu ~45 min mai rapida. Ca distanta, drumul prin Makaza este mai scurt, adica 734km, fata de 798km prin Kulata ...

Nu stau să caut acum Krotiri, am măsurat între Ruse şi Vourvourou, adică în cazul cel mai favorabil variantei Makaza. Şi văd că google.com/maps zice că pe Makaza e mai rapid cu 1 minut, nu ştiu de unde îţi apar 45 de minute. Bine, sunt unele detalii care nu mai reflectă realitatea în prezent. Dar ce mă surprinde este că google.com/maps rutează pe tangenta Sofiei. Mare lucru, zic eu !
Oricum, timpii daţi de google.maps nu ar trebui luaţi în calcul, întrucât pe varianta Kulata e mai multă autostradă şi sunt şi mai multe porţiuni de drum normal unde poţi merge ca pe autostradă, deci e evident mai rapidă varianta Kulata.


View Postb7gdan, on 13 iulie 2016 - 18:05, said:

... Ca o concluzie - dupa discutiile avute cu soferii din grup - nu exista cel mai bun traseu, ci cel mai potrivit fiecaruia. Cel mai important e sa te informezi cat mai mult despre alternative si sa alegi varianta potrivita tie ...

Total de acord.


Sănătate şi toate cele bune !

#3397
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postb7gdan, on 13 iulie 2016 - 18:05, said:

Ca o concluzie - dupa discutiile avute cu soferii din grup - nu exista cel mai bun traseu, ci cel mai potrivit fiecaruia. Cel mai important e sa te informezi cat mai mult despre alternative si sa alegi varianta potrivita tie.

View PostOvidiuNS, on 14 iulie 2016 - 00:54, said:

Total de acord.
Sănătate şi toate cele bune !
S-ar părea că unii aleg vacanţa în Grecia doar pentru plăcerea de a face raliu prin Bulgaria, atât pe Kulata cât şi pe Makaza.
Am făcut şi eu aşa, să nu zic că am trăit degeaba, dar nu e deloc confortabil. Am parcurs atunci distanţa Sarti-Bucureşti în 12 ore, pe Kulata, când aveam autostradă numai între zonele Yablaniţa şi Gorni Bogrov. Fără 150-160 n-am lăsat-o, oriunde s-a putut.
Acum am învăţat că viaţa mea e pe primul loc, apoi vieţile celorlalţi din maşină, apoi maşina în sine, apoi ceilalţi participanţi la trafic. Ne-au luat-o bulgarii înainte la drumuri (în special E-uri şi A-uri), însă nu pentru raliu mergi în vacanţă.
Cu toate astea, câteva ore de condus sportiv şi totodată preventiv, luate de la Titi Aur, le consider binevenite şi mă bate gândul să investesc în aşa ceva.

În rest, total de acord cu cei citaţi de mine. Vă doresc vacanţă frumoasă tuturor!

Edited by PSC, 14 July 2016 - 10:53.


#3398
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Sunt de acord cu cele scrise mai sus. Plecăm în concediu. Și drumul în sine până la destinație este concediu. Să mergem și să ne întoarcem întregi (dar cu mai puțini bani, pentru că ne-am distrat) și noi și mașinile noastre.
După ce am citit toate postările, am ajuns la concluzia că nu știu ce să aleg. De evitat aglomerația nu cred că o să pot, indiferent pe unde o iau. O să plec pe 6 august dimineața spre Salonic, unde stau o noapte în drum spre Lefkada, Ligia. Repet, merg în concediu de când urc în mașină.
Vă doresc un concediu plăcut și drumuri bune! De asemenea, mulțumesc pentru informații.

#3399
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Păi tocmai ce spuneai, că drumul până la destinaţie este tot concediu. Deci şi aglomeraţia e tot concediu! Posted Image
Serios vorbind, o pauză într-o coloană de autovehicule este binevenită după nişte ore de condus continuu. În cazul meu, indiferent de câtă aglomeraţie prind sau nu pe drum, aloc minim 1 oră pentru Hellenic Free Shop, înainte de-a intra efectiv în Grecia. Bistroul Everest, de lângă el, deşi nu are cine ştie ce preparate senzaţionale, mi-a oferit anul ăsta o Focaccia cu pui foarte bună şi care mi-a refăcut forţele, atât de necesare pentru a tranzita Bulgaria. A, nu, nu-i vorba neapărat de ţara în sine şi de Garceov, ci de faptul că drumul era tare amar, vacanţa fiind încheiată.
Singura situaţie în care aglomeraţia te poate indispune este atunci când ai ferry de prins, dar există soluţii şi pentru asta.

Chiar mă mir că anul ăsta n-a mai fost isteria anilor trecuţi, cu greve ale operatorilor de ferry şi ale vameşilor, cu atacuri fanteziste la drumul mare în Bulgaria. Fie zvonerii nu şi-au intrat în pâine, fie au fost puşi la respect cumva.

Edited by PSC, 14 July 2016 - 11:30.


#3400
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Inegalabilul ... “Life is a journey, not a destination.” ;)

#3401
fraktor

fraktor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.09.2007
"avtomatichen prebroitelen punkt" in traducere cu google inseamna punct de numarare automata.
Asta scrie pe indicatoarele care marcheaza prezenta "spanzuratorilor"
https://postimg.org/image/71a3gygyf/

Edited by fraktor, 14 July 2016 - 17:14.


#3402
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Colegilor de forum voi citiți post-urile din urmă? E foarte clar că acele camere montate anul trecut(2015) nu sunt radare. Sunt pentru info trafic si pe viitor or să fie folosite pentru verificarea vignietei electronice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate