Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13697 replies to this topic

#13627
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Mno, acum daca stau bine si ma gandesc dau 135 lei si schimb numerele de inmatriculare.

#13628
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016

View Postkesarion111, on 08 februarie 2024 - 20:22, said:

In cazul asta raman numai 30 km fara autostrada intre Sofia si Kulata. Bun asa.
Problema (pentru cei care vin dinspre Ruse) ramane grosul drumului, cel dinainte de Sofia, acolo unde bulgarii se misca mai deloc.

#13629
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Ce sa zic, depinde de perceptie, prima parte cat sunt odihnit poate sa fie oricum. Dupa 3-4 ore e placut pe autostrada. Dupa 7-8 ore autostrada ma turteste, parca e buna ceva adrenalina. Dupa 10 ore ma tuf in ea de calatorie. Sunt si conditionat de cele 3-4 drumuri dus-intors pe vara, cele insirate mai sus sunt deja reflex, traiasca domnu' Pavlov.

#13630
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
Eu sunt bucurestean si "fac" Grecia de 3-4-5 ori/an (sunt literalmente indragostit de tara aia) de mai mult de 15 ani. Pot spune ca am vazut "cu ochii mei" toate modificarile facute in anii astia. Am prins vremurile in care Sofia se traversa de-a dreptul (cine-si mai aduce aminte de celebrul bulevard "Tarul Boris", de piatra aia cubica sau de sinele alea de tramvai?) dar si vremurile in care ocoleam orasul pe centura veche de sud. Drumul national Sofia - Kulata trecea pe langa "targurile de masini" si parcurile de "fiare vechi". Am prins anii in care se construia bucata de autostrada greceasca de la Kulata spre Serres. Am vazut, de la an la an, cum ruta aceasta catre Grecia devine din ce in ce mai usoara si mai accesibila pentru noi. Singura portiune ramasa oarecum "neschimbata" in timp ramane Ruse - Yablanitsa, unde acei doua sute si ceva de kilometri (de dinainte de autostrada A2 - Hemus) sunt foarte usor de facut "la dus" (atunci cand pleci de-acasa, odihnit si cu perspectiva vacantei inaintea ochilor)... dar mult mai greu de digerat atunci cand te intorci acasa, la sfarsitul concediului.

Daca avem rabdare multa si noroc cu carul Posted Image, atunci poate ca vom apuca si noi "sa coboram" pe autostrada direct de la Ruse spre Veliko Tarnovo si apoi spre Sofia. Bulgarii intentioneaza sa continue tronsonul Varna -> Shumen -> catre Sofia printr-o bucata de autostrada care astfel ar "intregi" A2-ul de la est la vest (pe undeva pe deasupra lui Veliko Tarnovo si trecand cumva pe langa Lovech). Din motive care imi scapa, aceste lucrari nu au fost considerate ca fiind "urgente" (asa cum a fost cu autostrada A3 - Struma) astfel ca lucrurile nu se misca deloc in directia buna. Dar eu nu mi-am pierdut speranta.Posted Image

Edited by acvaristul, 18 March 2024 - 11:25.


#13631
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMMike, on 16 martie 2024 - 15:35, said:

Problema (pentru cei care vin dinspre Ruse) ramane grosul drumului, cel dinainte de Sofia, acolo unde bulgarii se misca mai deloc.
Sunt aproximativ 200 km de autostrada de construit, intr-un relief cu dealuri, cu o finantare europeana partiala(nu 85% cum a fost pe A1). Nu e o autostrada usoara si nici scurta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bmyPotNAqP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2HjRITXOrZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AdrianHH, 18 March 2024 - 12:16.


#13632
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007

View Postacvaristul, on 18 martie 2024 - 11:22, said:

(cine-si mai aduce aminte de celebrul bulevard "Tarul Boris", de piatra aia cubica sau de sinele alea de tramvai?)

Ce vremuri ...
https://www.google.r...i6656?entry=ttu

#13633
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View PostAdrianHH, on 18 martie 2024 - 12:07, said:

Sunt aproximativ 200 km de autostrada de construit,...
Ambele videoclipuri arata foarte trist pentru noi.
Lucrari parasite, niciun muncitor la treaba, niciun utilaj functionand.

#13634
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Sincer, eu vad lucrurile diferit.
Mie unul mi se pare ca in ciuda faptului ca au un PIB mic(80 vs 280 mld $), populatie mica, o groaza de probleme economice, A2 Hemus se misca incetisor dar se misca.
Ei au primit buget nerambursabil 85% pt A1 Trakya, au tras tare ca sa il finalizeze si in paralel trag la Sofia-Kulata.
Pana la sfarsitul anului trecut aveau 880 km(noi avem doar 1000, la o regula de 3 simpla trebuia sa avem 2400 Posted Image ). Mai au si A8 Kalotina de terminat, se vorbeste si de o autostrada Dupnitsa-vama MKD ( https://www.economic...way-in-bulgaria ) , de upgradat Sofia-Vidin, Ruse Byala in prima parte, acum cu razboiul se impinge ideea unei autostrazi Alexandroupoli-Constanta undeva pe traseul A5(via Burgas-Varna).
Sunt discutii avansate pentru un nou pod la Ruse.
In concluzie, tara mica, buget mic, per total progres nu tocmai rau la nivel national. Din pacate pentru noi e putin pentru a ne facilita traversarea dar fara doar si poate, e mult mult mai buna situatia. In primul meu drum a fost in 2011(Bucuresti-Sofia-Lefkada), nu aveam decat Yablanitsa-Sofia deschisa, a fost un drum istovitor.
Dar reintorcandu-ne la A2 Hemus, imi lasa impresia ca vor sa dea drumul la un segment pana la Loveci, de aici sunt filmarile.  Ar fi foarte util, pe "tur" am putea merge pe Byala-Levski-Loveci-A2.
Iar despre faptul ca santierul pare abandonat, urmarind filme multe de acest gen am inteles ca e posibil sa se fi filmat intr-o zi libera, mi-e greu sa cred ca 30 km ar fi complet abandonati in conditiile in care nu am citit nici un update care sa spuna acest lucru. As remarca ca relieful nu e usor si sunt multe lucrari de arta. Nu se compar cu 200 km din A7 Moldova care merg in mare pe traseu de campie.
Pana la VT ma astept ssa dureze minim 8-10 ani.

Edited by AdrianHH, 18 March 2024 - 22:52.


#13635
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View PostAdrianHH, on 18 martie 2024 - 22:40, said:

Sincer, eu vad lucrurile diferit...
Desigur, asa este. Ai dreptate. Comparativ cu noi, bulgarii "se misca" bine si au planuri frumoase. Eu vorbeam strict din perspectiva "calatorului roman" si in mod evident sunt subiectiv in aprecierile pe care le fac. M-as bucura ca filmarile acelea sa fie facute in zi "de sarbatoare", dar sa stii ca am incercat sa traduc (cu Google Translate) cateva din comentariile de pe Youtube (ale respectivelor clipuri) si bulgarii nu sunt deloc optimisti. Ei vorbesc de bani furati si lucrari oprite total, vorbesc de tronsoane de drum care inca nu au fost licitate si pentru care nu exista nimic planificat.

#13636
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016

View Postkesarion111, on 17 martie 2024 - 19:17, said:

prima parte cat sunt odihnit poate sa fie oricum. Dupa 3-4 ore
Pai asta e problema, ca pana la autostrada te erodezi (obosesti) cu atentia la acel drum nu prea bun si cu limite de viteza. Apoi vine autostrada, obositoare, ca se circula cu viteza si atentie sporita, nu te odihneste.

View Postacvaristul, on 18 martie 2024 - 16:40, said:

Ambele videoclipuri arata foarte trist pentru noi.
Lucrari parasite, niciun muncitor la treaba, niciun utilaj functionand.
Pai da. S-au luat dupa modelu romanesc....Ba chiar ai nostri in ultima vreme se misca, bulgarii stau.

#13637
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007

View PostMMike, on 19 martie 2024 - 13:54, said:

Apoi vine autostrada, obositoare, ca se circula cu viteza si atentie sporita, nu te odihneste.

Nu te obliga nimeni sa mergi pe autostrada cu 140 km / ora. Poti sa mergi cu 90 - 110 km / ora si faci pauze mai dese.

#13638
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 03.04.2017

View PostAdrianHH, on 18 martie 2024 - 22:40, said:

......
Hai sa nu uitam ca pana nu demult bulgarii aveau mai multa autostrada ca la noi. Cine nu ii lasa sa faca autostrada spre veliko prin xona de campie sa o termine mai repede.Se pare ca interesul pentru autostrazi a cam scazut la ei odata ce sofiotii ajung repede la mare la ei la turci si inca putin si la greci. Iar calitatea asfaltului lasa mult de dorit si la ei.De proiecte nu ducem lipsa nici noi nici ei,mai rau e cu executia.Tin minte ca nu cu multi ani in urma se vorbea de 2milioane de euro pe km la autostrada sofia burgas,acum se vorbesc de zeci de milioane pe km asta apropo de bugete. Sper sa mai ajung sa traiesc sa merg de la mine pana la greci numai pe autostrada.

#13639
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
Anul ăsta vreau să stau 2 nopti la retur in Asprovalta si mă gândesc să trec prin vama Ilinden-Eksohi ori sambată după amiază si să mai pun o noapte in Bansko, ori să mai pun o noapte in Asprovalta si să trec vama Ilinden-Eksohi duminică la pranz. Cine imi poate spune cum ar fi traficul sâmbătă dau duminică după amiaza in această vamă? Nu poate fi ca la Kulata, dar fiind o vamă mică se poate sta mai mult?

#13640
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007
Tinand cont ca e vama mica si mai ales ca o sa treci in weekend, sunt sanse foarte mari sa fie aglomerata. Probabil ca multi bulgari se vor intoarce pe acolo.
Dar daca vrei sa faci asta doar pentru " diversificare ", atunci e OK. Nu cred ca mai conteaza cateva (poate zeci de ) minute in plus.

L.E. Daca ar fi cum era anul trecut in iunie, ar fi perfect: https://www.google.r...i8192?entry=ttu

Edited by cristiany, 25 March 2024 - 16:56.


#13641
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View PostVulpoiul-Jhon, on 25 martie 2024 - 13:34, said:

Anul ăsta vreau să stau 2 nopti la retur in Asprovalta si mă gândesc să trec prin vama Ilinden-Eksohi ori sambată după amiază si să mai pun o noapte in Bansko, ori să mai pun o noapte in Asprovalta si să trec vama Ilinden-Eksohi duminică la pranz. Cine imi poate spune cum ar fi traficul sâmbătă dau duminică după amiaza in această vamă? Nu poate fi ca la Kulata, dar fiind o vamă mică se poate sta mai mult?
Am fost prin Ilinden cu multi ani in urma, 2017-2018, nu mai retin, era intr-o zi de weekend pe dupa-masa. Au fost 5 masini pe sensul spre BG, s-a trecut in 5-6 minute. Cred ca va ramane mult timp o vama libera. Drumul e mai virajat dar placut de parcurs, e pitoresc.

Edited by AdrianHH, 26 March 2024 - 11:46.


#13642
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View PostVulpoiul-Jhon, on 25 martie 2024 - 13:34, said:

Anul ăsta vreau să stau 2 nopti la retur in Asprovalta si mă gândesc să trec prin vama Ilinden-Eksohi ori sambată după amiază si să mai pun o noapte in Bansko, ori să mai pun o noapte in Asprovalta si să trec vama Ilinden-Eksohi duminică la pranz. Cine imi poate spune cum ar fi traficul sâmbătă dau duminică după amiaza in această vamă? Nu poate fi ca la Kulata, dar fiind o vamă mică se poate sta mai mult?
Daca as fi in locul tau, eu as trece vama (din Grecia in Bulgaria) in ziua de sambata!
Sunt sanse mult mai mari ca duminica sa fie o zi aglomerata si sa te enervezi.

#13643
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016
De maine intram in Schengenu zburator. Despre cel terestru, acel posibil parteneriat cu grecii (si bulgarii) se mai stie ceva ?

#13644
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
N-are cine sa puna cap la cap legislatie ptr asta. Ma gandesc ce racori ii ia pe cele cateva sute de lucratori la frontiera care vor ramane fara obiectul muncii cand va fi sa fie. Nu mi-e mila de ei, sunt printre cele mai antipatice personaje. De nu stiu cate ori am iesit jumate pe geamul masinii ptr ca scarba de la ghiseu intindea mana la 20 de cm de propriul corp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

nicusan75

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate