Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

New city residence Fundeni (NEOOFORT fundeni)

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
PLA1N_3VIL

PLA1N_3VIL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 28.09.2014
Pai mai bine ne spuneti ceva de preturile alea colosale pe care le practicati :)

#56
marius_gxg

marius_gxg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.02.2008
Desi asta vad ca e doar o discutie intre agenti imobiliari o sa ma bag si eu cu niste detalii reale care chair s-ar putea sa ii intereseze pe unii cumparatori. Am fost in zona in interes de cercetare si intamplator am nimerit in fata biroului de vanzari de la acest complex. Pentru ca blocurile pareau ceva de capul lor am decis sa intram si am participat la vizionarea a 2 apartamente de 3 camere: unul de 80 mp suprafata utila (60400 euro) si unul de 83 mp (62400 euro). Acestea erau decent construite, spatioase, foarte luminate, iar in pret erau incluse finisajele, centrala termica, 2 bai utilate si 1 loc de parcare. Indieni nu am vazut decat pe santierul alaturat imbracati in salopete :) si zona per total este destul de linistita.
Acum sa incepem cu dezavantajele. Transport in comun practic nu exista deci musai ai nevoie de masina. Complexul pune la dispozitia locatarilor un microbuz care transporta gratuit locatarii pana la podul Fundeni.......dar ai jobul in alta parte a orasului nu prea te ajuta cu nimic.
Dupa vizionare am revenit pe cont propriu cu un prieten care era mai in tema cu constructiile si am dat o tura prin complex inclusiv pe la blocurile care sunt inca in constructie. El mi-a semnalat urmatoarele:
Polistirenul folosit la placarea peretilor si placilor de la balcoane este unul neobisnuit de gros, aceasta fiind o tehnica des folosita de dezvoltatori pentru a da impresia ca peretii sunt mai grosi si prin urmare mult mai solizi decat par. Desi finisajele exteriore mi s-au parut foarte solide cand am fost in apartamente,  prietenul meu mi-a semnalat ca la primile cladiri din complex (am inteles ca au fost construite prin 2012) deja au inceput sa apara usoare crapaturi in locurile in care se imbina polistirenul. Nu e mare lucru acum dar in maxim 5 ani pe acolo o sa inceapa sa pice tencuiala..., dar mi-a spus ca asta nu e neaparat o problema de constructie pentru ca asa se comporta materialele "moderne" de constructie si ca asta o sa gasesc la mai toate blocurile noi. Conducta de canalizare care deserveste unul din blocurile in constructie i s-a parut ca are diametru cam mic pentru numarul de locatari.
Peretii si fundatia i s-au parut cat de cat in regula.
La plecare insa ne-am uitat pe geamurile apartamentelor de la demisol (aparent niciunul nu era ocupat) si absolut toate aveau partile de jos ale peretilor ude, iar pe alocuri se vedea ca se incercasera retencuirea lor pentru a ascunde defectul. Nu stiu cat de mult va afecta asta structura blocului, dar cu siguranta cand fundatia are infiltratii nu e de bine si chiar daca nu pare mare lucru, va afecta durata de viata a cladirii.
Am inceput sa caut si in alta parte dar daca se intampla sa revin la aceasta locatie o sa fie cu un expert in constructie care sa ma ajute cu o expertiza.

#57
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
Salut. Am fost la cineva in fundeni. Locuiste la etajul 2 . Apartamentele sunt mari, din caramida, centrala de apartament.Finisajele ok. Nu are pereti crapati sau nu stiu ce altceva. Impozitul f mic.Mie mi se pare ok. Un dezavantaj este ca trebuie sa ai masina. Ai de mers pe jos vreo 10 minute. Depinde unde este blocul. Au interfon la poarta iar când intri cu masina poarta se deschide cu telecomanda. Bafta.

#58
Florina1987

Florina1987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2015
Apartamentele sunt foarte bine facute si cele cu 2 camere si cele cu 3 camere (pretul de 36 600 pt 3 camere fiind la demisol) in rest la etaje undeva la 52/56/58000 in functie de etaj si suptafata....
dupa cum spuneam apartamente mari, compartimentate bine cu un dressing frumos si la cele de 2 camere precum si la 3 camere

Daca sunt chiar asa de bine facute as avea o curiozitate si anume daca stie cineva firma care dezvolta si executa aceste lucrari? Eu in zona nu ajung in veci si ma roade curiozitatea

#59
georgedinu21

georgedinu21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2016
New City Residence.
Nu exista o firma care sa dezvolte. sunt cativa prieteni care au bani si angajeaza pe unul altul sa construiasca (oricum nu I platesc si rezulta treaba de mantuiala - ii aduc de prin afara bucurestiului).
In acea zona va fi mai aglomerat decat in Bucuresti pentru vor construi bloc langa bloc.
Aveti grija in special cu acea doamna Elena Nistor si cei doi frati Vlad, iar daca doriti neaparat sa cumparati, de la acesti indivizi, cel mai bine scrieti in contract abosolut tot si incercati sa va asigurati ca 5 ani raspund ei de tot ce se strica.

Microbuzul va disparea cand vor disparea si baietii care construiesc.
In rest ... totul e facut ca sa incaseze banii dupa care se vor evapora.
Un alt detaliu: canalizarea. Desi e racordat la canalizare din cand in cand mai apar vidanje ... se infunda canalizarea?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate