Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Lenovo A8-50 A5500

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Tableta vine in mai multe variante:

Lenovo A5500-F - Wi-Fi only (Mediatek MT8121)
Lenovo A5500-H - Wi-Fi + 3G (Mediatek MT8382, Data only)
Lenovo A5500-HV - Wi-Fi + 3G (Voice)

Eu am varianta Lenovo A5500-H - Wi-Fi + 3G (Mediatek MT8382, Data only) vine cu doua difuzoare, sunet Dolby.
Varianta Lenovo A5500-F - Wi-Fi only (Mediatek MT8121) vine cu un singur difuzor.
Nu citeste carduri formatate NTFS. Citeste carduri SDXC de 64 GB.

Se poate roota cu:
http://www.kingoapp.com/
http://www.mgyun.com/en/getvroot
Tutorial pt. root si fisierele necesare la postul #563

4pda.ru Firmware + alte fisiere/informatii utile
Lenovo-forums.ru (firmware/tutoriale etc)

Later Edit: corectat link-uri.

Edited by gumball3000, 13 February 2015 - 16:19.


#2
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
se pierde garantia in caz de root? sunt ceva avantaje pt root? in prima faza
-eu am varianta f cu un singur difuzor , se aude bine . inca nu am butonat-o doar am facut update peste update...
tot sunet dolby si la mine dar doar un dif

Edited by botelucian, 13 February 2015 - 15:55.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Teoretic da, pierzi garantia daca o duci asa. Practic ai in aplicatia de pe tableta optiune de unroot.
Plus ca ii poti repune oricand firmware-ul din fabrica in ~ 45 minute (cu citit tutoriale + download).
Cu un singur difuzor, nu-mi dau seama cat de "dolby" se poate auzi pe ea.

Root faci pentru urmatoarele:
1) Ca sa scapi de toate reclamele din aplicatii si de pe site-uri (personal folosesc adfree, dar mai sunt si alte aplicatii)
2) Ca sa poti folosi carduri partitionate NTFS
3) Ca sa elimini restrictia aplicatiilor de scriere pe card - introdusa odata cu android kitkat.
4) Ca sa elimini reclamele din aplicatia Youtube, cu Xposed Installer +YoutubeAdAway (se gaseste in interiorul aplicatiei Xposed). (La fiecare update al aplicatiei youtube, trebuie actualizat si YoutubeAdAway, altfel reapar reclamele. Recomand sa se debifeze actualizarea aplicatiei Youtube ca sa nu stati sa va bateti capul).
5) Ca sa stergi aplicatiile bloatware preinstalate pe tableta si pe care nu le folosesti (Google News, Google Play Books, SHAREit, Lenovo Tab A8, samd).

Edited by gumball3000, 13 February 2015 - 16:27.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Punctaj Antutu v 5.6.1 cu android  4.4.2: 18383

#5
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010

View Postbotelucian, on 13 februarie 2015 - 15:55, said:

se pierde garantia in caz de root? sunt ceva avantaje pt root? in prima faza
-eu am varianta f cu un singur difuzor , se aude bine . inca nu am butonat-o doar am facut update peste update...
tot sunet dolby si la mine dar doar un dif
La ce update-uri te referi. Daca te referi la soft, ce varianta ai acum si care ti sa parut ca a mers mai bine.

#6
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
nu stiu avea 4.2 si am facut update la 4.4 cu tot ce a gasit . cred ca e ultima versiune oficiala. altceva nu gaseste la update. inca nu am lucrat cu ea. am schimbat ruterul intre timp ca aveam g si asta nou e n . o sa o butonez maine mai mult

#7
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

View Postgumball3000, on 13 februarie 2015 - 15:51, said:

..

Eu am varianta Lenovo A5500-H - Wi-Fi + 3G (Mediatek MT8382, Data only) ....

Poti sa-mi spui, te rog, daca merge cardul de Digi Mobil 3G - voce ma intereseaza ? Pentru ca vad ca scrie "Data only" si nu inteleg ce e.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Din pacate nu am cu ce sa testez, dar daca scoti cartela SIM si o pui in tableta, ii faci setarile de net, o sa functioneze cu datele.
Apropo, au adaugat pe eMag varianta Lenovo A5500-H la 650 lei, best buy-in acel pret.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ca tot a aparut astazi un nou firmware pentru ea, am cautat pe un forum si am gasit ca pe varianta A5500-H se poate pune fara probleme firmware-ul de HV si astfel veti avea activa si functia de voce pentru cartela SIM.

http://forum.xda-dev...h-roms-t2836866

Edited by gumball3000, 20 April 2015 - 09:47.


#10
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
salut.am cumparat si eu tableta modelul f.intrebari:nu are meniu...tot ce exista este pe ecran, la fel cu tot ce instalezi se pune pe ecran.touchul nu este asa sensibil..in cazul meu trebuie sa apas cu tot buricele degetului pentru ca incerc sa pun varful degetului si nu prea merge...la un joc cu sarituri multe tot cad in prapastie.nu ma tine bateria decat 5-6 ore wifi deschis ...eu in concediu si fimea in vacanta.

#11
lucikorleone

lucikorleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 22.12.2006
Poate ai dat tu peste una mai nefericita,  dar am modelul asta de 3 luni si nu am nicio problemă cu ea,  touch-screen e ffoarte   sensibil,  luminozitatea ecranului o tin la o treime (e suficient in interior) si o incarc o data la 4-5 zile,  noaptea nu consuma nici 1 %,  si eu ma joc pe ea si nu am întâmpinat alte belele. Adevărul ca si pe mine ma deranjeaza ca nu pot sterge unele iconițe de pe ecranul principal.

Oricum Dolby-ul in 2 difuzoare  isi merita toti banii.

Edited by lucikorleone, 25 June 2015 - 06:19.


#12
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
ai mei pitici nu au treaba.
1. am pus adw launcher ca era enervant cu toate aplicatiile pe pagina de start totul ok
2. luminozitatea la 1/3 - cu wifi on am ajuns 7-8 ore de youtube - aici grija daca folosesti jocuri /aplicatii care cresc lumina la maxim ex: mxplayer are setare proprie de lumina
3. cu sensibilitatea nu au probleme ai facut update la zi ?

#13
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009

View Postbotelucian, on 25 iunie 2015 - 08:10, said:

ai mei pitici nu au treaba.
1. am pus adw launcher ca era enervant cu toate aplicatiile pe pagina de start totul ok
2. luminozitatea la 1/3 - cu wifi on am ajuns 7-8 ore de youtube - aici grija daca folosesti jocuri /aplicatii care cresc lumina la maxim ex: mxplayer are setare proprie de lumina
3. cu sensibilitatea nu au probleme ai facut update la zi ?
punctul 2:luminiozitatea pe la 75-80%
punctul 3:facut.
am jocul zombie tsunami unde trebuie sa tot sari intruna.aici nu prea merge sensibilitatea ca lumea.am mai incercat pe browser pe net la pagini deschise sa apas incet cu varful degetului sa execut sus jos sau deschidere subiect nou si nu merge tochul.

Edited by cfrtriaj, 25 June 2015 - 19:08.


#14
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Ai cumva folie

#15
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
Nu am folie.

Ma mai gandes ca este arianta ca mai ieftina

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postcfrtriaj, on 24 iunie 2015 - 23:15, said:

salut.am cumparat si eu tableta modelul f.intrebari:nu are meniu...tot ce exista este pe ecran, la fel cu tot ce instalezi se pune pe ecran.touchul nu este asa sensibil..in cazul meu trebuie sa apas cu tot buricele degetului pentru ca incerc sa pun varful degetului si nu prea merge...la un joc cu sarituri multe tot cad in prapastie.nu ma tine bateria decat 5-6 ore wifi deschis ...eu in concediu si fimea in vacanta.

Ce varianta ai dintre cele 3?

#17
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
Sa numai zic de scris la tastatura.se vede ....nu

#18
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
A-ti dat jos abtipildul care este in partea de jos.cel cu semnele cu performantele tabletei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate