Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Minecraft- Mini Review

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
OvYdiu16

OvYdiu16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2013
Salutare!

De curand, eu și cu cu un prieten ne-am apucat sa jucam Minecraft. Dupa cum prea bine stiti, Minecraft este un joc de sandbox scris în Java, dezvoltat inițial de către creatorul Markus Alexej Persson și acum de către compania sa, Mojang. Jocul este axat pe creativitate și construcție, permițând jucătorilor să construiască, folosind cuburi texturate, într-o lume 3D/2D. Există trei moduri de joc - Creative, Survival și Adventure(Hardcore) .

Noi jucam pe modul Survival, un mod în care trebuie sa aduni tu singur resurse, atât materiale de construcție cât și hrana, pentru a construi un adăpost sau alte structuri și pentru a supraviețui. Pe lângă toate acestea, jocul are implementată și funcția Day-Night circle unde, în timpul nopții, apar zombii și de aceea un adăpost este necesar. Dacă alegi să te lupți cu zombii, după ce îi omori aceștia îți vor da diferite materiale, inclusiv arme uzate și muniție. În timpul zilei, totul este normal, poți aduna materiale de construcție, poți vâna animale pentru hrană și chiar materiale de construcție cum ar fi lână, piele, etc.

Lumea în care ești este Open World, te poți deplasa liber pe absolut oriunde atâta timp cât ai la tine resursele necesare. Despre dimensiunea hărții pot să zic că este imensă. După datele procurate de joc, dacă un cub are 1M*1M*1M și coordonatele oferite de joc -30000000 și 30000000 asta rezultă la o uimitoare suprafață totală de 3,600,000,000,000,000 de cuburi. Pentru a traversa de la un capăt la altul, ai avea nevoie de o lună de zile în total.

Per total, este un joc foarte interesant și captivant în care ai nevoie de imaginație pentru a da naștere la niște consturcții uimitoare, cum am văzut multe video-uri pe net.

Sper că v-a plăcut acest mic review, nu am vrut sa intru în chestii tehnice sau anumite detalii, am vrut să fie ceva scurt și la obiect.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BR6VLe8poNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
E fain. M-a prins si pe mine. Prefer totusi Survivalcraft -o clona mai reusita decat originalul(dp meu dv) Dar fiecare are plusuri si minusuri.
Ce are Survivalcraft in plus? 1. Grafica mai buna 2. E mult mai realist, in sensul ca nu apar atea personaje fantastice si antagonistii sunt animale(unii se plang de asta)  2.1 Tot din punct de vedere al realismului trebuie sa manaci si sa dormi o data pe zi pentru a supravietui - minusul e ca iti ia o gramada de timp in care  cauti mancare in loc sa construiesti. 2.2 Personajul tau e afectat de temperatura -ingheata daca nu-l imbraci in blanuri de urs pe zapada; i se distrug hainele de la umezeala. 3Daca esti pasionat de fizica poti crea tot felul de mecanisme
Minecraft pe de alta parte are o oferta mult mai larga de obiecte care se pot culege si confectiona2. Sta mult mai bine ca oferta de obiecte decorative3. Iti da posibilitatea de a crea sine ferate si vagoneti ce-ti faciliteaza o deplasare mult mai rapida. 4. Am vazut harti in care apar si alti indivizi NPC. Minusul major sunt monstruletii aia care explodeaza si-ti distrug o buna parte din munca si pe deasupra si apar in spatii inchise unde teoretic n-ar avea cum  sa intre.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1rh92zT0FYI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iulian_k, 08 February 2015 - 01:28.


#3
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Si mie imi place, dar prefer variantele cu mod-uri (modpack-urile) ex: tekkit.

Edited by Zinus, 08 February 2015 - 01:23.


#4
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QRQv74J7oSk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Stai sa vezi cand va aparea hololens :)

#5
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
E superb jocul, daca te pasioneaza mult, poti reproduce in intregime orase sau chiar tari:
Ex: http://www.bbc.com/n...nology-27155859 (Danemarca)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate