Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Lectia de patinaj

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
wmf

wmf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.12.2004
Parca e prea greu sa descifrezi personajele. Ai fi putut sa declansezi si blitzul si sa iasa ceva in genu' asta

#20
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004

View Postwmf, on Jan 11 2006, 12:19, said:

Parca e prea greu sa descifrezi personajele. Ai fi putut sa declansezi si blitzul si sa iasa ceva in genu' asta

sau nu :)

#21
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Cunosti pe cineva de pe patinoar si ai fi vrut sa ii vezi fatza in poza?

Atunci nu vad nici un motiv pentru care ar fi trebuit sa fie descifrabile personajele.

#22
wmf

wmf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.12.2004
Nici cei de la fotomagazin nu cred ca stiau pe cei de la concerte carora le-au facut poze. Dar nu cred ca au vrut neaparat sa recunoasca pe cineva ci mai degraba sa imortalizaze emotiile si trairile spectatorilor.

Macar v-ati uitat pe link? :P

#23
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Da. M-am uitat. Am vazut ce au facut altii. Multumesc.

Insa, aici nu era vorba de nici o emotie, nici o traire, nimic. Ai fost sa vezi cum arata un asemenea patinoar? Crezi ca se omoara astia sa fca piruete in aer si alte aiureli? Nu. Doar se plimba nitel pe gheata si atat.

Di pacate in PS nu exista un asemenea filtru de emotii, ca era numai bun.

#24
wmf

wmf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.12.2004
Poate pentru ca ai prins numai cadre largi nu ai vazut si emotiile :P.

Nu, n-am fost sa vad patinoarul respectiv dar sunt aproape sigur ca trebuia sa fie acolo vr-un copil mic cu sau fara parinti care abia s-ar fi tinut in picioare si cu o expresivitate destul de mare.

#25
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Faza asta e ca la orele de romana din liceu cand te intreba profa ce a vrut sa spuna autorul in opera lui. De unde naiba sa sti la ce sa gandea maestrul cand a scris poezia, sau ce a scris. Poate era drogat si i-a venit intr-o clipa inspiratia. Cine stie.

Cam asa e cazul si aici. Ideea este ca trairile sa se simta cumva in poza. Si nu ale subiectului, ci mai degraba ale autorului. Asa am simtit eu in momentul ala sa fac.

Lui mister lupu nu ii plac. Foarte bine. Nu era ideea sa placa tuturor.

#26
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Eu va propun altceva. De bun simt. Mergeti si faceti cateva imagini la patinoar si postati-le aici. Doar asa veti dovedi ca se poate sa surprindeti emotiile, trairile, sentimentele de care vorbeati la un patinoar. Doar asa veti descoperi daca raduste a facut tot ce se putea mai bun sau se putea mai mult. Nu va hazardati sa dati capete in gura.

Quote

hai sa fiu eu primul care da cu batu'n balta... sincer : nu vad rostul acestor poze (indiferent ca sunt clare sau miscate); si asta pentru ca : nu au nici o noima, nu comunica nimic... macar daca aveau ceva atmosfera. Dar... probabil conteaza si autorul; ma gandesc ca daca erau postate de vreun anonim, nu mai placeau atat de mult unora...

Noapte buna !

Noapte buna. Culca-te. Si cand ai ceva demn de aratat da-ne de veste. Vorba lui altfel. Astept sa-ti revi.

Edited by mr.fred, 11 January 2006 - 13:06.


#27
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
foarte faine pozele, nu stiu ce bat unii campii pe aci :D

#28
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005

Quote

Eu va propun altceva. De bun simt. Mergeti si faceti cateva imagini la patinoar si postati-le aici. Doar asa veti dovedi ca se poate sa surprindeti emotiile, trairile, sentimentele de care vorbeati la un patinoar. Doar asa veti descoperi daca raduste a facut tot ce se putea mai bun sau se putea mai mult. Nu va hazardati sa dati capete in gura.

Buna dimineata !

:w00t: constient, de altfel de faptul ca eu voi fi "principalul" care va primi "capetele in gura", mi-am luat inima in dinti aseara (cu toate ca am avut mari retineri) si am postat totusi ...ce am postat (ofensand astfel pe unul dintre "mai mari"); OAMENI BUNI ! nu trebuie sa comentati comentariile altora (tradandu-va frustrarile)... in rest, ce sa mai zic, vorba altuia : "il asteptam sa sara gardu', pana atunci va fi tinut in mistouri"... welcome to SP...  :deadtongue:

#29
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Io-s de partea lupului!!!! ce exprima pozele alea? sau ce s-a urmarit sa fie exprimat prin pozele astea?

#30
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Stimabile, lucrurile sunt simple. Greutatea cuvintelor tale e data de calitate imaginlor pe care le postezi pe aici. De la dvs. n-am remarcat nimic. Si implicit am senzatia ca atunci cand comentati nu stiti despre ce e vorba in cauza. Intelegeti cum stau lucrurile? Dati cu batul in balta fara ca sa aveti argumente.


Lasati textele astea cu mistouri si "welcome to SP" si rupeti gura cu niste imagini sa stea matza in coada. Pana atunci o sa existe senzatia ca n-ati auzit in viatza dvs. de estetica, meta limbaj, simbolistica, modalitati de redare a afectelor in limbaj visual si toate acestea. Nu va mai afisati in pozitia de victima. Dovediti ca lumea va judeca gresit. Lasati bocetul si apucati-va de fotografie.

#31
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Domnu lupu, nu m-ati ofensat deloc cu comentariul dumneavoastra. Apreciez ca ati spus ce ati simtit. Atat.

#32
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

View PostTIC, on Jan 11 2006, 14:10, said:

Io-s de partea lupului!!!! ce exprima pozele alea? sau ce s-a urmarit sa fie exprimat prin pozele astea?

tu de unde ai aparut? un portofoliu ceva online? sa vedem si noi cat va pricepeti la foto.

Incercati sa va faceti utili. Spuneti ce nu merge, de ce, cum, in ce fel. Lasati textele ieftine cu "o nenorocire, ce reprezinta astea? , niste tampenii". Argumentati. altfel exista senzatia ca adunati posturi.

Deci la subiect. Cu argumente. Altfel nu incepem o noua polemica. tot ce e offtopic se sterge.

Edited by mr.fred, 11 January 2006 - 14:23.


#33
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postmr.fred, on Jan 11 2006, 14:17, said:

tu de unde ai aparut? un portofoliu ceva online? sa vedem si noi cat va pricepeti la foto.

Io-s mai pamantean, nu-s cu capu' nori si nu stiu a vorbi meta-limbaje. Iar daca nu am un portofoliu online inseamna ca nu ma pricep la fotografie?

Si ca sa invat si eu simbolistica si meta limbajul exprimate prin/cu fotografiile (ca daca le zic poze, va suparati, nu??) lui raduste, sa le explice cineva! Sau macar o mica descriere! Am spus eu ca nu-s frumoase/bune/extraordinare?? Nu. Vreau doar sa le inteleg!

#34
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
uite, spre exemplu, daca ai fi pus vreodata mana pe un manual de fotografie ai fi aflat la ce foloseste neclaritatea de miscare. dar cum datul cu parerea fara nici un fel de background e sport national, sigur, toata lumea poate sa creada ca are si dreptate.

Incercati sa intelegeti ca, asa cum spunea odata nashu', daca in dictionar cand spui cana vezi deja un recipient galben (sau nu) cu toarta in care se toarna lichidele, in fotografie cand pozezi maini spui sensibilitate, candoare sau erotism, dupa caz.

Imaginile nu trebuie sa fie clare, explcite. Nu e olimpiada de patinaj. El ar trebui sa sugereze efervescenta locului, bucuria momentului, explozia de energie. Si asta si fac. A impietri si a ingheta niste oameni pe o suprafata de gheta va folosi probabil pentru a-i numar sau identifica. Nu serveste scopului.

O imagine trebuie privita cu sufletul. La modul rational par niste ratari. La modul afectiv e o sugesti. Un patinator care se roteste in mijlocul altor patinatori.

Of. Of.

Edited by mr.fred, 11 January 2006 - 14:34.


#35
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Puțin off-topic:
Nu vreau să jignesc pe nimeni, nu am nimic cu nimeni.
Doar că de la o vreme pe aria foto a început lumea să comenteze foarte foarte mult pozele(fotografiile, imaginile cum vreți voi să le spuneți, la sfârșitul zilei toate 3 au același sens) în loc să facă fotografii.

O să zic și în engleză că sună mai bine și e mai scurt :

Stop talking so much about pictures and take some god damn pictures!

Un învățăcel în ale :photo:

#36
ogarafgan

ogarafgan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 833
  • Înscris: 06.02.2005
Mai ezekio, sa se comenteze foto este foarte bine, ca cica nu s-ar comenta, dar trebuie in mod constructiv, explicatii, daca se stiu da
Draga Tic, motto-ul tau sper ca nu-i scris ca urmare a ce se scrie aici...de altfel nici nu-i frumos :nonobad:
Hey Lupu, pacat ca ai sters fotografiile, ca voiam sa le copy/paste aici, sa ne spui ce vroiai sa transmiti cu ele....apropo, de ce le-ai sters?
Ne lungim prea mult...fotografiile va pot transmite ceva sau nu....fiecare are dreptul la o opinie, dar argumenteaza, ca sa intelegem....daca voi sunteti multumiti de fotografiile voastre e in regula....pentru voi....noi astialalti vrem mai mult....de fapt am facut cateva comentarii la poze pt ca am ajuns sa ma plictisesc uitandu-ma la pozele de pe sp cu cateva exceptii. Uitati-va si voi pe cafenea, sau la orgasmul retinei/linkuri si apoi mai vorbim....vorba cuiva: mai bine nu postezi decat sa pui poze ca sa treaca vremea

Edited by ogarafgan, 11 January 2006 - 14:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate