Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

BOXE ACTIVE 2.0 - pentru muzica

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Salutare,


De cateva luni mi-am cumparat o pereche de casti Audio Technica ath-m50x de care sunt foarte multumit.
Pana la ele nu stiam ca muzica se poate auzi si asa. :)


Acum ca am prins "boala sunetului de calitate" as vrea sa imi cumpar un sistem 2.0 pe care sa il leg la PC.
Am o placa de sunet asus xonar DG SI dar sistemul logitech 2+1  , vechi de 7 ani, pe care il am, ma nemultumeste la culme.  Pana sa imi iau castile mi se pareau ok. :)


Bugetul e undeva pe la 700 lei dar as putea sari pana la 1000 maxim.

Din ce am studiat in ultima luna m-am oprit la Microlab SOLO 6C NEW.

Aveti o alta recomandare? Aceste boxe sunt ok?
Ma intereseaza niste boxe pe care sa se auda bine vocea si instrumentele. Basul conteaza dar mai mult vocea si instrumentele.


Multumesc.

#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Niste boxe de raft noi alaturi de un amplificator stereo sh + 1 DAC sunt infinit mai bune decat acel solo relativ mediocru on lumea hi-fi.

#3
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Ai scris la modul general fara sa specifici concret niste marci/modele. Imi pare ca ce imi recomanzi tu e mult peste 1000 lei.

Cu cea mai ieftina boxa de raft (http://hificenter.ro/boxe-de-raft) x2 am ajuns aproape de bugetul meu.
Si de obicei cea mai ieftina nu e prea buna calitativ.

Poti sa imi dai niste exemple (marca/model) ?

Edited by bibi, 03 February 2015 - 16:34.


#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
http://www.sono.ro/b...ft-127_221.html
Incep de pe la 400Ron perechea ,site-ul ala hi-fi center e f. slab

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu te burica aiurea ca nu te-a invatat nimeni de rau.Fara DAC(care dealtfel mai poate astepta o vreme) te incadrezi in buget cu o configuratie destul de decenta.
Iei fain frumos pe probate la sange(inclusiv inspectie inauntru) un amplificator pe la 400 RON cum e de pilda acesta:http://www.power-zon...ad_3240_PE.html  apoi cu el la brat te duci intr-un showroom ca avstore(nu prostiile de situri la care ai facut tu referire) si asculti pe el toate boxele de raft pana in 650 RON si chiar si peste pentru o comparatie si pleci acasa cu ce iti place.Ca si idee Heco sau Magnat sunt o alegere buna in bugetul de 600-650RON.
Cu aceasta combinatie spulberi toate prostiile gen edifier sau microlab.
Te mai scobesti de 200RON pentru DAC sau mai poate astepta timp in care te poti folosi de Xonar.
Stai Linistit ca si fara DAC extern combinatia este peste ce vroiai tu initial.

#6
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
bibi (ciudat, mi se pare cunoscut apelativul Posted Image), boxele de raft din exemplul tau au pretul afisat pentru o pereche, nu pe bucata...

In alta ordine de idei, geo123 are dreptate, cu un sistem stereo pe componente obtii performante mult mai bune.
Cu o pereche de boxe de raft (de exemplu MMS 202) + un amp stereo SH (de pe la vreo 300lei), esti pe drumul cel bun.

Pe de alta parte, mie mi-a atras atentia sintagma "boala sunetului de calitate"...
Hmmm, pai daca "boala" deprinsa cu acele casti vrei s-o "tratezi" cu un sistem audio de 700lei, vei fi dramatic dezamagit.
Ca sa obtii ceva care sa-ti redea un sunet superior unor casti cu acel pret, va trebui sa bagi mana mult mai adanc in buzunar, intrucat, facand o paralela, un sistem stereo de 700 lei nu va suna la fel de bine precum niste casti de 700lei precum nici un sistem de 5000lei (inca gama entry level) nu va suna precum o pereche de LCD 2 ori HD800 (aproape apogeul sonor in materie de casti).

Edited by Protopopeus, 03 February 2015 - 18:08.


#7
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Da, geo123 are dreptate.

La fel am procedat si cu castile. Am fost la avstore sa cumpar creative aurvana live si dupa ce am ascultat vreo 5-6 perechi am plecat cu altele. Posted Image

Cred ca o idee buna este sa iau amplificatorul  mai intai.

Puteti sa imi recomandati o marca , doua de  amp stereo?

Edited by bibi, 04 February 2015 - 06:55.


#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Acum depinde ce pretentii ai, exista sisteme de birou care suna foarte bine nearfield : http://www.audioweb....and-n66-hi-end/
Alea sunt surprinzator de neutre, precise si ideale la auditii de aproape.Totusi au un sound tip studio, nu sunt genul home audio dar daca te obisnuiesti  cu genul ala de sunet orice altceva iti va parea colorat.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008

Asa sunt si produsele de la Audioengine,care sunt chiar mai potrivite pt. auditie. Eu ,personal,evit monitoarele de studio la auditii acasa.

Tocmai liniaritatea si caracterul neutru determina senzatia de listening fatigue . Nu mai zic de caracteristica near field ,care limiteaza mult dispersia sonora in camera.



#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostProtopopeus, on 03 februarie 2015 - 18:04, said:

bibi (ciudat, mi se pare cunoscut apelativul Posted Image)

Si motanii sint mai multi.

#11
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Am recomandat monitoare deoarece m-am gandit ca se doreste un sunet de aproape nu se doreste sa umple camera sau sa se dea petrecere.
Am ascultat asa ceva: http://www.soundonso...dynaudiobm5.htm dar care sunt peste buget si care de aproape sunau incredibil peste sisteme home de mii de euro.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008

View PostFC72, on 04 februarie 2015 - 17:02, said:

Am recomandat monitoare deoarece m-am gandit ca se doreste un sunet de aproape nu se doreste sa umple camera sau sa se dea petrecere.
Am ascultat asa ceva: http://www.soundonso...dynaudiobm5.htm dar care sunt peste buget si care de aproape sunau incredibil peste sisteme home de mii de euro.
Le stiu pe de rost ,eu folosesc BM 6. Sunt foarte bune pana cand intra toba .Snare-ul suna lemnos.

Edited by edigee, 04 February 2015 - 17:09.


#13
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,606
  • Înscris: 21.12.2006
Pentru multiplele posibilitati de conectare vezi si Behringer MS40. Au DAC incorporat, poti transmite atat semnal digital cat si analog

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate