Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Weather gadget nu mai functioneaza

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De cateva zile weather gadget din Windows 7 nu-mi mai functioneaza. Scrie "cannot connect to service". La "select current location", daca introduc orasul (Timisoara), primesc "location not found". Inainte functiona fara probleme. A mai patit cineva asa ceva ? Se poate rezolva cumva ?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 03 februarie 2015 - 15:17, said:

De cateva zile weather gadget din Windows 7 nu-mi mai functioneaza. Scrie "cannot connect to service". La "select current location", daca introduc orasul (Timisoara), primesc "location not found". Inainte functiona fara probleme. A mai patit cineva asa ceva ? Se poate rezolva cumva ?

Am aceeasi problema de cateva zile si eu cu gadgetul weather!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 03 February 2015 - 15:32.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
pune Arad la locatie.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

View Postslai, on 03 februarie 2015 - 15:24, said:

pune Arad la locatie.

Eu i-am pus Bucharest, ROU dar se face ca nu gaseste locatia!

Edited by xmanyacs77, 03 February 2015 - 15:31.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am patit si eu la fel dupa ce am instalat gadget-urile in Windows 8. Problema s-a rezolvat prin reinstalarea gadgeturilor, dar putea fi doar o coincidenta. Este posibil si ca serviciul sa nu mai functioneze deloc sau serverul sa fie suprasolicitat. Eventual poti incerca mai tarziu sau sa folosesti alt gadget pentru vreme. Verifica si daca firewall-ul/ antivirusul nu blocheaza accesul la portul utilizat de acest gadget (daca il gasesti)!

Vezi si discutia de aici: http://www.sevenforu...connecting.html

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

View Post_-_, on 03 februarie 2015 - 15:26, said:

Am patit si eu la fel dupa ce am instalat gadget-urile in Windows 8. Problema s-a rezolvat prin reinstalarea gadgeturilor, dar putea fi doar o coincidenta. Este posibil si ca serviciul sa nu mai functioneze deloc sau serverul sa fie suprasolicitat. Eventual poti incerca mai tarziu sau sa folosesti alt gadget pentru vreme. Verifica si daca firewall-ul/ antivirusul nu blocheaza accesul la portul utilizat de acest gadget (daca il gasesti)!

Site-ul weather functioneaza fara probleme; ramane sa verific daca antivirusul blocheaza accesul la net al gadgetului! Multumesc.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 03 February 2015 - 15:31.


#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar eu nu am antivirus. Si a functionat perfect atat timp.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 03 februarie 2015 - 15:33, said:

Dar eu nu am antivirus. Si a functionat perfect atat timp.

Pe site-ul Microsoft spune :Posted Image

"Gadgets have been discontinued
Gadgets are no longer available on our website because the Windows Sidebar platform in Windows 7 and Windows Vista has serious vulnerabilities. Microsoft has retired the feature in newer releases of Windows. Gadgets could be exploited to harm your computer, access your computer's files, show you objectionable content, or change their behavior at any time. An attacker could even use a gadget to take complete control of your PC. If you're concerned about the safety of gadgets you’ve downloaded, find out more about gadgets and steps you can take to protect your PC.
Sursa microsoft:http://windows.micro...windows/gadgets"

Edited by xmanyacs77, 03 February 2015 - 18:34.


#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Na drace. Buna afacere... si chiar imi placea chestia aia acolo. Care va sa zica, nici ceas, ocupare procesor, memorie, nimic ? Folosesc draciile astea de ani de zile, nu am avut nicio problema pana acum.

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 03 februarie 2015 - 18:50, said:

Na drace. Buna afacere... si chiar imi placea chestia aia acolo. Care va sa zica, nici ceas, ocupare procesor, memorie, nimic ? Folosesc draciile astea de ani de zile, nu am avut nicio problema pana acum.

Mie ceasul si calendarul imi functioneaza, weather nu mai vrea sa se actualizeze deloc!
Vor sa trecem fortat la windows 8 sau 10, ori vreti ca Bill Gates sa inchida pravalia?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 03 February 2015 - 18:58.


#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sunt destule aplicatii free pentru vreme cu Live Tiles. "Pravalia Microsoft" aka Windows Store deabia s-a deschis.
In curand Windows 10 va fi disponibil gratuit ca upgrade la Windows 7, deci prea putin vor mai conta gadget-urile. :)

#12
ginevra24

ginevra24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2015
Confirm, nici mie nu mai imi functioneaza Weather Gadgetul. Inca un branci din partea Microsoft sa trecem la Win8.

#13
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Ciudat,dar la mine fuctioneaza.
Windows original ? nemodat ?
Ceasu si calendaru functioneaza tot timpul,si fara net.

#14
ginevra24

ginevra24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.02.2015
Petran_Marius, dar gadgetul pentru vreme iti functioneaza?

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Normal ca gadgeturile pentru ceas si cel pentru procesor si memorie nu au nevoie de conexiune la internet, dar asta nu le face la fel de vulnerabile si Microsoft ne indeamna sa renuntam si la ele ?

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
M-ati facut curios si tocmai am instalat gadgeturile in Windows 8.1. La mine functioneaza gadgeturile pentru vreme pentru toate orasele din Romania verificate:

Attached File  Weather Gadgets.PNG   765.52K   124 downloads

#17
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 20.02.2008
Si la mine functioneaza atat pe laptop cat si pe desktop, Win 7 pe ambele.
I-am instalat ieri windows-ul unui prieten si la el nu au functionat.

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar asta nu e gadget-ul default de vreme, Dragosh2008. Astea custom merg si la mine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate