Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Slingbox 350 - streaming TV

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Tot umbland prin lume, am dat de niste americani care se uitau la TV-ul de acasa, aflat fix pe cealalta jumatate a globului.

I-am intrebat cu fac asta si mi-au zis Slingbox (sincer m-am gandit la Prastie - Slingshot).

Am sapat cu Google si am citit pe site-ul Slingbox comparatie intre dispozitive.
Am ales Slingbox 350 si l-am cumparat de pe amazon.co.uk

Modelel cu HDMI sunt inutile pt ca semalul HDMI e adesea criptat.

Ce face jucaria?

Preia semnalul analogic Audio/Video din cutia mea IPTV Ines (Yuxing YX-6916a) prin iesirile RCA si S-Video (are si iesiri component) si cu ajutorul unui hardware encoder face streaming H264 pe internet.
Setarile de port forwarding si le face singur prin uPNP si latimea de banda o adapteaza in fct de conexiune.
Are emitator infrarosu, care simuleaza telecomanda originala, dar pentru asta trebuie programat.

Attached File  slingbox-350-connections.jpg   48.98K   203 downloads

Cum se seteaza:

1. Conectati cablurile audio-video (RCA, S-Video/Component/Scart Adaptor)
2. Conectati cablul de retea (nu are wifi)
3. Descarcati softul Slingbox Desktop (PC si Mac) si creati cont Slingbox.
4. In cazul meu, mi-a spus sa efectuez un hard reset (tii apasat 10s butonul de reset din spate), apoi a facut un firmware update.
Pentru setup recomand sa folositi Firefox (Chrome pare sa aiba probleme); pentru asta trebuie sa puneti Firefoox default browser, macar cat setati jucaria.
5. Daca sursa voastra (in cazul meu receiver IPTV Ines Yuxing YX-6916a) nu e in lista, trebuie sa selectati Customd Device:

- Tara - UK
- Cable
- Custom Device
- scrieti patch catre fisierul de telecomanda custom
ex: c:\telecomanda\C2010_PL.bin

Telecomenzi custom create de utilizatori gasiti aici. Teoretic gasiti pentru orice model popular.

Dupa aceasta va trebui sa instalati un plugin pt browser (sunt diferite pt Chrome si Firefox) pentru a putea vedea oricunde in lume ce e la TV acasa.

App pentru telefoane (Android, IOS, WP) costa cca 15$...
Asta mi se pare enervant.

Din contul Slingbox poti trimite invitatii catre prieteni, care iti pot folosi dispozitivul, atata timp cat nu il folosesti tu.

Am testat pe telefon - iPhone 6 si merge excelent pe WIFI/3G/4G

===

Pentru cei cu cablu CATV exista teoretic optiunea HDHomeRun DUAL – EU, care contine tuner DVB-T si face streaming.

Attached Files


Edited by Adm, 31 August 2015 - 17:36.


#2
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Misto cutiuta, da' stai ca nu am inteles, daca vreau sa vad pe laptop din alt oras programele mele de tv, tre' sa car cutiuta dupa mine sau ea ramane acasa si doar o accesez printr-o adresa de net?

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Cutiuta sta acasa, langa sursa de semnal video.

la tine semnalul ajunge pe laptop/telefon prin streaming AV H264

Edited by Ahasverus, 03 February 2015 - 11:40.


#4
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
super tare, ar fi fost si mai "tare" daca se puteau conecta simultan "macar" 3 utilizatori cu IP-uri diferite, ar fi meritat investitia

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Poti da invitatii la prieteni, dar nu merge sa vizioneze simultan.
Ca admin, poti deconecta.

Totusi, in viata de zi cu zi asta nu e o problema; nu uita de banda necesara pt upload de pe Sling catre cilient, care adresea e limitata.

#6
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
De ceva vreme caut si eu o solutie tehnica pt a vedea programele de pe dvb-c rcs-rds in alta locatie ( in afara casei / lan-ului)
As prefera o cutie/receiver dedicate, si nu combinatia tv tunner + computer

pana acum am ajuns la cateva variante: ( netestate de mine)

- slingbox + dvb-c receiver
- pctv ( hauppage ) broadway triple 292
-vbox at home
- Hd homerun dual EU

@ahasverus: e o diferenta la calitatea video pe device-uri mici, gen telefon/tableta/laptop daca la slinbox 350 folosesc ca sursa de semnal inputul composit( alb,rosu,galben) si nu cel component ( cu 6 cabluri ) ? Dar pe TV de 32-42 inchi?


La vbox at home si hd homerun dual EU, din cate am inteles eu, semnalul digital de pe cablu e transmis in reteaua ip locala din casa  [ internal Lan- prin router ]. Nu e foarte explicit cum sa vezi stream-ul din afara retelei locale- over internet.( in afara de problema cu drepturile de autor, streamul cred ca are nevoie si de banda multa, gen wifi N sau Lan cable - 8-10Mbps)


As fi fost tentat de pctv Broadway, dar nu imi este clar daca face auto bandwith adjustment , in functie de uploadul fluctuant de la sursa., asa cum face slingbox

#7
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
E cu dus si intors.

1. Slingbox iti permite sa capturezi teoretic orice fel de semnal video.
2. Homerun are inclus deja tuner DVB-C si ar merge teoretic cu RDS.

Quote

@ahasverus: e o diferenta la calitatea video pe device-uri mici, gen telefon/tableta/laptop daca la slinbox 350 folosesc ca sursa de semnal inputul composit( alb,rosu,galben) si nu cel component ( cu 6 cabluri ) ? Dar pe TV de 32-42 inchi?

Teoretic HDhomerun poate fi accesat de pe internet cu ceva mestereala si nervi, dar parerea mea este ca enervarea va fi maxima.

Recomand Slingbox, care pt asta a fost gandit.

Nu cred ca e o diferenta. Nu uita ca rezultatul ce apare pe tableta/computer etc depinde de foarte multi factori:

1. Calitatea initiala a semnalului
2. Latimea de banda upload a aparatului (Slingbox/HDhomerun)
3. Latimea de banda download a receiverului (computer/tableta)
4. Ecranul receiverului.

Eu avand INES si continut IPTV HD, iti pot spune ca se vede excelent pe iPhone 6 chiar si pe 3G.

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sau ca o alternativa mai rudimentara dar eficienta ar fi un vpn+aplicatia digi.online+tv box de preferat bazat pe android.

#9
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
Sunt plusuri si minusuri la toate variantele.
cablul tv si netul rcs-rds sta nefolosit la o locatie din Romania, dar ne-ar ajuta in deplasari si concedii sa mai aflam ultima barfa de la ...[ 'beciul domnesc' de exemplu.]

1. daca merg pe varianta cu slingbox 350 , imi trebuie un receiver cu cabluri component ( YPbPr ) ca sa fie o calitate mai buna la intrare semnal pe slingbox  ( nu am si nu  vreau sa folosesc decodorul digi, )  - sau un adaptor activ hdmi2YpbPr
Dezavantajul e ca trebuie sa cumpar in plus aplicatiile de mobil ( android si ipad ; nu stiu daca pt fiecare device in parte, ca folosim prin rotatie si telefonul si tableta cu/fara miracast pe tv )

2. la pctv broadway ca sa vezi din afara retelei trebuie facut port forwarding din router , si url-ul e de forma xx.xx.ip rds.x:80 ( sau alt port) problema e ca-ti deschizi un port in router iar pinul catre device e de doar 4 cifre ( security issue )
Avantajul e ca nu trebuie cumparata nici o aplicatie, cu dyndns aflu si ip-ul current de la rds. Dar din cateva review-uri de pe net, pare ca are tendinta sa se blocheze softul ( freeze) si trebuie restartat. ( dureaza ceva pana conving pe unul din rezematorii de garduri sa treaca pe acasa si sa restarteze cutia)

3.HD homerun parea pt mine solutia castigatoare la un moment dat, mai ales ca facea transcoding local pt device-uri mobile, dar asta era DOAR pt varianta vanduta in America ( alt sistem de cablu digital )
Modelul  silicondust mult asteptat de piata europeana, HDTC-2EU ,( TC-ul = transcoding ; 2 tunners T/T2/C) pare sa nu mai vina, cred ca sunt anumite restrictii legate de copyright pe piata europeana

@carmenclara1: am incercat si digionline printr-un vpn facut pe pc-ul unui prieten : calitatea streamului nu era cea mai buna, iar canalele importante lipsesc ( nu ma dau in vant dupa fotbalul romanesc; pt stiri e ok )

@Ahasverus: din cate stiam eu, slingboxul nu trimite in afara retelei cu mai mult de 2-2.5Mbps . Local cred ca se duce pe la 7-8Mbps. Broadway are ' profile ' pt local si internet ( max 4200kbps pe local si 2200kbps pe internet)
La FL2 e de obicei 10-15Mbps upload pe Europa ( poate mai putin seara cand ajunge lumea acasa si sta pe torenti) deci nu ar fi problema cu uploadul.

La download pe partea ailalta a baricadei exista internet decent acasa/ munca. problema apare prin vacante..

Cred ca pana la urma o sa iau un slingbox, pt usurinta in setare /exploatare /debug .

Edited by marmota_vasi, 08 April 2015 - 12:26.


#10
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
mic update al situatiei ( in caz ca mai cauta cineva informatii) :

- cumparat slingbox 350 si receptor dvb-c cu iesire component YPbPr ( la 2 saptamani dupa ce am luat modelul 350, acum vad ca modelul Slingbox M1 e disponibil si pe piata din Europa; tipic pt norocul meu )
- In Lan ( in cadrul retelei din casa)  trimite cu max 8.000 kbps
- am facut un test cu un amic din Uk si pe laptop el primea streamul cu 5-6000 kbps ( de pe la 1000 streamul video era stabil, sunet sincronizat cu video ) bitrate-tul mare ajuta la emisunile sportive, cu imagini in miscare, etc [ de pe la 2000kbps calitatea video sesizabila  e ca cea de pe decodorul satelit - dth ]
am facut teste doar cu varianta gratuta a aplicatiei, cea pt PC. ( pc-ul e si htpc la nevoie )


alte impresii :

- decodor dvb-c nu aveam initial, iar la rds nu erau disponibile 'momentan' . am cumparat unul HD cu iesire component

- slingbox are o lista predefinita de receptoare dvb-c/t/s, si telecomenzi virtuale aferente. Evident ca nu avea telecomanda pt receptorul meu. Procesul de creare a unei telecomenzi poate fi PITA daca nu ai un brand cunoscut ( mai multe informatii pe JP1 remotes forum ) In final am reusit sa setez telecomanda.

- in versiunea gratuita pt PC, la fiecare logare ( parca si la schimbarea din full screen in half screen ) apar pe ecran mesaje promotionale, in genul celor de la inceputul clipurilor youtube ( trebuie sa dai skip.. ca sa te uiti la canalele tale, de pe aparatura ta, cu netul tau )

- e o intarziere de 1-2 secunde intre schimbarea canalelor ( semnalul de trimitere a comenzii de schimbare a canalului si bufferul streamului video )

- canalele rds intra toate ( 130 parca, inclusive cele cu plata si cele de update software)

- pe cablu digital sunt mai multe posture  transmise 16:9 decat pe satelit ; slingbox trimite totul cu setarile default ( 16:9 , auto bandwidth, auto optimization)

- dupa 30 min. slingboxul se incalzeste, dar nu foarte tare - o buna circulatie a aerului in jur e de preferat

Folosirea acestei solutii tehnice poate fi:  din hobby ( alternativa pt vacante, deplasari prin lume, etc) sau din necesitate ( in anumite zone din europa nu poti instala antenna satelit pe casa/bloc, dar ai internet de calitate )

Edited by marmota_vasi, 28 May 2015 - 18:41.


#11
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005
Salut! Pot sa instalez pe slingbox si  un decodor  HD (Kaon) de satelit de la Digi? Cum setez telecomanda? Vreau sa imi iau un slingbox dar nu stiu ce model..............o recomandare?Calitatea cum e pe un tv? Merci

#12
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
nu e nimic de ' instalat ' la slingbox.

Doar conectezi mufele alb-galben-rosu de la Kaon la Slingbox.

De retinut : -chiar daca ai abonament la canalele HD, nu le vei vedea la calitate HD, ci SD ( cablul  red-yellow-white nu permite transmisia HD)
Modelul Slingbox 500 are intrare hdmi, dar nu vei vedea canalele blocate de hdcp.
Pt telecomanda: incearca cateva variante de telecomenzi de la producatorul Kaon ( nu stiu daca merg ,personal  n-am folosit )

#13
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
un mic update ( pt cei care mai cauta informatii referitoare la slingbox )  - amicul cu care impart eu cutia a primit mai multe solicitari/intrebari legate de calitatea 'transmisiei' ;a pus un video pe youtube :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SIkLqqShS8s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marmota_vasi, 17 November 2015 - 12:24.


#14
VasileBl

VasileBl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.11.2015
Buna,

Eu am un Slingbox instalat si prin stick este conectat in TV. De cateva zile nu ma mai pot conecta pentru ca de cate ori ii dau conect imi spune sa introduc parola de admin. Precizez ca el are deja introdus parola si username-ul. Asa ca nu stiu de ce face asta. Stie cineva?

#15
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005
Sterge din android cache-ul si datele aplicatiei Slingbox. Dupa aia conecteaza-te din nou

#16
VasileBl

VasileBl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.11.2015
Salut,

Am incercat, insa, nu merge. Tot imi cere parola de ADMIN. Nu stiu ce sa-i mai fac. Alte idei ....

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu nu prea inteleg ce parola de admin iti cere...
De obicei e destul sa te loghezi cu username si parola contului de slingbox.

#18
danc2007

danc2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 13.02.2007
As dori sa conectez un SlingBox 350 la receptorul Humax SD de la RDS (Digi). Care telecomanda dintre cele custom made disponibile pe JP1 ar putea functiona pt acest receptor de la Digi? Va multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate