Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

fa eforturi! o stupizenie?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
58 răspunsuri în acest subiect

#55
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.080
  • Înscris: 02.08.2012
Dom'le, treaba asta i se aplica si patronului. Da' daca ar veni unu' si i-ar zice "patroane, lasa dreaq fitzele de Pakistan, ca suntem in Iuropa, iar in Iuropa tre' sa faci eforturi sa concurezi cu neamtu', nu cu pakistanezu' "... pai cred c-ar face ala infarct. Cum dreaq, sa faca el efortu' sa devina european ? Cand de cand se stie el crede ca cel mai imporant lucru'-n viata asta e sa se adapteze traditiilor multimilenare pakistaneze ?

#56
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 26.07.2007

Vizualizare mesajvyctoras1985, pe 01 februarie 2015 - 20:10, a scris:

cine zice ca trebuie sa fie asa?

Natura.

Vizualizare mesajvyctoras1985, pe 01 februarie 2015 - 20:13, a scris:

pai nu inteleg. avem ce ne-a dat natura. acu sa fiu lipsit de fericirea unui trai foarte bun pentru ca natura nu mi-a dat?

Survival of the fittest. Nu om mai fugi noi de lei prin savana, dar principiul se aplica in continuare, chiar daca a luat alte forme.
Tehnologia incearca sa compenseze ce nu am primit de la natura prin proteze, medicamente, calculatoare, ochelari google si alte minuni, dar undeva trebuie sa se traga linia.

Treaba cu "fa eforturi" e foarte simpla- exista doua variante: ori potentialul de a face ceva mai bun este in tine si tu trebuie sa treci peste anumite bariere de lene/confort/jena/lipsa de incredere etc. ca sa te dezvolti, caz in care a ti se cere sa faci un efort este complet justificat si este calea catre progres, ori in privinta respectiva esti limitat si cu asta basta, caz in care cel care iti cere sa faci eforturi vrea intr-adevar sa paseze problema de la cel care te-a selectat in mod gresit pentru un anumit lucru (un post, o relatie, orice ar fi) la tine. Un om inteligent stie sa faca diferenta intre cele doua cazuri, fie ca e vorba despre el insusi, fie ca e vorba despre altii. Cred totusi ca de multe ori ceilalti vad mai bine ce suntem capabili sa facem (sau mai obiectiv) pentru ca noi suntem orbiti de o bariera pe care de fapt am putea sa o trecem si facem confuzie intre "nu pot" si "nu vreau".

#57
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 11.765
  • Înscris: 01.07.2013
pai asta cu survival a devenit o prostie totala. din moment ce resursele ajung pentru toata lumea nu mai e nevoie ca doar cei puternici sa traiasca (de fapt cand a fost vreodata nevoie de asa ceva? caci nimeni nu cere de la nimeni nimic, nu exista o lege a universului care sa spuna ca doar cel mei puternic trebuie sa traiasca). resursele ajung pentru toata lumea. caz in care ma intreb de ce cei puternici continua aceasta fuga disperata dupa putere si bani? raspunsul e ca din obisnuinta.....s-au obisnuit sa creada ca lumea e dura , s-au obisnuit sa creada ca li se cuvine orice si justifica totul cu un sistem care a functionat acum mii de ani cand ne bateam cu animalele si practic nu exista alta cale decat sa fii puternic. astazi avem cunostiinta despre respect, limite si decenta. am devenit mai intelepti. iar astazi cred ca nu e atat faptul ca unii nu pot cat faptul ca altii incurca pe cei slabi si cauta sa ii dezorienteze pentru niste avantaje proprii. uneori poate e mai bine atunci sa nu asculti de nimeni si sa fii ignorant.
si what the hell...daca nu ar exista diferente intre oameni nu ar exista personalitate unica pentru fiecare. consider ca fiecare va sti singur ce are de facut atunci cand va trebui fara ca sa il bata cineva la cap. resortul interior va functiona si va da exact cat trebuie fara a exagera spre lipsa de stima de sine si umilinta. in plus noi lucram in comun.....eu lucrez la chestii de tehnica ca sa traiasca si familia politistului bine dar el e obligat sa faca munca grea de a-mi apara viata. daca nu le convine sa traiasca exact cum ar trebui sa traiasca un grup fara inteligenti in jur si care stie numai sa invarta pulanul.

Vizualizare mesajMikeSpike, pe 01 februarie 2015 - 20:59, a scris:

Vezi crood,s. Desene animate.TRAGE CONCLUZIA.

l-am vazut de mult..... arata exact ce vroiam eu de mult sa sustin pe topicul asta. nu conteaza cine e neaparat mai puternic. conteaza sa avem diversitate in societate si sa avem si persoane open mind.... conteaza faptul ca avem limite si la un moment dat cand o strategie nu mai e potrivita trebuie incercat altceva oricat de nebunesc ar fi. spre exemplu am putea inceta cu nebunia asta de capitalism imprumutat de la americani. si zic asta cunoscand faptul ca exact pe softpedia se plangeau unii ca in america sunt n chichite prin care bogatul american ajunge si mai bogat si se mentine permanent bogat...... sigur acolo oligarhia e atat de puternica incat produce arme de top iar asta face america o tara sigura ceea ce in ochii imigrantului conteaza.

#58
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 26.07.2007
Dupa cum spuneam, nu mai alergam de lei prin savana, deci nu mai trebuie sa fim puternici fizic, dar trebuie sa fim puternici psihic si/sau intelectual. Nu incurca puterea cu lipsa de respect si de bun simt, un om cu adevarat puternic stie cum sa ii respecte pe altii si numai cei care doar se cred puternici si sunt in realitate slabi au nevoie sa se impuna prin nesimtire si calcat in picioare. Personalitatile pot fi diferite si putem fi open minded si in cercul de oameni puternici; puterea poate imbraca diferite forme si se poate manifesta in moduri diferite, o femeie care intretine singura 3 copii si are 2 slujbe si nu pica in depresie si nu intinde mana este puternica, chiar daca nu in acelasi fel in care CEO-ul Microsoft este puternic. Dar esenta ramane - cine este in stare sa se descurce, se descurca. Restul sunt impinsi de la spate sa "faca eforturi" si daca nu sunt capabili sa faca nici una, nici alta, vor fi dati la o parte. Depinde de tine sa gasesti locul in care poti aduce valoare, dar fiecare trebuie sa aiba o contributie, lucrurile bune nu cad din cer, ci se obtin pe spinarea altuia care munceste. Oricum unii muncesc mai mult decat altii si culmea, au si mai putin decat acei altii, asta vrei sa perpetuezi? Intr-o societate corecta rasplata vine proportional cu meritele, capitalismul nu e perfect, dar incearca macar sa promoveze meritocratia, chiar daca executia nu e chiar stralucita.

Si ba da, exista o lege a universului care spune ca numai cei puternici supravietuiesc. Nu a venit cu decret si stampila, dar trebuie sa fii prea bine ascuns intr-un glob de sticla ca sa nu observi ca asta este principiul pe baza caruia functioneaza atat lumea animala, cat si lumea oamenilor.

Editat de black_dizzy, 09 februarie 2015 - 12:22.


#59
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 11.765
  • Înscris: 01.07.2013
Unde vezi tu respect in capitalism? Unii muncesc mult pentru cateva sute de lei si altii au totul. Si ni se explica faptul ca eforturi si bla bla. De fapt o motivatie gasita sa se rada de unii. Si lumea asta animala ne-a fortat sa fim asa doar pana acum pana cand avem un avans tehnologic imens si practic am scapat de ei.... Asa incat nimic nu ne impune sa punem presiuni nejustificate unii pe altii. Suntem practic intr-o lume care nu cere nimic de la noi....... noi singuri stabilim care ne sunt limitele bunului simt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate