Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#3475
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
La noi pe fundatia aia sta si sina portii culisante, la 8 cm de fata interioara a boltarilor. Si dupa sina catre interior mai sunt alti 8-10 cm de beton pt rezistenta. Da, fundatia va fi la acelasi nivel cu restul pavajului.
Am avut o grinda cu 6 bare de 35latimex40 adancime, am povestit la mine pe topic. Sub ea mai sunt vreo 20 cm sapatura iar la stalpii portilor inca alti 20-30. Cred ca e suficient cat a facut si kolf dar nu are sens sa comparam cu ce e la tara in primul rand pentru ca noi trebuie sa tinem cont de tipul de sol si cote de inghet, chiar nu as vrea sa va ca lucreaza fundatia asta, sincer zic ca m-am cam saturat de turnat betoane..pt 20 cm in plus de sapatura ..si 1-2mc beton pe care il iei din statie gata facut..nu cred ca merita riscul.
P.S:la sugestia constructorului in exterior o sa torn un mini trotuar de 20 cm latime pe langa grinda asta de fundare a.i. sa protejeze putin si soclul gardului si sa fie mai stabil gardul in general.

#3476
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am bransament electric "consumator NEcasnic", loc de consum temporar "organizare de santier in solutie definitiva" (OSSD).
Stie cineva ce trebuie sa fac pentru a deveni consumator casnic?

Unde trebuie sa merg?
La furnizor (Enel) sau la distribuitor (e-distributie banat)?

#3477
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Eu am avut curent de la un vecin in timpul santierului, deci nu stiu exact pasul asta. Insa stiu ca am avut nevoie de dosar facut de un electrician autorizat si el s-a ocupat de acte mai departe. Contractul initial a fost temporar pentru ca inca nu facusem receptia. Dupa aia m-am dus cu receptia si m-au trecut pe contract permanent. Am fost la enel, insa nu cred ca stiam diferenta intre enel si e-distributie.

#3478
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postkolfleading, on 12 iunie 2019 - 14:16, said:

...
La furnizor (Enel) sau la distribuitor (e-distributie banat)?
Mie mi-a expirat contractul , eram pe organizare de santier. Am mers la ei si cei de la distributie mi-au facut o hartie (cica se emite ceva ATR_  ca sa-mi faca  contract  pe o luna cei de la furnizare..Acum cica s-a emis ATR-ul si ma asteapta sa ma duc sa platesc pentru emitereal si ridicarea lui.
Tanti de la contracte m-a incurajat ca scap cu vreo (inca) patru vizite la ei.
Da' poate intra maestu Anaki si ne lamureste.

#3479
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,261
  • Înscris: 17.03.2009
La e-distributie banat cu actele,dosar de utilizare , inclusiv pv-ul de receptie al casei.

#3480
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
HELP!

Am mare nevoie de niste pamant de gradina (pentru gazon). Vreo doua camioane.
Stie cineva pe unde as putea gasi?

#3481
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
nu pot sa te ajut cu asta :( dar vreau sa te intreb cam ce strat (grosime) de pamant negru e nevoie pentru gazon?
Se amesteca cu nisip?

Edited by wizake, 13 June 2019 - 11:22.


#3482
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwizake, on 13 iunie 2019 - 11:22, said:

nu pot sa te ajut cu asta Posted Image dar vreau sa te intreb cam ce strat (grosime) de pamant negru e nevoie pentru gazon?
Se amesteca cu nisip?
Nisipul e bun pentru drenaje mai ales daca ai ceva argile cu probleme de impermeabilitate. Altfel pentru gazon 5-10 cm de pamant sunt suficienti, se descurca ca ii mai dai fertilizatori. Dar poate mai vrei alte plante/copacei sau sa ajungi la nivelul dorit si atunci daca tot aduci pamant pui unul bun ca doar nu mai strici curtea si peste 3-5 ani cand abia cresc plantele binisor.

Edited by catalijns, 13 June 2019 - 14:46.


#3483
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

View Postkolfleading, on 09 ianuarie 2019 - 14:21, said:

Pana la urma, mi-am bagat picioarele in ea de treaba, m-am dus pana la Spy-Shop.ro in Dumbravita cu masina si am luat un kit complet Nice Wingo 2024.
Nu era o cheltuiala prioritara in acest moment, dar ... m-am scapat de-o grija.
Fotocelulele alea se monteaza pe boltarii de la gard, sau cum? Trebuie dusa alimentare la ele? Exista pe undeva o schema? Ca sunt la pavaj si gard acuma si as vrea sa stiu ce tuburi si pe unde sa bag, inclusiv prin boltari, daca e cazul.

#3484
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Scheme si explicatii foarte bune gasesti in manualul care vine in cutie, se gaseste si pe Internet in format PDF.
Controllerul se numeste Nice MC424L. Uite aici un manual in EN si IT:
https://www.nicefory...is0619a00mm.pdf

Fotocelulele au iesire pentru cablu prin spate. Poti sa le montezi pe boltari sau poti sa sudezi niste placute de metal de 10 x 5 cm pe stalpii de la poarta cu 1 cm spatiu in spatele placutelor pentru cabluri. Apoi fotocelulele le montezi pe aceste placute, si vezi tu cum maschezi firele. Am vazut la unii vecini firele trase chiar prin interiorul stalpilor de la poarta.

Te gandesti unde pui unitatea de comanda. Acolo duci tub pentru o alimentare 230V.
De acolo mai trebuie tuburi pentru:
- cate unul la fiecare fotocelula
- unul pentru "girofar"
- cate unul pentru fiecare motor.

#3485
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Mulțumesc, la mine va fi culisantã, deci doar un motor.

#3486
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postxml, on 19 iunie 2019 - 21:19, said:

Mulțumesc, la mine va fi culisantã, deci doar un motor.
Vezi ca am scris  detaliat recent la noi pe topic  ce si cum trebuie lasat pentru automatizarea de culisanta. Pt fotocelule am lasat 2x0.75 la 50 cm inaltime pe fiecare stalp al portii auto pe mijloc catre "lumina" portii.

#3487
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
"Lumina" portii? That's new. Ma uit. Merci.

#3488
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Mai e ceva modul de deschidere cu cheie? Ala il poti monta spre strada ma gandesc, sa poata sa deschida si copiii usa daca nu au telecomanda, nu?

#3489
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Am auzit la un monatator de automatizari de porti din astea (ambele) caci exista un "ochi de pisica" montat cu o singura fotocelula, nemaifiind nevoie de cablu pe celalalt stalp. Are cineva detalii extra?

#3490
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postxml, on 20 iunie 2019 - 11:18, said:

Mai e ceva modul de deschidere cu cheie? Ala il poti monta spre strada ma gandesc, sa poata sa deschida si copiii usa daca nu au telecomanda, nu?
Se poate monta, optional, modul de deschidere cu cheie. Este un simplu intrerupator care necesita cheie tip yala pentru actionare.

La motoarele batante Nice, folosind o cheie (arata ca o cheie obisnuita de yala), se mai poate dezactiva angrenajul mecanic de pe motor si se poate deschide manual poarta.

View Postbobitzaaa, on 20 iunie 2019 - 12:33, said:

Am auzit la un monatator de automatizari de porti din astea (ambele) caci exista un "ochi de pisica" montat cu o singura fotocelula, nemaifiind nevoie de cablu pe celalalt stalp. Are cineva detalii extra?
Exista, dar merge numai cu fotocelula prevazuta din fabrica sa mearga cu asa ceva. Cele care vin la pachet cu automatizarea standard Nice nu merg, trebuie alimentat si emitatorul si receptorul.
Fotocelulele au o iesire tip contact fara potential, deci se pot monta si alte tipuri de fotocelule, nu e obligatoriu sa fie folosite cele originale.

Mai exista insa o mica problema: nu cred ca se va putea folosi modul "autotest". In modul autotest, automatizarea taie pentru scurt timp alimentarea emitatorului si urmareste ca semnalul de la receptor sa "copieze" aceleasi manevre. Insa se poate dezactiva asta din programarea automatizarii.

Edited by kolfleading, 20 June 2019 - 12:49.


#3491
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postxml, on 20 iunie 2019 - 10:31, said:

"Lumina" portii? That's new. Ma uit. Merci.
E in limbaj "popular"/de meserias - adica spatiu dintre stalpii portii, poarta "neta".

#3492
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am nevoie de un sfat privind pamantul pentru gazon.

Am postat o intrebare in acest topic: https://forum.softpe...t-pentru-gazon/

Va rog daca puteti sa-mi raspundeti acolo.

Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate