Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Pamant pentru gazon

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am ajuns la amenajarea gazonului.

Am un pamant foarte argilos. Cand ploua, se face ca plastelina si tine apa pana o evapora soarele.
Cand e cald, se intareste ca piatra si apar crapaturi.

Evident, nu pot sa pun gazon in asa ceva.

Acuma, intrebarea este...care-i pamantul optim pentru gazon?

Mie personal mi s-a recomandat pamant galben nisipos, cum este cel din pozele atasate. Am gasit exact pe cei care aduc pamantul din poza, am fost si am vazut gramada, este exact ca in poze. Ei zic ca asta duc la toti clientii care cer pamant de gazon si ca nu s-a plans nimeni, toata lumea e multumita. Precizez ca este foarte nisipos.

Attached Files



#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 04.10.2007
Pamantul pentru gazon se recomanda sa fie foarte nisipos...
Si eu am de amenajat o suprafata mica cu gazon dar la mine e problema ca nu am acces si va trebuii carat pamantul cu sacul :(

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, problema este delicata.

Daca aduci pamant de la padure, e infestat cu seminte de balarii.
Nu mai scapi in vecii vecilor de ele.

Am patit-o eu. Dupa ani de nervi, am dat cu Total, am ucis totul si am pus rulou.

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 08.10.2004
unde i-ai gasit pe astia cu pamantul...ma intereseaza si pe mine :)

ms

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si la mine e argilos ca dracu, am 100 mp, am pus gazon Select de la Gazonul, ingrasamant, si e destul de ok. Udat des dar tot s-a salbaticit, mai are si cateva chelii, dar se va indesi. Diseara tre' sa-l tund....

Attached Files



#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002

View PostAdm, on 27 iunie 2019 - 10:26, said:

Mda, problema este delicata.

Daca aduci pamant de la padure, e infestat cu seminte de balarii.
Nu mai scapi in vecii vecilor de ele.

Am patit-o eu. Dupa ani de nervi, am dat cu Total, am ucis totul si am pus rulou.
si cam de unde se poate procura cernoziom sterilizat? Posted Image

View PostdaniMMM, on 27 iunie 2019 - 10:34, said:

...dar tot s-a salbaticit...
asta cu corcitul gazonului e problema generala... sunt curios care-s solutiile inafara de dat cu ierbicid total si insamantat din nou...

Edited by Fane, 27 June 2019 - 10:38.


#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsmoke, on 27 iunie 2019 - 10:26, said:

unde i-ai gasit pe astia cu pamantul...ma intereseaza si pe mine Posted Image
In Mosnita Noua:
https://www.olx.ro/o...6b75dc;promoted

#8
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostFane, on 27 iunie 2019 - 10:37, said:




asta cu corcitul gazonului e problema generala... sunt curios care-s solutiile inafara de dat cu ierbicid total si insamantat din nou...
Nu ierbicidez total. Pentru la toamna am luat un ingrasamant organo-mineral cu ierbicid selectiv de la DCM. Am vazut ca multa lume e multumita.

#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostdaniMMM, on 27 iunie 2019 - 10:34, said:

Si la mine e argilos ca dracu, am 100 mp, am pus gazon Select de la Gazonul, ingrasamant, si e destul de ok. Udat des dar tot s-a salbaticit, mai are si cateva chelii, dar se va indesi. Diseara tre' sa-l tund....

100 mp...e usor de intretinut. Pui si nume la firele de gazon Posted Image
Ce ierbicid la metrii aia.. Cu mana in juma de ora e gata.

Edited by mariovrs, 27 June 2019 - 10:44.


#10
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostFane, on 27 iunie 2019 - 10:37, said:

si cam de unde se poate procura cernoziom sterilizat? Posted Image

Daca ai cunostinte la sere . Daca ai prins una care e falimentata recent, te-ai scos.

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 04.10.2007

View Postkolfleading, on 27 iunie 2019 - 10:39, said:

Cat e pretul pe MC.... eu stau in Dumbravita si sunt interesat si eu de vreo 4MC

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostAdm, on 27 iunie 2019 - 10:26, said:

Daca aduci pamant de la padure, e infestat cu seminte de balarii.
Nu mai scapi in vecii vecilor de ele.

Am patit-o eu. Dupa ani de nervi, am dat cu Total, am ucis totul si am pus rulou.

greșit operat!
-se găsește ierbicid selectiv: ucide tot ce e cu frunză lată (termeni pt profani) adică policotiledonatele (pt botaniști)

io stau la marginea satului, am cam 600 mp poiană!
an de an vântul îmi aduce semințe din câmp și primăvara îmi apar buruieni

după dezvoltarea frunzelor cam 5/7 cm, stropesc cu acel ierbicid selectiv
după 2 săptămâni tund la 3/4 cm

în maxim o lună am gazon frumos!

ierbicidul acționează prin intermediul frunzei, toxina atacă rădăcina, buruiana se usucă și dispare!

#13
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmirel3003, on 27 iunie 2019 - 10:47, said:

Cat e pretul pe MC....
Eu am primit un pret preferential, asa ca nu doresc sa-l fac public.
Am pret preferential pentru ca am mai colaborat cu ei de foarte multe mii de lei pe parcursul construirii si amenajarii casei.

#14
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Vezi doar sa nu fie pamant steril adica fara ceva nutrienti. Daca e scos de la mai mult de 1m adancime nu are intradevar seminte dar nici substante nutritive. E adevarat ca poate fi ameliorat fie cu ingrasaminte chimice fie cu cele naturale(gunoi de grajd) insa sunt costuri suplimentare. Nu stiu cum sa afli asta cu adancimea de la care e scos pamantul, incearca sa afli de la ei despre provenienta acestui pamant.
Sunt de parere ca oricum o sa iti vina seminte de diverse balarii prin aer, pana nu se inteleneste bine gazonul a.i. iarba sa faca concurenta plantelor nedorite..e complicat. Si intr-un fel sau altul va trebui sa ajuti acel gazon fie cu ceva erbicide selective fie sa stai sa mai scoti din cand in cnad plantele nedorite..
Ca exemplu: Cand am sapat la 5m groapa pentru drenajele pluvialelor am vazut cum arata astfel de pamant nisipos dar steril. Am depozitat o gramada mare din acest pamant in apropiere (cu acordul vecinului respectiv) si dupa mai multe luni bune a inceput sa creasca cate ceva balarii.
Eu cred ca e bine ca solul sa fie ceva mai nisipos ca sa se dreneze si dezvolte bine radacinile ierbii, noi am bagat deja vreo 10-15 mc de nisip prin gradina si mai bagam cam inca pe atata anul acesta. Ii amestecam cu pamant nutritiv a.i. sa nu fie mai mult de 20-25% nisip, sa asigure drenarea dar si nutrientii necesari plantelor. La toamna tarziu sapam adanc a.i. peste iarna sa degere  bine mare parte din seminte si radacini apoi erbicid in primavara si planta gazon cat mai devreme. Cam asta e planul..

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
in gazon se da cu PREMIANT 100ml/20 L apă/1000mp

de buruieni NU scapi oricât de steril ar fi pământul

#16
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am vorbit cu cineva care se ocupa cu amenajat gradini.
Parerea lui este ca pamantul respectiv nu este fertil, nu are "nutrientii" necesari sa asigure cresterea gazonului. Vor fi necesare mai multe incercari de insamantare si va fi necesar ingrasamant suplimentar, cheltuiala suplimentara.

Tot el zice ca daca mai am rabdare, sa astept ca sigur gaseste el pamant mai bun, dar nu se stie cand si cat.

Edited by kolfleading, 27 June 2019 - 19:00.


#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
io am avut „ghinion”
la terminarea casei am angajat o firmă să-mi care pământul infestat cu materiale de construcție
au ras 30 cm, pe toată suprafața
tot ei mi-au propus să-mi aducă pământ „bun”
am fost d-acord
au umplut la loc cei 30 cm cu un pământ negru și „untos”
s-au lăudat că l-au adus de la altă lucrare: un întreprinzător făcea amenajări hidrotehnice (asanări șamd.) într-o zonă mlăștinoasă

bineînțeles că-n primul an am avut 25% gazon + 75% buruieni de buruieni (măcar nu erau țepoase...)
din al 2-lea an, tratând cum am descris mai sus, am obținut un gazon „mă-sa” (cu cratimă!)

după alți 2 ani, am efectuat însămânțări de completare cu gazon cumpărat de la dede (un sac de fo' 10 kg) și am avut PLĂCUTA surpriză să-mi iasă o mulțime de trifoi pitic
de ce zic „plăcuta”?
pt că trifoiul pitic este o plantă care nu îngălbenește niciodată, se-ntinde în toate în toate golurile din jurul ei extrem de repede, și face niște floricele foarte plăcute
la pășitul peste el - în picioarele goale - ai parte de o senzație de mângâiere catifelată

alt avantaj? am 3 câini care zburdă împreună cu ceva nepoți prin toată curtea, iar gazonul/trifoiul rezistă!

#18
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,981
  • Înscris: 21.01.2013

View PostdaniMMM, on 27 iunie 2019 - 10:34, said:

Si la mine e argilos ca dracu, am 100 mp, am pus gazon Select de la Gazonul, ingrasamant, si e destul de ok. Udat des dar tot s-a salbaticit, mai are si cateva chelii, dar se va indesi. Diseara tre' sa-l tund....
este prea mare. il tunzi prea rar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate