Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#1207
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postkolfleading, on 04 mai 2017 - 20:50, said:

Cam asa se face pretul cand faci casa in zona rezidentiala in interiorul orasului, in Timisoara...

Ca o coincidenta interesanta, terenul care a mai ramas de vanzare langa mine se vinde tot cu 200 EUR / mp.
Daca as intoarce timpul pe cand incepeam sa fac casa , as alege sa o fac cat mai departe de civilizatie unde nu sunt vecini, dar daca stau sa ma gandesc parca tot nu este bine pentru ca tot in Romania te-ai afla...

Edited by Benderbut, 05 May 2017 - 01:20.


#1208
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postkolfleading, on 04 mai 2017 - 11:33, said:

Aici e problema.
S-a pus si ultimul rand de caramida, dar nu exista nici un fel de mustati de ancorare.
La mine parte din zidurile interioare is portante deci au centuri si in lateral prinse in strepi de stalpi..insa sunt si cateva ziduri de compartimentare din BCA de 15..la care s-a spart cum ziceai si tu un 5cm in caramida..Peste usi am mini-buiandrugi armati..in placa sus..nu s-au folosit ancorari speciale. Dupa cutremurul al' nervos de acu ceva vreme m-am dus sa vad daca au aparut ceva fisuri..si..nimik..

Edited by manghels, 05 May 2017 - 08:50.


#1209
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View Postmanghels, on 05 mai 2017 - 08:48, said:


La mine parte din zidurile interioare is portante deci au centuri si in lateral prinse in strepi de stalpi..insa sunt si cateva ziduri de compartimentare din BCA de 15..la care s-a spart cum ziceai si tu un 5cm in caramida..Peste usi am mini-buiandrugi armati..in placa sus..nu s-au folosit ancorari speciale. Dupa cutremurul al' nervos de acu ceva vreme m-am dus sa vad daca au aparut ceva fisuri..si..nimik..
Sub 7 nu e cutremur, ci bate vantul pe la colturi sau a dat vecinu muzica tare...
Ancorarea in placa parca e prea mult.

#1210
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Antreprenorul m-a sunat azi dimineata ca a gasit echipa disponibila de joia viitoare (18 Mai).

A venit si lemnul.
Am platit 1800 RON manopera pentru slefuire si lacuire 3 straturi (suflat cu pistolul) lemnul de terasa si lambriul care se va folosi ca astereala in zona de streasina.

M-am intalnit si cu 2 electricieni care trebuiau sa-mi faca o oferta, dar a trecut saptamana si n-am primit nici un raspuns. Nu-i semn bun...

Attached Files

  • Attached File  004.jpg   460.31K   143 downloads
  • Attached File  005.jpg   510.78K   155 downloads
  • Attached File  006.jpg   633.98K   170 downloads
  • Attached File  007.jpg   558.94K   197 downloads
  • Attached File  008.jpg   502.84K   200 downloads
  • Attached File  009.jpg   390.44K   197 downloads
  • Attached File  010.jpg   608.23K   169 downloads
  • Attached File  011.jpg   662.99K   159 downloads
  • Attached File  012.jpg   655.88K   147 downloads


#1211
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ce priveliste frumoasa ai de pe acoperis . Eu nu as face acoperis din lemn.

#1212
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
M-am apucat si de cautat instalatori si electricieni. Nu am o instalatie complicata, totul este cat se poate de elementar.

La etaj am 3 camere, o baie, un dressing si o incapere pentru uscatorie/spalatorie.
La parter am un dormitor, living, bucatarie si o baie.

Deocamdata am primit urmatoarele preturi pentru manopera:
  • Echipa 1 - instalatia electrica - 900 EUR
  • Echipa 2 - instalatia electrica - 1200 EUR
  • Echipa 3 - instalatii apa calda, rece, canalizare interioara, incalzire in pardoseala 110 mp (parter si etaj), instalatie electrica - 2500 EUR


#1213
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
la instalatia electrica nu se practica niste preturi pe doze de aparat?

#1214
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Cam piperate preturile ... Când am citit inițial am crezut că este vorba cu tot cu materiale...

Mai scump că în afară .

#1215
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postbrawnie, on 09 mai 2017 - 09:17, said:

la instalatia electrica nu se practica niste preturi pe doze de aparat?


25  lei / aparat. Din 2 surse independente.

#1216
alin2

alin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.07.2007
Cred ca ar trebui sa negociezi un pret pe doza. Eu am avut o experienta neplacuta cu un electrician care mi-a oferit un pret per total, in sensul ca, in loc sa lucreze, pierdea vremea sa ma convinga ca in unele locuri nu e nevoie de priza, nu vroia sa faca cap-scara dublu (motiva ca nici nu se mai fabrica candelabre cu 2 faze Posted Image ) etc. Cu alte cuvinte vroia sa mai reduca din ceea ce ne-am inteles sa faca. Si inca ceva ... venea sa lucreze o data pe saptamana. Pana la urma, dupa 6 luni de tras de timp, am dat 50 lei/doza ... unui alt electrician. Interesant ca la Oradea pretul e pe jumatate. Sau am nimerit eu pe cel mai scump din oras.Posted Image

#1217
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Da, atât un electrician "independent", cât și antreprenorul care îmi va face structura metalică mi-au oferit 25 lei / aparat. Evident "plus TVA" :D

#1218
sony

sony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 29.06.2005
Fata de Bucuresti, preturile sunt f OK

#1219
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postiladi, on 09 mai 2017 - 18:39, said:

25  lei / aparat. Din 2 surse independente.

Ce se incadreaza la un aparat? O priza = 1 aparat, un intrerupator = 1 aparat? Corpurile de iluminat se calculeaza ca aparate?

#1220
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu...corpurile de iluminat nu se iau in calcul...cel putin asa stiu...e asa cum ai scris in prima parte a mesajului O priza = 1 aparat, un intrerupator = 1 aparat...am mai vazut ca sunt care ar mai socoti si dozele de derivatie (in caz ca exista).

#1221
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pana la urma am "semnat contractul" cu dl. Petrica, electricianul care a lucrat si la vali1900 (multumesc pentru recomandare).

#1222
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
cat e halatu' la Petrica? :)

#1223
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Halatul e...confidential si personalizat (montajul prizelor si intrerupatoarelor mi-l fac eu singur, tabloul electric mi-l echipez eu singur).
Am optat pentru o instalatie electrica simpla, fara nici un fel de complicatii, cred ca cea mai complicata treaba este circuitul cu 2 intrerupatoare cap-scara de la casa scarii (nu vreau cu relee de impuls).

#1224
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
La mine la casa scarii am facut in asa fel sa pun becuri din doua in doua trepte in partea de jos , iar in loc de intrerupatoare cap scara vor fi senzori de miscare

Iar pe holul de la etajam facut  sa se aprinda becul de pe hol din 3 camere si baie cu un releu cu 4 secvente.

Gata nu iti mai dau idei Posted Image

Edited by Benderbut, 10 May 2017 - 09:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate