Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#1189
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Va rog sa imi scuzati postarea anterioara. Am bagat telefonul in buzunar, iar touchscreen plus autocomplete si-au facut de cap. Posted Image Daca s-ar putea sterge atat precedenta cat si aceasta, ar fi minunat.

Edited by puma_rider, 02 May 2017 - 09:18.


#1190
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

Quote

Zidăria de umplutură va fi bine împănată la partea superioară şi ancorată de elementele portante ale construcţiilor (stâlpilor, diafragme);
Sursa: https://forum.softpe...a/#entry2320350

Va rog, daca stie cineva, sa-mi explicati si mie cum anume se face impanarea zidariei de compartimentare.
As aprecia si o poza, un desen, ceva.

Am ziduri de compartimentare, facute din caramida de 11.5 cm latime. Zidurile au fost ridicate dupa turnarea planseului.
La partea de sus, zidarul a lasat un rost de vreo 2 cm intre ultima caramida si planseul de beton, iar apoi a astupat acest rost cu mortar, atat cat s-a putut.
Solutia asta parca nu prea imi inspira incredere. Mi-e teama ca in caz de cutremur, o sa pice zidul.

Edited by kolfleading, 04 May 2017 - 09:05.


#1191
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

Quote

Mi-e teama ca in caz de cutremur, o sa pice zidul.
Nu doar in caz de cutremur , ci si daca te rezemi mai tare pe el Posted Image)

Unde zidul de compartimentare se uneste cu peretele de zidarie portanta pe cadre , recomand sa se sparga 5-7 cm in caramida mare pentru a se zidi in strepi cu caramida zidului de compartimentare.

Acolo unde zidul de compartimentare se uneste cu un stalp de beton sau stalpisor se gaureste stalpul se baga ancora chimica la fiecare rand de zidarie.

La partea de sus la fel trebuia facut cu mustati ancorate in planseu si sa prinda in ultimul rand de caramida .

Edited by Benderbut, 04 May 2017 - 11:28.


#1192
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Benderbut, on 04 mai 2017 - 11:25, said:

Unde zidul de compartimentare se uneste cu peretele de zidarie portanta pe cadre , recomand sa se sparga 5-7 cm in caramida mare pentru a se zidi in strepi cu caramida zidului de compartimentare.
Asa s-a facut.

 Benderbut, on 04 mai 2017 - 11:25, said:

Acolo unde zidul de compartimentare se uneste cu un stalp de beton sau stalpisor se gaureste stalpul se baga ancora chimica la fiecare rand de zidarie.
Nu este cazul.

 Benderbut, on 04 mai 2017 - 11:25, said:

La partea de sus la fel trebuia facut cu mustati ancorate in planseu si sa prinda in ultimul rand de caramida .
Aici e problema.
S-a pus si ultimul rand de caramida, dar nu exista nici un fel de mustati de ancorare.

#1193
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Sincer ...daca s-a spart frumos in caramida mare cand s-a facut zidul de compartimentare, impanarea este suficienta .Normal ca ideal ar fi sa bagi mustati si sus sau sa torni planseul peste zidurile de compartimentare deja facute  ....dar e grea :)

#1194
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Eu stiu ca zidaria de compartimentare trebuie executata dupa executia planseului, pentru ca nu are rol structural si nici nu trebuie sa aiba influenta asupra elementelor care au.
E cineva pe aici care a lasat mustati in placa pentru a lega zidaria de ea? Parca imi vine sa nu cred.

Cum adica "zidarie portanta pe cadre"?

@kolfleading: Zidaria de 11.5 cm are aceiasi inaltime cu cea structurala (peretii exteriori)? Asa, se potrivesc intre ele si merg zidite in spartura mult mai bine.
Cat mai costa mp la cofrare cu panouri refolosibile? Material si manopera?

#1195
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 duzu, on 04 mai 2017 - 12:08, said:

@kolfleading: Zidaria de 11.5 cm are aceiasi inaltime cu cea structurala (peretii exteriori)?
Zidaria structurala are 10 randuri si apoi 20 cm centura de beton, deci in total 270 cm.
Zidaria de compartimentare are 10 randuri si inca un rand din caramizi taiate la aprox. 17 cm inaltime, deci in total 267 cm.

#1196
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Deci ca bucata au aceeasi inaltime. Inseamna ca s-au potrivit bine la zidire, unde s-a spart in caramida mai groasa.

Poti te rog sa raspunzi si la intrebarea cu cofrajele? Parca la tine se foloseste asa ceva.

#1197
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 kolfleading, on 04 mai 2017 - 09:04, said:

Va rog, daca stie cineva, sa-mi explicati si mie cum anume se face impanarea zidariei de compartimentare.

Nu stiu sa iti spun dar unde stateam eu la bloc avean niste pereti despartitori din BCA de 15. Nu stiu cat de mult conteaza aia 3.5cm, dar aveam corpuri de bucatarie agatati pe ei si stateau bine mersi. Bau au mai trecut si prin ceva cutremure, ca era de prin '85 blocul. Eu cred ca dupa ce pui tencuiala pe ei, daca mai bagi si o plasa de fibra in ea, nu mai pleaca peretele ala nicaieri... Ii propusesem constructorului sa facem zidurile de compartimentare inainte de placi, ca sa se toarne si pe ele niste centuri mici, dar a zis ca o sa toc o gramada de scandura, ca nu e chiar simpla compartimentarea.

#1198
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 duzu, on 04 mai 2017 - 12:08, said:

Eu stiu ca zidaria de compartimentare trebuie executata dupa executia planseului, pentru ca nu are rol structural si nici nu trebuie sa aiba influenta asupra elementelor care au.
E cineva pe aici care a lasat mustati in placa pentru a lega zidaria de ea? Parca imi vine sa nu cred.

Cum adica "zidarie portanta pe cadre"?

@kolfleading: Zidaria de 11.5 cm are aceiasi inaltime cu cea structurala (peretii exteriori)? Asa, se potrivesc intre ele si merg zidite in spartura mult mai bine.
Cat mai costa mp la cofrare cu panouri refolosibile? Material si manopera?
...caramida pentru peretii de compartimentare are rezistenta la compresiune mai scazuta decat caramida portanta, asa ca nu afecteaza in niciun mod structura pe cadre sau portanta daca se zideste impreuna cu cea portanta dupa care sa se toarne centura si planseu. Posted Image

 oMariusRO, on 04 mai 2017 - 18:21, said:

dar a zis ca o sa toc o gramada de scandura, ca nu e chiar simpla compartimentarea.
Sa nu faceti, ca sa fiu singurul de pe forum care a facut asa ceva.

#1199
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Benderbut, on 04 mai 2017 - 18:25, said:

Sa nu faceti, ca sa fiu singurul de pe forum care a facut asa ceva.

Nu esti oricum. Din cate stiu eu a mai facut cel putin robert84 parca, la Cernica :)

#1200
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 oMariusRO, on 04 mai 2017 - 18:34, said:



Nu esti oricum. Din cate stiu eu a mai facut cel putin robert84 parca, la Cernica :)
Si eu am facut zidurile de compartimentare impreuna cu restul zidariei si apoi am turnat centura si pe ele. Insa la mine fiind zidarie portanta au fost mai putine ziduri de compartimentare.

#1201
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Structuristul meu a spus ca cel mai bine ar fi ca zidaria de compartimentare sa se faca inainte de turnarea planseului, dar sa se ridice pana fix sub nivelul planseului (caramida taiata pe ultimul rand), sa NU se faca centura peste aceste ziduri.

Dar constructorul a refuzat aceasta propunere la momentul respectiv, pe motiv ca ar fi crescut prea mult durata de executie  ca n-am specificat de la inceput ca vreau asa ca atunci ar fi fost alt pret, samd. Durata de executie ar fi crescut din doua motive:
  • ar fi fost mai mult de stat la faza de zidit pe fiecare nivel, iar el cred ca stia ca va pleca inainte sa termine
  • ar fi fost mai mult de lucrat la cofrajul planseului, care ar fi trebuit intrerupt la fiecare zid de compartimentare, cofrat pe langa zid, etc
Deci, din ciclul "daca stiam...": era bine sa cer de la inceput, cand am cerut oferta si am semnat contractul, ca zidurile de compartimentare sa fie facute inainte de turnarea planseului. Dar cand am semnat contractul, nici prin cap nu mi-a trecut ca nu le vor face...

 duzu, on 04 mai 2017 - 17:34, said:

Poti te rog sa raspunzi si la intrebarea cu cofrajele? Parca la tine se foloseste asa ceva.
Imi pare rau dar nu pot sa te ajut cu un raspuns relevant.
Antreprenorul meu a ajustat cifrele intr-un Excel pana cand s-a potrivit totalul la 200 EUR / mp construit.

Edited by kolfleading, 04 May 2017 - 20:21.


#1202
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 kolfleading, on 04 mai 2017 - 20:15, said:

Imi pare rau dar nu pot sa te ajut cu un raspuns relevant.
Antreprenorul meu a ajustat cifrele intr-un Excel pana cand s-a potrivit totalul la 200 EUR / mp construit.

Scump domne, scump... @doarUNom se lua de mine ca mi-am cumparat singur cofrajele (si o sa imi cumpar si vibrator, na. si nu dildau din ala de femei :P ), dar si asa cred ca ies mai ieftin, cu tot cu fundatia mea de 2m adancime...

#1203
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cam asa se face pretul cand faci casa in zona rezidentiala in interiorul orasului, in Timisoara...

Ca o coincidenta interesanta, terenul care a mai ramas de vanzare langa mine se vinde tot cu 200 EUR / mp.

#1204
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007

 oMariusRO, on 04 mai 2017 - 20:31, said:



Scump domne, scump... @doarUNom se lua de mine ca mi-am cumparat singur cofrajele (si o sa imi cumpar si vibrator, na. si nu dildau din ala de femei :P ), dar si asa cred ca ies mai ieftin, cu tot cu fundatia mea de 2m adancime...

Iti doresc sa-ti iasa calculele...dar deocamdata sunt antecalcule. Daca te feresti si ai noroc sa nu fie neprevazute te-ai scos, dar sunt cazuri cand nu e bine sa zici "hop" pana nu ai sarit parleazul, cum zice o vorba din batrani.

#1205
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Kolf,permite mi un sfat.Daca nu gasesti o solutie safe(eu nu stiu) ,fa ti compartimentare ulterioara cu rigips,fonic e peste caramida. Poti agata mobilier,e polivalent,nu stai cu un perete masiv nefixat,oriunde ar fi el in casa. Te mai schimbi in solutii,poti sa l faci chiar tu,...Nu mai retin daca ai vreo fobie fata de rigips....ti am citit parerile imprastiate prin jurnale si mi au placut tare!
Posted Image

#1206
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 the_lion, on 04 mai 2017 - 20:54, said:

Iti doresc sa-ti iasa calculele...dar deocamdata sunt antecalcule. Daca te feresti si ai noroc sa nu fie neprevazute te-ai scos, dar sunt cazuri cand nu e bine sa zici "hop" pana nu ai sarit parleazul, cum zice o vorba din batrani.

Corect. Am zis "cred". Om vedea la final... am facut un semn in carnetel cu ce am inceput sa cheltui de cand a intrat constructorul pe teren. Practic acolo consider ca am inceput constructia la rosu. Ce a fost inainte, proiecte, studii, taxe si alte chestii le calculez separat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate