Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Transport pisici cu avionul

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
ar fi bine daca s-ar modifica titlul si s-ar aduga "cu avionul" sau ceva din care sa reiasa ca thread-ul este pentru transport cu avionul.

#38
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostAnanke, on 02 februarie 2015 - 21:54, said:

Custile aprobate IATA sunt cele rigide (din pastic si metal) si obligatorii pentru cala
Ai cumva un link cu aceste aprobări?

Eu am unul, în care zice că totul e la discreția companiei aeriene, dar poate mi-a scăpat.

#39
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
IATA

View PostFreddy12, on 03 februarie 2015 - 14:49, said:

Cred ca ar fibine sa-i cumperi ham si s-o obisnuiesti cu el pana la plecare. In caz ca  se sperie cand o scoti din cusca si ii vine ideea s-o zbugheasca din bratele tale  ai o masura de siguranta.

E foarte buna ideea cu ham, si eu il am permanenta cu mine in calatorii. Eu i l-am cumparat pe asta, am obisnuit-o din timp cu el. Intai i l-am lasat pe covor in casa, sa traga de el, ne-am jucat asa cateva zile cu hamul si lesa pe post de undita, ca sa nu-i fie frica de el si sa se familiarizeze cu obiectul. Apoi i-am pus numai hamul, fara lesa in timp ce o mangaiam si ii dadeam ceva bun de mancare, apoi la cateva zile si lesa, dar fara sa o trag, ci pur si simplu o taraia prin casa singura si se juca cu ea. Totul in reprize de cateva minute, timpul prelungindu-se de la zi la zi sau cand aveam eu timp liber. Apoi l-a acceptat foarte bine si a fost foarte util cand o scoteam din geanta pe aeroport. O singura data am fost rugata sa-i dau jos hamul sa nu tiuie prin detectorul de metale, in rest am trecut asa cu pisica in brate si capatul la lesa pe mana mea, sa nu o scap jos si sa fuga in caz ca se sperie.

#40
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Mulțumesc. Am găsit exact informațiile pe care mi le aminteam:

Note: IATA does not certify, approve, endorse, or sell any particular pet container manufacturer, brand , make, or model. Equally so, IATA does not offer, solicit, endorse, or approve any particular pet or puppy transport or relocation services, regardless of whether these be offered via email or the internet. Readers should pay attention to fraudulent offerings that claim the opposite.

#41
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
IATA nu e un brand, si nici nu recomanda vreun brand anume, dar in cazul transportului animalelor vii la cala, prioritatea mea ca stapan nu este sa fac pe placul companiilor aeriene (care de multe ori furnizeaza informatii contradictorii via telefon sau e-mail, dau raspunsuri diferite in zile diferite, in functie de operatorul care raspunde) ci sa-mi duc animalul in siguranta si cu minimum de stres la destinatie. De aceea trebuie respectat regulamentul IATA, si in privinta folosirii tranchilizantelor, si in privinta dimensiunilor si tipul de cusca. De ex., pentru cala o cusca de genul asta, sau asta, cu suruburi laterale si optiuni suplimentare de siguranta este de preferat fata de una obisnuita, utila pentru transportul la veterinar si in masina, dar in niciun caz nu rezista la cala unde exista riscul sa sara/ sa se rupa clapitele acelea din plastic ce prind partea superioara si inferioara. Transportul la cala este mai delicat din toate punctele de vedere si de aceea de evitat mai ales in cazul pisicilor cu greutate mica, animalul ramane multe ore nesupravegheat si trebuie predat cu mult timp inainte de imbarcare.

#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mi-am adus aminte ca exista si o hrana speciala anti-stress cu care trebuie sa hranesti animalutul cu cateva zile inainte de calatorie.  Este royal canin calm cat. Cred ca ar fi bine ca sa nu se sperie de zgomot si aglomeratie.

Edited by Freddy12, 04 February 2015 - 11:28.


#43
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Acum cativa ani am calatorit cu catelul pe avion.A fost necesara o cusca speciala conform standardelor Iata, pasaport pentru catel, aviz de la medicul veterinar ca nu risca sa pateasca nimic in cazul unui zbor.
Cei de  la Carpatair aveau ca si conditie ca animalul impreuna cu cusca sa nu depaseasca 5 kg pentru a putea fi tinut in avion.
I-am achitat si lui bilet care daca-mi amintesc bine . ca valoare, reprezenta cam 70% din pretul biletului pentru un adult.
Singura nemultumire a fost ca nu l-am putut tine in brate in timpul zborului, cu siguranta ar fi fost mai linistit decat in cusca.

#44
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Ha... odata, pe Otopeni, m-a intrebat o doamna in varsta ce poate face sa transporte nu stiu unde o pisica ce ii murise si pe care o tinea in congelator, ca auzise de clonare...Posted Image
Am indrumat-o catre personalul aeroportului...Posted Image

Edited by Rixthinna, 13 May 2015 - 18:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate