Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Transport pisici cu avionul

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
AngelSoul

AngelSoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 19.09.2014

View Postlex404, on 31 ianuarie 2015 - 21:22, said:

Ba da, animalele peste 8kg, animalele periculoase, etc intra la cala.  Aici depinde si de companie
Animalele sub un anumit nr de kilograme se pot lua in cabina...si nici nu e scump un bilet pentru ele Posted Image

si inca o intrebare . daca il iei in avion se plateste intre 50-100 euro ca extra bagaj , dar daca il pun ei la cala  si nu iti da voie sa il iei cu tine , se plateste tot la fel?

#20
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
In acest caz...numai de bine!

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View PostCazimi, on 31 ianuarie 2015 - 21:37, said:

Cu plăcere. Eu am vrut să îmi transport 2 pisici în toamnă, din Ro în US, cu escală la Amsterdam. S-a dovedit că KLM mi-a făcut rezervare pentru una bucată pisică și apoi a anulat-o, nu se știe de ce, iar apoi mi-au zis că numărul maxim (1) de animale în cabină fusese atins. În cală au refuzat să transporte orice număr.

Mi-au schimbat zborul și au încercat inițial să mă pună tot pe mine să plătesc diferența, cu o sumă de vreo 3 ori mai mare decât plătisem deja.

N-ai să găsești măcar doi funcționari care să-ți prezinte aceeași informație în același fel, dar măcar KLM București sunt amabili și binevoitori.
Ia zi, cum e legislatia cu introducerea animalelor din UE in US? si eu sunt interesat si mi-e cam frica ca n-am gasit destule info

@AngelSoul, eu n-am fost cu pisica mea pentru ca unde voiam eu sa ajung mi-o tineau in carantina mult timp si nu imi convenea.

View PostAngelSoul, on 31 ianuarie 2015 - 21:38, said:

si inca o intrebare . daca il iei in avion se plateste intre 50-100 euro ca extra bagaj , dar daca il pun ei la cala  si nu iti da voie sa il iei cu tine , se plateste tot la fel?
E ceva mai scump la cala. Dar asta depinde de fiecare companie in parte. Eu ti-am dat costurile de la Finnair, cu ei mergeam des, cu alianta lor merg si acum ( QR )

#22
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Deci daca are peste 8 kg. pune-l sa slabeasca :)

#23
AngelSoul

AngelSoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 19.09.2014

View Postspik1, on 31 ianuarie 2015 - 21:39, said:

In acest caz...numai de bine!

ms frumos

View Postalexa32, on 31 ianuarie 2015 - 21:43, said:

Deci daca are peste 8 kg. pune-l sa slabeasca Posted Image

n are :)) e mic si pricajit..glumesc . are 4.12 kg

View Postlex404, on 31 ianuarie 2015 - 21:40, said:

Ia zi, cum e legislatia cu introducerea animalelor din UE in US? si eu sunt interesat si mi-e cam frica ca n-am gasit destule info

@AngelSoul, eu n-am fost cu pisica mea pentru ca unde voiam eu sa ajung mi-o tineau in carantina mult timp si nu imi convenea.


E ceva mai scump la cala. Dar asta depinde de fiecare companie in parte. Eu ti-am dat costurile de la Finnair, cu ei mergeam des, cu alianta lor merg si acum ( QR )

e aiurea cu carantina. asa si eu daca as stii ca exista posibilitatea asta mai degraba ii platesc lui mama bilet de av dus intors pana in ro sa vina sa imi ia pisica

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru Norvegia ti-am zis, stai linistita in privinta carantinei. nu exista ( cel putin pentru Europa )

Eu sper ca-mi raspunde Cazimi la intrebare :D

#25
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postlex404, on 31 ianuarie 2015 - 21:40, said:

Ia zi, cum e legislatia cu introducerea animalelor din UE in US? si eu sunt interesat si mi-e cam frica ca n-am gasit destule info
UE este mult mai severă și vrea toate aberațiile alea de microcip, pașaport, aprobare de la veterinar și, declarație de la vet că animalul este apt de călătorie, eventual, o ultimă verificare în aeroport (care la zbor de linie nu se întâmplă concret). SUA, dacă nu intri prin Hawaii și încă un stat, nu cere nici măcar vaccin la zi. Cea mai nasoală parte e că trebuie să scoți animalul din cușcă și să îl ții în brațe când treci prin detectorul de metale, iar apoi să îl bagi la loc în cușcă și să te întorci la ofițer să te scaneze și/sau pipăie.

Ah, și încă ceva. Standardul ATA pentru cușcă? Nu există așa ceva. Companiile aeriene impun anumite măsurători, în funcție de pe cine întrebi, iar apoi nu țin cont de ele.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Deci e mult, mult mai simplu sa intru cu pisica in US decat in alte parti. mersi mult de info. Citisem si eu ca se face un control vizual asupra animalului si daca arata bine e ok, dar nu prea imi venea sa cred. La faza cu pipaitul, sunt obisnuit Posted Image

#27
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostAngelSoul, on 31 ianuarie 2015 - 21:45, said:




n are Posted Image) e mic si pricajit..glumesc . are 4.12 kg

   Dar e frumos :)

#28
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Sunt de acord cu faza cu pipăitul, exercițiul aduce imunizare. Ceea ce mă îngrozește pe mine este ideea de a scoate animalul din cușcă într-un mediu cu mult zgomot, lumini și milioane de mirosuri. O fi o chestie de temperament, dar cel puțin una dintre pisicile mele nu ar fi avut niciun chef să îmi stea în brațe cuminte, până trec eu prin detector. Ori fugea, ori mă făcea praf înainte de asta.

#29
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostCazimi, on 31 ianuarie 2015 - 21:29, said:

Cel mai bine este să suni
Din experienta mea, poti suna ca sa afli ce si cum DAR e bine ca intotdeauna sa primesti confirmarea in scris, pe email. Deci chiar daca suni intai si afli ce te intereseaza le adresezi aceleasi intrebari (pret, dimensiune cusca, conditii - cala/cabina) si cererea de rezervare via email.

Sa ai totul in scris te scuteste de multe eventuale probleme mai tarziu.

View PostCazimi, on 31 ianuarie 2015 - 21:29, said:

KLM acceptă un singur animal per zbor, cu condiția ca pisica+cușca să nu depășească 6 kg (6, nu 8). La telefon ei spun că da, poți să iei mai multe animale, dar la concret te poți trezi că nu ți-au aprobat rezervarea pentru animal, fiindcă numărul maxim de animale per zbor ar fi depășit.

Dubios ce zici, din moment ce pe site scrie clar 8. Al meu avea vreo 8.3 (in cutie) cand a zburat cu KLM-ul, n-au comentat nimic.

Quote

Pets in the cabin
A small cat or dog can be taken into the Economy Class cabin of most KLM flights, and in Business Class on most KLM flights within Europe:
In a suitable pet travel bag with max. dimensions 46 (length) x 28 (width) x 24 (height) cm, or in a hard kennel with max. dimensions 46 (length) x 28 (width) x 20 (height) cm. Your pet must be able to stand up and lay down comfortably.
Total weight of pet + travel bag or kennel may be max. 8 kg (18 lbs).
The kennel must be put under the seat in front of you. It is not allowed to take your pet out of the travel bag or kennel.

http://www.klm.com/t.../pets/index.htm

Edited by Dev, 31 January 2015 - 23:09.


#30
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Desigur, eu sfătuiesc inițiatoarea să sune și să se intereseze direct pentru zborul ei și adaug că nu vei găsi doi funcționari să îți dea aceeași informație fiindcă am chef să împrăștii minciuni pe aici.

Și, firește, putem emite păreri de simț comun ca să îi punem la punct pe cei care împărtășesc experiența proprie. După cum n-am nicio îndoială că ești din cei care cred că scrie pe site că nu trebuie depășite anumite dimensiuni ale cuștii, alea sunt mai mici decât spațiul de sub scaun. Și când măsuri spațiul ăla, ce crezi?

Hai să ne contrazicem de dragul contrazisului, zău așa.

#31
AngelSoul

AngelSoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 19.09.2014

View Postlex404, on 31 ianuarie 2015 - 21:55, said:

Deci e mult, mult mai simplu sa intru cu pisica in US decat in alte parti. mersi mult de info. Citisem si eu ca se face un control vizual asupra animalului si daca arata bine e ok, dar nu prea imi venea sa cred. La faza cu pipaitul, sunt obisnuit Posted Image

u sau pet ul tau?Posted Image

View Postalexa32, on 31 ianuarie 2015 - 22:03, said:

   Dar e frumos Posted Image

ms frumos

View PostCazimi, on 31 ianuarie 2015 - 23:21, said:

Desigur, eu sfătuiesc inițiatoarea să sune și să se intereseze direct pentru zborul ei și adaug că nu vei găsi doi funcționari să îți dea aceeași informație fiindcă am chef să împrăștii minciuni pe aici.

Și, firește, putem emite păreri de simț comun ca să îi punem la punct pe cei care împărtășesc experiența proprie. După cum n-am nicio îndoială că ești din cei care cred că scrie pe site că nu trebuie depășite anumite dimensiuni ale cuștii, alea sunt mai mici decât spațiul de sub scaun. Și când măsuri spațiul ăla, ce crezi?

Hai să ne contrazicem de dragul contrazisului, zău așa.

ms frumos si o sa sun maine sa vad exact ce si cum

#32
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostDev, on 31 ianuarie 2015 - 23:09, said:

Sa ai totul in scris te scuteste de multe eventuale probleme mai tarziu.
Nu te scutește de nimic. Îți pot promite la telefon, pe email și pe rezervare pe site-ul lor, al distribuitorului de bilete și al companiilor asociate. Dacă dintr-un anume motiv le apare in DB că nu ai rezervare, tot ce primești sunt niște scuze gen ”ne scuzați că v-am scris așa, dar nu e adevărat și nici nu avem ce face”

Sunt de acord că, cel puțin în teorie, șansele ca ei să își țină promisiunile dacă îți dau în scris ar trebui să fie mai mari. Măcar în teorie.

#33
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Depinde de greutatea pisicii, fiecare companie are reguli diferite. Eu am calatorit in ultimul an cu pisica mea cu Taromul si Blue-Air-ul, numai in cabina cu mine, niciodata la cala. La KLM este limita de 8 kg, animal+ cusca.
Citeste bine regulamentul companiei aeriene, trebuie sa aiba cip si pasaport, vaccinul antirabic valabil, geanta speciala.
Daca vrei mai multe detalii despre transportul propriu-zis si masurile ce trebuie luate in ziua calatoriei, inainte si dupa, iti raspund cu placere.

#34
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Nu exista ”geantă specială”. Companiile aeriene pretind, ca și magazinele cu produse pentru animale, că vând cuști aprobate de IATA (la prețuri enorme, firește). Dacă însă citești regulamentul, o să vezi că nu exista niciun standard și că totul este la discreția companiilor aeriene. Și, repet, pentru KLM dimensiunea cuștii specificată de ei pe site este mai mare decât spațiul în care trebuie să ții cușca în cabină (sub scaunul din față). Și vorbesc de măsurat cu centimetrul, concret, nu de presupuneri emise de funcționari sau pasageri.

După părerea mea, pentru o pisică de dimensiuni medii, este imposibil de respectat dimensiunea specificată pe site-uri. Animalul trebuie să încapă în cușcă în picioare, să se poată întoarce, iar urechile să nu atingă tavanul cuștii când stă în picioare.

#35
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Custile aprobate IATA sunt cele rigide (din pastic si metal) si obligatorii pentru cala, ceea ce nu-i cazul de fata caci initiatoarea topicului are o pisica cu greutate mica si o poate lua in cabina. Acolo poate folosi geanta din material textil, si da, sunt genti speciale si anume cele "Airline approved". Fireste, se poate improviza, dar e diferenta de calitate si confort. Eu am avut 3 zboruri (dus-intors, adica 6) cu pisica mea, deci din (ne)fericire cunosc destul de bine procedura pe aeroport, conditiile de zbor, acte, am sunat si am primit si eu raspunsuri diferite in zile diferite de la reprezentantii aceeasi companii aeriene, am solicitat si raspuns in scris pe e-email pentru confirmare, am citit o multime despre politica transportului aerian in cazul animalelor de companie, legislatia tarii vizate de mine, chestiuni legate de sanatea, confortul si reducerea stresului calatoriei pentru pisica.

#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca ar fibine sa-i cumperi ham si s-o obisnuiesti cu el pana la plecare. In caz ca  se sperie cand o scoti din cusca si ii vine ideea s-o zbugheasca din bratele tale  ai o masura de siguranta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate