Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Mesaj de intampinare in terminal

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012

View Postflegma, on 30 ianuarie 2015 - 19:40, said:

Daca in terminal dai "su - constantin" si te loghezi, iti apare din nou mesajul, nu?
Daca da, incearca aceeasi comanda cu un strace in fata a sa vezi ce fisiere citeste. In principiu, te intereseaza syscall-ul de open().

Am luat fiecare syscall de open() in parte si nu am gasit nimic viabil.

#20
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
gnome-terminal -x bash -c "echo 'Hello X' ; bash"



#21
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Ar trebui sa ma ajute cu ceva? :D

Attached Files



#22
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View Postenergymonsta, on 31 ianuarie 2015 - 12:50, said:

Ar trebui sa ma ajute cu ceva? Posted Image

Dacă nu ai nici o treabă cu sistemele GNU/Linux, normal că nu. Linia respectivă trebuie adăugată în .bashrc. Ea ține locul unui simplu scrit :
#!/bin/bash
echo 'hello X'
bash

unde 'Hello X' este ce vrei să pui tu ca utilizator (mai pe românește 'Salut Gheorghe!')

Și mai pe românește linia asta
gnome-terminal -x bash -c "echo 'hello world' ; bash;"

face următoarele:
- când ai deschis gnome-terminal (asta dacă rulezi Gnome) în spui să execute o comandă (-x) în terminal (bash) :"echo 'Salut Gheorghe!' ; bash;" ca în final să-i spui să execute iar bash.( din câte știu pe vremuri gnome-terminal se închidea după ce executa o comandă și de asta se adaugă iar bash). Cum nu am gnome-terminal pe mașină nu l-am mai testat de mult, dar în xfce-terminal,lxterminal,rxvt merge prin simpla adăugare a comenzi :
echo "Salut Gheorghe!"

în .bashrc.

Edited by AnbuBlack, 31 January 2015 - 20:03.


#23
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@AnbuBlack: cu echo ... pasat in .bashrc ai mesajul respectiv si-n kde, si-n xfce4 si-n lxde/ openbox si-n tty samd... Problema e oarecum diferita, initiatorul are un mesaj de intampinare si nu stie unde si cum l-a setat. Si cum nu l-a ajutat ce i-am spus noi, si cum n-a specificat daca e o setare universala sau doar pentru contul sau de user, si cum n-avem glob de cristal...  Posted Image

#24
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012

View PostAnbuBlack, on 31 ianuarie 2015 - 19:58, said:

Dacă nu ai nici o treabă cu sistemele GNU/Linux, normal că nu. Linia respectivă trebuie adăugată în .bashrc. Ea ține locul unui simplu scrit :
#!/bin/bash
echo 'hello X'
bash

unde 'Hello X' este ce vrei să pui tu ca utilizator (mai pe românește 'Salut Gheorghe!')

Și mai pe românește linia asta
gnome-terminal -x bash -c "echo 'hello world' ; bash;"

face următoarele:
- când ai deschis gnome-terminal (asta dacă rulezi Gnome) în spui să execute o comandă (-x) în terminal (bash) :"echo 'Salut Gheorghe!' ; bash;" ca în final să-i spui să execute iar bash.( din câte știu pe vremuri gnome-terminal se închidea după ce executa o comandă și de asta se adaugă iar bash). Cum nu am gnome-terminal pe mașină nu l-am mai testat de mult, dar în xfce-terminal,lxterminal,rxvt merge prin simpla adăugare a comenzi :
echo "Salut Gheorghe!"

în .bashrc.

Am facut deja ce ai spus tu si imi scrie pe urmatoarea linie mesajul respectiv. Dar asta tot ramane, doar ca o sa am doua mesaje in loc de unul.

View Postshogun1, on 31 ianuarie 2015 - 22:01, said:

@AnbuBlack: cu echo ... pasat in .bashrc ai mesajul respectiv si-n kde, si-n xfce4 si-n lxde/ openbox si-n tty samd... Problema e oarecum diferita, initiatorul are un mesaj de intampinare si nu stie unde si cum l-a setat. Si cum nu l-a ajutat ce i-am spus noi, si cum n-a specificat daca e o setare universala sau doar pentru contul sau de user, si cum n-avem glob de cristal...  Posted Image

E o setare universala, daca intru pe guest si deschid terminalul imi apare "Salut, guest-12445..".

#25
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Verifica la Terminal, la profile sa nu fi setat vreo comanda

#26
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Nu am setat nimic, e pe default. Presupun ca va ramane un mister neelucidat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate