Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Modificari Cod Rutier, incepand cu 6 februarie 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
321 replies to this topic

#307
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
ai copil?

#308
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Sunt curios cu cat va scadea numarul sau gravitatea accidentelor in urma acestor masuri. La fel si cate permise suspendate vor fi. Oricum unu care are de plata zeci de mii de lei amenda + permis suspendat timp indelungat cred ca dupaia se gandeste de 10 ori inainte sa incalce vreo regula.

Edited by LunaCrystal, 27 February 2015 - 02:25.


#309
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
De ce, dau peste tine astia cu masina cand stai la cort si-ti faci selfie?

#310
Maneleist

Maneleist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 11.07.2009
Va salut
Eu am un prieten care are un handicap de vedere şi vreau să vă întreb. Ce act îmi trebuie de la persoana cu handicap ca să parchez legal în locuri dedicate pt. handicap. Dacă nu vă supăraţi să îmi daţi şi părticică din lege că este legal. El are Gradul 1 de handicap si are si Certificat de Nevazator. Vă mulţumesc.

#311
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
De curiozitate întreb, de ce ai vrea să faci asta? El are handicapul, dar înțeleg că mașina e a ta și o conduci tu. Ca atare, parchezi pe locuri normale, nu profiți de pe urma prietenului ca să ocupi un loc de care poate are altcineva nevoie. Măcar îl plimbi pe el de colo-colo? Ești încadrat ca asistentul lui personal? Sau doar vrei să beneficiezi ”legal” de pe urma lui?

Dacă nu mă înșel, dreptul respectiv de parcare se dă pentru mașina al cărei proprietar e persoana respectivă, împreună cu alte drepturi (scutire de impozit, ș.a.). Și, dacă nu mă înșel, nu orice tip de handicap e acceptat, ci, în general, cele locomotorii - de unde și simbolul cu scaun cu rotile. Logica e simplă: te miști greu, atunci ai dreptul la loc rezervat lângă intrarea în punctele de interes. Altfel faci bine și mai mergi 1-2-3 minute și pe jos, că nu îți pică nimic. Posted Image N-am legea la îndemână, posibil să mă înșel în unele aspecte.

Edited by alexcrist, 22 March 2015 - 23:21.


#312
Maneleist

Maneleist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 11.07.2009

 alexcrist, on 22 martie 2015 - 23:20, said:

De curiozitate întreb, de ce ai vrea să faci asta? El are handicapul, dar înțeleg că mașina e a ta și o conduci tu. Ca atare, parchezi pe locuri normale, nu profiți de pe urma prietenului ca să ocupi un loc de care poate are altcineva nevoie. Măcar îl plimbi pe el de colo-colo? Ești încadrat ca asistentul lui personal? Sau doar vrei să beneficiezi ”legal” de pe urma lui?

Dacă nu mă înșel, dreptul respectiv de parcare se dă pentru mașina al cărei proprietar e persoana respectivă, împreună cu alte drepturi (scutire de impozit, ș.a.). Și, dacă nu mă înșel, nu orice tip de handicap e acceptat, ci, în general, cele locomotorii - de unde și simbolul cu scaun cu rotile. Logica e simplă: te miști greu, atunci ai dreptul la loc rezervat lângă intrarea în punctele de interes. Altfel faci bine și mai mergi 1-2-3 minute și pe jos, că nu îți pică nimic. Posted Image N-am legea la îndemână, posibil să mă înșel în unele aspecte.


Scuza-ma dar nu profit de Nimeni, el chiar m-a intrebat "Auzi ca sa parchezi in locuri speciale ce trebuie sa am? Iar Eu ca sofer i-am zis, nu stiu Tu ar trebui sa sti Mariane. Si deea mia venit in minte sa intreb eu acum pe Net. si am gasit legislatia si ai avut total Dreptate http://www.prostemce...e-gratuita.html Dupa aceea i-am zis si Prietenului meu nevazator ca nu exista pt. el asa ceva. Bafta si mersi mult pt. comentariul

#313
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Mi se pare ca unii chiar au chef de glume proaste :
http://onlinereport....enzi-neplatite/
Urmeaza banuiesc sa preia stirea toate portalurile si sa-i induca pe multi in eroare...ca si data trecuta.

#314
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ai dat click sa vezi sursa? 3 feb 2015.

#315
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Daca dai click la link, iti zice 9 aprilie 2015 (am verificat acest aspect). 10 aprilie era o zi de vineri, deci "cu siguranta" se referea la acea data.
Chiar daca e off-topic, vroiam sa se afle ca INCA se mai discuta lucruri neadevarate si se baga frica in soferi.
Totodata si comment-urile (pe site) sunt datate 10-12 aprilie.
Concluzie : o noua dezinformare din partea presei...

#316
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Jos unde scrie SURSA. Te redirijeaza pe alt ziar din feb. Astia de acum nu mai aveau ce pune pe site.

#317
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
Peste tot citesc ca noul cod rutier permite o  îmbibaţie alcoolică de pana la 0,2g/l alcool pur în sânge, respectiv 0,15 mg/l alcool pur în aerul expirat dar nu am gasit nicaieri acesta prevedere. La ce se face referire? Care este articolul?

Edited by destrug, 17 December 2015 - 09:47.


#318
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 destrug, on 17 decembrie 2015 - 09:47, said:

Peste tot citesc ca noul cod rutier permite o  îmbibaţie alcoolică de pana la 0,2g/l alcool pur în sânge, respectiv 0,15 mg/l alcool pur în aerul expirat dar nu am gasit nicaieri acesta prevedere. La ce se face referire? Care este articolul?

Cat inseamna oare? Poti sa bei o bere sau un pahar de vin? Sincer m-am cam saturat sa nu pot sa beau si eu un pahar de vin la masa "ca sunt cu masina".

#319
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Da, este si greu sa folosesti taxi daca vrei sa bei "un pahar de vin la masa"!
De unde pana unde este obligatoriu paharul ala de vin la masa?
Asa si o "cinzeaca" inainte de masa este in gena romanului.

#320
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 xymzar, on 19 decembrie 2015 - 19:49, said:

Da, este si greu sa folosesti taxi daca vrei sa bei "un pahar de vin la masa"!
De unde pana unde este obligatoriu paharul ala de vin la masa?
Asa si o "cinzeaca" inainte de masa este in gena romanului.

Dintr-un pahar de vin te imbeti, sau ti se pare ca e un pericol? E mai periculos sa fii obosit la volan sau sa vorbesti la tel decat sa bei un pahar de vin, si pentru asta nu ti se suspenda permisul. Poate nu am chef sa iau taxiul, poate sunt deja cu masina plecat, poate nu vreau sa o las acolo unde sunt, sunt N scenarii, in vest ai voie sa bei intr-o anumita limita 1-2 pahare de vin. Nu e obligatoriu dar mie imi place sa beau un pahar de vin la masa, care e problema ta mai exact?

Edited by emil_sv, 19 December 2015 - 20:57.


#321
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Nu are sens sa intram in polemica.
Dar daca nu e voie nu evoie si gata.
Asa daca ma duc la Cocosatu si rad 5 mici, merge o bere sau doua ca am 120 Kg nu?

Dupa mine toleranta la bautura trebuie sa fie 0: nu o bere, un pahar de vin, etc. Nimic

LE "care e problema ta mai exact?" Cei care gandesc ca tine!

Edited by xymzar, 19 December 2015 - 21:36.


#322
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 xymzar, on 19 decembrie 2015 - 21:35, said:

Nu are sens sa intram in polemica.
Dar daca nu e voie nu evoie si gata.
Asa daca ma duc la Cocosatu si rad 5 mici, merge o bere sau doua ca am 120 Kg nu?

Dupa mine toleranta la bautura trebuie sa fie 0: nu o bere, un pahar de vin, etc. Nimic

LE "care e problema ta mai exact?" Cei care gandesc ca tine!

La telefon n-ai vorbit niciodata? Obosit n-ai condus? Trebuia sa lasi masina sa o iei cu taxiul, esti exact ca cei care gandesc ca mine. Sunt N medicamente care iti induc diverse stadii de somnolenta, relaxare etc si nimeni nu se ia de alea. Un pahar de vin sau o bere nu au vreun efect asupra capacitatii tale de a conduce. Cum ziceam Romania e printre putinele tari unde toleranta este 0 in momentul de fata. Peste tot in lumea civilizata poti bea legal intr-o anumita masura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate