Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Modificari Cod Rutier, incepand cu 6 februarie 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
321 replies to this topic

#19
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View PostRealThing, on 29 ianuarie 2015 - 14:36, said:

Cât se suspendă permisul pentru băut la volan
Potrivit NOULUI COD RUTIER, conducerea unui autovehicul sau tramvai pe drumurile publice de către o persoană care a consumat droguri, a luat medicamente cu efecte similare stupefiantelor sau are o îmbibaţie de 0,15 mg/l alcool pur în aerul expirat, respectiv 0,2 g/l alcool pur în sânge, este interzisă.
Deci limita nu mai este 0?

Întreb mai mult de curiozitate, că oricum nu obișnuiesc să beau (deloc). :)


View PostIon_de_la_Raion, on 29 ianuarie 2015 - 14:45, said:


Sa inteleg ca in portbagaj e ok ? Posted Image
Dacă ai scaune acolo (ca în cazul mașinilor cu 7 locuri), e foarte ok.

View PostIon_de_la_Raion, on 29 ianuarie 2015 - 14:47, said:

Si acum, si pasagerii din taxi sint obligati sa poarte centura ?
Te-a păcălit vreun taximetrist că n-ar fi fost obligatoriu și până acum? Numai taximetristul (șoferul) este exceptat. Pasagerii NU!

#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu de ce taximetristul e exceptat. El nu e om ?

[ http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02065/1990-total-recall_2065421i.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ion_de_la_Raion, 29 January 2015 - 14:59.


#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAlexIP, on 29 ianuarie 2015 - 14:56, said:

Stă un nene vorbit cu ei pe partea cealaltă, apasă butonul, după ț secunde se face roșu, pac, fraierul care a trecut primul pe acolo lasă permisul sau dă șpaga.

Nu inteleg ce treaba are cu butonul, semaforul ala nu are galben? Lumea nu opreste la semafoare de-astea? Iti da oricum abuziv amenda si daca ai oprit?

#22
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Parcarea langa trecerile de pietoni unde e? - sa vezi cum parcheaza unii in sectorul 5 pana in buza trecerii si nu patesc nimic!! ca e sectorul taganului si nu ridica masini si nici amenzi nu prea se dau - Si condusul agresiv. Vinovat devii cand ai avut viteza cu peste ~ 30-40 km / peste viteza legala si ai facut accident desi aveai prioritate? Astea lipsesc. Camere la fiecare intersectie. Cum mi-a trecut mie prin fata ala pe rosu...pai nene, 2 ani fara permis fara discutie.

Edited by xtremdriving, 29 January 2015 - 15:04.


#23
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postf300, on 29 ianuarie 2015 - 15:01, said:


Nu inteleg ce treaba are cu butonul, semaforul ala nu are galben? Lumea nu opreste la semafoare de-astea? Iti da oricum abuziv amenda si daca ai oprit?

După cum ziceam, se face din verde în roșu.

#24
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 29 ianuarie 2015 - 14:58, said:

Nu stiu de ce taximetristul e exceptat. El nu e om ?
Contează?

Mie mi-au explicat la școală (nu știu cât de corect) că sunt exceptați din motive de siguranță - să poată ieși ușor în caz că sunt atacați de clienți, sau să nu fie strangulați cu centura, sau alte cazuri similare.

Pentru tine, ca pasager al lui, sau ca șofer al altei mașini, te interesează doar ce obligații ai tu. Sau nu vrei să porți centura doar de ciudă că el e exceptat? Posted Image

View Postxtremdriving, on 29 ianuarie 2015 - 15:03, said:

Parcarea langa trecerile de pietoni unde e? - sa vezi cum parcheaza unii in sectorul 5 pana in buza trecerii si nu patesc nimic!! ca e sectorul taganului si nu ridica masini si nici amenzi nu prea se dau - Si condusul agresiv. Vinovat devii cand ai avut viteza cu peste ~ 30-40 km / peste viteza legala si ai facut accident desi aveai prioritate? Astea lipsesc. Camere la fiecare intersectie. Cum mi-a trecut mie prin fata ala pe rosu...pai nene, 2 ani fara permis fara discutie.

Faptul că unele lucruri nu apar, nu înseamnă că cele care apar sunt prostii inutile. Mi se par foarte utile. Evident, trebuie aplicate. Dar nu sunt deloc de acord că amenzile trebuie corelate cu veniturile. De ce? Trebuie să-și permită oricine să încalce legea? Nu tocmai ăsta e motivul amenzilor, să te descurajeze?

Și sunt foarte de acord cu suspendarea permisului în caz de prea multe amenzi cumulate. O fi dreptul tău să conduci, dar e dreptul tău să conduci legal și civilizat și să îți asumi propriile greșeli (intenționate sau nu), nu să conduci pe diagonală, pe 2 roți, cu 100 la oră (peste viteza legală) și cu spatele, cu o mână la ureche, cu alta ținând sticla de vodka și cu piciorul fumând marijuana.

Aș fi de acord inclusiv cu confiscarea mașinii pentru anumite fapte, evident din categoria celor foarte grave.

Edited by alexcrist, 29 January 2015 - 15:10.


#25
diavloo

diavloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2009
Foarte bune noile amenzi, daca ar fi si aplicate. Gresesc m-ai ars, inseamna ca am bani de dat. Bine ar fi sa foloseasca la ceva aceste amenzi, sa ajute la mersul corect al tuturor soferilor, mai putine incalcari ale regulilor de circulatie, deoarece sunt destui bizoni in trafic (nu ca eu as fi corectul corectilor, dar incerc sa nu sar calul).

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAlexIP, on 29 ianuarie 2015 - 15:03, said:

După cum ziceam, se face din verde în roșu.

Nu se poate, din rosu verde in cel mai rau caz dar nu invers. Daca se intimpla asta in mod sigur se poate contesta amenda.

#27
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAlexIP, on 29 ianuarie 2015 - 15:03, said:

După cum ziceam, se face din verde în roșu.
Nu-i asa din momentul cand apasa pe buton pana se face galben+rosu pentru masini trec foarte putine secunde?
Am vazut si eu un astfel de semafor, unde nu cred ca trec mai mult de 5 secunde din momentul in care apas pe buton si pana se face rosu pentru masini.

Edited by Hider141, 29 January 2015 - 15:17.


#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAlexIP, on 29 ianuarie 2015 - 15:03, said:

După cum ziceam, se face din verde în roșu.

Hai sa o vad si pe asta. In plus, masina nu poate opri instant sau pe cativa metri, ca nu e masina de F1.

View Postalexcrist, on 29 ianuarie 2015 - 15:08, said:

Mie mi-au explicat la școală (nu știu cât de corect) că sunt exceptați din motive de siguranță - să poată ieși ușor în caz că sunt atacați de clienți, sau să nu fie strangulați cu centura, sau alte cazuri similare.

1. Dar daca clientul e atacat de sofer ? El cum iese ?
2. Nu cumva centura e purtata exact din motive de siguranta ? Sa-l vad pe un sofer de taxi cum iese cu capul prin parbriz si apoi sa invoce masura de siguranta pentru ca nu a purtat centura.

#29
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Un cod rutier pentru prosti, in Galati vedeam zilnic tigani care pur si simplu treceau pe rosu la semafor chiar daca era coada, o ocoleau si se claxonau cu cei de pe contrasens, mai mult ca sigur vor face acelasi lucru, iar banii colectati de politia rutiera vor fi de la unii care poate au gresit pentru prima oara sau au fortat un galben sau mai eu stiu ce alte nimicuri, dar cu siguranta nu de la interlopii cu care sunt mana in mana.

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postalexcrist, on 29 ianuarie 2015 - 15:08, said:

Sau nu vrei să porți centura doar de ciudă că el e exceptat?

Vreau sa fim egali in drepturi si obligatii. Pentru ca, daca nu sintem, putem da o lege prin care doar femeile sa poarte centura, de ex. Barbatii nu.

View Postalexcrist, on 29 ianuarie 2015 - 15:08, said:

nu să conduci pe diagonală, pe 2 roți, cu 100 la oră...

Si cum conduci o motocicleta ? Pe cate roti ? Posted Image

#31
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postxtremdriving, on 29 ianuarie 2015 - 15:03, said:

Parcarea langa trecerile de pietoni unde e? - sa vezi cum parcheaza unii in sectorul 5 pana in buza trecerii si nu patesc nimic!! ca e sectorul taganului si nu ridica masini si nici amenzi nu prea se dau - Si condusul agresiv. Vinovat devii cand ai avut viteza cu peste ~ 30-40 km / peste viteza legala si ai facut accident desi aveai prioritate? Astea lipsesc. Camere la fiecare intersectie. Cum mi-a trecut mie prin fata ala pe rosu...pai nene, 2 ani fara permis fara discutie.

ce vorbesti tu ma de parcari pana in buza trecerii, sa vii la Galati sa vezi Maxi-taxiuri parcate chiar pe trecere de nu vezi nimic nici ca pieton nici ca sofer.

#32
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
La noi se cunoaste de mult timp ca exista suport legislativ, dar daca legea nu se aplica, e cam degeaba. Pentru ca de fapt asta e problema noastra.

#33
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
Si uite asa primesti amenzi pt parcari neregulamentare dar nici locuri de parcare nu exista, primesti amenzi usturatoare ca depasesti viteza regulamentara cu 10 km/ora dar drumuri in tara nu ai, si sigur o sa creasca si spagile domnilor militieni. Eu sunt sigur ca ei nu vor sa aduca tara asta in normalitate tocmai fiindca o duc bine pe banii nostrii.

#34
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007

View Postalexcrist, on 29 ianuarie 2015 - 15:08, said:

Dar nu sunt deloc de acord că amenzile trebuie corelate cu veniturile. De ce? Trebuie să-și permită oricine să încalce legea? Nu tocmai ăsta e motivul amenzilor, să te descurajeze?
Pai hai sa facem o trecere pe rosu un milion de lei. A vorbit la telefon? Sa-taiem urechea...
Toate lucrurile aste trebuiesc corelate cu realitatea.

#35
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postandreic, on 29 ianuarie 2015 - 14:54, said:

Dinaia stia sunt o gramada... macar sa-i sanctioneze Posted Image
Daaa, siguuur, inclusiv majoritatea politistilor.....da, ei are voie normal!

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
A mai intrebat un coleg, in prezent legea e cu toleranta 0 la alcool sau cum ? Inseamna ca se relaxeaza legea ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate