Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Modificari Cod Rutier, incepand cu 6 februarie 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
321 replies to this topic

#37
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 29 ianuarie 2015 - 15:33, said:

Vreau sa fim egali in drepturi si obligatii. Pentru ca, daca nu sintem, putem da o lege prin care doar femeile sa poarte centura, de ex. Barbatii nu.
Probleme, gogule? Excepții de la centura de siguranță sunt destule!

Nu vrei s-o porți? Scoate-ți scutire medicală (și nu glumesc, citește legea). Sau fă-ți operație de schimbare de sex și rămâi ”vizibil însărcinată”.

Măsurile de siguranță se aplică strict în ordinea riscului lor. Dacă o măsură pentru un risc mai mare este incompatibilă cu o măsură pentru un risc mai mic, atunci riscul mai mic se consideră acceptat și măsura nu se mai aplică. E logic. Nu știu de ce bătem apa-n piuă aiurea.

View PostPascalau, on 29 ianuarie 2015 - 16:27, said:

Pai hai sa facem o trecere pe rosu un milion de lei. A vorbit la telefon? Sa-taiem urechea...
Hai s-o facem un milion (de lei noi, nu?), n-am nimic împotrivă. Chiar te susțin! Forțarea semafoarelor mi se pare una din cele mai periculoase manevre, indiferent că sunt semafoare în intersecții, sau semafoare la treceri de pietoni. M-aș bucura să se calmeze șoferii, indiferent de cauzele calmării.

Cu tăiatul urechii nu e OK, deja o dăm în altele - încălcarea drepturilor omului cumva? Dar cu confiscarea pe loc a telefonului aș fi de acord. Posted Image

View PostIon_de_la_Raion, on 29 ianuarie 2015 - 15:33, said:

Si cum conduci o motocicleta ? Pe cate roti ? Posted Image
Știi foarte bine la ce mă refeream, nu e nevoie să ducem discuția în derizoriu.

Edited by alexcrist, 29 January 2015 - 16:33.


#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Cine poate sa imi spuna numarul din Monitorul Oficial unde sunt publicate schimbarile?
Nu are rost sa ne dam cu presupusu` dupa o stire din ziar.

#39
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Posttakemeintoyourskin, on 29 ianuarie 2015 - 15:33, said:

ce vorbesti tu ma de parcari pana in buza trecerii, sa vii la Galati sa vezi Maxi-taxiuri parcate chiar pe trecere de nu vezi nimic nici ca pieton nici ca sofer.
Ma, fii atent. Ca am prins si eu unul de la o firma de paza facand asta. Am facut poza frumos si am dat 3 mailuri: primarie, politie si...firma respectiva. Le-am explicat in 2 cuvinte cum ca ala e pericol public si sa vina sa faca ceva.

Cei de la firma au raspuns in 20 minute si ...s-au tinut de cuvant. Nici pana astazi - e mai mult de 1 an de atunci - nu am mai vazut masina sa o parcheze acolo. Ii vad cum se chinuie sa gaseasca loc in alta parte, dar NU mai parcheaza acolo.
Primaria NU a raspuns. Politia a raspuns ca a facut razii in zona si a aplicat amenzi. da, vezi sa nu...

#40
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postoverseas, on 29 ianuarie 2015 - 16:27, said:

A mai intrebat un coleg, in prezent legea e cu toleranta 0 la alcool sau cum ? Inseamna ca se relaxeaza legea ?

In prezent e cu toleranta 0. In asta nou nu stiu.

#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMihai_3, on 29 ianuarie 2015 - 14:43, said:

Aia cu centura pentru pasager in spate este un abuz.

Auzi vorba.... si ce daca este un abuz. (zice statu')
Abuzez cand vreau si cum vreau oricum si oricand.
Nu iti convine nu mai conduce. Posted Image

Daaaa, iar nenorocitii de nemti, abuzeaza de chestia asta de niste ani buni.

#42
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Posted Image De foarte multi ani atunci cand trebuie sa o duc pe soacra-mea undeva o atentionez de la inceput :
Politia romana are pretentia sa fie purtata centura de siguranta , eu te-am atentionat mai departe este treaba ta .
Daca ai bani de dat , nu-i musai sa porti centura .
odata nu si-a pus centura iar eu dupa fix 5 zile i-am zis ca am primit un proces verbal prin posta . Nu mai stiu exact dar i-am cerut echivalentul a 400 de euro

Edited by tiopedi, 29 January 2015 - 17:21.


#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007
Deci nu platesc amenda si predau permisul?
Aka: pot sa dau permisul si sa nu mai platesc amenda sau cum?
Prefer sa raman fara permis o vreme si sa stiu ca nu platesc nimic la nemernicii aia.



#44
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Posttfmercedez, on 29 ianuarie 2015 - 17:22, said:

Prefer sa raman fara permis o vreme si sa stiu ca nu platesc nimic la nemernicii aia.
La cum înțeleg eu (deși nu bag mâna în foc), rămâi fără permis până plătești amenda. Deci succes.

#45
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Amenzi imense. Parca vad ca vor aparea violente impotriva politailor constatatori...

#46
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si politaii constatatori ar fi bine sa treaca la executarea de gauri pentru piercing, gratis.

#47
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Excepții de la centura de siguranță sunt destule!
Nu vrei s-o porți? Scoate-ți scutire medicală
PLM... asta tre' sa fac !
'Mi-aş picioru'... ce-or fi atat de disperati cu rahatu' ala de streang, ca nu pun pe nimeni in pericol !   :ciocan:

Cu restu' n-am treaba... pooate doar cu alea de viteza, un pic.

#48
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postxtremdriving, on 29 ianuarie 2015 - 16:45, said:

Ma, fii atent. Ca am prins si eu unul de la o firma de paza facand asta. Am facut poza frumos si am dat 3 mailuri: primarie, politie si...firma respectiva. Le-am explicat in 2 cuvinte cum ca ala e pericol public si sa vina sa faca ceva.

Cei de la firma au raspuns in 20 minute si ...s-au tinut de cuvant. Nici pana astazi - e mai mult de 1 an de atunci - nu am mai vazut masina sa o parcheze acolo. Ii vad cum se chinuie sa gaseasca loc in alta parte, dar NU mai parcheaza acolo.
Primaria NU a raspuns. Politia a raspuns ca a facut razii in zona si a aplicat amenzi. da, vezi sa nu...
Ei problema este ca Maxi-Taxiurile sunt proprietare personala, afaceriste domle poate se tine de cuvant cap de minge si le desfiinteaza. Cat despre politie, se saluta cu ciumpalacii si trec mai departe, au ajuns sa tina tiruri parcate intr-un sens de pe DN sau masini de vanzare si nimeni nu face nimic, clar politistii sunt mana in mana cu ei, daca mi-o las eu acolo o gasesc vandalizata.

#49
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postoverseas, on 29 ianuarie 2015 - 16:27, said:

A mai intrebat un coleg, in prezent legea e cu toleranta 0 la alcool sau cum ? Inseamna ca se relaxeaza legea ?

Da, au relaxat-o putin pana la 0,25g si au inasprit-o dupa. Mi se pare o modificare binevenita

Asa suna si proiectul trecut care n-a mai fost niciodata adoptat

#50
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu mi se pare oportun oricum ca au introdus/modificat/lasat orice procent - alcoolul dispare relativ rapid, daca nu iti tragi cu mincare si bautura pina sa cazi jos dupa 6 ore nici nu mai au ce sa detecteze, e procesat rapid (poate esti mahmur dar nu pentru ca ai alcool in singe).

La romani unde e o afacere sa vinzi "centura falsa opreste piuitul" nu cred ca merita sa le dai un deget ca iti fura toata cladirea. Romanii sint cei mai cei, "miezul" depasesc "la risc", cum crezi ca o sa se impiedice de doua (trei) beri?

#51
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Pai care este partea rea ca nu-mi mai detecteaza cele doua beri baute acum 6 ore?
Nu prea ma pricep, dar ma gandesc ca daca alcoolul nu mai este prezent in sange, nici efectele sale nu mai sunt prezente. S-ar putea sa gresesc, dar asa imi suna mie logic.

Romanii aia care se cred miezul, cum zici tu, ar trebui sa citeasca ca limita dintre sanctiune si infractiune a fost coborata de la 0,8 la 0,5. Celor responsabili li se permite o bere (poate doua) fara nicio problema. Mie mi se pare o inasprire binevenita a legii, cu o mica relaxare a ei pentru cei decenti

Edited by valitudor, 29 January 2015 - 19:25.


#52
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postvalitudor, on 29 ianuarie 2015 - 19:24, said:

Pai care este partea rea ca nu-mi mai detecteaza cele doua beri baute acum 6 ore?

Nu, partea rea e ca exista o limita sub care nu se intimpla nimic (adica nu esti amenintat cu nici o sanctiune, fie ea si simbolica). Asta lasa omului posibilitatea sa estimeze (gresit) ca a baut putin. Plus presiune sociala, hai ca e permis un paharel, hai ca la tine nu se cunoaste o bere, etc. "Nu beau ca sint cu masina" e mult mai clar.
Nu spun ca merge la toata lumea, nicidecum. Doar ca totusi ar schimba suficient de multe situatii incit sa merite.

#53
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostQuantum, on 29 ianuarie 2015 - 17:48, said:

Amenzi imense. Parca vad ca vor aparea violente impotriva politailor constatatori...

Amenzile sunt prea mici tinand cont de mentalitatea romanului. In alta ordine de idei, referitor la ce zici tu, sper sa invete si politia sa foloseasca armamentul din dotare mai des. Pentru astia "violenti".

#54
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
]1.amenzi ptr viteza si alcool ,trecere pe rosu sa creasca sa trebuiasca sa-ti vinzi casa!cu centura de siguranta,ia treceti la vecinii maghiari sa vedeti cat platiti daca n-o purtati! eu daca beau o bere nu ma urc la volan,o pun pe nevasta-mea.in germania,nici bicicleta n-ai voie sa o calaresti daca esti baut.
2.daca infrastructura ar fi decenta,si accidentele si incalcarile legii ar fi mai reduse.am ajuns sa avem benzina mai scumpa ca in germania si austria,dar banii colectati,inclusiv cei 0,07 € /l,nu se vad in infrastructura.poate doar in pensii!
3.spune-ti voi,daca intrati prima oara in intersectia asta,nu credeti ca puteti lua amenda?in cazul in care masina a2 se intalneste cu masina b,c si d,care e ordinea de trecere?
Attached File  DSC046011.jpg   319.37K   123 downloads

Edited by sanderoalex, 29 January 2015 - 21:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate