Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

La ce interventii psihologice apelam pentru diversele probleme/tulburari?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostVictor2311, on 28 ianuarie 2015 - 23:20, said:

Oh. Mulțumesc, dar eu mă refeream la exerciții de relaxare musculară, nu la proceduri de învingere a fobiilor (că, mulțumesc lui Dumnezeu, în afară de fobia la prostie, n-am).

Exerciții de relaxare am făcut la un moment dat, dar sub supraveghere și suficient ca să știu că 1) au eficiența lor, dar 2) nu se fac așa, din instinct, ci după niște pași bine determinați.

#20
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View PostCazimi, on 29 ianuarie 2015 - 02:05, said:

Oh. Mulțumesc, dar eu mã refeream la exerciții de relaxare muscularã, nu la proceduri de învingere a fobiilor (cã, mulțumesc lui Dumnezeu, în afarã de fobia la prostie, n-am).

Exerciții de relaxare am fãcut la un moment dat, dar sub supraveghere și suficient ca sã știu cã 1) au eficiența lor, dar 2) nu se fac așa, din instinct, ci dupã niște pași bine determinați.
Pe a doua pagina gasesti pasii aplicarii tensiunii musculare.

O tehnica de relaxare este cea dezvoltata de Jacobson. Atasez o imagine din Tratat de psihoterapii cognitive si comportamentale al prof. Daniel David. Cartea in format PDF are niste erori si uneori lipsesc litere sau apar aiurea; imaginea asta este, insa, decenta.

Attached Files



#21
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
El e! Jacobson, sigur că da. Asta căutam! Mulțumesc foarte mult, Victor. Și apreciez efortul de a atașa pdful doar cu ce îmi este util. Multă bucurie mi-ai adus făcându-mi serviciul ăsta :)

#22
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View PostCazimi, on 28 ianuarie 2015 - 03:09, said:

...Cer totuși clarificare: dependența de nicotină se tratează (dacă se poate numi așa)... unde anume?
Nu e nevoie neaparat de un psiholog pentru a renunta la fumat. Apelati la o auriculoterapia de citeva saptamini si sinteti ca noi...nascuti, prin cresterea endorfinei.

#23
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostAstro-Liv, on 29 ianuarie 2015 - 17:21, said:

Nu e nevoie neaparat de un psiholog pentru a renunta la fumat. Apelati la o auriculoterapia de citeva saptamini si sinteti ca noi...nascuti, prin cresterea endorfinei.

Îți mulțumesc pentru răspuns, deși nu are absolut nicio legătură cu topicul, cu întrebarea sau cu preferințele.

#24
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View PostAstro-Liv, on 29 ianuarie 2015 - 17:21, said:

Nu e nevoie neaparat de un psiholog pentru a renunta la fumat. Apelati la o auriculoterapia de citeva saptamini si sinteti ca noi...nascuti, prin cresterea endorfinei.
Personal, am o retinere si o atitudine sceptica fata de o practica derivata din acupunctura, o abordare pseudostiintifica. Posibil sa functioneze - nu stiu. Show us the evidence. Prin "dovezi", ma refer la studii clinice randomizate publicate in reviste cu factor de impact. Este valabil pentru orice interventie, fie ea medicala sau psihologica.

Testimoniale si studii de caz nu au nicio valoare in a sustine o interventie, fiindca nu elimina diversele potentiale amenintari la validitatea concluziilor: ameliorarea ar fi putut fi cauzata de placebo, remisie spontana, maturare, interferenta tratamentelor multiple, reducerea bias-urilor, regresia spre medie, efectul de noutate etc. (sau, mai rau, o combinatie intre ele) si nu de "substanta activa" din interventie (vezi imaginile si articolul + cazul mesmerismului). In absenta un asemenea cercetari, de ce am crede intr-o interventie?

Desigur, unii aleg sa ignore dovezile, adoptand crezul "Crede si nu cerceta!"

Attached Files


Edited by Victor2311, 29 January 2015 - 18:02.


#25
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View PostCazimi, on 29 ianuarie 2015 - 17:26, said:

Îți mulțumesc pentru răspuns, deși nu are absolut nicio legătură cu topicul, cu întrebarea sau cu preferințele.
Cu placere...Cind insa oferim un raspuns cuiva, la o intrebare pe un top de orice gen...care te indruma inspre o alta terapie, nu cred ca putem raspunde pe ALT TOP. De aceea am si inceput cu acele cuvinte "...nu e neaparat nevoie de un psiholog..." adica nu e neaparat ca trebuie sa fim pe acest top. Dar ce sa facem, aici a fost sa fie ...intrebarea!!! Posted Image

Quote

Personal, am o retinere si o atitudine sceptica fata de o practica derivata din acupunctura, o abordare pseudostiintifica.
Personal NU AM. Dar fiecare persoana cu DECIZIA ei in viata si cu organismul ei bineinteles. Infringerea sau esuarea (chiar si in auriculo) nu este amara decit dupa ce o ...gusti. Daca nu sinteti apt in tema asta, as dori sa nu fim noi polyfonia in discutie. Cu respect.

Edited by Astro-Liv, 29 January 2015 - 17:57.


#26
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Ha. Mi-a plăcut partea cu ”ruthless peer criticism”.

View PostAstro-Liv, on 29 ianuarie 2015 - 17:51, said:

Cu placere...Cind insa oferim un raspuns cuiva, la o intrebare pe un top de orice gen...care te indruma inspre o alta terapie, nu cred ca putem raspunde pe ALT TOP. De aceea am si inceput cu acele cuvinte "...nu e neaparat nevoie de un psiholog..." adica nu e neaparat ca trebuie sa fim pe acest top. Dar ce sa facem, aici a fost sa fie ...intrebarea!!! Posted Image


Titlul topicului este ”La ce interventii psihologice apelam pentru diversele probleme/tulburari?” și e postat sub rubrica Medicină, nu Terapii alternative. Dacă citeai cu atenție primul post, al inițiatorului, observai că oferă sugestii referitoare la apelarea la psiholog sau psihiatru și de care, în funcție de tulburare. Deci topicul nu este nici fumatul, nici terapii alternative.

E ca și cum aș deschide un topic cu întrebarea ”Ce autobuz merge la gară” și s-ar răspunde ”Poți să te duci cu bicicleta sau poți să nu te duci deloc la gară, dar îți spun cum ajungi la poștă”.

Edited by Cazimi, 29 January 2015 - 17:59.


#27
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View PostCazimi, on 29 ianuarie 2015 - 17:57, said:

Ha. Mi-a plăcut partea cu ”ruthless peer criticism”.




Titlul topicului este ”La ce interventii psihologice apelam pentru diversele probleme/tulburari?” și e postat sub rubrica Medicină, nu Terapii alternative. Dacă citeai cu atenție primul post, al inițiatorului, observai că oferă sugestii referitoare la apelarea la psiholog sau psihiatru și de care, în funcție de tulburare. Deci topicul nu este nici fumatul, nici terapii alternative.

E ca și cum aș deschide un topic cu întrebarea ”Ce autobuz merge la gară” și s-ar răspunde ”Poți să te duci cu bicicleta sau poți să nu te duci deloc la gară, dar îți spun cum ajungi la poștă”.

Eu am oferit un raspuns strict... la asta: Cazimi a scris:

Quote

Cer totuși clarificare: dependența de nicotină se tratează (dacă se poate numi așa)... unde anume?
Indiferent de CE psiholog era la inceput de top. Putea sa fie si un...judecator, ca un raspuns tot avem dreptul sa-l oferim. Da in fine ...continuati cu un psiholog. Daca e atit de mare nevoie. Cu respect. Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Astro-Liv, 29 January 2015 - 18:02.


#28
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Hai că parcă suntem la Radio Erevan.

Eu ies din discuție, ca să nu încurajez trolii și acțiunile lor.

#29
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
Deci, terapia cognitiv-comportamentala e folosita la atacuri de panica si diverse fobii.

#30
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
Revin cu un al ghid: Ghidul NICE (National Institute for Health and Care Excellence).

#31
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Ma intreb daca toate aceste interventii pe care le prezinta Victor se aplica si in particular in tara noastra ( sau doar in lumea larga)...pt ca din cate am inteles la noi nici nu sunt recunoscute toatr diagnosticele ( tulburarile) documentate worldwide ( asadar dc nu e recunoscut diagnosticul, ca atare nu poti beneficia nici de terapie/tratament pt el...). Ca sa nu mai vb ca lumea nici " nu crede" in existenta unor anume tulburari, dar asta deja e folclor ( ia sa incerce sa nu creada nici in gripa, de exemplu, sau in hepatita, sa vedem ce se intampla, sa eradicheaza :D???)... dar oricum e exasperant sa ceri ajutor pt o problema si sa ti se spuna ca totul e-n capul tau ( sau mai pe sleau ca minti, te prefaci), asa ceva defapt nu exista ( iar dc vii cu cartea si-i dai cu ea in cap - vb vine, adica ii arati un tratat de specialitate -iti zice ca-s minciuni si facaturi....fie ca e vb de medic ( care-ti spune asta, chiar dc vii cu un tratat consacrat, nu cu formula as), fie ca e vb de seful tau, care nu are capactatea sa discearna care din aceste documente emai ddemn de crezare...( cand lucram la o firma de medicina muncii tot sunau angajatorii sa le decodificam diagnosticele de pe cm-uri, sa vada si ei daca boala angajatului a fost pe bune sau ...desi din cate am inteles la vremea resp acel cod are tocmai scopul de a proteja intimitatea bolnavului, si ca atare nu e obligatoriu sa stie toata lumea exact ce a avut....)

#32
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014

View Postdelores, on 11 iunie 2015 - 10:50, said:

Ma intreb daca toate aceste interventii pe care le prezinta Victor se aplica si in particular in tara noastra ( sau doar in lumea larga)
Din pacate, este adevarat ca unele (multe) interventii psihologice cercetate si sustinute stiintific nu au patruns inca serios in Romania. De exemplu, o psihoterapie foarte eficienta pentru depresie - psihoterapia interpersonala - nu stiu sa fie recunoscuta de Colegiul Psihologilor din Romania. Nu cred ca exista nici o asociatie a lor. Pe de alta parte, interventiile comportamentale si cognitiv-comportamentale (CBT) sunt bine reprezentate in tara. Asociata fondata si masteratele coordonate de prof. Daniel David probabil sunt cele mai mai performanta in domeniu.

View Postdelores, on 11 iunie 2015 - 10:50, said:

pt ca din cate am inteles la noi nici nu sunt recunoscute toatr diagnosticele ( tulburarile) documentate worldwide
Asta n-am stiut. Psihiatrii si psihologii clinicieni lucreaza cu ICD-10 ori DSM-5, care sunt utilizate international (DSM-5 este specific mai ales Statelor Unite ale Americii). Ma intreb care sunt acele diagnostice nerecunoscute in tara.

View Postdelores, on 11 iunie 2015 - 10:50, said:

Ca sa nu mai vb ca lumea nici " nu crede" in existenta unor anume tulburari, dar asta deja e folclor [...] dar oricum e exasperant sa ceri ajutor pt o problema si sa ti se spuna ca totul e-n capul tau ( sau mai pe sleau ca minti, te prefaci), asa ceva defapt nu exista
Avand in vedere ca populatia romana e puternic analfabeta stiintific, nu e de mirare atitudinea. Intr-adevar, imi inchipui ca este invalidant sa ti se minimizeze suferinta...

#33
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Victor, eu inca nu am ajuns la psiholog desi trebuia s-o fac de mult...
Insa am o curiozitate acum ca tot e vremea proasta zilele astea si ma manca sa filmez niste fulgere in slow motion :D

#34
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
Up!

Mentionez din nou  cele doua ghiduri internationale care, in functie de tulburare, recomanda psihoterapiile/interventiile psihologice sustinute de dovezi, in urma studiilor clinice controlate:
a. Ghidul APA (American Psychological Association)
b. Ghidul NICE (National Institute for Health and Care Excellence)

Dupa cum bine intuia delores, nu toate psihoterapiile/interventiile psihologice precizate in listele prezentate de ghiduri sunt reprezentate si practicate in Romania, insa, cel putin o parte exista si la noi.

Daca doreste cineva un contact pentru sedinte de consiliere psihologica sau psihoterapie in Bucuresti sau in Cluj, sa-mi trimita mesaj privat. Posted Image

Edited by Victor2311, 14 August 2015 - 19:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate