Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Starcraft la 6 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postcristirg, on 27 ianuarie 2015 - 14:48, said:

STUDIU : Dependenţa de jocurile pe calculator http://blog.sigur.in...adolescentilor/

"Studiile americane :

Simptome psihologice:

Simptome fizice
Minciuni infecte! Studiile alea au tot atata validitate stiintifica precum vrajitoria. Dobitocii de americani au inventat " boli psihice"  pt. aproape orice comportament uman firesc.

#20
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostMeister, on 27 ianuarie 2015 - 23:34, said:

Mana sus dintre cei care nu rup netu si fb in doua la munca zilnic!
Nu vreau sa ma dau mare, dar indraznesc sa ridic mana Posted Image N-am fb pentru ca pur si simplu nu mi se pare folositor, nici pentru mine ca persoana, nici pentru dezvoltarea mea psihica, sociala, emotionala. Iar de cate ori am stat (am un cont profesional pe care vreau-nu vreau, tot trebuie sa-l mai vizitez din cand in cand), am la sfarsit o senzatie de tristete, aproape de scarba cand vad atata prefacatorie si disperarea asta de a crea si mentine niste masti. E aproape deprimant. Deci, de ce as face zilnic un lucru care imi da o stare proasta?

Edited by Michidoo, 28 January 2015 - 12:25.


#21
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Am (re)descoperit SC1 care inca mai merge sa joci la 2 calculatoare legate prin cablu.
Petrecem mai mult timp impreuna acum! M-am aliat cu fi-miu impotriva calculatorului.
Merge mai greu la prichindel, trebuie curaj mult sa te extinzi cu baza sau sa dai un rush... :) Dar invatam!
Scoala si activitatile extrascolare merg bine in continuare.

#22
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Repede ati sarit cu dependenta, daca asculta muzica sau citeste nu va panicati ca devine dependent, numai daca se joaca pe calculator. Starcraft e un joc de strategie care stimuleaza inteligenta, gandirea logica, viteza de reactie... chiar nu mi se pare o problema ca e interesat de jocul asta, mai ales in conditiile in care e o activitate care va uneste si va face sa petreceti mai mult timp impreuna. Singura problema ar fi la cum percepe el ce se intampla acolo, ca totusi omori niste creaturi, chiar daca nu sunt oameni. Aici depinde de tine cum ii explici si cum tragi granita intre joc si realitate. Si desigur conteaza sa nu petreaca exagerat de mult timp, sa mai gaseasca timp si interes si pentru altceva.

#23
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostMeister, on 27 ianuarie 2015 - 23:34, said:

Evident ca parerile sint pro si contra si vad ca la unii tine mai mult de ce citesc pe net (par destul de speriati de studiile altora) altii (ca mine) se bazeaza pe experienta proprie.

Din prima categorie cunosc persoane cu copii de 5 ani care n-au vazut desene animate decat cu portia (cum vedeam noi pe vremea lu Ceasca), si alea pe telefonul mobil. Sau n-au gustat ciocolata si dulciuri ca na, nu sint sanatoase pt cei mici. Jocuri pe calculator, Doamne fereste! Wtf, asta-i copilarie?

Si eu pana in 89 am crescut aproape fara desene, fara calculator sau alta tehnologie. Aveam putin peste 10 ani cand s-a dezlantuit iadul si am inceput cu Wolfenstein si Doom jucate pe CRT-uri pana te lua ameteala. Cine mai tine minte vremurile cand dadeai cativa lei pe un cd plin cu jocuri pe care le jucai in draci, dupa care urmatorul si urmatorul cd. Aveam colegi/prieteni carora parinti in disperare (sau necunostinta) le ascundeau tastaturile, le parolau calculatoarele iar copii erau in continuare toata ziua la internet cafe. Multi eram tot copii pe vremea aia si cati dintre noi am ajuns dependenti, antisociali, nerealizati si cu probleme de sanatate? Mana sus dintre cei care nu rup netu si fb in doua la munca zilnic! Cati dintre voi nu pierdeati noptile pe mIRC sau alte chat-uri? Cati dintre voi ati avut parinti care v-au impus limite/restrictii la calculator? Eu din fericire n-a trebuit sa dau banii la icafe pt ca nu aveam motive. S-a mers pe incredere si a fost alegerea corecta.

La 4 ani cand i-am luat tableta, am zis si eu ca n-o mai lasa din mana si ca o sa devina dependent de ea. Ca orice alta jucarie, a tinut entuziasmu cateva zile iar de atunci sta tableta cu saptamanile nefolosita. Mai joaca din cand in cand un Lego, un Star Wars. La calculator stam si jucam impreuna, el cu mouse-ul, eu cu sfaturile. Acolo unde vine inamicul peste el  il mai ajut si eu ca e greu si pe easy deocamdata. Nu e ca si cum l-as lasa singur la calculator zicand "ia si joaca ca am treaba".

Facem multe lucruri impreuna, mergem la karate de 2x saptamana, inotam de 3x pe saptamana, avem lectii de pian, facem lectii, ne jucam cu copii cand e de jucat. Dar acum iarna nu prea vad nici un copil pe strada in mocirla.  Timpul ne permite sa mai bagam un starcraft la sfarsit de zi, eventual sa mai exersam tot la calculator un "asdf ;lkj, qwert...".
Atata timp cat viseaza cum "sa-l faca" pe oponent in urmatorul joc si nu alte kkturi, eu zic ca i se formeaza neuronii in directia buna... Poate gresesc si ma iau exemplu pe mine, dar o sa fiu umbra lui in continuare la calculator sa n-o ia pe langa.

Daca deja te-ai hotarat, de ce mai intrebi pe aici?

Personal, mi se pare o alegere nefericita.

View Postblack_dizzy, on 20 februarie 2015 - 10:59, said:

Starcraft e un joc de strategie care stimuleaza inteligenta, gandirea logica, viteza de reactie.

Nope. Copiii invata facand, nu privind.

#24
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View PostPurpura, on 20 februarie 2015 - 21:28, said:

Nope. Copiii invata facand, nu privind.

La Starcraft nu privesti, lol.

#25
docristi

docristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.12.2007
inca n-am ajuns la SC, dar la 5 ani mancam Super Mario prin emulator. Mi se pare distractiv. Ca si parinte incerc sa interzicc cat mai putine lucrurim dar mai ales incerc sa explic ca totul este cu masura. E pacat in "in timpurile astea" sa-ti privezi copilul de PC, tableta, internet, TV. Fiecare stie ce-i mai bine pentru copilul lui(si cred ca toti ne luptam cu ei cand il anunt "Gata tableta, treci la joaca"). Sunt constient ca orice copil ar sta nelimitat(cel putin al meu), dar nu-l privez. IL invat masura. Tot, dar cu masura.

#26
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostSirius_B, on 21 februarie 2015 - 10:42, said:


La Starcraft nu privesti, lol.

Nu, apesi pe un buton sau pe doua.

Numai ca vezi tu, una-i lumea virtuala si alta-i aia reala (ca sa vorbeasc platitudini). Si eu eram mare zmeu la biliard online, numai ca atunci cand am pus mana pe tac ... ciuciu. Inteligenta nu se dezvolta numai repetand tipare, ci si prin datul nas in nas cu denivelarea aia de pe masa de biliard care a schimbat traiectoria bilei.

#27
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostPurpura, on 22 februarie 2015 - 06:27, said:


Nu, apesi pe un buton sau pe doua.

Numai ca vezi tu, una-i lumea virtuala si alta-i aia reala (ca sa vorbeasc platitudini). Si eu eram mare zmeu la biliard online, numai ca atunci cand am pus mana pe tac ... ciuciu. Inteligenta nu se dezvolta numai repetand tipare, ci si prin datul nas in nas cu denivelarea aia de pe masa de biliard care a schimbat traiectoria bilei.

Mda.... se vede ca nu esti deloc familiarizata cu jocul. Nu e chiar asa de simplu si repetitiv cum crezi tu, e un motiv pentru care este cel mai popular joc la nivel competitiv si chiar exista cursuri de Starcraft la facultate.

#28
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Stiu prin ce treci...am doi baieti de 4 si 2 ani, si practic au devenit dependenti de desene pe youtube (TV, tableta, telefon, orice...) Cel mic nici nu vrea sa manance daca nu se uita la desene. Cred ca am gresit aratandu-le asa mici aceste desene. Sa-l vezi pe cel de doi ani cu degetelul pe tableta cum schimba desenele....Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa faca cand o sa aiba 6 ani.  Trebuie sa analizez problema si sa incerc sa schimb aceste ocupatii...

#29
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Ii stingi desenele, face foamea o zi iar apoi revine la normal. Pe foame nu o bate nimic.

#30
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postblack_dizzy, on 27 februarie 2015 - 09:46, said:

Mda.... se vede ca nu esti deloc familiarizata cu jocul. Nu e chiar asa de simplu si repetitiv cum crezi tu, e un motiv pentru care este cel mai popular joc la nivel competitiv si chiar exista cursuri de Starcraft la facultate.

E simplu. Pentru un copil e necesar sa faca lucruri cu corpul lui. Nu conteaza cat de complexa e realitatea virtuala, stimularea obtinuta prin ea e fada in comparatie cu realitatea.

Un copil de 6 ani care face un om de zapada isi foloseste mintea si corpul mult mai mult decat acelasi copil hotarand daca sa foloseasca arma asta sau alta sau mai stiu eu ce decizie complicata de strategie.

Edited by Purpura, 27 February 2015 - 18:34.


#31
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Si de ce nu poate sa le faca pe amandoua? De ce trebuie sa mergem neaparat spre extreme?

#32
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Poti sa le faci pe amandoua, atat timp cat intelegi corect valoarea fiecaruia. Pe vremea noastra, cand parintii se plictiseau sau nu mai aveau chef de tine, te parcau in fata televizorului. Acum sunt tabletele si jocurile.

E adevarat ca orice om, oricat de mic, are nevoie de activitati de relaxare care-i dau ocazia mintii sa ia o pauza. E ok daca sunt int-o cantitate moderata si intelese corect.

Edited by Purpura, 27 February 2015 - 20:32.


#33
Rhastalord

Rhastalord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.01.2015
Eu nu inteleg ce e cu mentalitatea asta de a nu-ti lasa copilul pe mana electronicelor.Lumea e in continua evolutie , obiceiurile vin si pleaca , fiecare parinte cu regulile lui , sunt de acord dar nu mai faceti afirmatii de genul " Mai bine sa sara coarda afara decat sa stea cu nasul in tableta" . Inteleg ca trebuie sa existe un oarecare balans intre activitati pentru a nu crea dependenta..dar unii dintre voi il intruchipati pe dracul atunci cand vine vorba de electronice.. Si acest lucru se afirma datorita neimpacarii cu fluxul de evolutie a mentalitatii / environment-ului  in cea mai mare parte a cazurilor.Acest caz se aplica la majoritatea parintilor din ziua de azi , care inca isi "modeleaza" copilul cu metode de pe vremea lui ceasca..Eu daca as fi fost parinte mi-as lasa copilul sa descopere partea BUNA a internetului , care sunt beneficiile acestuia astfel incat atunci cand i se va ivi o problema , sa ii gaseasca rezolvarea singur ca un om mare.Eu cand eram mic ma jucam cu tata NFS , jocuri de strategie si ma simteam f. bine.La scoala nu ma afirmam ca si un elev "model" dar eram mai presus decat toti la capitolul comportament,mentalitate,fel de gandire etc. Nu imi e rusine sa recunosc ca am fost "lasat de izbeliste" o perioada indelungata de timp in fata calculatorului , ceea ce mi-a inflorit noi pasiuni , am aflat lucruri noi , m-am educat practic . Nici in ziua de azi nu ma pot impaca cu maica-mea la acest capitol , ea inca crezand ca imi pierd timpul pe jocuri si nu fac nimic productiv...dar o inteleg, ar trebui sa ma duc si eu in centrul vechi cu colegii sa bagam putin abur in plamani Posted Image

ON-TOPIC : Chiar imi place legatura voastra tata-fiu Posted Image Jocurile de strategie mai ales ii pun mintea la contributie si il ajuta sa perceapa in alta modalitate anumite lucruri Posted Image Ma bucur pentru relatia voastra , numai bine !

Edited by Rhastalord, 28 February 2015 - 03:44.


#34
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Eu când eram mic aveam comp foarte bun pe vremea aia, mergeau GTA Vice City, NFS Underground, chiar ieri am ascultat o melodie de la NFS și am vorbit cu niște prieteni " Ce vremuri când venea tot cartieru la mine să ne jucăm NFS"
Dar, toți copii ăștia, adică majoritatea, că vreo 2 au luat-o razna cu jocurile, au început să fure  bani pentru net și chestii de genu, aiurea...dar în rest, toți din zona, preferam să ieșim afară decât să ne jucăm pe comp, de obicei noi stăteam pe comp dimineața și pe la 9/10 seara când veneam de la joacă sau toamna în timpul școlii, când de abia ieșeam.
Trebuie să-l faci să înțeleagă că sunt alte lucruri mai amuzante decât pc-ul, să facă sport, să iasă la joacă etc....
A da, mă jucam și Armagedon la 7 ani Posted Image

Edited by Velaxa, 15 March 2015 - 11:17.


#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Abia astept sa se faca copilul mai mare sa-l trimit la joaca, iar eu sa mai joc un Fifa, Stalker sau Starcraft.
Eu mai joc cate o partida de Fifa pe zi si cateodata se mai uita si el. :D

Cred ca fiecare a vazut cate un filmulet cu copii de-a dreptul inebuniti cand li s-a sters un cont sau nu au mai fost lasati sa joace. Fiecare spera ca copilul lui sa nu ajunga la fel. Si de aici vin interdictiile la jocuri.



#36
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Ca unul care a jucat o multime de starcraft (1) la viata lui - ca si multe alte jocuri -, pot sa spun cu mina pe inima ca nu te face nici mai destpt si nu dezvolta nimic. da nimic. In schimb iti fute ochii, piezi noptile si mai ales timpul atit de pretios.
Eu nu inteeg cum is lasa oamenii copiii sa joace jocuri. Tati vreau sa-mi pierd niste ore de copilarie fara nici un beneficiu in viata... sigura tata, uite un joc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate