Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Starcraft la 6 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Ca tu vrei sa-mi spui ca tot ceea ce face un copil are scop educativ... E copil, fratele meu. Daca nici acum nu are voie sa isi "piarda" cateva ore facand o chestie care ii face placere si atat, fara 7000 de beneficii si teorii atasate, nu stiu cand o sa aiba voie!

#38
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Avea dreptate Ceausescu de ne tinea cate 2 ore pe zi in fata televizorului si nu ne-a dat calculatoare. Avea grija de ochii nostri. Posted Image
N-am prins LCD/LED decat f. tarziu iar pana atunci le-am luat la rand pe toate, de la cele de 13-14'' cu ecran CGA in 3 culori si 50Hz de-ti jucau ochii in cap,  la ultimele aparitii inainte de LCD. Nu pot sa ma plang de vedere pana acum, si ma stiu cu nopti pierdute ja jocuri/chat. Oricum de la 40 ani in sus toti ne-o luam cu vederea, indiferent cat am jucat sau ne-am uitat la TV.

Acum jucam 2-3 jocuri o data la 2 zile, si-asa e frig afara si nu iese nimeni la joaca.
Vederea inca se formeaza la 6 ani, oftalmologul zice ca stam bine la capitolul asta. Mai mergem la 7 ani la un control.

De ce sa-i refuz copilului desene animate, jocuri pe tableta sau la calculator, mai ales acum in perioada copilariei cand inca nu a inceput serios scoala? Cunosc cativa parintii superprotectori cu odraslele lor si chiar incerc sa-i inteleg, dar nu imi reuseste. In primii nu stiu cati ani din viata au grija sa nu le dea TV, sa nu se joace la PC, le dau numai mancare BIO (nu sufla nici un cuvant despre Mec sau KFC), fara ciocolata, zahar, inghetata ca le mananca dintii, nu ii vaccineaza ca nu e bine etc. Ma intreb cum vor reactiona copii lor cand isi vor da seama cum sta treaba. Mie unul nu mi-a convenit cand am ajuns in 90 pe meleaguri straine si am vazut ca in timp ce eu trageam cu cornete si ma jucam pe cartonase culese de pe strada, acei copii aveau TOTUL! Acces la mancare buna, educatie faina, jucarii faine, jocuri pe calculator (Amiga, Atari, C64, NES pe vremea aia) muzica, desene animate si videoclipuri pe MTV fara numar. Normal ca vroiam si eu sa gust din toate alea, asa ca am trecut repede la recuperat tot ce am pierdut inainte de 89. Noroc ca am avut parte de parinti care au vazut si ei cum sta treaba si nu mi-au interzis accesul la toate astea. Altfel stateam pana la 18 ani in continuare in universul in care m-am nascut si ma intrebam dupa aia cum de a trecut viata pe langa mine fara sa-mi dau seama.

Edited by Meister, 20 March 2015 - 23:15.


#39
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 Meister, on 20 martie 2015 - 23:10, said:

si ma intrebam dupa aia cum de a trecut viata pe langa mine fara sa-mi dau seama.

Problema pe care au (pe drept, intr-o anumita masura) cei mai multi adulti cu jocurile pe calculator si tableta este tocmai ca se trezesc ca a trecut viata pe langa copiii lor. Sa vezi 3 pusti stransi la o masa la Mc si in loc sa vorbeasca intre ei, sa stea cu nasul in tablete de parca ar fi fost singuri este trist. Nu e ok nici sa te scufunzi in lumea asta virtuala si sa nu stii sa joci fotbal si sa nu fi stat niciodata sa te uiti noaptea la stele tinandu-te cu o fata de mana. Din pacate din teama de chestia asta, multi parinti cad in cealalta extrema (vezi reactiile revoltate de pe topicul asta).

#40
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Sunt contra accesului la calculator al copiilor sub 10 ani, ca sa nu mai vorbim de astfel de jocuri.E suficient tv-ul si acela in doze de timp reduse.
Copilaria ar trebui sa insemne altceva.Ce amintiri vor avea la 40 de ani?Ca s-au jucat pe calculator?

Edited by light_flame, 08 May 2015 - 05:28.


#41
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 09.05.2008

 light_flame, on 08 mai 2015 - 05:27, said:

Copilaria ar trebui sa insemne altceva.

Ce amintiri vor avea la 40 de ani?Ca s-au jucat pe calculator?
Ce anume?

Tu ce amintiri ai de la varsta de, sa zicem, 6 ani?

#42
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,443
  • Înscris: 30.10.2003
Nu incepeti iara, mai sunt o duzina de topicuri cu amintiri.

#43
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015

 futurist, on 08 mai 2015 - 07:52, said:

Ce anume?

Tu ce amintiri ai de la varsta de, sa zicem, 6 ani?
Multe amintiri,chiar de la vreo3-4 ani.Ce faceam la gradinita,cum ma jucam in fundul gradinii, cum imi murdaream gentuta cu gem,cum am invatat sa merg pe bicicleta primind o palma;cum am picat cu fundul in paraul din fata casei';cum am ramas atarnata de pantaloni cazand din cires;cum jucam ascunsa in parc;cum ma impiedecam la elastiç;cum construiam colibe ; cum gateam in nisip.
Si uite, cu toate astea tot stiu sa folosesc un pc!Si pot sa zâmbesc privind in urma.
Copilaria inseamna basm,vise ,joaca, prietenie, invatare, puritate, naivitate,cunoastere si toate acestea trebuie facute pe rand si la vremea lor.

Edited by light_flame, 08 May 2015 - 08:33.


#44
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 futurist, on 08 mai 2015 - 07:52, said:

Ce anume?

Tu ce amintiri ai de la varsta de, sa zicem, 6 ani?


Cum sa n-ai aminiri de la 6 ani? as putea scrie pagini. Doar daca te-ai lovit la cap sau ai tras pe nas prea mult.

#45
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015

 wizardofoz, on 08 mai 2015 - 21:08, said:



Cum sa n-ai aminiri de la 6 ani? as putea scrie pagini. Doar daca te-ai lovit la cap sau ai tras pe nas prea mult.
Asta gandeam si eu. Cred ca pana la o anumita varsta copiii trebuie sa aiba universul lor.

#46
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Si de ce nu poate include acel univers si jocuri pe calculator daca asta isi doreste copilul? Cine a decretat ca perioada copilariei trebuie sa arate asa cum vi-o amintiti voi si de ce nu poate alege copilul ce modalitate de joaca ii place mai mult? Pana la urma sunt amintirile lui, jocurile lui, bucuria lui. Ok, ca parinte ar trebui sa ii arati toate variantele ca sa poata alege cu adevarat, nu sa il plantezi la calculator ca ti-e lene sa il scoti in parc si sa il inveti sa mearga pe bicicleta, dar daca ne dorim cu adevarat ca acel copil sa se bucure de copilarie, de ce trebuie sa decidem noi si nu el ce inseamna acest lucru?

#47
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Simplu. Ma crezi sau nu, eu am jucat si jocuri pe calculator, mii de ore in total. Mai bine dormeam ca ramineam cu tot atitea "amintiri". O senzatie mai clara de viata scursa intre degete nu poti avea.
Ca asa isi doreste copilul e irelevant, poate isi doreste sa bea si ceva alcool si sa fumeze o tigara? o cocaina mica?

#48
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 09.05.2008

 light_flame, on 08 mai 2015 - 08:31, said:

Copilaria inseamna basm,vise ,joaca,
Exact asta e si un joc pe P.C.

#49
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 wizardofoz, on 09 mai 2015 - 10:25, said:

Simplu. Ma crezi sau nu, eu am jucat si jocuri pe calculator, mii de ore in total. Mai bine dormeam ca ramineam cu tot atitea "amintiri". O senzatie mai clara de viata scursa intre degete nu poti avea.
Ca asa isi doreste copilul e irelevant, poate isi doreste sa bea si ceva alcool si sa fumeze o tigara? o cocaina mica?

De ce trebuie sa o dam in extreme? Vorbeam de lucruri unde linia tine de gust, nu de siguranta si sanatate.

#50
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Nu mi se pare deloc ca e doar o problema de gust. Jocurile maninca viata si dau dependenta.

#51
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Alt cliseu n-ai gasit? Nu iti mananca nimic viata daca nu il lasi, jocurile pe calculator pot fi o activitate de petrecere a timpului liber ca oricare alta, la fel ca cititul unei carti sau privitul unui film. Asta cu dependenta vine de la niste stiri senzationaliste care iata ce bine au prins la publicul roman panicos - daca iti lasi copilul sa se joace pe calculator in curand va trebui sa-l internezi la dezintoxicare alaturi de toti drogatii. Zau ca sunteti exagerati, numai in extreme o tineti. De ce nu poti sa te joci pe o perioada sanatoasa de timp si apoi sa iesi afara sau sa faci altceva?

#52
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 light_flame, on 08 mai 2015 - 08:31, said:

Multe amintiri,chiar de la vreo3-4 ani.Ce faceam la gradinita,cum ma jucam in fundul gradinii, cum imi murdaream gentuta cu gem,cum am invatat sa merg pe bicicleta primind o palma;cum am picat cu fundul in paraul din fata casei';cum am ramas atarnata de pantaloni cazand din cires;cum jucam ascunsa in parc;cum ma impiedecam la elastiç;cum construiam colibe ; cum gateam in nisip.
Si uite, cu toate astea tot stiu sa folosesc un pc!Si pot sa zâmbesc privind in urma.
Copilaria inseamna basm,vise ,joaca, prietenie, invatare, puritate, naivitate,cunoastere si toate acestea trebuie facute pe rand si la vremea lor.

Uite că eu am amintir de genul dar și amintiri cum seara veneam acasă de afară și ne băgam la MU să facem lvl.

#53
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015

 Velaxa, on 10 mai 2015 - 14:39, said:


Uite că eu am amintir de genul dar și amintiri cum seara veneam acasă de afară și ne băgam la MU să facem lvl.
Am si eu, dar mult mai tarziu, pe la 10-11 ani si cred ca a fost bine asa.

#54
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Asa amintiri au si aia de la orfelinat sau inchisoare si pentru ca nu stiu altceva cred ca sint frumoase.

 black_dizzy, on 10 mai 2015 - 09:42, said:

Alt cliseu n-ai gasit? Nu iti mananca nimic viata daca nu il lasi, jocurile pe calculator pot fi o activitate de petrecere a timpului liber ca oricare alta, la fel ca cititul unei carti sau privitul unui film. Asta cu dependenta vine de la niste stiri senzationaliste care iata ce bine au prins la publicul roman panicos - daca iti lasi copilul sa se joace pe calculator in curand va trebui sa-l internezi la dezintoxicare alaturi de toti drogatii. Zau ca sunteti exagerati, numai in extreme o tineti. De ce nu poti sa te joci pe o perioada sanatoasa de timp si apoi sa iesi afara sau sa faci altceva?

Nu e deloc ca cittul unei carti si privitul unui film, decit poate daca cartea sau filmul respectiv sint proaste desi si de acolo exista un minim de lucruri de invatat (vocabulat si citire fluenta de exemplu).
Este evident ca jocurile dau dependenta, e plin de oameni care pierd zile si nopti jucind jocuri si uneori isi pun in pericol evenimente importante din viata (examene etc). In special tineri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate