Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Starcraft la 6 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Poti sa inveti si de acolo ceva, sa iti dezvolti viteza de reactie, sa dezvolti o gandire strategica... ti s-a pus tie pata ca nu inveti nimic si ca o sa vina apocalipsa daca te joci pe calculator. E plin de oameni care pierd nopti si in cluburi si isi pun in pericol evenimente importante si totusi nu vad pe nimeni care sa dezbata cum cluburile dau dependenta. E plin si de oameni care se uita la televizor in loc sa invete sau in loc sa aiba grija de educatia copiilor lor, si tousi nu vad pe nimeni incercand sa ma convinga ca stirile dau dependenta. Daca ai o personalitate obsesiva poti sa devii dependent de orice, dar e problema ta, nu problema lucrului de care devii dependent.

#56
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Si daca esti asa sigur de ce mai pui intrebari publice? Am crezut ca vrei dezbatere cu argumente, nu sa tii ne arati ce faci tu cu copilul...
Din partea mea dai cite jocuri video vrei, nu ma deranjeaza citusi de putin.

Edited by wizardofoz, 11 May 2015 - 20:17.


#57
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Nu ti-am aratat ce fac eu cu copilul, am venit cu argumente. Stii tu, de-alea de le folosesti in dezbatere. Si tu ai devenit defensiv si ai incheiat discutia cu "Daca esti asa sigur, de ce mai intrebi?". Asta trecand peste faptul ca nu am intrebat nimic (decat poate retoric), Softpedia este ultimul loc unde as cauta sfaturi despre cum sa-mi cresc copilul.

#58
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
N-ai adus nici un argument decit "ba nu ba nu", "e ok sa tai un picior, altii se descurca fara 2 miini". Toata literatura de specialitate e impotriva ta. Logica cea mai simpla e impotriva ta. N-ai facut nici un studiu, n-ai citit nimic, nu ai nici un argument solid, ci imi arati niste impresii care se bazeaza pe experienta ta de viata, prespun.

Si nu-s defensiv dar la un moment dat s-a terminat ce am avut de spus.

Quote

Softpedia este ultimul loc unde as cauta sfaturi despre cum sa-mi cresc copilul.

Hai sa-ti spun o smecherie. Daca eu n-am dreptate nu se inimpla nimic. Aboslut nimic.
Daca tu n-ai dreptate, e copilul tau in joc. Chiar daca ii stirbesti viata numai cu 0.1%, merita?

#59
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Eu nu neg ca jocul excesiv pe calculator poate avea efecte negative, numai ca nu cred ca este nevoie sa picam in extreme si sa consideram ca orice implica joc pe calculator este diavolul pe pamant. Atat timp cat copilul are activitati echilibrate, inclusiv in aer liber si inclusiv activitati fizice, nu cred ca este o problema sa se joace 1-2 ore pe calculator la cateva zile. Toate studiile pe care le-am citit fac referire la joc excesiv si la niste paterne care se formeaza in urma activitatii intense de joc pe calculator. De aia spun ca aici s-a sarit de fund in sus numai in secunda in care s-a mentionat cuvantul calculator, nu l-a intrebat nimeni cat timp sta, ce parere are copilul, daca i-au scazut performantele la scoala sau capacitatea de cocentrare, daca nu se mai simte atras de alte activitati etc.Nu exista niciun fel de moderare. Voi va puneti problema ca abordand o atitudine atat de intransigenta si stricat ii stirbiti viata copilului cu acel 0.1%?

#60
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Parea mea ca foarte putini oameni (nu mai vorbesc de copii) pot mentine moderatie de 1-2h la citeva zile (la care n-as avea nici o problema). E ca si cum ai spune ca vrei sa fumezi numai 1-2 tigari la citeva zile. Aia care spun ca fumatul e periculos nu se refera la 2 tigari ci la 10, 20 pe zi. Pentru ca toata lumea stie ca nu poti fuma 2 tigari la trei zile (decit poate in cazuri exceptionale).

#61
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Pai nu copilul mentine moderatia, ci parintele copilului care are grija ca acel copil sa aiba un program variat si echilibrat. Si nu are grija prin interdictie, ci prin a-i deschide ochii spre cat mai multe tipuri de experiente. Mi se pare normal sa ii lasi copilului 1-2ore "libere" pe zi pe care sa le foloseasca dupa cum crede de cuviinta (poate chiar mai multe, daca observi ca foloseste cu chibzuinta acel timp), iar in restul timpului sa il incurajezi sa practice alte activitati care consideri ca sunt potrivite si sanatoase pentru mintea si trupul lui. Dar sa il incurajezi, sa ii arati alternativele, nu sa urli la el ca de ce sta la televizor/calculator cand tu nu il lasi singur in fata blocului, nu il scoti in parc, nu l-ai invatat sa mearga pe bicicleta si nu l-ai dus niciodata la munte. In plus, daca toti colegii/prietenii lui se joaca pe tableta si pe calculator, cam cum crezi ca o sa se integreze el daca habar n-are ce-s alea Angry Birds (sau ce-o mai fi popular acum)? Este important sa fie sanatos si echilibrat, dar este important si sa deprinda abilitati sociale; iar daca grupul lui de varsta are anumite activitati mi se pare normal sa ii permiti copilului macar sa stie cu ce se mananca acele activitati, astfel incat sa aiba un teren comun cu acei copii.

#62
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Nu scrie in literatura aia de specialitate sa expui copilul la cat mai multi stimuli ca sa se dezvolte cat mai bine? Nu-i mai bine sa-i dai cate putin din fiecare decat sa-l privezi de toate (si aici ma refer la orice).

Se simtea la inceput o mica tendinta de dependenta dar, ca la orice chestie noua, la un moment dat te saturi de ea.
Acum se joaca ocazional, o data pe saptamana sau cand chiar nu are alta treaba de facut. I-am instalat si aratat si AOE, Star Wars, iar fascinatie 2-3 saptamani dupa care... pauza. Inainte de Starcraft, pe la vreo 4-5 ani i-am luat volan cu pedale si am trecut prin fiecare simulator care ne mergea. A fost nebunia de inceput, acum sta volanul in dulap cu lunile.
In niciun moment nu au fost neglijate celelalte activitati extra/scolare iar per total consider ca beneficiile folosirii calculatorului depasesc potentialele riscuri.

#63
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017

View PostMeister, on 27 ianuarie 2015 - 13:48, said:

Atat mi-a trebuit, ca nu mai am loc de fi-miu la calculator! Sint un parinte iresponsabil avand in vedere ca pe pachet scrie de la 16 ani?


NU!
Jocul in sine include multe secvente violente: fazele cu zergii sau fazele cand terranii mor si explodeaza de iese tot sangele din ei.

Plus limbajul murdar din campania SP ....si Kerrigan insasi care poate produce erectii precoce.





Eu de exemplu, recunosc ca am jucat Stronghold Crusader  de la 13 ani de unde am invatat economia feudala elementara.  
De la 14 ani o ardeam pe Age of Mythology, Empire Earth  si Age of Empires 3...jocuri nu foarte violente.
Abia de pe la vreo 15 ani m-am jucat Rome Total War , Sim City 4,  Warcraft 3 si Command and Conquer Generals.  

In intervalul ala am jucat si Return to the Castle  Wolfenstein, Call of Duty,   Quake 4 si DOOM 3, dar numai in prezenta lui tata (mai mult se juca el). Ce-i drept, grafica si secventele alea sangeroase imi dadeau fiori.  
Mai jucam FIFA cu varu' ,  NFS  si Counter Strike  cu baiatul nasilor,  sau mai testam Sims  cu sora'mea.  



De la 16-17 ani joc cam de toate.  
StarCraft 2 l-am jucat abia de la 17 ani si abia cam de atunci poti intelege povestea din single-player care este special scrisa pentru adolescenti.

Edited by G-0Man, 25 October 2017 - 04:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate