Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Tabele sau div

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
IE de Mac e mort și îngropat. Cei ce-l folosesc merită să vadă pagini varză. Pe Mac se folosesc Safari sau Firefox.

#38
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004

View Postcosminnuss, on Jan 11 2006, 12:59, said:

Bine @aolex,

1. Foloseste tu dreamweaver. Eu ma multumesc sa folosesc ~notepad and stuff like that (numai ca pe linux - VI & MCedit). Nu am nevoie de hinturi si ajutor ca sa scriu cod. Tu poate da... Probabil de asta e usor sa scrii cu DIV-uri, pentru ca folosesti DW. Poate imi zici tu mie pentru cine se adreseaza programele gen DreamWeaver sau FrontPage. Pentru profesionisti? Am vazut cateva persoane care si-au postat siteurile pentru review-uri pe aici si au fost luate la shuturi ca foloseau programe genu asta.
Or fi ei fraieri ca nu au scos comenturile de la programe din sursa?

2. Iar dai raspunsuri in doi peri. Poti sa dai si niste explicatii?

PS. Nu vor disparea tableurile nici daca incepi tu sa plangi

1. da, folosesc dreamweaver

2. nici eu nu am nevoie de hinturi & shit insa auto-complete e chiar de folos :) si imi termin treaba ceva mai repede ca tine cu notepadul tau cu tot (ai aratat ca esti "guru", acuma taci :))!

3. compari dreamweaver cu frontpage? ma faci sa cred ca nu ai habar cu ce se mananca astea 2...

4. ce legatura au cei ce si-au postat templateurile (templateurile, nu siteurile) la review si au fost luati pe sus? nici una, daca tu vrei, dreamweaver nu scrie comentarii dar e cool sa arunci epitete de expert, nu e asa?

5. nu dau raspunsuri in 2 peri, ti-e greu sa tie sa "compilezi" mesajul pe intelesul tau... eu nu stau sa iti explic tie ce si cum, ma astept ca daca te bagi in discutie sa stii macar atata.

PS: nu plang si nici nu vreau sa dispara tabelele... insa nu vor mai fi folosite la design, in curand!
de aia poti sa fi tu sigur... ;)!

#39
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
m-am obisnuit cu raspunsurile tale impertinente si de doi lei.

Quote

dreamweaver nu scrie comentarii
zi zau cu limba scoasa!
Ca sa nu-mi pierd vremea afisandu-ti exemple citeste postul lui ada80ro (#33)

Quote

3. compari dreamweaver cu frontpage?
lol? wtf! dar cu ce ar trebui sa le compar? DW vs. Photoshop?!? :))
Iti propun sa dai o simpla cautare pe google "frontpage vs. dreamweaver".

Quote

nu dau raspunsuri in 2 peri
Dar ce faci? :D Vezi mai jos un raspuns de al tau (#25)

Quote

Nu trebuie sa spun de ce nu e bine sa folosesti si tabele si div-uri.

Quote

imi termin treaba ceva mai repede ca tine cu notepadul tau
Am facut referire la Notepad in cazul in care nu ai auzit de editoare pe linux: VI sau MCedit (fara X mode). Nu il folosesc nici eu decat foarte rar.

Cam atat. Astept cu interes postul tau :D

edit: spelling

Edited by cosminnuss, 11 January 2006 - 22:01.


#40
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postaolex, on Jan 11 2006, 18:52, said:

2. nici eu nu am nevoie de hinturi & shit insa auto-complete e chiar de folos :) si imi termin treaba ceva mai repede ca tine cu notepadul tau cu tot (ai aratat ca esti "guru", acuma taci :))!
facem pariu ca eu fac mai repede sau cel putin la fel de repede lucrand doar in edit plus ?  B)

#41
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
facem :)!

@cosminnuss:

vrei sa iti dovedesc ca dw nu scrie comentarii? :)
cat despre frontpage, lasa-ne lasa-ne...

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
comparația dw vs. frontpage este ca și windows vs. linux... toți le compară dar nimeni nu vrea să accepte că se adresează unor segmente de piață diferite...

#43
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
nu sunt chiar asa de diferite din anumite pdv.
X mode din linux este comparabil cu Windows-ul.

Insa DW si FP se aseamana mai mult decat Lin si Win.

Si normal ca Linuxul nu-l poti compara cu nimic. E GRATIS! WTF?! e pentru oricine si poti face ce vrei tu cu el.

Deja am deviat al naibi de mult de la subiect

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
scuză-mă că îți spun.. dar cred că ești puțin încăpățânat și nu vrei să înțelegi unele chestii... și mai cred că tu folosești linux doar pentru ca e cool.
înțelegeți odată că linux-ul nu este adresat aceluiași segment de piață căruia îi este adresat windows. la fel și dw! dacă voi sunteți sadici și vreți să vă chinuiți cu Notepad (sau ce naiba o avea linux în el) sau nu, e treaba voastră. dar nu veniți să vă bateți cu cărămida în piept că linux rulz, win sucks!

revenind la subiectul threadului...
se dă una bucată site static (html chior) de aprox 20-30 pagini.
faci un template cu tabele, modifici toate paginile, îl pui pe net...
peste o săptămână vezi că un tabel este prea mare/mic și trebuie să modifici 20-30 pagini. super tare :death:
același site, făcut cu div-uri, aceleași 20-30 pagini. editezi UN FIȘIER css și gata, rezultatul se vede INSTANT, în 20-30 pagini... chiar nu vede nimeni avantajul?!
apoi, s-a mai zis: se încarcă mai repede
una e să ai în cod:
<table><tr><td>text</td></tr></table>
și alta e să ai
<div id="text">text</div>

so on...

#45
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
@i0nutzb in cazul site-urilor statice si scrise numai in html ai perfecta dreptate. La un site dinamic, spre exemplu scris in php, lucrurile pot sta altfel. Daca siteul este scris modular si cu cap...

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
și în cazul unui site dinamic, cam la fel stă treaba... încearcă să modifici oscommerce și să vezi de ce zic asta :w00t:
chiar dacă folosești un sistem de template-uri (gen smarty) tot este mai simplu să folosești css... în plus, utilizatorul - de ăsta ne pasă, nu? - o să beneficieze de acest lucru: pagini reduse cu cel puțin un sfert (ca și greutate în kb)
nu se simte! ai fi tentat să spui.. dar gândește-te de ex că pagina principală de la softpedia are 100+k dacă ar fi fost bazată pe div, probabil nu ar fi sărit de 60-70...

#47
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
in legatura cu programele folosite:

Eu sunt de parere ca nu conteaza ce folosesti (DW, FP, Notepad, VIM)

atat timp cat produsul final isi atinge scopul, arata si se comporta bine.

#48
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004
1. S-a zis că Dreamweaver îţi limitează posibilităţile. Mă întreb ce poate fi în capul unui om care spune asta.

2. Apoi, Dreamweaver e la fel de diferit de Frontpage pe cât e Linux de Windows.

3. Tabelele vor muri. Treptat. Din w3c, apoi din browsere.

4. Mai contează şi timpul. Dreamweaver e de mare ajutor în sensul ăsta. Sigur, dacă ştii să-l foloseşti cum trebuie.

Edited by sneaker, 16 February 2006 - 00:35.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cod scris cu picioarele (aka frontpage) :
<DIV><FONT color=#ffb70b><STRONG><FONT face=Georgia><FONT size=1><FONT color=#ffb70b><STRONG><FONT face=”Times New Roman” color=#ff8000 size=2>:: </FONT><A xhref=”about_us.html” mce_href=”about_us.html” ><FONT color=#686868><FONT size=2><FONT face=”Times New Roman”><FONT color=#686868>About Us</FONT> </FONT></FONT></A></FONT></STRONG></FONT><FONT size=2><FONT face=”Times New Roman”><FONT color=#ffb70b><STRONG><FONT color=#ff8080></FONT></STRONG></FONT></FONT></FONT></FONT></FONT></STRONG></FONT></DIV>
:death: nu va lasati indusi in oroare de <div></div>!!!! sunt puse la deruta :w00t:  site-ul era facut in cel mai TABLE BASED mod cu putiinta :death: un fisier html avea aprox 35k
este un job de pe rac. eu a trebuit doar sa-l modfic. pentru 5 pagini cat a avut site-ul, mi-am blestemat zilele. am pierdut mai mult de 2 ore pentru un job care ar fi durat maxim 15 min daca era cu DIV....

daca era bazat pe div/css, avea max 10k/fisier....

#50
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
sa nu uitam ca tabelele nu vor muri. vor muri tabelele in design (layout) si nu unde e nevoie de tabele. sa va vad eu cum imi faceti un "tabel" din div-uri care sa mearga pe orice browser fara probleme, sa se intinda dupa continut etc. ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate