Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Pareri DSLR-uri mai vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014
Asa cum am mai spus intr-un topic,am avut un canon 400d dar s-a dus,,.ce imi recomandati intre canon 30d,canon 450d,canon 1000d,canon 1100d,nikon d40,d60,d70?strict pentru poze..

#20
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Ce buget ai?

#21
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014

View Postdragosmacovei, on 18 februarie 2015 - 18:37, said:

Ce buget ai?
nu stiu daca are relevanta,deoarece vreau unul dintre cele mentionate,nimic altceva

#22
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Kit Canon EOS 1200D il gasesti si pe la 900 lei.

#23
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

View Postcalexe, on 25 ianuarie 2015 - 21:12, said:

Nu e sfat alarmist - am văzut multe la viața mea. Tu probabil știi să verifici o cameră, colegul nostru însă pare a fi "blană".

Câteva sfaturi referitoare la defecte mai parșive:
  • "E senzorul murdar - se curăță" --> cîteodată nu se curăță (de ex. zgârieturi).
  • Începătorii nu prea testează T = 1/4000s, 1/8000s. Dacă aparatul are probleme la asa ceva - utilizatorul poate considera că nu e grav, că oricum nu folosește asemenea T; dar problema semnalează că obturatorul e pe ducă și reparația costă mai mult decât prețul SH al camerei.
  • Mai sunt și altele dar nu mai zic că voi părea de-a dreptul cobe Posted Image

Eu chiar te rog sa continui, ca nu cred ca e chiar offtopic. Cateva sfaturi prind bine.

#24
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
ok. din pauză la spălătoria auto:

camera sh se cumpără cu senzorul curat. am zis mai sus de ce. e o pretenție justificată. tot așa cum o mașină sh se tranzacționează curată.

unele obiective, mai ales ale altor producători decât cel al camerei, pot avea probleme cu camera. valabil si la obiective noi. un test de stress: camera pe trepied, T<1/100s, A deschisă la maxim, one shot. af central pe o țintă cu muchii contrastante se trag 10-20 de poze cu defocalizarea  obiectivului între declanșări. la un sistem cameră-obiectiv bun cam toate pozele trebuie să fie corect focalizate. daca sunt probleme bf/ff se rezolvă cu mfa. dar in final trebuie să iasă cam toate pozele cu ținta clară.

un test de stress mai dur. setup-ul de mai sus, dar camera în mod focus continuu. tinta acoperită de AF central. defocalizarea obiectiv. se apasă declanșatorul la jumătate si se ține apăsat. ca la tracking. focusul nu trebuie să "joace". daca "joacă" atunci sistemul va avea probleme la tracking.

Edited by calexe, 21 February 2015 - 15:26.


#25
mihaim3003

mihaim3003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.01.2012
am 20d si este absolut fantastic.
depinde si ce obiectiv folosesti.
cred ca nu am tinut in mina un aparat mai fiabil:l-a batut soarele,l-a plouat,muncit pe la nunti si alte evenimente...ma rog,isi face treaba si il simt de incredere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate