Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Zvon: Victor Ponta ia in calcul introducerea salariului minim/ora acordat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Victor Ponta ia in calcul introducerea salariului minim pe ora pentru "a creste nivelul trai".

Prin aceasta masura Dottore doreste sa isi mai spele din pacate si sa creasca in sondaje, dar mai ales pentru a preveni sciderea PSD de catre Geoana (se doreste cresterea PSD in sondaje pt. 2016).

Zvonul este auzit de la cineva adanc bagat in PSD, nu sunt sigur daca este adevarat sau nu.

Cum vedeti aceasta masura? Eu unul nu prea sunt de acord, mi se pare o impunere aberanta catre angajatori sa acorde un salariu minim, adica fiecare ar trebui sa fie liber sa ofere orice salariu doreste, iar angajatul il accepta sau nu daca este de acord. Pe de alta parte ar creste nivelul de trai al unora dintre cetateni. Este o masura dubla, durere pt. angajator, placere pentru angajat

Edited by Yukoto, 24 January 2015 - 21:27.


#2
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Stii ca si acu' avem un salariu minim, da?

#3
stropic1

stropic1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 19.06.2010

View PostYukoto, on 24 ianuarie 2015 - 21:24, said:

Victor Ponta ia in calcul introducerea salariului minim pe ora pentru "a creste nivelul trai".

Prin aceasta masura Dottore doreste sa isi mai spele din pacate si sa creasca in sondaje, dar mai ales pentru a preveni sciderea PSD de catre Geoana (se doreste cresterea PSD in sondaje pt. 2016).

Zvonul este auzit de la cineva adanc bagat in PSD, nu sunt sigur daca este adevarat sau nu.

Cum vedeti aceasta masura? Eu unul nu prea sunt de acord, mi se pare o impunere aberanta catre angajatori sa acorde un salariu minim, adica fiecare ar trebui sa fie liber sa ofere orice salariu doreste, iar angajatul il accepta sau nu daca este de acord.


nu exista deja un salariu minim pe economie in Romania? si inca de multisor? Posted Image

#4
donnarumsfeld

donnarumsfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.05.2012
acum functioneaza salariul minim pe lene, sa fim seriosi. oricine a lucrat in strainatate stie ca acolo banii sunt castigati cu adevarat muncind pe bune

Edited by donnarumsfeld, 24 January 2015 - 21:27.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostYukoto, on 24 ianuarie 2015 - 21:24, said:

Cum vedeti aceasta masura? Eu unul nu prea sunt de acord, mi se pare o impunere aberanta catre angajatori sa acorde un salariu minim

Buna dimineata!

#6
stropic1

stropic1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 19.06.2010

View Postdonnarumsfeld, on 24 ianuarie 2015 - 21:27, said:

acum functioneaza salariul minim pe lene, sa fim seriosi. oricine a lucrat in strainatate stie ca acolo banii sunt castigati cu adevarat muncind pe bune

poate daca ai lucrat in china...:proud:

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
E o masura buna, pentru ca multi sefi trag de angajati pe care ii platesc 8 ore pe zi, dar care muncesc 12 ore pe zi.

Da, oficial poti sa pleci dupa 8 ore. Neoficial, altfel sta treaba.

#8
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Poate sa se bage salariul minim obligatoriu pe secunde, minut sau ere glaciare, ca tot se va gasi o solutie romaneasca de a evita legea in privinta corectitudinii acordarii salariului.

#9
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View Postdonnarumsfeld, on 24 ianuarie 2015 - 21:27, said:

acum functioneaza salariul minim pe lene, sa fim seriosi. oricine a lucrat in strainatate stie ca acolo banii sunt castigati cu adevarat muncind pe bune

Sa fim seriosi, in strainatate se munceste mai putin pe de 4-5 ori mai multi bani.

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu-i asa ca in mod normal luna de munca are 176 ore? Deci daca impart salariul minim la 176, rezulta x lei pe ora. Iar niciun angajator nu poate sa imi dea mai putin..
Corect, ma refer la teorie..
Asa ca ba dottore, te intreb si eu daca inainte sa vorbesti ai intrebat pe cineva de la finante, TEO, sau cum o chema pe aia cu Harvard-ul?

#11
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006

View PostOriginalCopy, on 24 ianuarie 2015 - 21:37, said:

E o masura buna, pentru ca multi sefi trag de angajati pe care ii platesc 8 ore pe zi, dar care muncesc 12 ore pe zi.

Da, oficial poti sa pleci dupa 8 ore. Neoficial, altfel sta treaba.

Și cu ce ar schimba treaba salariul pe oră? Că oficial tot 8 ore vor fi, tot 8 va plăti. Și acum există noțiunea de ”ore suplimentare”, dar mai trebuie să se și țină cont de ea.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalexcrist, on 24 ianuarie 2015 - 21:55, said:

Și cu ce ar schimba treaba salariul pe oră?
Ar fi o parghie in plus pentru angajat de a isi apara interesul.

#13
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Era timpul sa se mai schimbe haosul

View PostOriginalCopy, on 24 ianuarie 2015 - 22:06, said:

Ar fi o parghie in plus pentru angajat de a isi apara interesul.

Exista un emoticon cu blublubliblibli...?

#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Aberatii a la dotorrre sau chiar se vrea inlocuirea salariului lunar cu plata pe ora?
Io cred ca trecerea la plata pe ora ar reduce salariul la negru DACA s-ar reduce povara fiscala pe angajatori. Si ITM-ul ar trebui sa poata corela nr. de angajati cu programul de lucru astfel incat sa-i amendeze strasnic pe patronii ce umbla cu ocaua mica (gen: te trec cu 4 ore da' bagi 8-10-12 )

#15
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

View PostAlecsandru010, on 24 ianuarie 2015 - 21:26, said:


Și câți patroni îl și respectă? Știu mulți care sunt plătiți de patroni sub salariul minim. Dacă zice careva ceva, replica este: dacă nu îți convine pleci, mai sunt 20 care așteaptă la usă să-i angajez.

Edited by gerbil, 24 January 2015 - 22:25.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostYukoto, on 24 ianuarie 2015 - 21:24, said:

Victor Ponta ia in calcul introducerea salariului minim pe ora pentru "a creste nivelul trai".
Adica ia salariul minim care exista deja si-l calculeaza pe ora si asta rezolva problemele ? Muhahahahaha...

#17
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Io cred ca VP are o idee dar nu e sigur ca e buna (i-a venit doar lui intr-un moment de flash) si o testeaza in Poiana

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,301
  • Înscris: 13.01.2011
Acest subiect se doreşte a fi o glumă ?!

A intrat în ,, joc " cine nu mă aşteptam  :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate